Pomôcka pri určovaní pádu

ovaaa
17. jan 2021

Dobrý deň viete prosím dať nejakú pomôcku pri určovaní pádu lokal a akuzativ pri predložke na keďže ju majú oba pady? Napr na stole, na otca je akuzativ mysleli sme , že lokál. Ďakujem

heleninamama
17. jan 2021

@ovaa Na Lokál sa predsa pýtame O kom? O čom?

princess59
17. jan 2021

@ovaaa ak si dobre pamätám tak Lokal: o kom, o čom, akuzatizav koho čo
https://slovake.eu/sk/learning/grammar/classes/...
Túto to máš pekne vysvetlené

sense
17. jan 2021

Ja co si pamätám tak : nominativ Kto? co? , Genitiv od koho? od čoho? , dativ komu? čomu? , akuzativ (vidím) koho? co?, lokal o kom? o čom? a instrumental s kým? s čím? ...

sense
17. jan 2021

@ovaaa ako na otca je akuzativ pozriem na koho? Na otca, ale na stole je podľa mňa lokál, akuzativ by bol na stôl
Ale nie som pedagóg plus žijem 15r mimo Slovenska

jajo1
17. jan 2021

žiadna iná jednoduchšia pomôcka neexistuje, len si jednoducho priradiť za predložku na aj pádovú otázku - na koho, na čo = na otca (sme sa pozerali) = akuzatív, na kom, na čom (stojí/leží) = na stole = lokál

magnetka
17. jan 2021

Akuzatív: NA koho / NA čo (sa teším, ukladám, ukazujem, čakám, kričím, usmievam......... )
Lokál: Na kom / NA čom (na stole, na zemi, na námestí, na ihrisku, na lúke, na dedine......). Predložka NA v lokáli je "viazaná" s miestom, pýtame sa aj "kde".

magnetka
17. jan 2021

Akuzatív: predložka NA súvisí aj so smerom (kam idem - na stanicu, na lúku, na ihrisko, na ulicu......)
Lokál: predložka súvisí s miestom (kde som - na lúke, na streche, na ploche, na ceste......)

matapo
17. jan 2021

...vela krat to treba urcit z kontextu. Na stole je mys. Na kom (o kom) na com (o com) - na (o) stole. Lokal. Koho, co vidim - stol. nemoze byt akuzativ.
Podoba sa na otca. Koho, co (vidim)? Otca. takze to je akuzativ.
o kom, o com - otca? nemoze byt lokal.

jaskolka
17. jan 2021

Nespájaj to s predložkou, daj si len tie otázky. Jednoducho akuzativ je koho? Co? - otca. Lokál je kom? Čom? - stole. Hotovo. Nie je to žiadna veda.

majkappp
17. jan 2021

Presne tak, nespoliehajte sa na predložky, niektoré sa viažu s viacerými pádmi. JA som učila syna - N - (1 Kto? Čo?), G - bez koho? Bez čoho? D - Dám komu? Dám čomu? A - Vidím koho? Vidím čo? L - hovoríme O kom? O čom? I - S kým? s čím? KĽUD - precvičovaním sa to utrasie a nabehne.