Od akého veku púšťate dieťa do obchodu bez dozoru?

levicat
17. sep 2014

Chcem sa spytat odkedy ste dovolili ist dietatu do obchodu same a od ktoreho roku ste pustali deti same vonku? Mam obchod cez ulicu asi 100m a vela krat ked mi nieco pochybí tak by sa mi zisla pomoc tym ze mi moja 7 rocna dcera zbehne napr, na mlieko, poslednou dobou ma otravuje ze chce ist na dvor ale to ani zasvet nechcem dovolit, dakujem

25daniela
17. sep 2014

@levicat moja 9rocna bola cez prazdniny prvy krat sama v obchode 🙂 asi 300 metrov vzdialenom.
Mala z toho zazitok, sem tam sa ponukne ze pojde do obchodu, pretoze si nakupi sladkosti... ale v beznom tyzdni na to nieje cas...

sense
17. sep 2014

no ja ti poviem tak v siestich rokoch som mala klucik na krku, zijem mimo sk a tu chodia 4-5 rocne 100m same do skoly...

mozem sa spytat preco nechces dovolit 7rocnej ist na dvor ?

janickacrazy
17. sep 2014

@levicat Neviem, čo riešiš, 7ročná može íst v pohode sama do obchodu aj na dvor. Ja som v tom veku chodila sama do školy, vyučovanie sme mali poobede, do družiny som chodit nechcela, tak som bola doobeda sama doma, potom som šla do školy, zamkla, všetko v pohode. Nikdy som nezabudla zamknút, ani kluč som nestratila, bola som na seba pyšná. Sestrina malá chodila do obchodu od 4 rokov, majú ho hned vedla domu. Samozrejme sme na nu nenápadne dozerali vždy, ale bola hrdá, že može íst sama kúpit rožky. 😉

levicat
autor
17. sep 2014

no baby nema tu kamaratky s ktorymi by isla vonku a mne jej tak trochu luto ako by sa prechadzala sama ,, ja som tiez chodila do skolky preto som sa pytala, vsetky zeny co poznam tak s detmi chodia vonku na preliezky a nepustia ich nikde same, neviem ci je to iba moj blby pocit , dneska som ju poslala na postu trebalo jej cikat tak sa vratila a odznova cakala rad ale zvladla to :D
@25daniela
@sense
@janickacrazy

mawka
17. sep 2014

@levicat syn mi chodi nakupovat bezne, ma 11 rokov a nakupuje uz asi od 7 rokov. este aj dobre nakupi, aj akcie 😀 a von chodil normalne. najprv bol zvyknuty len na dvore, co ale nebolo dobre. na to, aby sa naucil spravat vonku, skutocne vonku, treba ucit zavcasu. dostal kluce, od 7 rokoch chodi von, ma hodinky, pripadne sa spyta. dcera mala teraz 5 a uz teraz cez prazdniny sa hrala s kamoskou pred cinziakom, ja som len nakukla pravidelne, ci su ok. pokial decka budeme vodit za rucicky neustale, nikdy sa nenaucia byt samostatne.
@janickacrazy suhlasim, ja tak isto, od 6 rokov kluc na krku, vtedy to tak bezalo bezne, prvy kluc, velka zodpovednost a nikdy nebol problem a tiez som byvala casto sama doma a chodila som na kruzky sama. a do obchodu som chodila s bratom, najprv ma kocikoval a to mal 6 a potom postupne som rastla a v 5 rokoch bezne na nakup. takze ked mamina doverovala decku, ze ma odkocikuje o obchodu, ze aj nakupi a pride domov aj s kocikom aj s nakupom, tak nevidim dovod, preco my by sme sa k detom mali stavat inak. uz som to tu niekde spominala nedavno, nasa generacia bola ovela zodpovednejsia za detskych cias.

bubelko
17. sep 2014

@levicat zijem vo svajciarsku, moj 4.5 rocny syn chodi sam do skolky, starsi sam do 1.triedy. skolka je ca. 300m, prechadza cez cestu, skola nieco vyse 600m, 2x cez cestu. na ihrisko pri dome chodia bezne sami. na skolske so mnou, predsa len keby ten 4.5 rocny niekde spadol, nemozem dat zodpovednost 7r na starost. ale k spoluziakom na poobedie ho v pohode odprevadi a aj vyzdvihne. 🙂

levicat
autor
17. sep 2014

no ja som malu raz poslala samu stym ze som bola za rohom mala nevladala otvorit dvere a ucitelka uz robila velky problem ze musela zist dole ze musim ju aspon odprevadit k dveram ,,
ja som tiez sama chodila do skolky tak mi to take hlupe prislo, ale v dnesnej dobe su ludia blby ohovaraju este by som mala opletacky so sociakou na krku ,, preto som ju nikde nepustala samu, musi si najst daku kamaratku dvom je lepsie :D

martina28p
17. sep 2014

nechcem ísť proti nikomu,aj my sme ako deti chodievali samé či do obchodu alebo do školy....ale nedá sa to porovnať s touto dobou....napr.bolo menej áut....ja ked vidím ako chodia u nás kamiony,môžte mi veriť,že syna sa bojím pustiť na zastávku do školy samého,radšej ho ráno odprevadím....a tiež som rozmýšlala,že by som ho poslala do obchodu,ale na jednom úseku máme dosť úzky chodník,už mňa tam raz šuchlo auto,aj ked som vtedy išla s detmi,že som išla krajom ....ale človek nikdy nevie.....a hlavne záleží aj od dieťaťa,aspoň môj názor....môj sn je taký snílek,on sa zadíva a nevšíma si....nuž zatial nemám s tým problém,idem radšej s ním....viem že raz bude chcieť ísť sám.....bude aj to.... 😉

belllinka
17. sep 2014

@levicat Som z BA. Syn chodi od 7 rokov sam do obchodu, aj sa hrat von s kamaratmi, od 8 rokov sam do skoly, aj zo skoly (10 min. peso) a nemal ani 9 a v pohode zacal chodit na anglictinu 6 zastavok autobusom aj s prestupovanim. A v pohode zvlada 🙂
Dnesne deti su podla mna veeelmi nesamostatne.

janja2502
17. sep 2014

nasa mala 5 rocna isla sama do obchodu a ja som ju cakala pred obchodom.

lblb
17. sep 2014

sám do obchodu ešte nechodí. občas mu dám peniaze, poviem čo má kúpiť a zostanem pred obchodom. von ale chodí sám od 6 rokov a to ho niekedy z okna nevidím aj celú hodinu... 😲

bleee
17. sep 2014

môj dostane mincu a ide si sám kúpiť džúsik alebo musli tyčinku. Ja čakám pred obchodom. Popýta si čo chce, počká na výdavok, poďakuje. Má 2r a 10mes.

bonaqa2013
17. sep 2014

Dcéra má 8 rokov a ide sama do obchodu cez 4 ulice. bývame na dedine.
v lete ju dedo poslal kúpiť riedidlo. Išla spolu s mladšou sestrou. dedo jej dal 10 e, riedidlo stálo 3 e. riedidlo kúpili, a išli si ešte do obchodu kúpiť nejaké sladkosti. pred obchodom stretli kámošky, aj tým kámoškam kúpili a prišli všetky k nám domov. dedovi podala riedidlo, ale výdavok už nebol žiadny. Nadšený moc nebol....

jolinka
18. sep 2014

my byvame na malej dedine mimo hlavnej trasy, nase deti chodia bezne do obchodu, niekedy aj vsetky 4, zoberu za ruku najmladsieho 3 rocneho ale je to blizko len medzi domy, na ihrisko v dedine ale same pustam len tri najstarsie, lebo sa ide cez cestu, zo zakruty vybehuju auta.

Do skoly ale chodia autom, lebo dochadzame 17 km do mesta a kosicka stanica mi nepride bezpecne miesto ani pre tu najstarsiu. Nejde o to ci by ona vedela cestu, ale akych ludi tam moze stretnut 😒 😒

prasiatko30
18. sep 2014

ono to zalezi od toho ci zijes v meste alebo na dedine a od lokalizacie obchodu - cize ak je to nejaka ticha zona alebo mas obchod pri dome - hlavne teda v meste tak by som pustila dieta aj od tych 7-8r ale ak by malo dieta prechadzat cez 6 prudovku a pritom este dalsi semafor ktory si bezne soferi vsimaju len okrajovo tak to by som si asi rozmyslela

evittam
18. sep 2014

Ahojte, no ja nie som nejaká bojazlivá alebo tak, ale áno my sme chodili už v piatich-šiestich rokoch sami do školy,obchodu, na dvor a podobne. Ale bohužiaľ v dnešnej dobe sa bojím...Mám 6 ročného syna a do obchodu ho teda samého nepustím, bývame na sídlisku a keď stretávam 5-6 ročné deti ako sa samé prechádzajú po sídlisku tak mi je zle. Nehnevajte sa ale stávajú sa rôzne veci - potom sa rodičia divia a plačú, že im dieťa zmizlo....

m.i.r.i
18. sep 2014

akurat som citala nieco na podobnu temu:
http://blogs.babycenter.com/mom_stories/6-year-...
je to v Amerike..ale veru podobne to zacina uz aj u nas...neviete kto na vas posle socialku...
A z mojho pohladu to este posudit neviem, syn ma 4.5r a nehrozi ze by som ho niekde este nechala sameho..ani v zahrade pri dome ani na ihrisku, zatial kvoli tomu, ze moze spadnut, musim davat pozor aby sa nepochytil s detmi , musim este riesit konflikty atd...ja som tiez 6 rocna uz chodila s klucikom sama do skoly..a vonku sme sa v tom veku bezne hravali same..ale ja si to neviem predstavit v dnesnej dobe..je viac aut, viac kriminality...je to ale tazke, lebo suhlasim s tym, ze deti potrebuju aj volnost, aj doveru, aj ucenie sa samostatnosti...ale doba je ina ako za socializmu ...

magdalenkami
18. sep 2014

ked mate obchod 100m od domu a ziadnu maxi frekventovanu ulicu,nevidim dovod aby 7r. nebehla do obchodu,ved 7.r. deti chodia same do skoly-nasi chodia od 5-6r. a vzdy ked mi nieco chyba,kedze mam 2 male babatka je to velka pomoc,obchodiky mame blizko domu aj 3,ak chce ist,vyskusaj,najprv odprevad,sleduj a doveruj

sintra
18. sep 2014

syn chodi dolu do obchodu, ktory mame v prizemnych priestoroch bloku sam od 6tich rokov.
Ale napriklad k babke, ktora byva dve ulice od nas a cestu samozrejme dobre pozna, sam ist nechce 😖
Mne sa nepaci sucasny trend, neviem, ake pouzit vystizne slovenske slovo, v anglictine mi napada "overprotected". Ano, je ina doba, je viac aut, ale vidim, ze dnesne deti hlavne v mestach su vo vseobecnosti ovela menej samostatne, ako my v ich veku.

mima4
18. sep 2014

@m.i.r.i
ale ved spadnut je uplne normalne, my ako deti sme bezne padali..taktiez boli aj v konfliktoch...

@levicat
prečo dnes tak ludia uvazuju?
lebo je to jednoduchsie, je jednoduchsie robit zo 7 rocneho dietata 2 rocne, pričom mu dat vlastny mobil a tablet a dovolit mu pozerat veci v telke od 12 rokov.. ako viest ho k samostatnosti, zodpovednsoti... Deti nie su vedene k povinnostiam a k uvedomeniu si, ze im nebude stale niekto stat za zadkom...

hajajanka
18. sep 2014

@levicat 7-rocna je uz dost velka, aby zvladla nakup zvlast do tak blizkeho obchodu! V sucasnej dobe sa o deti velmi bojime a stale ich strazime, vsade vozime, fukame bolacky a neustale im stojime za zadkom. Ako sme vyrastali my (35+)? Klucik na krku, zo skoly sami domov, do vecera sme lietali s kamaratmi. Mam pocit, ze dnesne deti toto nepoznaju, co je na skodu. Ja som vo veku tvojej dcery zostavala sama doma napr. ked boli rodicia na navsteve, v obchode, ked sa zdrzali v praci. V siedmych rokoch som sama chodievala k babke, ktora od nas byvala cca 1 km. V 9-tich som kocikovala svojho cerstveho brata. Prezila som to ja, prezil to aj on 🙂

@mima4 dobre pises. Nemozeme nasim detom stat neustale za zadkom. Co z nich vyrastie?

0silvia0
18. sep 2014

@levicat moje deti už ako škôlkári chodili samé von s kamarátmi, do obchodu atď. ALE bývame v tichej lokalite v mestskej časti/dedine, takže frekvencia áut je nízka a tí, čo tam bývajú vedia, že sa tam pohybuje veľa detí a jazdia pomaly. V škôlke sme mali predpis, že rodič (starší súrodenec-školák) musí dieťa odviesť a odovzdať učiteľke, takže do škôlky samé nechodili. Sestra býva v BA v rušnej lokalite a ona sa neodváži deti púšťať von samé, chodí s nimi stále ona.
Takže záleží aj od lokality, kde bývaš, od frekvencie áut na cestách, či dieťa musí prechádzať cez cestu a tak. Nedá sa dať jednoznačná odpoveď, treba zvážiť viaceré faktory. Ak bývate v tichšej lokalite, tak tvoja dcéra už v pohode môže chodiť sama von aj do obchodu. Ideálne je, ako píšeš, aby si našla kamarátku a chodili spolu.

evabb35
18. sep 2014

@levicat Kedysi som tiež dostala kľúč na krk, poukážku na MHD a hodinky v 6. rokoch a bola som akože samostatná. Samozrejme rodičia na mňa určite boli hrdí, ale mne veru nebolo všetko jedno a často som prežívala strašné stresy a to už nehovorím o ľuďoch akých som cestou stretla a ako sa ku mne správali...Potom som sama zistila, že lepšie sa mi cestuje so skupinou, v ktorej je aspoň jedno dieťa nesamostatné, ktoré vždy doprevádza rodič. Vtedy som vedela, že ľudia, ktorých cestou stretneme sa budú správať ku nám normálne. Aj tak môj mladší školský vek bol plný stresu, keď si na to spomeniem. Určite som bola zodpovedná a samostatná, ale nebolo to šťastné bezstarostné obdobie. Samozrejme ak je to malý obchodík, v ktorom predavačky dieťa a rodiča poznajú, dieťaťu sa prihovoria, na ulici žijú ľudia, ktorí dieťa a rodiča poznajú, prihovoria sa mu tak je predpoklad, že dieťa ustrážia a pomôžu mu, keď bude mať slzy v očkách.

evittam
18. sep 2014

@mima4 Ja nerobím z môjho syna 2ročného, ale ak by ti neprišiel z tej školy domov a niekto ho zbalil do auta a už si ho nevidela, tak neviem ako by si reagovala. A to sa v mojom okolí bohužiaľ stáva, aj starším deťom....Ja jemu dôverujem a má aj volnosť, bohužiaľ nedôverujem cudzím ľuďom a podobne.

evabb35
18. sep 2014

@levicat Spomenula som si ako jedno dieťa viedli rodičia od útleho veku k samostatnosti. Samozrejme, že chodilo nakupovať do obchodu od 5. rokov, chodilo sa samé vonku hrať, MHD - vzor detskej samostatnosti.. Až raz keď malo 15. rokov som zistila, že tomuto dieťaťu kupujú rodičia podľa zoznamu učebné pomôcky. Prekvapilo ma, prečo dieťa, ktoré nakupuje od 5. rokov si nenakúpi učebné pomôcky samé. Rodičia mi vysvetlili, že sú radi, že ich dieťa ešte vôbec niečo od nich popýta. Neviem, či sa tam vytváral nejaký syndróm prázdneho hniezda, ale zrazu rodičia akoby sa prebrali v 15. rokoch veku svojho dieťaťa a zažiadalo sa im starostlivosti. A keď malo dieťa 20. rokov a samostatné bývanie, tak rodičom nebolo ani trochu trápne chodiť ku nemu na neohlásené návštevy - tzv. prepadovky, hoci bývalo stovky kilometrov vzdialené od rodného mesta.

m.i.r.i
18. sep 2014

@evittam presne....ja sa tiez toho bojim, ze doba je ina...ja viem, ze on by trafil domov....aj teraz by uz trafil ako 4.5 rocny..ale ved to je este hlupucke a slabe...ktokolvek ho moze zbalit a dovidenia...na dedine je to lahsie..ked sa pojde hrat na dvor ku susedom, aj na ceste ako tak pred domom ked uz vie davat pozor na auta..aj si odbehne o par domov dalej ku kamaratovi..myslim ze 5 rocny uz v pohode moze...kazdy ho pozna, kazdy sa mu prihovori, susedka ho pocka tolko..ale v mestach na ihriskach pri velkej koncentracii kadejakych individuii...cesty do obchodu cez cestu...hmm...neviem naozaj v akom veku to svojmu dovolim, ale asi to tak skoro nebude...

@mima4 ja v principe suhlasim..ja viem, ze detom treba dat volnost a maju a ucit samostatnosti...ale no..spadnut moze, ze bezi a spadne..ale moj 4 rocny este vylezie aj tam kde nema odhad ze sa nelozi...doma na okno, vonku na kadejake mury, rury a ktovie co...na fontanu vysoku a uz stucha do vody...nehrozi ze by som ho takto nechala este sameho....ved staci sekunda....on este aj ked po preliezkach lezie tak noha inde, hlava inde...niekto na neho zakrici a on uz nepozera kde sa chyta a leti dole...moze byt fyzicky zdatny a ucit sa padat..ale zial, ..nie je na to dozrety byt bez dozoru...
A konflikty -- ano...nech si riesia sami...ale tiez by sa mi nepacilo ak by sa nejake druhe dieta pustilo do mojho a rodic nikde....prave to neznasam ked na ihrisku su deti bez dozoru a robia ostatnym zle, podpichuju, beru druhym hracky a rodic nikde..a zas 4 rocne aby si to same dobre vyriesili..hmm....uz taky 6 rocny mozno ano...

luciferkax
18. sep 2014

Myslím, že je už najvyšší čas aby si ju pustila :D môj od piatich rokov ostáva na dvore aj sám, jasné, nie na dlho a občas z okna vykuknem, ale hraje sa... a teraz, á 6 rokov a už asi dva mesiace mi aj nakupuje.. obchod nemáme daleko, prvé dva razy som ho "špehovala", teraz zbehne sám, je to veľká pomoc :D :D hlavne ked mladší spí a mne dačo chybne..a tá radosť, že bol sám v obchode :D D: samozrejme vždy pred odchodom použím, aby sa nezdržiaval, nešiel za kamoškou /býva vedla obchodu :P/ a tak.. terza ma láme na chodenie ku spolužiakovi, to ešte váham, kedže sa prechádza cez hlavnú cestu bez priechodu.. tna to si pár mesiaco v ešte počká 😀 😀 😀

mima4
18. sep 2014

@evittam to sa moze stat aj tebe, ze ta niekto zbali (nie tak pekne 😉 ) a uz ta nikto neuvidi... Myslim, ze 7 rocne dieta dokazes pripravit na urcitu mieru zdravej samostatnosti... Pravdaze vela zavisi aj od psychickeho vyvoja dietata...
Ja som v jeho veku bola na detskom ihrisku cele dni, s rovesnikmi.. čo tam boli nejaki rodicia, boli tam s trojrocnymi detmi, nie s nami - capmi... ani si to neviem predstavit... zeby na nas dozerali...

evittam
18. sep 2014

@mima4 Veď áno, len ty sa dokážeš brániť a nikto ťa len tak "nezbalí" do auta. A psychický vývoj dieťaťa môže mať aký chce a tiež mu môžeš pekne vysvetliť - dávaj si pozor, s nikým sa nebav a podobne a aj tak sa dieťa nechá "ukecať" a nerozmýšla v danej chvíli ako si ty predstavuješ a taký ľudia čo chcú ublížiť alebo si ho vytypujú sú pekne vynaliezavý a pochybujem, že dieťa ho prekukne...A ako som už písala - áno my sme chodili v ich veku samé ale to bolo skoro pred 30 rokmi 😀 . A ľudia sú bohužiaľ svine - česť výnimkám. To nie je o tom, či mu verím alebo je dosť samostatný a psychicky zrelý a že mu nebudem stáť za zadkom, je to bohužiaľ o dnešnej dobe a ľuďoch.

evabb35
18. sep 2014

Teraz začiatkom školského roku som sprevádzala dieťa zo školy domou autobusom, linkou ktorou bežne cestujú školáci domou zo školy. Šofér tejto linky sa nechal uniesť stresom a spustil strašný krik na cestujúcich a vôbec si neuvedomil, že mu do autobusu nastupujú malí školáci, ktorí sa chcú dostať domou. Navyše to bol začiatok školského roku a mnohí školáci cestovali touto linkou prvýkrát. Mne čo som v MHD strávila kus života prišlo správanie šoféra ako komické a v duchu som spisovala sťažnosť na jeho správanie. Ale moje dieťa sa bálo. Doslova malo z tohto agresívneho šoféra strach. Navyše ďalší dospelí cestujúci zase kričali na šoféra, takže deti boli svedkom ozaj neželanej situácie a v strese z toho celého. Aj keď je dieťa psychicky zrelé a samostatné, ale čo je veľa to je veľa na detskú psychiku.