Nultý ročník

janka1011
23. máj 2012

Ahojte,má niekto skúsenosti s nultým ročníkom? Zapísala som tam od septembra dieťa, ale keďže názory sa rôznia, mám pochybnosti, či som urobila dobre.Budem rada, ak sa podelíte o vaše skúsenosti, či to dieťaťu dalo viac ako napr. škôlka.

medovka14
23. máj 2012

Ahoj, nasa 6-rocna tiez nastupuje v septembri do nulteho rocnika, nam to odporucila psychologicka, resp. dve nezavisle od seba.. obe dcery potrebuju specialnu triedu koli diagnoze adhd, mladsia ma aj naruseny vyvin reci, obe maju mensie problemy so sluchovou pamatou.. obe odporucili na odklad a ja som suhlasila, kedze vidim, ze starsia sa este nevie tak dobre a dlhsie sustredit a vytrvat na jednom mieste... nastastie v tej skolke a skole maju spec. pedagogov, ktori vedia ako s nimi pracovat..

ja si myslim, ze by jej to malo dat viac ako skolka, kedze tam postupne zavadzaju rezim ako v prvej triede, deti sa musia viac sustredit, maju viac uloh a postupne ich pripravuju na skolu.. aspon v tej nasej to takto funguje..

dari
23. máj 2012

ja dnes tvrdim, ze nic lepsie som nemohla urobit.syn tiez chodi do nulteho rocnika. V triede ich je teraz myslim 10, pol hodiny sa ucia a druhu cast sa hraju, ucia sa zo zositov pre predskolakov, druhy polrok zacali s pismenkami, pocitanie.... je nauceny na system v skole: prestavky, zvonenie, obed, druzina atd....nebude to prenho velky skok zo skolky do skoly...

janka1011
autor
24. máj 2012

ďakujem za vaše názory,ten návyk na školský systém vidím aj ja ako veľké plus.Nám to psychologička vyslovene neodporúčala, povedala,že môže zostať aj v škôlke,aj logopedička povedala to isté, len nechce už spávať, tak načo ho mám mučiť ďalší rok so spaním.Treba mu trénovať hlavne grafomotoriku a čo je hlavné,nejako ho nakopnúť, je totiž hrozný,ale hrozný slimák - ale to nám asi nepomôže ani nultý ročník...

janka1011
autor
24. máj 2012

Dari,ešte sa chcem opýtať, aké zošity používajú, myslím presný názov a či máte riadnu školskú tašku alebo bude stačiť aj nejaký menší ruksak.

tilly
24. máj 2012

ja si tiez pochvalujem, my sme nemali ziadnu diagnozu, nic, skratka maly je augustove, hrave dieta, nechcela som ho trapit este prvym rocnikom a ich tempom, okrem toho radi cestujeme a to by sa s prvakom nedalo, tak sme si to chceli trosku este oddialit, ten taky skolsky rezim, ale v skolke by sa uz nudil...

teraz maju normalny skolacky rezim dna, len sa ucia len 20min. z hodiny a maju vlastne tu predskolacku pripravu... ale v druzine su s prvakmi a tam sa moj naucil aj citat aj trosku pisat...

okrem toho, stahujeme sa, ideme na novu skolu, to by bolo blbe, keby isiel z prveho rocnika, do druheho niekam inam... takto nastupi hned do prveho...

katy1979
24. máj 2012

Baby a ako je to s nultymi rocnikmi. ponukaju ich iba niektore skoly?

janka1011
autor
24. máj 2012

Môj syn je tiež augustový,preto ho nechceme dávať ešte do 1.triedy, ale je tam aj tá grafomotorika...Tiež je hrozne hravý, také decko ešte, myslím, že tie povinnosti v prvom ročníku by boli na neho ešte veľa.
A áno, nulté ročníky nie sú na každej škole, ale vzniká ich stále viac, takže to bude asi dobré. Chvália si to rodičia aj učitelia, no,veď od septembra zistíme...

renab
24. máj 2012

@janka1011 ja by som u nás dieťa do nultého ročníka kvôli grafomotorike určite nedala. (môj stredný syn písal v prvom ročníku ako vzor a v treťom už učiteľka mala po ňom problém prečítať, takže si myslím, že nejaký krasopis je nepodstatný). a druhý dôvod je ten, že (teda v našom meste) do nultého ročníka prijímajú hlavne deti zo znevýhodneného prostredia. čiže z desiatich detí je tam 7 rómskych. nie som žiadny rasista, ale myslím si, že v tomto prostredí, kde ako mi aj psychologička povedala, pol roka učia deti hygienyckým návykom, by sa nikde dopredu neposunul. jedinú výhodu som videla v tom, že nebude musieť spať, ale aj to sme nakoniec vyriešili v MŠ.

janka1011
autor
24. máj 2012

no, to som sa práve bála - tých sociálne znevýhodnených, ale aj to som si už preskúmala, budú tam mať len jedno rómske dievča,tak to sa ešte dá, to sa nájde v každej triede.Čo už s nimi 😖
Dokonca niektorých osobne poznám, tak toho sa až tak nebojím, ale dosť mi vadia tie reči - niektorí ľudia deti z nultého ročníka majú zaškatuľkovaných ako "hlúpych", hoci učiteľky v škole vraveli, že veľká väčšina sú potom jednotkári...

cairka
24. máj 2012

@janka1011 , že "čo už s nimi" 😀 😀 😀 😀 najlepšie by bolo nepustiť ich do školy 😕 😅

dari
24. máj 2012

@janka1011 jeden z tych zositov sa vola rozcvicka jazycka, jazykova vychova. maju ich styri. uz ma skolsku tasku, vacsinou si nechavaju zosity v skole, ale na domace si ich beru domov.

dari
24. máj 2012

@katy1979 kazdy obvod ma jednu triedu, aspon v ba

tilly
25. máj 2012

@renab

@janka1011
ono to asi zalezi od skoly, ale v zakone je to v podstate tak napisane, ze do nulteho rocnika sa prijimaju deti, ktore dosiahli 6 rokov, ale nie su skolsky zrele, alebo su zo socialne znevyhodneneho prostredia, pripadne neovladaju jazyk...

u nas je to tak, ze v triede mame 10 deti, jedno nevie po slovensky (co nechapem rodicov, decko supli do slovenskej skoly, aby sa naucilo po slovensky, ale doma rozpravaju len po madarsky...), druhe kvoli chorobe nechodilo do skolky a teda predskolska vychova je u nas povinna, dvaja maju diagnozu (adhd alebo nieco take)... 6 deti su chalani, normalni, sikovni, len letni, vsetci mali trosku slabsiu grafomotoriku, ale prvy rocnik by zvladli, len my rodicia sme si to chceli trosku ulahcit a netrapit sa hned prvym rocnikom... sama ucitelka ma syna, ktory sa narodil koncom augusta a ma ho v nultom rocniku, ale vo vedlajsej triede, aby ho neucila ona.... cize si myslim, ze ona vie, co robi, kedze je z toho prostredia...

ako som uz pisala, ja som s tymto rozhodnutim velmi spokojna a urobila by som to znova...

renab
25. máj 2012

@tilly predškolská príprava na SK nie je povinná.
určite je to individuálne v každom nultom ročníku. u nás sú tam naozaj takéto deti + deti z detského domova.
nám najskôr psychologička odporučila miesto predškolskej prípravy v MŠ nultý ročník, lebo som odmietla predčasné zaškolenie môjho decembrového syna. ale keď zistila zloženie triedy, odporučila MŠ. u nás to bolo stejne jedno, lebo tak, ako sa nudil v MŠ, tak by sa nudil aj v nultom. a o grafomotorike som sa už vyjadrila - tú neriešim.

nebojíš sa, že keď tvoje dieťa prebralo veľa učiva prvej triedy v nultom ročníku, bude sa nudiť v prvom? bola by som zvedavá na postrehy takej mamičky, ktorá svoje dieťa, ktoré by zvládlo prvý ročník, dala najskôr do nultého (napr. pre tú nešťastnú grafomotoriku). ak nezabudneš, napíš o pol roka. 😉

janka1011
autor
25. máj 2012

Čo sa týka toho nudenia, nám bolo v škole vysvetlené, že sa nemusíme báť, žeby sa potom dieťa v prvom ročníku nudilo. Nepreberajú prvácke učivo, len rozvíjajú a zdokonaľujú grafomotoriku, výslovnosť a proste všetko to, čo ktoré dieťa potrebuje.Väčšinou sa venujú výchovám - výtvarná, hudobno - pohybová, atď.
Renab, vôbec nesúhlasím s tvojím tvrdením, že tak, ako sa nudil v škôlke, by sa nudil aj v nultom. Bola som sa tam pozrieť teraz keď bol DOD a poviem Ti, že so škôlkou sa to nedá ani porovnávať.Každú hodinu robili niečo iné, raz sedeli v laviciach, hlásili sa ku tabuli, potom sa hrali na koberci(náučné hry), potom išli na počítače...Obed, družina,...je to už o inom ako škôlka.Syn keď to videl, hneď hovoril,že aj on tam chce chodiť,že ho mám prihlásiť.Tak som rada, že sa mu to páčilo, lebo keď sme boli pozrieť v prvej triede, bol z toho hotový a ani nechcel počuť o škole.
Ide o to, že keď zostane 6 ročné dieťa v škôlke, je to v podstate zabitý rok, lebo kam sa už tam posunie?Bude len ďalší rok opakovať s mladšími deťmi to, čo 3 roky predtým.Myslím a dúfam, že toto bude dobré riešenie a potvrdzujú to tu aj mamičky, ktorých deti tam chodia.

tilly
25. máj 2012

@renab napisem, ak nezabudnem 😀 ani sa nebojim, ze sa bude nudit, on bude dost v strese, lebo v auguste sa stahujeme na uplne nove mieste, nikoho tam nepozna, tak bude mat asi ine "problemy" ako nudit sa a neposluchat... teda dufam 😀 a do pol roka sa aj tak vyrovnaju... oni neberu ucivo prveho rocnika, beru tie veci, co by sa mali decka ucit posledny rok v skolke, ale u nas v skolke bola tato priprava nulova... aj ked teda moj sa naucil citat, sam, nikto ho to neucil... ale tak je vela deti, co vie citat, ked nastupuje do skoly...

katasa
7. jan 2013

je nultý a prípravný ročník... nultý býva na klasických zš, prípravný na špeckách - a rozhodne sa v prvej triede nudiť nebudú, pretože v nultom sa prechádza vecami, ktoré by mali deti ovládať pri nástupe do zš 😉

susika
19. jan 2013

museli ste podstupiť test kolskej zrelosti, ekd ste nedali deti do školy normálne? mau mam julovu, a ešte k tomu 2 mesaice predčasne narodenu, takže aj tak by bola až na konci septembra narodená a šla by o rok neskor. v druhom polroku im ma prisť do školky psycha na test školskej zrelosti, neviem, či si kontroluju narodenie detí, kedže predčasniatkam nedoporučuju normálny nastup do školy a ona aj ked je velmi šikovná, od kedy ma maleho brata, tak sa trošku zastavial, iank vždy vedomostne predbiehala rovesníkov.rozmýšam nad nultým ročníkom, lebo zo školky chodí znudená, malo tam tvoria a ju to horzen baví a ked pridem ponu, tak večene su nacapený na telke, čo doma vobec ani len vo sne ju nenapadne.písmenká ovladala , ked mala 3 roky, taktiže geometr. tvary a iné veci, čo ešte z daleka nemusela, no v tom prišiel na svet brat a ja som už na nu nemala tolko času, ale z písmenkami sa hrame stale, čísla už tiež píše....

zlatovlaska123
20. jan 2013

@susika nezáleží na tom, či je predčasne narodená alebo nie, keď sa Ti zdá dosť šikovná, kľudne ju daj do školy. Uvidíš, čo vám povedia na zápise a aj psychológ, ale má to len odporúčací charakter, rozhodnutie je na rodičovi. Ak Ti psychológ odporučí nástup do školy, nemáš vôbec čo riešiť, budeš mať prváčku. Ak nie, skús potom poriešiť ten nultý ročník.

susika
20. jan 2013

no ved práve. stále zisťuje, že vela sa naučila do jej troch rokov a od vtedy už len "opakuje" v školke to, čo už vedela, nevidím na nej nič nové, čo by vedela. skor zabudla niektoré veci, čo boli pre nu samozrejmé.tak ma to mrzí, lebo od kedy je tu malý brat, tak sa skor zatne a nikto s nou nepohne, povie si, že ona to robiť nebude, že ona nevie, aj ked vie, len sa jej prave v tej chvili nechce.tak z toh mam dosť strach, lebo dosť robíme tie zošity pre predškolákov aj doma a su tam veci stale dokoliečka tie isté a robí jej problém velký, malý a stredný a tiež veci do strán, vpravo a vľavo.a tiež su tam vei o postupnosti deja a z toho je vyvalená uplne. neviem ič ju metie to, že tam na napisať čísla do postupnosti alebo čo, ale uplne ma to vytáča, lebo logicky to tam je nakreslené a ona uplne bez rozmyšlania strieľa

lejla77
4. feb 2013

@tilly tak ake mas skusenosti s nultym rocnikom po case? Vyzera to tak, ze my tiez nastupime do nulteho. Maly je augustovy, grafomotorika slabsia a aj pozornost slaba.

tilly
4. feb 2013

@lejla77 ja som spokojna... lepsie ako zostat v skolke, pripadne sa v skole trapit... moj mohol ist do prveho, psychologicka hovorila, ze v pohode je pripraveny, ale mne sa este nechcelo trapit sa s ulohami a ucenim a vedela som, ze sa budeme stahovat, tak som nechcela menit skolu medzi 1. a 2. rocnikom, takto to islo hladko... ucenie mu ide tak normalne, nie je najlepsi ziak v triede ani najhorsi, taky bezny priemer... ulohy si niekedy urobi uplne sam, niekedy sa trapime s tym, ze sa mu nechce a odmieta sa doma ucit... on chodi na dost prisnu skolu, normalne v prvaku lietaju patky a tak, on nosi jednotky a dvojky, dostal aj jednu gulu, ale to za domacu ulohu, tak to neberiem ako jeho chybu...

tilly
4. feb 2013

@susika ano, normalne sme mali test skolskej zrelosti, moj ho mal dobry, presiel by normalne ako skolsky zrely, tak som poprosila tu psychologicku, nech tam napise, ze je velmi hravy a ze ho nechcem dat do prveho ja ako matka a preslo to, zobrali nas do nulteho...

lejla77
4. feb 2013

@tilly tak super, tiez si myslim, ze tam ho lepsie pripravia na skolu, ako byt v skolke este 1 rok. 😔
My mame testy na hrane. Mohli by sme ich zopakovat v maji, juni, ale ja som povedala, ze naco to silit.

tilly
4. feb 2013

@lejla77 podla mna mu nic neujde, ale ty musis vediet, co chces.. ja som jednoznacne vedela, ze 1. rocnik nie

lejla77
4. feb 2013

@tilly snad ho nebudu povazovat za debilneho, ked bude v nultom rocniku. 😖

tilly
4. feb 2013

@lejla77 no ved to, s tym som sa tiez stretla, ze sa ma pytali, ze aku ma vadu, ze bol v nultom 😀 na to som len odpovedala, ze matku... ja som mu to vymyslela a v nasej triede v nultom boli tri deti, ktore pocas roka diagnostikovali (adhd, a nieco dis, neviem konkretne co... a este jedneho chlapca odporucili do madarskej skoly, lebo ani napriek nultemu sa nenaucil po slovensky a rodicia stale a stale trvali na slovenskej skole, co teda osobne nepochopim, ked sa s deckom doma rozpravam po madarsky, nemozem chciet, aby bol dobry v slovenskej skole... , ostatni chalani boli augustovi...

lejla77
4. feb 2013

@tilly maly je tiez 29.8. narodeny

tilly
4. feb 2013

@lejla77 no ved to, ze kebyze ho este tri dni nepustis von, tak nemusis riesit 😀 ja som vtedy hovorila, ze kebyze toto viem, tak este na dva dni prekrizim nohy 😀 moj je 30.8.

lejla77
4. feb 2013

@tilly hihi, ale ja som 12 dni prenasala. 😀 😀 😀