Od akého veku by ste nechali dieťa ráno same doma?

11. dec 2022

Ahojte. Od akeho veku by ste nechali samé dieťa ráno doma s tým, že sa ma zobudiť, obliecť nachystané oblečenie, umyť, vziať desiatu a ísť do školy? S tým,ze ho viete z práce nakontaktovat a išlo by len o par dní di mesiaca... Viem,ze je to individuálne a zalezi od mnozstva faktorov, aj od samotného dieťaťa aj od toho ako je vedené, súrodenci atď atď atď... Zaujímajú ma skúsenosti ak ste to zažili. Zákon to u nás nijako neupravuje, i keď sú rozne odporúčania od psychológov. Ďakujem

vulka
11. dec 2022

To je tak vysoko individuálne, že asi aj zbytočné sa pýtať.
Iné je to v Petržalke a iné na dedine. U nás by som kľudne nechala školáka.(čiže 7 rokov). Má to do školy 100m a neprechádza cez hlavnú cestu. A navyše má rozum(kurací, ale má 🙂)

pribinak
11. dec 2022

To je veľmi indualne. Sú deti ktoré sú samostatne v 6 rokoch a sú deti ktoré sú nesamostatne aj v 12tich

Iný názor má slobodná mama ktorá ide na 6tu do prace a nemá inú možnosť ako nechať dieťa samé doma iný názor mama ktorá vozí dieťa si školy a ona ide do prace na 9.00

Môj syn ako prvák párkrát do mesiaca sa musel vychystat sám. Mal raňajky a desiatu na stole, obelecenie nachystané. Ja som mu ráno volala a skontrolovala či je hore a funguje
Byvame na sídlisku, do školy má krokom asi 12-15 min. Musí prejsť cez 2 cesty

martinka13
11. dec 2022

Samé doma, kým zaveziem druhé do školy nechám teraz (7 rokov). Takto sa komplet vychystať tak 12 rokov. V mladšom veku by som ja ťažko zvládla strach. Ale ako píše @vulka je to veľmi individuálne.

mirro
11. dec 2022

Vieš pre niekoho je to nevyhnutnosť. Kebyže Ti napíšem, od kedy boli pár x do mesiaca moje deti na toto odkázané samé na seba, veľa žien by ma na diaľku ukameňovalo. Ale, zvládli to super. Naučilo ich to samostatnosti a zodpovednosti. Až chceš napíš súkromnú správu.

zuzanockamt
11. dec 2022

Ja som svoje dieťa začala na samostatné odchody privykať od 8-mich rokov (bol druhák). Do školy chodí busom dve zastávky.

benit
11. dec 2022

Mam ziaka, ktory uz 2.rocniku pri konci sa rano chystal sam. od tretieho chodi sam domov. Ale je to vyzrete, inteligentne dieta. Mam v triede take, ktore by to nezvladli ani teraz v stvrtom. Je to od toho, ako je dieta vedene, ci je to helikopterova vychova alebo je vedene k samostatnosti a aj od povahy .
Moj bol maminkacik, ale ako stvrtak ked bol chory dokazal zostat sam, svokra mu prisla dat obed a o druhej som uz bola doma.

luccija
11. dec 2022

8-9 rokov?ale je to veľmi individuálne zvykaj ho na podobný režim ešte dopredu, pokým si doma.Ved aj za normálnej situácie sa sám umýva, oblieka nie?skôr ide asi o tú cestu do školy bude cestovať či peši?

lujza123
11. dec 2022

Tuším od 9 tích, nepamatam si, ráno vacsinou odchádzame do práce ako ona, takže to bolo skôr prilezitostne.
Skôr bývala sama poobede.
Treba viesť deti k samostatnosti už od malého veku.
Ja osobne si myslím ze samostatného ranného odchodu do školy je schopne už 7 - 8 ročne dieťa, samozrejme s prizmurenymi očami, možno si občas zabudne umyť oci, zuby, desiatu.... Ale celkovo je to schopné zvládnuť.

lujza123
11. dec 2022

@mirro aj moja bola často odkázaná sama na seba, a stále aj je. Niekedy sme v práci fakt dlho. No sama som takto vyrástla a osobne v tom vidím oveľa väčší prínos ako keď je niekomu rodic nonstop za zadkom.

dreamss
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
11. dec 2022

ako dieťa ma rodičia nechávali doma už v 3 tr. ZŠ... odišli do práce na 6 h. a ja som bola celé doobeda sama doma. zamkla som dom a odišla do školy..
s kľúčikom na krku sedelo min. 3/4 deti v triede...

gladys_07
11. dec 2022

@dreamss drsne s tym 10rocnym…kto mu varil, pral, nakupoval, co ak ochorel?

vikusjk
11. dec 2022

Ono je to skutocne individualne a je to aj o pristupe rodicov, ako velmi tej samostatnosti svoje deti naucia. Ja si neviem predstavit, ze by moja rano vstala sama a vsetko zariadila a isla do skoly. Ale keby musela, tak by to urcite zvladla. Len nemusi, tak to ma pohodlnejsie. Jej spouziacky uz takto samostatne fungovali v stvrtom rocniku rano i poobede, jedna sama, druha este s mladsou sestrou.

lenkike
11. dec 2022

Doteraz spomínam na to, ako to bolo za našich čias 🙈 keď som mala 9r, brat mal 8r a sestra 3r, moji rodičia obaja chodili do práce na 6:00, takže my sme ráno sami vstali, najedli sa, ja som vychystala sestru do škôlky, odviedla ju tam a šla do školy. Myslím, že v tej dobe sme neboli nijaká výnimka. Dnes je väčšina detí oveľa menej samostatná, rodičia oveľa opatrnejší, ale aj uzkostlivejsi, deti nevedú k samostatnosti. Deti zvládnu to, čo ich zvládnuť naučíme, dovolíme, samozrejme s rozumom a podľa povahy a schopností dieťaťa. Bývam v paneláku na 2 poschodí, mám deti 5r, 3,5r a 1,5r, staršie dve som tento rok v lete začala púšťať na pol hodinku hrať sa von pred panelákom aj samé, na pieskovisko, kresliť kriedami na chodník...mám okno z kuchyne a balkón na tú stranu, kde sa hrali, takže som ich priebežne kontrolovala, vedia že ďalej ísť nesmú a ani nechodia. Najstaršiu som asi pred 2m poslala samu do potravín pre mlieko, nešla pritom cez cestu, potraviny vzdialené cca 150m, veľmi sa tešila, že to zvládla, keď prišla späť 😊 prostredná potom strašne plakala, že aj ona chce ísť sama na nákup 😅 takže toľko moja skúsenosť 😉

euka210
11. dec 2022

Tak moj piatak by to asi zvladol...mensi nie.
My sme isty cas chodili rano sami do skoly, tak ako pises...ja prvacka a bratia stvrtak a siedmak.

ivangeline
12. dec 2022

Tak ja som chodila sama od 7 rokov. 2. rocnik. Po ceste bez chpdnukov. Cez most. Dost daleko do skoly. Prvy rok s rodicom alebo susedou,kt chodila do vyssej triedy. Male mesto. Takze verim,ze tiez 6/7r dieta mi dojde do skoly samo,ked ho skontrolujem po telefone,tak aj zamkne. xD Momentalen na sidlisku je skola ani nie 10min pesi a ziadne cez cesty.

janka2501
12. dec 2022

Ja som nechala teraz,ked ma 10,5 r....zvlada sa zobudit, potom kontrolujeme (zavolame),ci ma vsetko (desiatu a caj) ...uz chodi takto od zaciatku skol.roka

sorciera24
12. dec 2022

Od 8ich si pomaly občas zvykol, od 9tich zvládal sám aj ráno, aj poobede, aj sa nachystať,zamknúť, všetko....dokonca od 9tich cestuje sám busom k babke do iného mesta 40km....samostatnosti treba učiť

llia
12. dec 2022

Ahoj,môj chodil od prvej triedy sám autobusom,so začiatku som chodila s ním,aby vedel.Na zastavku som ho vozila autom a on šiel do školy asi 10km od mesta.Vzdy keď šiel späť som ho čakala.Od tretej triedy chodil už u nás na sídliskovu školu.Od tretej triedy ho ráno zobudím a idem do práce,on sa vychysta a ide do školy.Vidime sa ráno pár minút.

drahomirrra
12. dec 2022

Nas tak rodicia nechali cca od 8 rokov, nikto absolutne neriesil a tu sme, aj so sestrou. Zive.

zuzulka558
12. dec 2022

Keby som nebola na materskej tak aj prvacku keď mala 8, samostatná je keď nie je so mnu

llia
12. dec 2022

@drahomirra myslím,že deti toto potrebujú, v dnešnej dobe je moc strachu pre všetko,deti sa moc spoliehajú na rodičov vo všetkom.Zrazu majú 10rokov a ešte nešli autobusom samy,všade sú vozené🙄

lily39
12. dec 2022

Moja tak chodi od 8 rokov.my s muzom do prace na 6,takze ina moznost ani nebola. Teraz ma 9,maju zavretu skolu kvoli chripke,rano sa zobudi na budik,umyje sa,naje sa,prezlecie a pripoji sa na online vyucko. Na obed si zohreje jedlo v mikrovlnke co jej nachystam do chladnicky. Akoze obavy boli ale asi som ja bola viac vystresovana nez dcera. Ta sa praveze tesila 😄 a zvlada to na vybornu

angelinja
12. dec 2022

@lenkike so vsetkym suhlasim az nato ze poslat 5 rocnu do potravin...?akoze uplne samu?to nechapem iba ze by ste byvali an dedine lebo keby v meste niekto uvidi 5 rocneho sameho v obchode neviem ...

sandrasstini
12. dec 2022

Ja som chodila sama do skoly aj zo skoly ako druhacka. Peso ale asi 10min a jedna cesta. Mamina mi len nachystala desiatu ostatne sama.
Si pamatam tusim ako tretiacka ci stvrtacka som dostala obrovsku tehlu siemens s antenou pevnou 😀 a mamina ma vzdy skontrolovala. Vtedy mobili len zacinali. Nebolo na vyber ked mobil nebol asi chuda len dufala ze som dobre dosla. Ale bolo nas tak vela co sme chodili bez rodicov.

morgane1975
12. dec 2022

Moj syn v 10 ale skontrolovala som ho mobilom ci vstal.

enya00
12. dec 2022

@mirro preco ukamenovalo?nie je sa za co hanbit,poznam 12rocnych,co sami nevedia ist,nie sa este nachystat....moj maly od prvej triedy musel,dcera o rok potom s nim..teraz maju 9 a 11 a funguju aj sami doma,nevravim,ze netrpnem,ale musime ...a zas je lepsie,ked su tie deti samostatne

angelinja
12. dec 2022

@sandrasstini ano za nasich cias to bolo normal ale vacsina me chodili s kamosmi spolu lebo ved vsetci chodili do skoly tam kam patrili a tym padom byvali pri sebe nie ako teraz rodicia vymyslaju a rozvazaju deti na druhu stranu mesta...spolu sme isli zo skoly a spolu do skoly, zo skoly sme chodili jedna k druhej a cakali rodicov kym pridu domov..to bolo normalne , starsie asi 9 rocni chodili uz pre surodencov do skolky, teraz by to asi nebolo ani mozne neviem ci vobec tak stare deti chodia niekam samea uz vobec nie vyzdvihnut mensich do skolky

simca06022011
12. dec 2022

no moja chodi do skoly uplne sama z dediny do mesta od 4triedy (predtym bol kovid cize v podstate az na konci 4r zacala).. myslim, ze by to zvladla aj uplne sama uz vtedy. Je to iba o strese rodicov (zo zaciatku mi robila take veci, ze chce sa sama chystat a ozbudila sa naschval skor, a doslova nam zduchla rano... som jej musela vysvetlit co a ako, preto viem, ze uplne v pohode by to dala). Teraz ked treba a ideme niekam skoro rano, da to uplne v pohode, este vrav viac v klude ako ked sme doma. Ja stale stresujem samozrejme, uz si zvykla, ale zvladne to ako nic. Je to naozaj o zvyku a ako sa dieta nauci.. ja si nepamatam, ze by niekedy mna mama budila a sikovlaa do skoly, a napr. 3 rocnik sme sa ucili jeden tyzden rano a jeden tyzden poobede a to vobec rodicia neboli doma, cize doobeda som sa chysatla do skoly, poobede do skoly a domov po tme... neviem cim to bolo, nikto nemeskal, vcetci sme to zvladli, proste sme vedeli, ze musime. Nechodili sme ani v hufoch takyto mali, to az neskor prislo.
ako pise @angelinja , este napr. aj sestru som do skolky strcila po ceste :D

A naozaj dnes poznam deti, od ktorych 10rocnych mama alebo otec nemoze odist z domu. Proste musi byt na ociach inak cirkus. A take dieta, ktore az na strednej bolo schopne ist niekam ako tak same a potom to uz islo rychlo. Proste kym nedostal tu volnost, a impulz, robit nieco sam, tak by sa stratil aj cestou do skoly, alebo by ho daco preslo,lebo zasnivany strasne stale :D

vecicky1805
12. dec 2022

Ono hrá v tom rolu strašne veľa vecí a okolností ale keď to človek potrebuje tak dieťa naučí..akože áno dnes sa rodičia aj viac boja ale zas aj je iná doba majú sa aj prečo báť..ja som vyrastala úplne inak než moje deti je mi to aj ľúto ale aby vyrastali tak ako ja to sa ani nedá lebo v dnešnej dobe by Ťa hneď niekto milý udal 😂tak napr ja som chodila sama do školky a bolo to hodne ďaleko…síce na dedine ale ďaleko nejazdilo ešte toľko áut ale predsa..no chodilo tak veľa detí, vtedy to bolo normálne teraz keby niekto videl ísť tak malé dieťa úplne samé..no neviem ..😊