Podľa akých kritérií vyberáte školu pre prváka?

janinah
6. jan 2012

Rozhodujem sa medzi dvoma školami a zaujíma ma podľa čoho vyberáte školu pre budúceho prváčika...neviem,či dať prednosť tej,čo je bližšie a cesta je bezpečnejšia /nebude spočiatku chodiť sám,ale vo vyššom ročníku áno/ alebo tej,ktorá ma zaujímavejšie a viac krúžkov-to je tá vzdialenejšia....učiteľov nepoznám ani v jednej a podľa toho sa nemôžem rozhodovať,ako vlastne by som aj niečo o nich zistila? alebo o kvalite stravy napr? plánujeme ho potom dať na 8r. gymnázium,čiže ide len o prvé 4 ročníky...ďakujem za akékoľvek názory k téme 😉

nikush
6. jan 2012

@janinah podla man dost podstatne rocniky, ktore ho naucia tie nejapodstatnejsie veci...skus sa popytat rodicov, ktori tam maju alebo mali deti, ako boli/su spokojni...inac poriadne nezistis, kazdi si svoje bude chvalit

atiatko
6. jan 2012

@janinah ďakujem za tému .... aj nás ten rok čaká škola .... budem si to tu čítkať .... a možno mi aj niekto odpovie na otázku "či môže psychológ z pedag.-psychol. centra odporučiť odklad šk. dochádzky, a či ho ako rodičia musíme akceptovať?" naši predškoláci budú mať teraz v januári vykonávanú depistáž psychológmi z PPC zameranú na šk.vyzrelosť detí .... mám nejaké info o požiadavkách na dieťa - u nášho synčeka nemáme obavy, že by to nezvládol, no určite bude rozhodovať aj jeho aktuálna pohoda pri testoch ... a to nevieme ovplyvniť 😒

juliagregor
6. jan 2012

ahojte,
aj nas to caka 😎

možem si vybrať z 3 skol
- cirkevna, kt. je neskor aj 8rocne gymnazium
- sukromna skola
- statna skola
cirkevnu zamietam, su tam deti do 18 rokov a nerobi to dobrotu, nema dobre meno
sukromna skola - je malicka, maju dobry vztah k deťom, keby ma syn problemy so zvladnutim skoly, alebo mal nejaky problem, chodi do nej...
vybrala som statnu skolu,je velka dobre vybavena, plavaren, 2 telocvicne...

lili_mia
6. jan 2012

@atiatko ja som mala odklad, ale to išlo skôr o to, bola som ešte hravá, neobsedela som pri šlabikári, pri písaní iba plač, v škole na čítaní som bola ticho ako pena, nespolupracovala som, nekamarátila sa.. matne si spomínam, že som jednoducho tie veci nechcela robiť, tie decka mi boli proti srsti, neviem to posúdiť ani po rokoch, prečo som bola taká

@janinah nie sú tu témy konkrétne ohľadom tých škôl? čo tak ich web stránky? jasné,že sa tam vychvália, ale zistíš, aké krúžky ponúkajú, len nie v akej kvalite .. sama musíš vedieť, akú záťaž chceš vyvinúť na dieťa, čo je pre teba dôležitejšie a podľa toho sa aj pýtať .. a kvalita stravy, ja mám také info, že jedálne sa držia akejsi 80rokov starej normy, pretože novú im nedali a je na tebe, či ťa upokojí ich slovo, áno tie jablká sú bio a pritom ich budú kupovať v tescu, také drobnosti neovplyvníš .. akurát prísť do školy a popýtať sa deciek, či im tam chutí papať, prípadne či niektorí z učiteľov prizná,že si radšej nosí varenú stravu z domu 🙂

atiatko
6. jan 2012

@lili_mia ďakujem za osobnú skúsenosť 😉

anjelicek26
6. jan 2012

My vyberame z dvoch skol

Jedna je medzinarodna, bude tam mat anglictinu ako vyucovaci jazyk, co je super, kedze sa vraciame v lete z anglicka spät do nemecka. Integrovane triedy, takze nemusi ist do druhej triedy (v anglicku ma dva roky skoly za sebou), ale ostane pekne v prvej, douci sa pisane pismo, ale nebude zaostavat v matike a inom, to sa bude ucit s druhakmi. Je to skola, kde bude aj maturovat, takze od prvej triedy az po koniec. Rovnaky system, rovnaky ucitelia, rovnaky kamosi. Je to celodenna skola az do piatej je o nu postarane.

Tolko k plusom. Minusom je, ze je to 21km daleko a to kazde rano a poobede zvladat vodit maleho k opatrovatelke a do prace bude asi zahul. Ziadny kamosi tam kde byvame, navstevovat sa s kamaratkami na pokec na taku dialku je takmer nemozne :( V okoli kde byvame, nebude poznat tak blizsie nikoho. Skola je pre zahranicne a vysoko nadane deti, co je fajn mix, len neviem, ci to na nu nebude privela. Na tu skolu je aj strasna tlacenka, vyse 400 prihlasok na 50 miest v dvoch prvych trieda (jedna spanielska, druha anglicka). Ona sa tam dostane, lebo zriadovatel je draheho zamestnavatel.

Druha skola je kusok od nas, 5 minut autom, pripojena je k nej skolka, kde ona kedysi chodila a kam o rok zacne chodit aj max. Skola sice konci o tretej, ale potom v skolke maju druzinu, kde by bola s bratom, co by bolo fajn, aspon by sa videli. Kamaratov by v prvej triede mala hned, ved ich este pozna. Nevyhodou je, ze by podla mna totalne zabudla anglictinu 😖 Ale pre mna by to bolo jednoduchsie, ze ano. A do piatej by na oboch dozreli, vyberala by som ich jednym vrzom, 2 minuty to mam od roboty, taky ideal.

Tak neviem, rozhodnuty nie sme :(

lenka_da
6. jan 2012

@janinah presne, my mame sice este cas ale uz teraz rozmyslam, co je lepsie - statna skola, ktora je 5 minut od domu alebo sukromna, ktora je v centre mesta a musela by som dceru vozit autom. Okrem toho budem musiet nosit syna do skolky, ktora je mimochodom vedla tej statnej, to by bolo pohodlnejsie. Ale na tej sukromnej sa mi okrem kruzkov velmi paci aj to, ze maju netradicne metody vyucovania, upevnuju samostatne myslenie, individualny pristup, vychovu k vnutornej slobode a velmi sa mi paci aj ich slogan "ucime ziakov ako maju mysliet, nie to, co si maju mysliet" a tiez ich hodnoty, snaha o humanizaciu vychovy a vzdelavania, kazdy rok robia anketu medzi rodicmi, atd, atd., neskutocne ma oslovila, len ma odradza ta vzdialenost, dost by sa to skomplikovalo. A tiez kamaratov by nemala u nas na sidlisku, kdezto v statnej skole pri nas by vlastne vsetky decka poznala uz zo skolky. Tak dufam, ze sa tu diskusia rozprudi, viac hlav - viac kapusty 😀

eaka
7. jan 2012

@janinah Keďže bude na tej škole len prvé 4 roky, tak môže byť aj tá vzdialenejšia, to by asi ešte sám nechodil, nie?? 🙂 či?

abbey1
7. jan 2012

Pri výbere školy bola pre nás jednoznačne dôležitá osoba učiteľky. Hlavne pre prvé 4 ročníky je to najdôležitejšie kritérium. Musela to byť osoba s veľkou láskou k deťom, dobrým a ľudským prístupom. Takú sme našťastie vybrali a do smrti budeme na ňu v dobrom spomínať. Dcéra ju zbožňovala, i keď drobnôstky sa vyskytnú vždy. Ale nebanujeme, že sme dcéru vodili na opačný koniec mesta, prakticky okolo 2 škôl. Pre tak malé deti je učiteľka v škole druhou mamou- proste všetkým. Ako bývalý pedagóg a rodič viem, že prvé ročníky sú pre deti najdôležitejšie pri budovaní vzťahu ku vzdelávaniu ako takému. Väčšie deti už dokážu "prehliadnuť" nespravodlivosť, či " blbú" povahu , či náladu pedagóga, ale malí žiačikovia potrebujú chápajúcu osobu, ktorá je nielen autoritou, ale aj "kamarátom".
Dcéra sa na pani učiteľku vždy tešila, i teraz ju chodí "pozeraťô, a ja som vždy bola spokojná, že je v dobrých rukách, či bola na vyučovaní, výlete, alebo v škole v prírode.
Teraz je už na 8ročnom gymnáziu, to máme v meste jediné.Tak sme vyberať mohli len medzi školou, kam chodila doposiaľ, alebo gymnáziom. 😉 Ale zatiaľ neľutujeme. 🙂
Ja by som určite kontaktovala rodičov detí, ktorí na dané školy k daným pedagógom chodili, a ozaj vyberala podľa referencií. Krúžky sú fajn. ale na tie sa dá chodiť i mimo školy.

abbey1
7. jan 2012

@lenka_da Deti si ľahko vytvoria nové "nerozlučné" kamarátstva, a aspoň bude kamarátov viac, ak zostanete v kontakte i so škôlkarskými. Ak ťa oslovila súkromná škola svojim prístupom, neváhaj. Môže dať tvojim deťom veľa.

abbey1
7. jan 2012

@janinah Na gymnázium sa ide až po 5. ročníku, tak budete na základke 5 rokov. 😉

sashie
7. jan 2012

@atiatko psycholog môže odporúčiť odklad školskej dochádzky, neviem síce, či to teraz robia automaticky v MŠ (ak to nerobia, tak si môžeš o to vyžiadať ty v psychologicko-pedagogickom centre, ktoré je v každom meste, resp. v každej mestskej časti v BA), ale môžeš neakceptovať jeho rozhodnutie. ja by som to ale nerobila. učila som 4 roky na ZŠ a viem teda z vlastnej skúsenosti, že to nemá význam - siliť dieťa, aby šlo do školy aj napriek tomu, že mu bolo odporúčané odložiť školskú dochádzku.
vždy je lepšie, ak dieťa ide o rok neskôr a "dozreje" a je pripravené na školu, ako keď ide do školy skôr ako je zrelé a potom nezvláda učivo, resp. je poslané späť do MŠ - lebo aj to sa stáva a málo kto o tom vie. to sú potom iné traumy, tie deti sú utiahnuté, aj ťažko nadväzujú kontakty /(majú málo kamarátov) a podceňujú sa a potom sa to s nimi ťahá nielen počas celej školskej dochádzky ale celý život.
moja dcéra je narodená v auguste a už teraz viem, že ju dám o rok neskôr, nič tým nestratí. posledné roky je trend odkladať dochádzku aj pre také deti, ktorým to netrebaˇ, napr. narodené na jar (apríl, máj), čo sa mi zdá prehnané, pokiaľ na to nie je dôvod. psychológovia odporúčajú letným deťom jún - august odklad o rok. mám kamarátky, ktorým deti išli o rok neskôr do školy (jedna bola narodená začiatkom marca a druhá v júli) ale bolo to v obidvoch prípadoch odporúčané psychológom. a nestratili nič a rodičia si pochvaľujú.

macamac
7. jan 2012

@sashie súhlasím 🙂
ja som nedávno čítala,že za "letné" deti sa považujú deti narodené od mája
ale to je jedno,každé dieťa je individuálny prípad
ja som učila prváčikov-a mala som dieťa v triede,čo nastúpilo ako 5-ročné,samozrejme-po odporúčaní z PPP,bolo nadané
ale tiež som mala deti s odkladom.odklad nikdy ešte neublížil.
myslím si,že najlepšie si pozná svoje dieťa matka. jej intuícia v spolupráci so psychológom jej správne napovie 😉
radšej odklad-ako "veď skúsime" a potom traumatizovať dieťa návratom do MŠ /dá sa realizovať do pol roka/.takúto životnú traumu,pocit zlyhania,by som nepriala nikomu

sashie
7. jan 2012

čo sa týka školy, ja osobne by som uprednostila tú školu, ktorá je lepšia a nie školu, ktorá je bližšie, aj keď to bude náročnejšie časovo a na prevoz. len teraz je otázne zistiť, ktorá škola je lepšia, lebo ešte neznamená, že ak sú v nej krúžky, že škola je lepšia. najdôležitejší sú učitelia - pretože tí robia atmosféru, motivujú/demotivujú deti a tým aj dávajú chuť chodiť do školy. kuchyňu by som neriešila, pretože v štátnych školách sa od socializmu nič nezmenilo - rovnaké jedlá, rovnaké chute.

súkromná škola tiež ešte neznamná, že je dobrá, tiež keď ma ZŠ vymakanú webovú stránku a láka na nej fotkami z aktivít (školy v prírode, krúžky a pod.) neznamená, že je lepšia ako štátna .- tiež bohužiaľ vlastné skúsenosti. kvalita učiteľov je dôležitá. najlepšie sa je pýtať susedov, známych alebo osloviť rovno pred školou rodičov keď chodia pre deti do školy - pokiaľ je škola v blízkosti. alebo čítať recenzie na webe /myslím, že je vytvorený už aj portál, kde sa hodnotia školy, len neviem názov/ alebo ísť napr. na web danej školy a pozrieť si referencie o prijatí detí na stredné školy (samozrejme pri tých, ktoré sú ako 8 ročné gymnázia/. my máme pri dome ZŠ - 3 min. pešo a svoje deti tam určite nedám, pretože som čítala v novinách minulý rok, že monitor u deviatakoch zo SJ a z M dopadol veľmi zle, skončili na poseldných miestach - len 30% zo slovesnkého priemeru. na krúžok môže dieťa chodiť aj mimo ZŠ, ktorú navštevuje /aj keď to nebude také pohodlné /, ale keď nemá dostatočné vedomosti, aby mohlo ísť ďalej do škôl (pokiaľ na to má ), tak je to to najhoršie - lebo nie je jednotka ako jednotka.

sisaka
7. jan 2012

no nas to rozhodovanie caka uz na buduci rok - suhlasim s
@abbey1 , pre mna je dolezita ucitelka a celkova atmosfera v skole - my mame na vyber zo statnych (- obycajnych + so specialnym programom), katolickych, charterovych, sukromnych skol - tak katolicke vyskrtavame hned, takisto sukromne - nenormalne drahe, v charterovej skole je zapisany, ale je nejky 100. pod ciarov . tak mozno sa prepracujeme v nejakom 1-2 rocniku, ostavaju teda statna skola podla obvodu, skola sice nic moc, ale ucitelky su fajn (to su tu ale vsetky), dcera tam chodila 1 rok, no este nam ostava specialny program montessori - neviem, ci je na to povahovo, skor nie a tradicne ucenie - to znamena viac ucenia ako hrania, uniformy, domace ulohy, to tiez neviem, lebo ak nie je nejaky studijny typ, tak mu bude lepsie v normalnej skole, kde je to ovela volnejsie, no tazko teraz povedat, maly ma len tri roky, stale sa vyvija, dufam, ze budem o rok o cosi mudrejsia, velky stres si z toho ale nejdem robit, vsak nikde nie je napisane, ze musi chodit 5 rokov do tej istej skoly, ked sa nam, alebo jemu nebude pacit pohladame nieco ine 😉

Ziadna zo skol nie je blizko nasho bydliska takze bude musiet chodit na skolskom autobuse, ale pokusim sa ho este dostat do skoly v susednej stvrti, myslim si, ze pre mensie deti je lepsie, ked chodia blizko domu, dcera chodi na autobuse rano 1 hodinu a poobede tiez a je to dost narocne, neviem si predstavit, ze by maly chodil tak daleko do skoly

atiatko
7. jan 2012

@sashie a @macamac babenky ďakujem za vaše odpovede 🙂 drobec je narodený v auguste, ako som písala budeme mať z PPC teraz v januárti robenú depistáž .... presne ako píšeš @macamac je to aj o tej intuícii rodiča - my sme ten prípad, že minulý rok keď bola robená v našej MŠ depistáž pre vtedajších predškolákov, oslovili nás učiteľky zo synčekovej triedy, že či by ho mohli ako vtedy zo strednej druhej triedy do nej zapojiť, lebo podľa ich pozorovaní sa im náš drobec zdal dosť šikovný, múdry a na svoj vek koncentrovaný, tak aby vtedy z PPC posúdili jeho vtedajšiu vyspelosť .... súhlasili sme, hoci nám len bolo povedané, že cca aké testy sa s ním tak ako aj s vtedajšími predškolákmi budú robiť ... výsledok bol, že tam nie je tá školská zrelosť ako u de facto o aj o 1 - 1 rok a 8 mesiacov starších detí, ale že je na svoj vek naddanejší a šikovnejší ako ostatné deti z jeho triedy a že by bolo dobré ho začať trošku viac smerovať k rozširovaniu jeho "šikovnosti" .... takže my sme to s manželom nechali tak, že sme sa mu síce dosť venovali, no nejako sme ho nestresovali cieleným učením, zamestnávaním .... veď kedy inokedy by mal drobec žiť svoje detstvo ak nie teraz 🙂 takže uvidíme ako prebehnú testy teraz, keď sme už predškoláci, každopádne nič nebudeme siliť 😉

juliagregor
7. jan 2012

u nas v dosledku malo miest v skolkach vytvorili 2 predskolské triedy priamo v skole, od septembra k nim dochadzali z detskej psychologickej poradne, mame program FARBIČKA, kde tento psycholog vytipoval deti, kt. maju niekde problem, kde im pomocť, a pod...
ja si to velmi chvalim a syn je už adaptovaný na skolske prostredie a aj na družinua pozna aj ucitelky, kt. budu mať v 1. triede...

vodim sice deti do 2 skolok a je to dost narocne rano stíhať deti rozvoziť do skolok, aby som prisla do prace nacas, ale by som nemenila...

jolinka
7. jan 2012

ja by som tiez volila ako tu mnohe spominali, lepsiu skolu a nie blizsiu...myslim ze i napriek pohodliu to rodic i dieta neskor olutuju 😒
pre mna je dobrou skolou hlavne ta s ludskymi a kvalifikovanymi ucitelmi, individ. pristup, dobra atmosfera, spolupraca s rodicmi..kruzky nie su az take podstatne...jednak sa da dochadzat inde a jednak cim je dieta starsie...tak sa uzsie vyprofiluje, ostane mu trebars jedna max. 2 aktivity. Navyse to ze ma kruzok super nazov a reklamu...este nic nesvedci o jeho skutocnej kvalite.

jolinka
7. jan 2012

a ako sa tu niekto pytal... ak PPP odporuci dietatu odklad , rodic to nemusi akceptovat a moze dat dieta do skoly v termine...opacne to ale neplati. Ak chce rodic predcasne zaskolit dieta , t. j. k 1. septembru este nema 6 rokov, a poradna to zamietne, skola dieta neprijme aj keby rodic chcel.

atiatko
7. jan 2012

@jolinka ďakujem za odpoveď ... ja som sa na to pýtala 😉

bets
9. jan 2012

ja by som sa velmi nespoliehala na 8. roc. gymnazium. na gymnazium sa ide az po 5 rocniku a momentalne je schvalena dvojrocna prechodna doba (ktora plynie druhy rok). ak sa zmeni vlada, tak je mozne ze rozklad 8 roc. gymnazii dotiahnu dokonca. totiz mali sa takmer zrusit, pretoze v beznych ZS ostava malo dobrych ziakov na druhom stupni.

ajca123
27. aug 2012

Ja vybrala školu podla kamaratok čo tam maju svoje deti.. Odporucili nám ju a aj Skolka je tam super a tam mi budúci rok pôjde druhy syn a neskôr aj treti 🙂

daka122
28. nov 2012

@macamac ja sa tiež neviem rozhodnúť ,či dať odklad,alebo nie. Mám dvojičky kt. sa narodili v máji a sú veľmi hravé, ale zas čo sa týka vedomosti vedia až moc. Takže mám ťažké rozhodovanie dať či nedať.Ale myslím si že odkladom nič nepokazím. Aj pediatri teraz dosť často odporúčajú odklad deťom kt, sa narodili apríl -august (6ročné). Jedeň deň si poviem určite odklad a o týždeň mám pochybnosti ☹

renab
28. nov 2012

@janinah ja som tiež dala na odporúčania rodičov, ped.-psych.poradne. a potom som si ešte pozrela školský vzdelávací program, hlavne teda tie hodiny, ktoré si škola môže vybrať sama a tým sa školy líšia. potom zabrali aj krúžky.

nadkaninka
28. nov 2012

@daka122 ja som dala odklad a vobec nebanujem... mala je koniec juna.. bola tiez dost hrava ale napriklad teraz sa v mš nudí... tak je to na zvaženie..

daka122
28. nov 2012

@nadkaninka ja som na 80% rozhodnutá pre odklad, tiež sa bojim toho že ako budu zvladať 2krát predškôlku 😒 ale uvidime ako to bude ešte do februara, niekt. dieťa sa zmeni o mesiac iné o rok . 🙂

macamac
29. nov 2012

@daka122 ahoj. no to ťažko radiť, poznáš si ich sama. ale máš to trošku ťažšie-lebo ich máš dve. budeš sa musieť venovať obom. a ak by náhodou jedna bola slabšia, bude to ešte náročnejšie. ale tu ti nik nepovie popredu,ako to dopadne. ono môžu nastať dve situácie- vždy bude ťahať silnejší slabšieho dopredu, alebo budeš musieť mať iný prístup ku každej. toto máš fakt náročnejšie.

ja by som tiež dosť uvažovala pri dvojičkách májových o odklade. rozhodne len dozrejú-určite nepôjdu dozadu 😉
a predsa-rok spraví svoje vo vývoji a v miere samostatnosti.
neviem, asi by som premýšľala tak.
lebo fakt aj kolegyne na dôchodku mi vždy vraveli- odkladom sa nepokazí nič. 😉 🙂

ono netreba sa báť, že budú nejak "prezreté" a budú sa nudiť. neboj. pomaly sa im to tak ponabaľuje to učivo, že budete mať čo robiť. to školstvo po reforme je veľmi "divne" nastavené.

prajem šťastné rozhodnutie 🙂

daka122
29. nov 2012

@macamac je to fakt ťažke rozhodnutie ,ale odklad prevláda .Keď sa o tom rozprávam s pedagógmi(čo sú už na dôchodku) tak každý jeden povie nech ani neuvažujem ich dať skôr, že odklad im neublíži. A presne ako píšeš teraz je to školstvo divné.Podľa mňa je otázka času kedy budú deti chodiť do šk. od 7 rokov ako napr. Poľsko a iné kraj.,Ja asi len potrebujem počuť viac krát že "daj odklad, neoľutuješ" 🙂

dianka2374
6. dec 2012

moje kritéria na školu sú: škola by mala zabezpečiť aby dostali plavecký výcvik, anglický jazyk v starších ročníkoch + ešte jeden jazyk najlepšie na výber z ruštiny nemčiny alebo francúžtiny, krúžky, aby chodili s krúžkami na nejaké súťaže, multifunkčné ihrisko, plastové okná (to sú tie školy čo peniaze vymámili z EU fondu), jedáleň a dala by som prednosť škole so skrinkami - moja dcéra chodí na špolu ktorá spĺňa všetky moje kritéria