Návrat zo školy do škôlky

maminai
11. sep 2013

Ahojte mamičky, chcem sa opýtať či je tu nejaká mamička čo ma dieťatko ktoré zo školy vrátili naspäť do škôlky.Môjho syna poslali naspäť do škôlky s tým, že je ešte hravý nemá záujem o školu, nepracuje na hodine,že tam nedáva pozor. Syn si z toho nič nerobí on sa naspäť do škôlky teší. A ešte ak tu je taká mamička keď išlo vaše dieťa na ďalší rok zase do školy ako to prebiehalo či ho potom škola začala baviť.ďakujem za všetky názory.

namornicka
11. sep 2013

Moja dcéra mala v prvom ročníku spolužiačku, ktorú poslali do škôlky od januára, čiže po vianočných prázdninách. To nemyslíš vážne, že ho už po týždni poslali? Veď to sú všetko ešte de facto škôlkári a v priebehu toho prvého polroka sa z nich postupne stanú školáci. To nám hovorila ešte vtedy ich prvácka triedna. Tá malá sa jej nezdala, ale stále jej dávala šancu, potom koncom októbra to začali riešiť, riešili to aj s psyhologičkou (aby si mama bola istá že to má opodstatnenie) a zhodli sa, že bude treba ešte predsa len škôlku. Potom o rok išla do školy, ale do inej, neviem ako sa to ďalej vyvíjalo.

macamac
11. sep 2013

@maminai 😕 prepáč, neporadím, len mi nedalo
ešte som sa v praxi nestretla s tým, že behom týždňa učiteľ zdiagnostikuje dieťa natoľko, že ho hneď po pár dňoch pošle späť do MŠ
a to ty si v pohode súhlasila?
vieš koľko detí je hravých a nespolupracuje na 100% počas celého vyučovania?
a to nielen prváci 😉
toto sa mi fakt nezdá

evinaz
11. sep 2013

@maminai Pozerám, že tvoj syn má už 7 rokov - a to ho poslali späť do škôlky 7-ročného??? To už zaváňa čímkoľvek iným, len nie štandardným riešením... A ty si reagovala ako?? A ešte by ma zaujímalo, ktoré dieťa - prváčik, dokáže sústredene sedieť na hodine a dospelácky prijímať nové informácie... To by sa do školy nastupovalo minimálne v 10tich rokoch 😕

billam
11. sep 2013

@maminai daj návrh, aby sa hodiny zúčastnil aj iný učiteľ/učiteľka...možno psychologička, aby to nebola jednostranna akcia učiteľky. Naozaj po tak krátkom čase by nemala robiť takéto unahlene, možno nesprávne závery.

maminai
autor
11. sep 2013

ahojte no hej po týždni mi ho vrátili späť no že psychologička ho celý týždeň pozorovala a vôbec nemal o nič záujem sadol si na gauč čo mali v triede a že sa odtiaľ nechcel pohnuť a nechcel nič na hodine robiť.V pondelok ako išiel do školy tak ho zo šatne nemohli dostať do triedy stále im tam plakal a kopal nasilu ho ťahali učiteľky a nič.Syn chodil do špeciálnej triedy pre deti s poruchami reči a poruchami učenia, keď som ho chcela dať do takejto triedy potrebovala som od psychologičky potvrdenie že môže ísť do takejto triedy naša psychologička v škôlke mu ale odporučila odklad ale ja som s ním nesúhlasila nakoľko už jeden odklad mal takže oni sa v tej škole obratili na to že ani oni ho neodporučali dať do školy tak že bude lepšie ak sa čím skôr vráti do škôlky a ja som súhlasila.

petraxy6
11. sep 2013

@maminai aj mne je divné že ti ho poslali po týždni späť. minimálne mesiac trvá kým si dieťatko zvykne a ak potom by pani psychoška povedala, tek OK, ale toto je skoro. Moja staršia už teraz 15r. dcéra mala spolužiakov a tam im trvalo až 3 mesiace kým zistili že nie sú v škôlke. Deti v priebehu vyučovania sa zobrali z lavice a šli sa hrať s autíčkom na koberček 🙂 A nikoho nevrátili späť. A pekne všetci doštudovali 🙂

danielita111
11. sep 2013

Ahoj,ucitelka nemoze dieta poslat len tak naspät do skolky bez psychologickeho posudku a uz vobec nie po tyzdni.Ak sa im dieta nepozdava najprv sa posiela na vysetrenie do CPPP.Na zaklade ich posudku sa dalej postupuje podla ich odporucania.

maminai
autor
11. sep 2013

@evinaz Hej, syn má 7 rokov v októbri bude mať 8. Preto som nesúhlasila s tým, že mu dám ďalší rok odklad.No ja som bola z toho taká vykolajená, že som v prvom momente nevedela čo mám robiť ale oni mi stále že to bude pre neho najlepšia tak som nakoniec súhlasila teraz to aj trošku ľutujem ale už asi s tým nič nespravím. Synovi v 3 rokov diagnostikovali leukémiu, teraz je už zdraví ale počas liečby mal epileptické záchvaty tie sa už potom neopakovali ale 4 roky bral na to lieky. Do škôlky nastúpil ako 6 ročný.

maminai
autor
11. sep 2013

@danielita111 No oni práve že mali z toho CPPP papiere z febuára čo tam psychologička odporúčala odklad v škole povedali že tá správa je ešte čerstvá takže sa nemusí robiť ďalšie vyšetrenie.

billam
11. sep 2013

@maminai a je vôbec možný 2x odklad?

danielita111
11. sep 2013

To som nevedela ze ste tam uz boli,ja mam taku skusenost z prace ze niektore deti si vysetrovali aj kazdy 1/2rok.Ale podla toho ako popisujete spravanie Vasho syna je zrejme ze sa velmi nezmenil.Asi by som sa spytala aj na individualny studijny plan.

anjelicek26
11. sep 2013

@maminai - takmer 8 rocne dieta nemozes dat do skolky, ved to je kontraproduktivne 😖 Pre dieta, pre ostatnych skolkarov, pre ucitelky. Ucitelky v skole sa chcu zbavit "problemu", ale takto svet nefunguje. Ak potrebuje pomoc a ucitelka to nezvlada (tymto to silno zavana), tak nech podaju ziadost o asistenta. Ale nie naspät do skolky.

bosoriak
11. sep 2013

@maminai Lenze toto je uplne nestandardna situacia. Isteze je nenormalne, aby dieta poslali v 7 rokoch do skolky. Ale ak ide o takuto vec, tak je mozne, ze je to spravne. Tvoj syn presiel vyvojovym obdobim, kedy sa proste riesili uplne ine veci, nez deti v jeho veku riesia. Je vynikajuce, ze je vylieceny. A zaroven je mozne, ze si potrebuje "dobehnut" obdobie, kedy mal byt v skolke, ale nebol.
Ak psycholog zvazil, ze mu da odklad v takejto situacii, je to podla mna nazor, ktory by si mala zobrat do uvahy asi najviac.
Skus mozno este jedno vysetrenie u psychologa a potom sa rozhodnes.

Kazdopadne, ak si uz raz suhlasila, tak s tym asi tazko nieco urobis. Ale ak ti tvoj siesty zmysel vravi, ze si sa takto nemala rozhodnut, tak to ries, ale u kompetentnych.
Drzim palce!

saskarisko
11. sep 2013

@maminai - najskor ho mozu pretestovat po 8 mesiacoch od posledneho testovania, takze mesiac by mohli v skole pohode pockat, a zistit si realne vysledky v aktualnom case

maminai
autor
11. sep 2013

@billam áno je to možne ani ja som o tom nevedela ale že keď je treba tak že sa dá

maminai
autor
11. sep 2013

@anjelicek26 ahoj asistenta tam v triede mali bolo tam 5 deti a jedna učiteľka a jeden asistentka

maminai
autor
11. sep 2013

@bosoriak no hej všetci mi hovorili že keď mal takú liečbu ako mal že aj to mu mohlo uškodiť a strašne sa odvtedy zmenil, keď ešte nemal 3 roky všetko vedel aj pekne kreslil aj vedel kruhy čiarky a tak pekne rozprával ale teraz mu neni nič rozumieť, kresli si len take čmáranice doma trenujeme ale ked sa on zatne že to robit nebude tak proste s ním nepohnem tak asi ten rok v tej škôlke ešte potrebuje nakoľko to detstvo nemal také ako ostatné zdravé detičky

sisaka
11. sep 2013

@maminai tak to je naozaj smutne, ale 8 rocne dieta nema co robit v skolke, je to fatk zvlastne,ze zakon take nieco umoznuje. To do kolkych rokov ho mozu takto vracat do skolky? neuveritelne a tiez sa mi to zda velmi unahlene rozhodnutie.
zial, ci nastastie takuto skusenost nemam, tu v Kanade musia vsetky deti zacat v 6 rokoch chodit do skoly, vynimky neexistuju - ak deti potrebuju pomoc maju asistenta, alebo su v nejakom specialnom programe 😔

luciahromadkova
11. sep 2013

chcela by som napisat, ze podla mna nie je celkom dobre, ak sa dieta vrati zo ZS do MS, nakolko si myslim, ze niekde pred nastupom do ZS, nebolo celkom riesene vhodne to, ze dieta islo do ZS ak odporucanie psychologa/iných odbornikov bolo ine...
Dieta sa do ZS odporuca na zaklade odborných vysetrení, a u vasho dietata mali byt urobene urcite a aj komplexnejsie kedze vas syn mal zdravotne problemy a mal uz odklad povinnej skolskej dochadzky.
Tiez nemam vsetky info celistve..., takze je tazko pisat ako dalej. Ale rozhodne je dolezite okrem aktualne uskutocnených vysetrení, aj ked opakujucich, mozno aj urobene viacerými odbornikmi /nezavislými na sebe/:
Kedy v kolkých rokoch dieťa nastupilo do MS? Chodilo do MS beznej, specialnej?Bolo dietatu urcene alebo odporucane na zaklade odborných vysetreni a podozrenia ucitelov MS,ze dieta potrebuje upravu podmienok, prostredia pre vzdelávanie a výchovu /teda boli mu diagnostikovane, ze by mohlo byt dieta so specialnymi vychovno-vzdelávacími potrebami? a vy ste suhlasili/nesuhlasili/ Ak malo odklad povinnej skolskej dochádzky, ako sa realizovala priprava na vstup do skoly, mal nejaky rozvijajuci program, realizovali taketo nieco v MS, ktoru navstevoval, samozrejme na zaklade odporucani v spolupraci s odbornikmi?
Preco ste sa rozhodli dat dieta do specialnej ZS? Bolo vam to odporucane, kym? Odporucili vam psychologovia aj ine vysetrenia, ak ano, ake? Ked prijímali Vaše dieťa do špecialnej ZS na zaklade odporucania psychologa, MS, lekara, na vase rozhodnutie? Ak bolo odporucanie psychologa v MS nezaskolit, rozhodli ste sa sami, ze aj tak do ZS nastupi? Neponukli Vam moznost v ZS, navstevovat nulty rocnik, myslim, ze by to mozno bolo vhodnejsie ako dieta vratit spat do MS, kedze uz odklad povinnej skolskej dochadzky mal. Tiez by vam mohli odporucat odbornici na zaklade vysetreni aka skola bude vhodna pre vase dieta.
Bez týchto info je velmi tazke davat radu, a uz vobec nemozno vyslovit sudy, ci zaskolit dieta, alebo znova odlozit povinnu skolsku dochadzku a vratit spat do MS alebo uprednostit radsej nulty rocnik ZS, ktorým by vase dieta mohlo zacat plnit povinnu skolsku dochadzku.
Drzim palce, aby sa vam podarilo najst najvhodnejsi sposob, aby bolo spokojne a stastne vase dieta a aj vy.

marecek1
12. sep 2013

@maminai nemáte možnosť dať ho do nultého ročníka? ak aj nultý ročník neotvorili v škole vo vašom meste/obci, určite skúste pohľadať niekde inde.
kolegyňa má syna - tiež ako malý prekonal vážne zdravotné problémy - a dala ho do nultého ročníka, teraz je prvák, a veľmi si to pochvaľuje -
v "normálnej" prvej triede by aj s asistentom podstatne zaostával za ostatnými detičkami, ale v tom nultom ročníku sa výborne aklimatizoval, bolo ich tam len zopár detičiek, učiteľka šla s nimi tempom, ktoré vyhovovalo ich zdravotnému stavu, on je napríklad veľmi šikovný na matematiku, ale jemná motorika mu šla zle, a teraz je z neho šikovný prváčik. podľa mňa 8ročné dieťa - nech by ste mu s najlepším úmyslom chceli predĺžiť detstvo - by už v škôlke nemal byť, je to pre neho istým spôsobom strata roka.

dai
12. sep 2013

hn .. ja mam ale popis ze dieta ktore zakladatelka popisuje nema v skole sancu ani s asistentom a individualnym planom - ziadna jemna motorika - cmaranice v case kedy sa vyzaduje ze deti sa maju naucit pisat pisane pismo, ziadna koncenyracia, akceptacia autorit etc. uprimne si neviem predstavit taketo dietatko v normalnej skole...
ja nie som absolutne zastanca odkladov ale v tomto pripade mi to pride ako opodstatnene. suhlasim ale s tym co tu dievcata pisali - treba riesit skolku kde bude malinky systematicky na tu skolu pripravovany plus by som ho nechali pravidelne sledovat psyvhologom - robi pokroky? su dostatocne? etc. nech viete ze idete spravnou cestou...
inak zazila som kvoli reci aj velmi sikovne deti na odklade a nic im to nespravilo - v skole sa pracuje individualne, v niecom su poprrdu v inom nie - ucitelka sa prisposobuje ich vedomostiam...

sante81
12. sep 2013

@maminai spat do skôlky bude obrovska chyba, neviem ako v danej situácii postupovat, nie je v okolí speciálna skola, alebo v inom okrese, kde by sa synovi venovali viac ako ostatnym detom? nemyslím ziadnu osobitnu skolu, ale nejaku speciálnu, len nie spat do skôlky.

namornicka
12. sep 2013

Tak to je iná situácia, toto zakladateľka nepísala hneď na začiatku. Podľa mňa škôlka nič nevyrieši, zbytočne stratíte rok. Bude tam "kaziť morálku" päťročným deťom, ktoré sú psychicky inde, to sa potom odrazí aj na vzťahu a prístupe učiteľky k nemu. Raz som sa rozprávala so synovou učiteľkou v MŠ, povedala mi, že tí šesťroční čo majú odklad mali byť už dávno v škole, len sa tam nudia a vymýšľajú - to sú jej slová. Bez ohľadu či je to pravda alebo nie, učiteľky to vidia takto, preto daj synčeka inde, niekde kde ho budú riešiť a posunie sa to. Poraď sa s psychologičkou aká inštitúcia by bola vhodná. Takto len strácate čas, čo ak vám to isté povedia na konci roka, že ešte nie do školy? Sú školy pre deti s poruchami učenia, informuj sa a rieš to. Vzhľadom k tomu, že tvoje dieťa má tieto problémy ako následok agresívnej liečby (nemá to vrodené), je vysoká pravdepodobnosť že všetko dobehne, len to bude možno neskôr a bude na tom treba aktívne pracovať.

nivi
12. sep 2013

ja by som tiez asi radsej skusila ten pripravny rocnik (nulty) aby si trosku zvykol na skolsky rezim.

http://www.azet.sk/firma/90718/zakladna-skola-i... alebo inu obdobnu vo vasom okoli.

kazunomiya
12. sep 2013

@maminai zákon umožňuje odklad aj po tom, čo už dieťa nastúpilo do školy, ak sa to ukáže ako potrebné (počas prvého polroka). Žiaľ asi bola chyba dávať ho do školy, pokiaľ mal odporúčaný odklad, potom sa stáva, že dieťa je nezrelé a byť v škole a musieť pracovať je pre neho trápenie. Pravdepodobne ani táto špeciálna trieda nebola ideálnym riešením. Ako tu niektorí navrhli, ešte je možnosť skúsiť nultý ročník. Návrat do škôlky je vždy pre dieťa (aj rodičov) traumou. Na vašom mieste ako rodičov by som to skonzultovala v poradni, oni vedia, ktorá škola by mohla byť vhodná. Myslím, že by nebolo zlé, keby ho poradňa znova videla prípadne diagnostikovala. Ak nie ste spokojní v tej, kam chodíte, môžete si vybrať inú, prípadne aj súkromnú.

evabb35
12. sep 2013

@maminai tak podľa mňa tu rok odkladu nepomôže, to bude na dlhšiu dobu. Vieš čo, aj deti zdravé, ktoré neprešli od narodenia náročnou liečbou počas prvého mesiaca v škole /klasickej, nie špeciálnej/kadečo vyvádzajú a tiež by ich učiteľky najradšej poslali späť do škôlky. Jednoducho niektoré deti zvládajú takúto zmenu veľmi ťažko.Možno špeciálny učebný plán, aby mal denne maximálne 4 vyučovacie hodiny a s asistentom. A ak ani to nepomôže, tak možno zvážiť domácu výučbu, keďže je tam aj porucha učenia, porucha reči atď.Je možné, že sa v škole nevyhnete častej chorobnosti, predsa len tá liečba aj na imunitnom systéme urobí svoje, tak tá domáca výučba by mu asi vyhovovala. Postupne sa to upraví, neboj. Len treba nájsť takú školu a takých skúsených pedagógov, ktorí budú ochotní spolupracovať a pomáhať.

evabb35
12. sep 2013

@maminai Nič proti učiteľkám, ale nasilu ťahať dieťa /ktoré prežilo liečbu leukémie/ zo šatne do triedy - tak toto podľa mňa nie je správny prístup. 😒

evabb35
12. sep 2013

@maminai pravdupovediac hnevá ma to, keď čítam, ako dieťaťu, ktoré má naozaj vážne problémy nikto nepomôže. On potrebuje svojho vlastného asistenta, ktorý bude pri ňom sedieť, prípadne mu držať ručičku pri písaní a pod. Ten psychológ čo ho sledoval mu ako konkrétne pomohol? Však on nezačne kresliť a rozprávať ako pred liečbou teraz sám od seba. Jemu treba pomôcť. Bola vám vôbec navrhnutá odborná pomoc? Ponúkol sa nejaký odborník, že mu pomôže pripraviť sa na školu a zvládnuť školu? To je sila.

evelynm
12. sep 2013

@evabb35 , situaciu poznas len z popisu mamy, tazko teda objektivne hodnotit pristup ucitelky.

evelynm
12. sep 2013

@luciahromadkova , suhlasim s tvojim prispevkom.