Oslava "kamarátky," na ktorú asi nikto nepríde

11. sep 2024

Ahojte. Mame problem s dcerkinou spoluziackou. Dcerka a to dievca, nazvyme ju Z, sa poznaju od skolky. Kamaratia sa od 3 rokov. Uz v skolke vznikali rozne konflikty. Ucitelky ich museli pri jedle casto rozsadzat, lebo spolu vystrajali. Obcas prisla domov dcerka doskriabana alebo mala pofarbene saty od fixiek. Hnevalo ma to, ale ked som sa rozpravala s ucitelkami tak to vzdy skoncilo pri "ved su to len deti, oni sa musia naucit vychadzat spolu". Moja dcerka ju vzdy povazovala za kamosku, no ked som ju pozvala hrat sa k nam domov, tak to bola katastrofa. Naschval nicila veci, nepocuvala ma. Mala uz 6 rokov a povedala som jej, ze nesmie ist do pracovne lebo moj manzel tam telefonuje. Ale ona tam naschval chodila a este mu aj vykrikovala do telefonu.
Prisla skola a dali ich do jednej triedy. Minuly rok v prvom rocniku to vsetko nabralo ovela horsie obratky. Z velmi vystrajala a moja dcerka obcas s nou. Museli ist obe parkrat na kobercek a dostali vyzrat....dcerka vtedy sama povedala, ze s nou uz nechce byt kamaratka, lebo ona ju nabada na zle. Ked jej v skole oznamila, ze s nou nechce byt kamoska tak zacalo peklo. Z dcerku vydierala, kradla a nicila jej veci, dokonca ju doskriabala az do krvi, a raz ju zacala skrtit. Dcerka z nej mala uz paniku, plakala a nechcela chodit do skoly.

autor
11. sep 2024

Samozrejme ze sme to riesili so skolou. Na konci roka sa braj Z polepsila. Moja dcerka si v 1. rocniku nasla 3 uplne skvele kamaratky. Su dobra partia, casto k nam chodia.
Z za nimi zacala chodit, tiez sa s nimi tiez kamaratit, kupuje vsetkym 4 dievcatam sladkosti, nosi im darceky. Preto zacali verit ze sa zlepsila a na chvilu ju vzali do partie.
Prisiel prvy tyzden skoly v 2. rocniku a Z pozvala tieto 4 (vratane mojej dcerky) na oslavu narodenin. Oni jej slubili ze pridu a par dni na to ale zacalo znova to co bolo v prvom rocniku. Z dcerku vydiera (urob to a to, inak ti rozbijem okuliare...) a uraza ju. Ostatne dievcata preto povedali, ze na oslavu nepridu.
Moja dcerka je velmi empaticka a je jej Z luto. Napriek vsetkemu co sa stalo, chce ist na oslavu. Teda nechce tam ist, ale nechce ani by Z takto trpela, ze jej tam nikto nepride.
Ja neviem co mam robit. V podstate sme uz povedali ze prideme, ale ja tiez nechcem aby tam isla...no nechcem ani rankt dusu 8 rocneho dievcata ktora je uz zjavne aj tak velmi ranena.

lenka.25
11. sep 2024

V prvom rade by som pozerala na svoje dieťa , nie na nevychované cudzie decko .
Nie , moja dcéra by na oslavu určite nešla !

lubossi
11. sep 2024

mas skvelu a citlivu dceru, klobuk dole

tenerifka
11. sep 2024

Velmi tazka situacia. Su to este male deti a same sa asi na oslavu nedopravia. Ja by som sa spojila s tymi dalsimi tromi mamami a opytala sa, co urobia ony

matullienka
11. sep 2024

Ideš tam aj ty ako rodič? Ak áno išla by som ak by som zbadala, že začala mojej dcére robiť zle beriem ju a ideme domov. Rodičom by som na rovinu povedala, že preco si myslia, že nikto neprišiel. Ak by tam mala ísť sama tak by som ju nepustila. Inak mňa by veľmi zaujímalo ako sa k takémuto chovanie stavia škola a rodičia toho dievčaťa

ivuska_3
11. sep 2024

Je to ťažká situácia, no musím povedať, že ani ja moja dcéra by k takej "kamarátke" na oslavu nešla. Podľa toho čo píšete prešlo už dosť veľa času a kamarátka mala veľa príležitostí na uvedomenie sa, avšak jej zlé správanie pokračuje. Možno, keď nikto nepríde, zobudia sa aj rodičia a začnú to jej správanie riešiť. Dcérka nech si nenechá robiť zle. Držím vám palce.

monnci2226
11. sep 2024

doskrabala ju do krvi a raz ju zacala skrtit - tu by pre mna skoncila vsetka sranda a toto by bola pre mna posledna kvapka, uz by som sedela u riaditela. sikana jak vysita.

autor
11. sep 2024

@tenerifka no 1 uz uplne zrusila a nepojde tam. S tymi ostatnymi 2 sa musim este porozpravat. Zajtra ide dcerka k jednej z nich domov sa hrat. Jej mama je dokonca detska psychologicka tak ju asi poprosim aj o profesionalnu radu.

Urcite dcerku nenecham ist samu.
Je to v indoor ihrisku a malo by to byt bez rodicoc. Ale asi vezmem aj mladsiu, same si zaplatime vstup a budem nablizku keby nieco....
No 2 hodiny budu v party miestnosti kam sa ja nedostanem.
Ale najradsej by sme neisli vobec.
Mam velmi zmiesane pocity.

misenka3
11. sep 2024

A rodičia dievčatka Z s tým ako pracujú,ako sa k tomu stavajú ?

h2
11. sep 2024

Nikde v tvojom príspevku nevidím, že by si spomínala komunikáciu s rodičmi Z. Riešili ste to nejako?
Ak ste už na oslavu potvrdili účasť, tak by tam dcérka mala ísť, toto sa zase nerobí, že sľúbi a nejde. Hádam sa na oslave narodenín nepobijú.

kandelabra
11. sep 2024

Moja otazka - riesili ste to s rodicmi dievcatka Z? Aky maju oni k tomu postoj, aka je tam situacia v rodine? Lebo ak oni dievcatko nevychovavaju a nevedu ho k tomu, ze urcite spravanie sa netoleruje, tak si nepomozete. Mala bude stale vymyslat a cim dalej, tym to bude horsie. Je pekne, ze tvoja dcerka na nu mysli a je jej luto, ale nech so sebou nenecha zametat - aj za cenu, ze by sa prestali kamaratit.

ivuska_3
11. sep 2024

Je cítiť, že tam nemáte chuť ísť ani vy ani dcérka, tak počúvnite svoj hlas a nechoďte. Ospravedlňte sa, že neprídete a uľaví sa vám. Nebrala by som ohľad na to, že sa to nepatrí. Ani škriabať a škrtiť iných sa nepatrí...

olimuc
11. sep 2024

Nesla by a este by som je vysvetlila, ze dievcatko to v hlave nema v poriadku a ruky prec. s ohladom na city kohokolvek, ale 8 rocne dieta uz vie rozlisit dobro a zlo. Nikto jej neda hranice a co v puberte - ako Ti spratkovia s Malinova a pod. To dievca evidentne ma nejaku poruchu- taky mensi sociopat.. a vsetci ako truhlici budu brat ohlad, kym nepichne niekomu noz do chrbta .. Ludom ne preskoci v puberte alebo ked su dospeli, len kazdi ignoruje naznaky a nikto si nepripusti, ze ma doma nenormalne dieta aj ked naznaky su

autor
11. sep 2024

@misenka3 Uff, to je katastrofa. Jej matka tvrdi, ze Z "asi mala dovod na to co urobila" vraj ju moja provokuje. Ale ja si myslim, ze je jedno ako niekto niekoho provokuje, fyzicke nasilie u skoro 8 rocnych dievcat nikdy nieje v poriadku. Jej matka reaguje na tuto temu sama velmi agresivne, ked mam pravdu povedat, tak sa jej aj trochu bojim a skor vyhybam.

S ostatnymi kamoskami sa samozjeme tiez obcas pohadaju, ale NIKDY to neskoncilo fyzickym nasilim.

7miriam77
11. sep 2024

Tvoja dcérka je úžasná ❤️🍀, keď si tam praje ísť, dovolila by som jej to. Je to citlivá duša a mala by potom výčitky. Nech ide, ak bude techtle mechtle, nech ti zavolá a pôjdeš po ňu

cimage
11. sep 2024

Ja by som to narovinu riesila s jej rodicmi. Moja dcera nepride na oslavu kedze uz 5r ju vasa dcera sikanuje. A s takym pristupom rodica, ze ona za to chuda ani nemoze, len sa brani uz vobec nie. Ked to neporiesia teraz, co bude to decko robit neskor? Uvazovala by som aj o zmene triedy, aby mala od nej pokoj.

mofa
11. sep 2024

Dievcatko potrebuje lasku nieco sa tam evidentne v tej vychove nedari. Poznas rodicov? Mozno ma starsich surodencov kdesi nato musi chodit na take manipulovanie. Vies mozno prave to, ze tvoja dcera tam pride bude pre nu to co potrebuje. Vidiet, ze niekomu na nej zalezi… ja by som tam dceru pustila. Mozno by som tam sla nakuknut nech to mam akoze pod kontrolou ale urcite sa porozpravaj s rodicmi tam sa nieco musi diat.

biancarv
11. sep 2024

Ja by som na oslavu svoje dieťa nepustila a ešte by som ju aj dala preložiť buď do inej triedy, alebo na inú školu. Tiež ma spolužiačka šikanovala na prvom stupni ZŠ a niesla som si z toho traumy až do dospelosti. Takže ja by som v takej triede dieťa nenechávala.

autor
11. sep 2024

@mofa presne takto uvazujeme ak my... 🙈 Ale sme jedine.

autor
11. sep 2024

@biancarv minuly rok som vybavila prelozenie do inej triedy v druzine koli nej, lebo najviac zlych veci sa stalo prave v druzine.
Triedu menit nechcem kedze si tam dcerka nasla taku dobru partiu. Opustit 3 dobre kamosky koli 1...z toho by bola nestastna.

danica2711
11. sep 2024

prepáč, ale do tohto "kamarátstva" si ako matka mala zasiahnuť už dávno, min. po fyzickom útoku. Porozprávať sa s rodičmi dievčaťa a vlastnej dcére vysvetliť, že toto nie je dobrá kamarátka a má sa od nej držať ďalej. Tebe to nebolo jasné ani po tom, čo u vás doma vystrájala?! Keďže si toto všetko vedela už v škôlke, v škole si hneď pri nástupe mala zariadiť preloženie dcéry do inej triedy. Ty si to nechala tak nejako plynúť a zbytočne si vystavila citlivú dušu dcérky všelijakým tlakom a pochybnostiam. A na žiadnu oslavu by som s dcérou nešla a (dôrazne) by som to vysvetlila jej rodičom. Ako vidíš, tvoje zmierlivé poňatie nič dobrého neprinieslo. Zameraj sa skôr na to, čo je dobré pre TVOJU dcéru, nie pre cudziu

unicornlady
11. sep 2024

@mofa Ja síce chápem, že to dieťa možno samé nenašlo lásku. Ale to nie je dôvod, aby autorka nechala šikanovať svoje dieťa. Očividne si to dievča autorkinu dcéru neváži a nie je v autorkinej moci dávať lásku cudziemu dieťaťu, a pritom vlastnému nechá ubližovať.
A autorka ani nezmení prostredie, v akom to dievča vyrastá. To rieši sociálka. Ale tá asi tiež by moc toho neporiešila.

Kamarátkinu dcéru (9r.) tak jedna dievčina v družine škrtila. Keď sa to riešilo, matka toho dievčaťa povedala, že ktovie, kde je pravda, a či to nebolo naopak.
Takže takto vznikajú tyrani. Keď to ostatní dovolia.

A áno, možno aj to dievčatko má doma zlú situáciu. Ale tým sa predsa nemôže ospravedlniť to, ak ono samé bude šikanovať ostatných.

autor
11. sep 2024

@danica2711 dcerke som davno hovorila ze to nieje kamoska, ziadala som ju aby od nej drzala dalej ale jej odpoved bola: "Z nema nikto rad, ked sa s nou nebudem kamaratit ja, tak nebude mat nikoho".

Aj tak stale obdivujem tu velku empatiu ktoru prejavuje moja dcerka. Nechcela som ju v nej udusit.
Pomohlo mi precitat si to po sebe. Vsetko to napisane je este ovela horsie ako v mojej hlave. Asi mate pravdu.

Vecer sa s dcerkou znova porozoravam a skusim zistit co ona naozaj chce, nie co chce urobit z lutosti.

sense
11. sep 2024

Vysvetli dcére že nie je povinná tam ísť z ľútosti. A že keby je Z kamarátka tak sa ju nej tak nespravia. Rovnako môže sladkosti od Z aj odmietnuť, nakoľko kamarátstvo sa nedá kúpiť. Obzvlášť ak jej robí potom zle, tak to nie je kamarátstvo ale sikana

juliacenc
11. sep 2024

Jasne len uc svoju dceru aby si nechala dobrovolne ublizovat a aj jej bolo dokonca jej tyrana luto. Potom si aj najde takeho manzela co ju bude tyrat, ale ona ho neopusti lebo to tak bude mat zafixovane, ze mu to musi tolerovat a on je ten chudak vo vztahu. Vyborne na to ides gratulujem

ivuska_3
11. sep 2024

Empatia je pekná a dôležitá vlastnosť, no dcérka by mala mať súcit aj (hlavne) so sebou a nenechať si ubližovať, ani teraz ani neskôr v živote. ❤

monnci2226
11. sep 2024

vydieranie, nicenie veci, fyzicke nasilie - kamaratka to naozaj nie je. takto sa kamarati k sebe nechovaju. a neviem preco dceru nechavas v pozicii ze ona ju spasi. vobec nie. takto sa nikto k nikomu spravat nemoze a nemoze sa to tolerovať a ospravedlnovat!
ak by to pisala dospela osoba ze ju manzel skrtil a doskrabal do krvi urcite by tu boli ine komentare a nie este uvazovanie ze ist na oslavu a ostat kamaratmi.
akoze nechat sa otlkat, skrtit vydierat 8 rocnym dietatom je ok? a potom k nej ist na oslavu lebo potrebuje lasku?
tak potom podla tychto uvah aj v manzelstve kde je muz manipulator a agresor treba za kazdu cenu zostat a dat mu lasku 🤦‍♀️

evia13
11. sep 2024

Povedz dcérke, že keď sa s ňou ona prestane ,,kamarátiť" , tak Z si určite nájde inú obeť, ktorou bude môcť manipulovať. Tvoja dcérka pre ňu nie je kamarátka, ona je pre ňu iba obeť a Z využíva jej empatiu.

betulinka1
11. sep 2024

Máš krásnu možnosť ukázať dcére, že sa nekamarátime s detmi, ktoré nám robia zle a ani z lutosti. Je to skvelá škola do života. Rozhodni TY ako rodič. Dcére povedz, že nie je v poriadku správanie Z a tie 3 dievčatá sa zachovali správne, že nechcú byť so Z. Ja by som sa aj s tými dievčatami porozprávala, napríklad ich zavolala k nám a pochválila ich všetky, že je to správne ako za sebou stoja. Pokiaľ im Z robí zle, nech to idú povedať učitelke. Plus by som sa spojila s rodičmi Z, že na oslavu nepríde moja dcéra, nakoľko Z jej robi zle a aj by som povedala, čo a teda takéto správanie nepodporuješ. Že ked sa jej správanie zlepší, tak potom sa kludne môze prísť k Vam zahrať ale inak nie.

bonboniera
11. sep 2024

Ty si nechávas dobrovoľne a s plným vedomím šikanovať vlastne decko a ešte sa pýtaš druhých co robiť v tejto strasne “ťažkej situácii” 🤦‍♀️