Násobilka pre tretí ročník - technika učenia

12. mar 2021

Ahojte, máte doma tretiaka alebo ste si prešli naukou nasobilku? Potrebovala by som poradiť akou technikou sa z domu naučíme nasobilku.. dcérke doteraz matematika išla ale ako prišlo vyučovanie z domu nejako sa jej prestalo dariť..snažíme sa už pár mesiacov, ale veľmi bojujeme, jeden deň mám pocit že uz to vie a na druhý den nevypocita správne ani jeden príklad..učíme sa naspamäť od jednotky až po desať ale tie vyššie čísla sú problém..neviem či na to nemajú pani učiteľky nejakú špeciálnu techniku 😁 nechcem jej matematiku znechutiť ale vidím že tiež je dcérka zúfalá a viem že toto je dôležite pre ďalšie ročníky

pribinak
12. mar 2021

Syn sa neučil naspamät. Ich to ucitelka učila pripočítavaním
Jednoducho že 5x6, 5x pripočítal 6stku. A ono sa mu zautomatizovalo.

vikusjk
12. mar 2021

Ahoj, aj moja je tretiacka. Nasobky do 5 sa naucila hravo, tie od sest vyssie su uz trosku tiez problematickejsie, ale ide jej to, len pomalsie. Neuci sa ich spamati, co by podla mna mohla, ale ona si pripocitava vzdy to cislo v hlave tak, aby teda dostala nasledujuci nasobok a nasobky si rata na prstoch, t.j. ukaze si jeden palec a povie nahlas sest. Druhy palec, povie dvanast atd. A potom ak ma priklad 30/6 tak rata nasobky siestich, kym nema 30 a teda na ruke ukazuje pat prstov, tak vie, ze je to pat.
Podla mna by bolo najlepsie, keby sa ich nauci proste ako basnicku, tie nasobky, ze z hlavy bude hned vediet, ale ona je typ, ze si to musi takto poskladat a vtedy to vie, aj ked jej to trva trosku dlhsie. Ale ma same jednotky, cize asi to nebude az take zle. A opakovat, opakovat, opakovat. Aspon toto funguje u nas.

janka2501
12. mar 2021

u mojej to ide tak, ze stale opakujeme, teraz beru nasobky cisla 8, a hned jej davam aj delenie cisla 8, vkuse dokola opakovanie,

katkamatka7
12. mar 2021

Jabĺčka v radoch, stĺpcoch. Piškóty, lentilky, kocky, ...ktoré vidí. Pomôže si prstami, že pripočíta.

petka_3
12. mar 2021

Naši sa všetci naučili na matematikahrou.sk, prípadne matematikachrou.cz

katpox
12. mar 2021

No ja som davala detom naucit sa naspamat, ale oni uz aj dost vedeli, lebo najprv sa nasobilka uci vyvodzovanim, scitanie toho isteho cisla a kolom dokola sme pocitali tie iste cisla az sa im zautomatizovali, pri uceni som im napisala priklady na tabulu, dopnili vysledky, zotreli sa a zas dookola, potom vysledky videli, rozhadzala som cisla, iba vysledky po tabuly, deti vzali farebnu kriedu a kruzkovali ich ako maju ist po rade. Potom inu farbu a zas od zadu, od najvacsieho nasobku, potom k tym nasobkom pripisali sucin, no a to sme robili donemoty a potom som ich ucila rodinky, ze baor. 2, 3, 6 a mali z toho zlozit vsetky existujuce suciny, aj podiely, no a na zaver hodiny sme mavali take, ze som im vravela priklad a zapisali vyslddok, priklady sa aj opakovali, ked nevedel dal pomlcku, kto mal 10 dobre dostal 1.ale museli byt vsetky dobre.... A kopu hier sme mali a proste naucilo sa nasobilku aj romske dievca, co doma ani zosit neotvorilo, podobne sme sa ucili aj vybrane slova, kreslili, opakovali, pisali atd...

katpox
12. mar 2021

@katpox tiez aj na kartickach mali priklady, vraveli vysledky, priradovali vysledky, hrali sme pexeso 😐vykrikovacie, hrali sa na zbojnikov janosikova druzina, co si ratali dukaty a tak no bolo toho dost

dskjhfdlkdjhl
12. mar 2021

Dieta by v prvom rade malo chapat, co je to napr. 3x8 (teda, ze je to 8+8+8), ked toto chape, tak je na dobrej ceste, ale treba vela trenovat. Lebo to potrebuje zautomatizovat, nemoze si stale pocitat napr. 9x8 scitovanim. Pamatam si, ze dcera musela vediet odrecitovat vzostupne, aj zostupne nasobky jednotlivych cisel a museli to dost rychlo zo seba sypat a myslim, ze to nebolo na skodu. Kazde dieta potrebuje ine mnozstvo prikladov prepocitat, aby sa nieco naucilo, takze treba potrenovat-napis jej kazdy den 10-20 prikladov a nech pocita, postupne sa jej to dostane do krvi, o rok sa jej bude zdat, ze to isto vedela vzdy😉

autor
12. mar 2021

Ďakujem vám veľmi pekne všetkým za skvelé rady, príklady počítame každý deň ale presne takéto nejaké hry som potrebovala aby som jej to mohla spraviť zábavnejšie lebo už má toho dosť a nebaví ju to..možno už od pondelka otvoria školu, ale ak nie aspoň môžme dlhšie trénovať.

lllenuli
12. mar 2021

Na nasedeticky.sk nájdeš hru na spôsob človeče na každé číslo z malej násobilky...môj maly žiak, ktorého doučujem, ich má veľmi rad, super sa na tom naučí tie násobky 🙂

janage
12. mar 2021

Stolová hra Precvičujeme násobilku. Je tam viac hier rôzne stupne obtiažnosti

autor
17. mar 2021

@sidicek to je super ďakujem , skúšame to s dcérkou