Nástup dieťaťa do 1. ročníka

17. jún 2024

Ahojte. Mam zmiesane pocity z toho ze moj maly syncek uz pojde do skoly. Mali ste niektora take ze ste si az poplakali? Ja to posledne dni velmi prezivam. Chodime k liecebnej pedagogicke nakolko syn je nesustredeny a bojim sa toho ci bude skolu zvladat. Samozrejme aj doma s nim pracujem a sice uci sa rychlo ale mam obavy. Liecebna pedagogicka sa vyjadrila ze ho neodporuca do skoly ze aby este za rok "dospel" kedze je nesustredeny a ucitelky prave naopak povedali ze by sa dalsi rok v skolke nudil a ze ho mam naucit discipliny. Ze nemyslia si ze by skolu nezvladol. Mozno si budete mysliet ze mi prepina ale chcela som dat odklad a neda sa uz. Normalne som si kvoli tomu poplakala. Aj take tie pocity ze mojmu malemu dietatu sa konci jedna etapa v zivote a zacina nova.

anjelicek26
17. jún 2024

Niektore deti budu nesustredene vzdy, o rok, dva, pät...to je povaha, sposob vnimania a drazdivost na podnety...syn ma 11 a stale je povahovo niekde ako veverica, proste to lepsie nebude... pali mu to za tri deti, proste skola je hlavne o vedomostiach a tie tvoj syn proste tiez ma... len si to rodic odmaka co sa tyka nervov pri ulohach... ale ako vravim, ani 5 rokov neskor to neni lepsie... co by robil v skolke, cakal kym dozrie? Nezrelost a nesustredenost su pre mna rozdielne veci...

thoughtfulweirdo
17. jún 2024

Ahoj, mne nastupuje od septembra do prvého ročníka prvé dieťa a napriek tomu, že nemám žiadne obavy o zvládaní školy, som z toho riadne rozcítená a sentimentálna 🥺 rovnako som ale na tom bola pri jej nástupe do škôlky kedysi a určite to tak budem cítiť pri každom takomto míľniku v jej živote. Vo všetkých iných okolnostiach som totálne pragmatická, ale čo sa detí týka, som cíťa 😅

nevenka
17. jún 2024

@anjelicek26 no vidis, nas nema ani ziadnu diagnozu a veru...naposledy som si povedala, ze to snad by ho ani teraz do 1.triedy nevzali podla kresby postavy 🤣. Plus, zabudne si aj hlavu raz niekde. Ma 10,5...

anjelicek26
17. jún 2024

@nevenka ja vzdy vravim, ze Boh im niekde ubral a niekde pridal 😂 Syn ma uzasne matematicke a priestorove vnimanie, hlbkove vedomosti v urcitych oblastiach, medicina, chemia, matematika, na to sa u neho ani starsi brat nechyta, co on vsetko vie...ale zapamatat si, co ma doniest do skoly na dalsi den alebo z akej temy ma robit prezentaciu do skoly, to je nulova sanca, ze mi bude vediet povedat... koniec skolskeho roka syn donesie 3 siltovky, 2 ciapky, 6 bund, situacia s piatka 🙄 Deti su rozne, tento moj bude potrebovat sefa, co na neho bude hucat, co ma robit, potom to bude dobre 😅

letfenixa
17. jún 2024

@autorka odklad sa dá podať do 31.8. Daj na seba.

nikpa
18. jún 2024

Pre takéto deti je ideálny prípravný ročník. Ak by sa v MŠ už podľa teba nudil ale na školu ešte nie je pripravený. No bolo to treba riešiť skôr. Teraz naozaj už len dúfať, že to zvládne. S veľkou pravdepodobnosťou áno ale bude vás to stáť viac námahy a nervov. No nič netrvá večne, raz sa to preklopi a pôjde to 🙂

autor
18. jún 2024

@letfenixa vcera som sa rozpravala s ucitelkou povedala ze uz sa neda.

autor
18. jún 2024

@nikpa Ja by som to riesila skor len ta jeho liecebna pedagogicka raz ze neodporuca ho potom ze rychlo sa vsetko uci. A teraz minuly stvrtok mi povedala ze ho neodporuci tak som myslela ze ma porazi ze sama nevedela sa rozhodnut ze ci odklad alebo do skoly.

lenka2232
18. jún 2024

No takto,vieme dost malo o nom z popisu aby sme ti vedeli pomoct..skus viac popisat,okrem toho,ze je nesustredeny..v skolke ma ake vysledky? Ucitelky ho chvalia ?

mili2016
18. jún 2024

My sme dali minulý rok odklad. Tento rok ani neviem ako ušiel a už bude z neho zachvilu druhák 🤩. A veru neľutujem že som mu dala odklad, podľa mňa som urobila dobre

autor
18. jún 2024

@lenka2232 Jeho ucitelka mi dnes povedala ze rozpravala s p.riaditelkou a ze zobrala by ho este ked sa rozhodneme ze ho chceme nechat v skolke ale ze musim si to vykomunikovat s riaditelkou ZŠ. Ale tiez mi povedala ze ona by ho uz nenechavala v skolke lebo ze bude stagnovat. Ze odporuca aby isiel do skoly a aby sme nadalej chodili ku liecebnej pedagogicke. Jeho ucitelky ho hodnotnia takto: ked je sustredeny ze ma "dobry den" tak pekne pracuje, hned pochopi vsetkemu lebo dava pozor. Ale ze ked ma "zly den" tak ze tak vyzera potom aj ta jeho praca. Povedala ze je sikovne a mudre dieta ale ked sa mu nechce tak robi vsetko ine len nie toto co by mal robit.

letfenixa
18. jún 2024

@autorka o odklade rozhoduje riaditeľka škôlky, nie školy. S akou učiteľkou si sa rozprávala? MŠ? ZŠ? potrebuješ súhlasné vyjadrenie CPPP a pediatry, žiadosť rodiča. Škole, kde ste boli na zápise, to oznamujes. A môžeš do 31.8.

karmen118
18. jún 2024

Autorka a nad prípravným ročníkom ste neuvažovali? Ak máte na okolí otvorenú takúto triedu, a majú ešte voľné miesto, tak by to bola dobrá voľba. Je to vlastne príprava na školu, učia sa pomalším tempom, v triede okrem učiteľky býva k dispozícii aj asistent, menej detí v triede, individuálny prístup, ak dieťa stratí pozornosť má možnosť si urobiť pauzu aj cez hodinu.

autor
18. jún 2024

@letfenixa Rozpravala som sa s ucitelkou MŠ konkretne s maleho ucitelkou ze co si mysli ona o odklade lebo predsa ona je s nim kazdy den a liecebna pedagogicka je s nim 2x do mesiaca.

autor
18. jún 2024

@karmen118 ZŠ otvorila tri triedy pani riaditelka sa na nultom rodicovskom zdruzeni vyjadrila ze 1.C. je vlastne trieda s poctom deti 9 pretoze tie deti nie su dostatocne pripravene do skoly. Mojho syna dala do 1.B. ze na zapise pekne vedel.

autor
18. jún 2024

@karmen118 Takze vlastne v tej 1.C. bude aj asistentka.

guiseppinka
18. jún 2024

Ak sa ti nepozdava pre 1.rocnik, tak ho prehod do 1.C. moja stredna, koronove dieta cez skolku, navyse sa im moc nevenovali, boli take teliatka cela skupina. Sama som trvala na pripravke (u nas sa neda dat odklad) a to bolo najlepsie rozhodnutie... ucitelka uzasna, za ten rok spravila mega pokrok. Ucili sa hlavne sustredit sa, respektovat inych, pravidla a hlavne jazyk, aby cisto rozpravali... ucitelka moju velmi chvalila. To bolo najlepsie rozhodnutie...

karmen118
18. jún 2024

Ak je možnosť, a cítiš, že to bude preňho lepšie, tak ho nechaj preradiť do tej 1.C a uvidíte ako to bude zvládať.

nikpa
18. jún 2024

Tak to sa jej môžeš teraz poďakovať. Ona dobre vedela, že v škole sú termíny na podania prihlášok a mala sa jasne vyjadriť dovtedy alebo už byť teraz radšej ticho, keď už s tým nič nespravíš.