Poraďte ako na dieťa, ktoré nechce robiť domáce úlohy ?

medulienka81
9. dec 2019

Ahojte ženy, potrebujem poradiť. Môj 11 ročný syn robí problémy, keď sa má ísť učiť..robiť úlohy. Koľkokrát ma tak vytočí, som len nervózna..čas uteká a kým začne prejde aj hodina. Strašne to celé naťahuje a pritom keby začal hneď tak to má za chvíľu hotové. Už neviem ako ho inšpirovať ..stále mu vysvetľujeme aké dôležité je sa učiť, robiť si svoje školské povinnosti..zakážeme aj mobil, sladké ..hry.. a už fakt neviem. Máte nejaké tipy ako na takéto deti??
Ďakujem za všetky rady

deximix
9. dec 2019

@medulienka81 aj moja tak, kúsok už lepšie. Musia dozrieť asi

sara07
9. dec 2019

postavit k lopate a nech maká, alebo z dialky nech sa pozrie ako vyzerá osada , s tým že nech zabudne že ho budete živit, reálne mu ukázat že na dôchodku nebude mať šancu aj uživit, respektíne aj vy máte nárok si užit trocha cestovat kupele atd, nemusíte sa obetovat až do smrti pre deti
prípadne na stavbu nech furikuje aby pochopil že je rozdiel pracovat manuálne a hlavou , na vyber má vždy alebo ho nechat umyvat riad riadne dlho a vela , že takto skončí ako umyvač riad
vysvetlit že každý má svoje povinosti, a jeho napr je len to učenie pripadna pomoc v domácnosti, veget život proste nemá nik

nevludna
9. dec 2019

Nenut ho, nechaj to na nom.

hipuska
9. dec 2019

Moj ma 10. To iste. Denne stravi pri ulohach 3-4 hod, co by mohol mat hotove za pol hodku

nevludna
9. dec 2019

@sara07 super, to ze niektori dospeli maju posrate zivoty, tak musia kazit radost aj dietatu? Ze len ucit...je v skole 8 hodin a potom zasa sa mu niekolko hodin venovat skole, popripade konickom...to akoze vazne? Takto sa jedine nauci tomu, ze zacne nenavidiet povinnosti a bude z neho lenoch pred telkou..ako vacsina dospelych po robote.

Dieta nech si uzije poriadne detstvo, nutenim do povinnosti ho nikdy nenaucia k povinnostiam. Jedine jeho vnutorna motivacia a chut do toho co ho zaujima, ho prinuti k povinnostiam. Ale to musi same od seba chciet

nevludna
9. dec 2019

@hipuska chudak dieta...6-8 hodin v skole+4 po skole. To ani dospely nie je tak otravovany pracou. Pricom to si dospely vybera sam a chudak dieta do skoly musi ako do vazenia

tukanec
9. dec 2019

@nevludna vsetci sme chodili do skoly a robili úohy. to vazne ma dieta rozhodovat o tom, ci si bude robit ulohy? 🤦🏼‍♀️

lenka2710
9. dec 2019

@tukanec dobre ale ulohy a ulohy sú rozdiel! Niektori učitelia dajú toľko uloh,že to dieťa fakt nad tým strávi 4 hodiny! Potom sa čudujú,že deti nesportuju alebo nemajú konicky a kedy akože???
Veď su v škole a potom zasa nad knihami doma, a to nehovorim o prázdninách! Veď dieta z nich nemá nič,lebo je celý čas v strese,že čo mu ešte treba spraviť a čo sa ešte učiť do školy
Áno,mali sme ulohy aj my,ale to sa ani zďaleka nedá porovnať s tým,čo deti majú teraz

stanulienkat
9. dec 2019

@nevludna a ja chùďa v robote 8,5 hodiny a mam este aj doma makat?? Naco ma nutite?? Aj ja chcem mat zivot...

sara07
9. dec 2019

@nevludna moje má 10 a po rylovani v záhrade, furikovaní a umyvaní riadu pochopil , že škola je jeho jediná povinnost,
pochopil že ked bude mat ulohy hned má čas na to čo chce robit, a to má adhd poruchu pozornosti , ked začne prskat že sa nechce učit pripomeniem mu na čo je vlastne škola
nikto mu nič neberie, ale musí si uvedomit , že ulohy ked im ich dá uč musí mat je to jeho jedina povinnost nič viac a menej

sara07
9. dec 2019

@nevludna koničky ano ale tie ktoré si vyberie dieta, teda u nás je to tak , kružok ano ale ked ho bavi , ked ho prestane bavit odhlasim po mesiaci ked si je isty že to nebola len prechodna zaležitost,

nevludna
9. dec 2019

@stanulienkat takze za to ze ty to mas posrate, tak musi aj tvoje dieta? To je materinska laska🙂

nevludna
9. dec 2019

@tukanec ano

stanulienkat
9. dec 2019

@nevludna okrem toho,ze si drza,tak si asi aj chora. Co mam ja posrate? Davaj si pozor na slovnik,ja som neni ani tvoja kamoska ani tvoja matka. Takze slusnost poprosim. Ty uz po praci doma nic nerobis?

nevludna
9. dec 2019

@stanulienkat tak ty pises, ze chces zivot, tak z toho vyvodzujem, ze co musis robit, nemas moc rada=takze to mas posrate;)

Robim, ale pretoze chcem, nie preto, ze ma niekto nuti;) a tiez ked sa mi nechce, lebo bolo toho vela v praci, tak nenavarim ale objednam. Ale dietatu neni dovolene ani vydychnut, lebooo “sa nenauci povinnosti”....
Je to dieta, nie robot

tukanec
9. dec 2019

@nevludna s tmto pristupom mi bude o par rokov tvoje dieta blokovat pri pokladni 🙂 👌🏻 ale ved aj to praca ktoru treba robit

nevludna
9. dec 2019

@tukanec 😄 jasne

lulabelka
9. dec 2019

Nasa ma 9 a niekedy sa stane, ze chytá pri úlohe nervy a reve, zlosti sa. Chvalabohu zriedkavo, ale stalo sa. V danej chvíli nepomôže nic, len jej rázne povedat, ze ma ulohy odložiť a nebude ich robiť! Ze si ich robí pre seba, nie pre nas a ak dostane 5-ku, bohužiaľ! Zabralo to vzdy, po chvíli prestane robiť scény a úlohu urobí za pár minút. Na nervy! 😂

eliska13
9. dec 2019

@medulienka81 no nič vziať za ruku posadiť ho a sedieť pri ňom a dohliadať.O 2 r bude mať tazku pubertu a už s ním nepohnes
@hipuska toľko sa neučia vysokoškoláci to čo toľko robí?veď to musí byť demotivacne

medulienka81
autor
9. dec 2019

Však to že jeho už plieska puberta...tie kecy okolo toho ...pritom úlohy treba spraviť. Však to je jeho povinnosť.. a áno vysvetľujeme mu aké dôležité je sa učiť keď teda nechce by smetiarom 😂🙏

medulienka81
autor
9. dec 2019

Práveže piataci ani toľko úloh nemajú...žiadna dráma to není.. akurát to učivo z geografie a dejepisu a biológie dať do hlavy. Ale ten jeho prístup.

nevludna
9. dec 2019

@tukanec ja som zabudla, ze vlastne najvacsi inovatori, hlavy sveta to nadobudli tak, ze povinne sa ucili vsetko do coho ich dospelaci nutili, travili hodiny nad ulohami, ktore ich nebavili a nenaplnali. To boli take deti a studenti, ktori vobec, ale vobec nesli za svojimi tuzbami a nevenovali sa len tomu co ich naozaj bavilo. Prepac.

Apropo, ked sa pozries, kto je na akych poziciach, kto co vo svete dosiahol, mozno pochopis, ze to vazenie zvane skola a stredoveke zmyslanie rodicov o tom, ze oni vedia co je pre dieta najlepsie a co ho ma bavit a zaujimat, je dost absurdne.

Ale hej, mozno moje dieta bude pokladnickou. Pre mna je dolezite, aby bolo stastne a aby ho bavilo co robi. Potom aspon nebude unavene zivotom a pracou, do ktorej chodi s nechutou ako vacsina poslusnych dospelych.

moni73
9. dec 2019

Ja suhlasim s @nevludna. Dcera si robi ulohy, ked chce, ked nie, nerobi... Casto ich potom spravi v skole. Je uzrozumena, ze ked du nebude mat dostane 5. A? Svet sa nezruti. A ze bude blokovat v lidli? No, ked bude chciet, nech blokuje. Ucebnice mala otvorene doma snad 2 hodky dokopy - je osmacka.

moni73
9. dec 2019

@nevludna sme pisali zaroven. Este to chce vela casu, kym rodicia pochopia, ze to nie su jednotky, co je podstatne...

nevludna
9. dec 2019

@moni73 presne. To ze dostane 5, ju skor nauci zodpovednosti ako to umele a povinne tlkanie zodpovednosti od rodicov. Povinnostou sa vzdy tvori nechut. Nechut k uceniu, spoznavaniu, zitiu, pomahaniu, hocicoho. Je to nemenny vzorec a da sa to krasne vidiet vo vsade.

Tym, ze dieta nechate spadnut, sa nauci, ze danym pohybom si spravi bolest. A to si zapamata 1000x lepsie, ako by mu to mal rodic vysvetlovat a chranit ho pred danym pohybom.

Neviem, co je na tom take tazke to pochopit.

marca12
9. dec 2019

@nevludna mas pravdu,ale to,co pises plati na vacsinu deti. Su deti,ktorym je jedno,ze maju 4,5. Proste nemaju v sebe zodpovednost a ulohou rodica,je aspon ho priucit zodpovednosti. Ono je velmi lahke pisat,ak mas doma priemerne dieta,ktorr obcas robi sceny pri ulohach. Ale su deti,ktore nebudu robit ulohy a ked na nich nedohliadnes a nechas to na nich,tie ulohy si nespravia. A budes sediet spokojne na rodicovskom a pocuvat ako ti ucitelka naklada a hovori,ze tvoje dieta prepadne?

moni73
9. dec 2019

@marca12 neverim tomu, ze existuje dieta, ktore prepadlo kvoli tomu, ze si nerobilo ulohy

79viktoria79
9. dec 2019

@moni73 ale stvrtak si nestihne urobiť ulohu v skole tak rychlo ako osmak

dskjhfdlkdjhl
9. dec 2019

@moni73 Len tym, ze si dieta plni skolske povinnosti, tak sa uci aj zodpovednosti. A to je mozno dolezitejsie ako vedomosti.

h2
9. dec 2019

Ženy, prosím Vás, neseďte pri deťoch, keď si robia úlohy, nenaháňajte ich to toho, nenerváčte sa s nimi. To im nijako nepomôže. Práve naopak, decko sa potom spoľahne, že veď "mama mi to povie, zatiaľ ma ešte poslala robiť si úlohy len 3x a ešte nekričala, tak ešte nemusím"... A už vôbec by som sa tým nezaoberala pri 11 ročnom! Môj syn má 8 rokov, je tretiak. Keď začal chodiť do školy, stanovila som si 2 ciele: 1.) Aby sa mu škola nesprotivila, práve naopak, aby ho bavila, zaujímala a mal ju rád. A po 2.) Aby pochopil, že všetko, čo sa školy týka, je len a len jeho starosť, nie moja, ja už som do školy chodila. Chvalabohu, syn splnil oba ciele, na čo som veľmi hrdá. Nikdy som ho do úloh nenaháňala, nebolo treba. Ak s niečím potrebuje pomôcť, poradiť, jasné, že poradím, ale všetko do školy robí samostatne. A dovolím si tvrdiť, že učenie mu ide výborne!