Pomoc pri učení prváka

domininini
6. mar 2024

Ahojte mam problem :( existuje prosim Vas kniha pre prvakov ktora nema na strankach ziadne obrazky, cisto len text, najidealnejsie by bolo par slov alebo viet? Syn ma adhd, poruchu pozornosti a obrazky v citanke a slabikari ho velmi rozptyluju .. preto sa tu pytam, ci existuje nieco take 🙏 ma problem s mylenim si pismenok, tym padom cita po slabikach, po dohsom case ziadne zlepsenie .. viete mi poradit ako mu pomoct aby sa mu lepsie citalo?
Ak mate aj nejake tipy, ako pomoct s matematikou, pocitame neustale do aléuja tie iste priklady ale on stale si nieje isty, pocita na prstoch :( cim mu pomoct ?
Dakujem

8853
6. mar 2024

Myslis takto rozptyluju?
Ak nezozenies, tlac si tie iste texty na cistu A4 doma. Aby natrenoval to, co mu do skoly naozaj treba. A pri pocitani doma ho este nechaj pouzivat prsty, potrebuje sa utvrdzovat svojim tempom. Pripadne vytiahni pocitadlo, nech skusi vizualne pomocky

kacena4
6. mar 2024

existuje čítanka pre dyslektikov, je tam farebne rozlisene slabiky. to ze cita slabikovo nie je zle, je to super. casom ked sa zlepsi bude spajat slabiky do slov. existuje aj slabikove citanie (kniha) avsak rataj s tym, ze takmer vsetky knihy maju obrazky. naucite sa najprv porozpravat sa o obrazku a bude ho menej rozptylovat. tak to robia aj v skole popr. ho prekry. este je len v 1r. nestresujte sa ze mu nejde citanie do zaciatku 2r. sa to vyrazne zlepsi. drzim palceky

miskajerry
6. mar 2024

to, že počíta na prstoch, je úplne v poriadku

ivangeline
6. mar 2024

Tiez ma hned napadlo..ci to nevies napisat ci vytlacit sama..

renab
6. mar 2024

Neskusala si urobit do cisteho papiera okienko a nech cita,.co je v tom okienku.

miskajerry
6. mar 2024

čítacie okienko

domininini
autor
6. mar 2024

@8853 fuha, syn si to riadne vylepsil 🙂
No on place niekedy az, ze mu mam vsetko pozakryvat lebo sa tam musi stale pozerat a nevie sa sustredit .
Ano vyrobila som dnes nieco, 50stran na nich rozlozene koncovky slov, rozne 3slabikove slova.. ale stale nemam pocit ze by pochopil citaniu a pocitaniu, stale mam pocit ze sa to uci mechanicky, stale neprislo to pochopenie tychto logickych suvislosti u nho ..

@kacena4 lenze on strasne seka, ziadne plynule citanie, do toho si myli pismenka :( keby slabikoval a bolo to spravne tak to akosi neriesim, ale tazkosti mu robis slova napriklad prst, slnko kde ide po sebe viacej tvrdych spoluhlasok .. nedokaze to spojit bez chyby a to jeho citanie sa vobec neda pocuvat 😢😢

domininini
autor
6. mar 2024

@renab neskusala, ale vyrobim dakujem velmi pekne

domininini
autor
6. mar 2024

@miskajerry dakujem ❤️

kacena4
7. mar 2024

@domininini ale to je normalne aby prvák ťažšie čítal zhluky spoluhlasok. treba si ich rozdelit na hlasky. v 1r. a este v na zaciatku 2polroka nemusi vediet čítať plynule. treba mu dat cas. odporucam pre pokoj rodicov aby ste mu neznechutili ucenie a citanie, skuste navstivit liecebnu pedagogicku nauci vas pracovat s dieťaťom a jemu tiez pomoze.

maryetta
7. mar 2024

@kacena4 mam doma prvačku a veru od pol roka už učitelka zdoraznuje ze maju citat plynule. A pocas jarnych prazdnin prisla sprava ze aby sa ucili viac ratat. Ze uz by nemali ratat na prstoch 🙈

kacena4
7. mar 2024

@maryetta premotivovana ucitelka, nie vsetky deti su dokonali 1tkari. ti slabsi bezne pocitaju na prstoch cely 1r. pomaha im to v istote pocitania a ak cita slabikovo vobec to nevadi osvojuje si citanie. chce to cas. potom sa rodicia strachuju ze ich dieťa nevie toto a tamto

maryetta
7. mar 2024

@kacena4 ako beriem to s rezervou. Ja som s tym ok ak je ucitel prisnejsi ale zase… to mi pride kusok extrem. Kedze napr to citanie este ani vsetky pismena nepoznaju. Stale sa ucia.
Matematiku akurat sa ucia desiatky. Resp prepocet cez desiatku. A prave teraz sa im prsty zidu-ze pripocitat kolko ku 10. Ale…
Moja je najmladsia v triede. Ale ako mam stastie ze patri k tym sikovnejsim. Ale napr u starsieho syna by som pri tomto tempe plakala spolu s nim.

senta_sofia
7. mar 2024

@domininini ja som si pisala vlastne slova a vety do wordu, lahko vymyslis podla pismen, ktore uz prebrali. Z toho, co popisujes si myslim, ze u vas sa treba vratit na zaciatok a upevnit spajanie slabik, uvedomovanie si hlasok v slove a podobne.