Máme zmeniť školu?

maca02
18. máj 2017

Chcem Vás poprosiť o názor, možno iný uhoľ pohľadu.. náš starší 12-ročný syn navštevoval prvý stupeň ZŠ u nás na dedine a od 3 ročníka chodí na hokej - mal tréning vždy pred alebo po vyučovaní. Od septembra nastúpil do piateho ročníka do mesta do hokejovej triedy s chalanmi, s ktorými chodil na hokej aj dovtedy. Bolo to pre neho dosť náročné či už zmena školy / z malotriedky, kde ich v celej škole bolo 40 detí do veľkej mestskej školy/, zmena učiteľov, iný spôsob vyučovania a on je veľmi citlivý, ťažko si zvyká na zmeny. A k tomu náročné tréningy každý deň buď pred vyučovaním alebo po ňom a každú sobotu zápasy. Okrem toho začal hrávať u nás na dedine futbal so svojimi kamarátmi a to už niekedy nestíha, aj keď veľmi chce, lebo je tam medzi svojimi kamošmi a darí sa mu tam na rozdiel do hokeja, kde nevyniká.. Ako tak si na školu zvykol, teraz asi mesiac nemávajú tréningy na ľade iba suché, tak stíhal aj futbal, ale už začína letná príprava a nový tréner im ešte navýšil tréningy aj o plaváreň ráno o 6-tej pred siedmymi vyučovacími hodinami. Syn býva večer totálne unavený a ešte k tomu sa mi zdá, že sa mu zhoršila chôdza - dáva nohy dosť dovnútra a akoby kríval, musím s ním ísť k lekárke.. Začína sa sťažovať, že je vyčerpaný a nevie ako bude zvládať tie tréningy. Ja mám tiež obavy, aby sa to jeho vyťaženie neprejavilo na zdraví.. Rozmýšľam nad tým, že by s hokejom skončil a zmenil inú školu, kde by mal niektorých zo svojich bývalých spolužiakov, lebo keby skončí s hokejom nechcel by zostať na tejto škole. Manžel je ale proti, vraví, že keď zostane pri hokeji nebude mať čas vymýšľať a lajdáčiť 🙂 Tak neviem.. ak to vidíte vy?

womankc
18. máj 2017

@maca02 ja by som na vašom mieste zvážila , či je tento šport pre neho to pravé. Zatiaľ to hrá podľa tvojho opisu proti synovi..... Samozrejme by bolo vhodné navštíviť podľa mňa aj športového lekára ....Aj tedy by ste mali chlapcovi pomôcť vitamínmi , úpravou stravy, aby stíhal tie zaťaženia tréningové .... podľa opisu majú tréningy nastavené dosť sparťansky, ale pri tomto type športu to tak je , ak už ide po profi línii.... je to náročné nie len pre neho , ale ja pre celú rodinu... Asi by som zvážila, či je ten šport pre neho vhodný , možno práve by som pouvažoval, či práve futbal by nebola lepšia voľba...... Mne decká robili dlho profi cyklistiku, bolo to náročné, ale vždy sme sa spolu radili , ak dali najavo , že to už pre nich nie je ono , dohodli sme si termín , dokedy ešte skúsia / trebárs pol roka a tak / a ak sa dovtedy nič nezmenilo k pozitívu a skutočne chceli skončiť , tak sme ich nenútili... Našli si iné alternatívy , ale profi už nechceli nič, dcéra sa pustila na štúdium radšej a syn sa ešte len teraz zas začal zaujímať intenzívnejšie o iný šport....

U chlapcov by už v podstate v tom šiestom ročníku bolo vidno , či má na to , či nie .... Inak najvyšší výkon zhruba 16-17 r. chlapci podľa mňa , to už aj sami začnú chcieť , či nechcieť

alaguema
18. máj 2017

@maca02 veď to zjavne ani sám nechce, dáva to najavo tými poznámkami, asi nechce priamo povedať, že to nezvláda, navyše nedarí sa mu, vyčerpáva ho to a to najhlavnejšie - asi sa trápi. Na čo je to dobré? Otecko už vidí svojho syna v NHL? Nechala by som syna, aby sa rozhodol sám, či v tom chce pokračovať, alebo nie a uistila ho, že sa vôbec nič nestane, ak to nechá. Z opísaného to vyzerá skôr tak, že vlohy na hokej nejaké nadpriemerné asi nemá. Navyše je to tvrdý šport, možno mu nevyhovuje ani tá dynamika. Podľa mňa by deti mali robiť čo ich baví a teší a nie sa trápiť a ničiť.

0silvia0
18. máj 2017

@maca02 môj syn chodil na hokej len jeden rok a nechytilo ho to. Na karate chodil rok, nechytilo ho to. Na futbale bol pár krát a získal k nemu odpor. Nie každý chalan musí byť športovec roka a nie každý chalan musí naplniť ambície svojho tatka. Nech si tvoj manžel napĺňa svoje vlastné ambície a svojho syna nech nechá žiť po svojom. Ak chlapcovi vyhovuje viac futbal, nech chodí na futbal a užije si normálne detstvo, nech robí čo ho baví. Hokej je fakt náročný šport a nech ho robia tí, čo na neho majú danosti aj ambície. V záujme šťastného vývoja tvojho syna intervenuj u manžela a zastaň sa vášho dieťaťa, tvoj syn to raz ocení a poďakuje ti. Deti sa majú vychovávať s prihliadnutím na ich vlastné danosti a schopnosti, a rodičia sú tu na to, aby to vedeli rozlíšiť a správne rozvíjať.
P. S.: správny chalan občas lajdačí aj vymýšľa. Ak ho bude tvoj manžel celé detstvo cepovať, je možné, že časom keď sa vymaní z jeho vplyvu, odrebeluje si určité roky a doženie dvojnásobnou dávkou to, o čo bol celé roky ukracovaný

womankc
18. máj 2017

@0silvia0 do bodky súhlas

0silvia0
18. máj 2017

@maca02 a k tvojej otázke: áno, vymenila by som hokej za futbal a hokejovú triedu za triedu, kde má chalan kamarátov. To je môj nezainteresovaný pohľad. Chalan to evidentne fyzicky ani psychicky nezvláda, načo to siliť a načo ho trápiť? Základy športu má, hrať hokej si v zime môže kedykoľvek rekreačne a pre potešenie.

majaxy
18. máj 2017

Môj syn chodil na hokej, neviem ako u vás ale u nás to bolo kruté.Zato sa nenaučil upratovať, lebo pred školou tréning, po škole tréning, cez víkendy zapasy, do toho škola úlohy. Toto vie robiť len dieťa, ktoré to chce, a my sme ho zato odbremenili od domácich práic. Preto prepáč, ked tvoj manžel na tom bude trvať a syn to nechce,tak je to haluz. Neviem ako inak to napísať, ale treba si v trojici sadnúť a pokecať o tom

majaxy
18. máj 2017

Môj syn chodil na hokej celé svoje detstvo, od 4 do čo ja viem 19.Potom prestal a teraz zrovna dnes mi ukazoval novu prilbu a rukavice, ide niekde hrať. Nie je talent na NHL, prosto ho to baví, a o to ide. Ja som rada že znova vhupne do svojich akcií, be mi fakt jedno či bude hráč NHL, ale som rada že ho to baví, keby nie, tak načo, ved hokej je drahý šport aby som dieta nútila, ale všeobecne, nech si dieťa nájde čo ho baví, či?

vondolina
18. máj 2017

ja by som asi dala na to čo povie synátor. keď chce zostať na škole tak ho tam kľudne nechajte, veď ide hlavne o jeho dobro a ak nie tak nech teda zmení školu, no možno to bude raz ľutovať ak je talentovaný. skúste ho aj vy trošku usmerniť ale nie mu prikazovať inak si aj tak bude robiť po svojom ale za vaším chrbtom, prestane chodiť na tréningy a podobne

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
18. máj 2017

syn chodil na hokej od 5.r. do 4tej triedy vrátane,potom bolo treba,aby prestúpil na hokejovú školu,čo sa nám vúbec nepáčilo,lebo trening uprostred vyučovania o 9tej,10tej a potom zas do školy...no čo už by sa taký unavený naučil po treningu ....zapasy cez víkendy ale aj cez týžden...v lete letná príprava aj 2 hodiny vkuse....syn nevládal,tú hodinu na ľade áno,dvojhodinovku nie...našiel si iný šport-parkour,to ho baví a hokej nehrá...ide na 8r.gymnázium,to mu bude viac platné ako hokejová škola...ale zažili sme rodičov,ktorý nakladali na dieťa viac ako len treningy,platili sústredenia,korčulovali aj pomimo naviac...
moja rada- ak syn nevládze,nechce,tak naň netlačte,nájdite iný šport,koníček,ktorý ho bude baviť,dieťa má byť šťastné a nie donútené k niečomu,čo časom môže až znenávidieť..a nevraviac o zdraví,tie nohy určite treba vyšetriť

stella333
18. máj 2017

@maca02 Ja mam nazor, ze ak v hokeji nevynika a ani on sa na to neciti a nechce ho robit, tak by som syna na hokejovu skolu nedavala (resp. zmenila skolu). Tu energiu a namahu, kt. venuje hokeju moze venovat niecomu, co mu bude v buducnosti uzitocnejsie a bude ho to viac bavit a tesit.

sisaka
19. máj 2017

@maca02 vyzerá to podľa toho čo píšeš, že syn na to nemá a ani to už nechce robiť. Na to, aby si neskôr niekde rekreačne zahral hokej naozaj nemusí trénovať 5x do týždňa a keďže ako píšeš nevyniká, tak to treba s kludom zabaliť a nech presedlá na to, čo ho baví. Osobne, ak by bol talent, tak by som to tak rýchlo nevzdávala a ešte by som skúsila namotivovat, ale keď nie je nič výnimočne, tak by som ho nechala vybrať si.
Určite s nim chodte k lekarovi, ked ho treningy tak unavuju a ma problem s chodzou. Moj syn ma 9 rokov, tiez hrava hokej, mava dni, ze rano ma power skating o 6.30, z domu odchadzame 5.45, ide do skoly, skolu ma do 15.15, po nej hra pred domom street hokej, ide na normalny trening pride o 8 vecer a ja mam problem ho nahnat do postele o 9 co je stale plny energie.

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maca02
autor
19. máj 2017

Ďakujem Vám všetkým za odpovede, určite to musíme všetci spolu predebatovať a uvidíme ako to dopadne 🙂 Ono to vôbec nie je tak, že syna ktokoľvek núti chodiť na hokej a on to nechce, on je skôr nerozhodný, nevie sa rozhodnúť či zostať pri hokeji alebo skúsiť ten futbal, lebo oboje sa nedá zvládať.

0silvia0
19. máj 2017

@maca02 napísala si, že manželovi sa nepáči prestup na inú školu a chce, aby zostal pri hokeji. Takže z toho sa tu logicky vychádzalo, že manžel na hokej tlačí...

usla35
19. máj 2017

Povedala by som, ze cely ten hokej je len manzelov vymysel a sen, aby jeho syn hral hokej. Podla mna maleho ani nebavi a nie je nic horsieho ako ked sa deti k niecomu nutia. Ani ich to nebavi a my od nich ocakavame este aj nejake dobre vysledky. Ja by som sa mladeho na priamo spytala, ci ho to bavi a ak nie nema to zmysel. Predsa ma vek na to, aby sa rozhodol sam

meusicka
19. máj 2017

@maca02 to musi hlavne zvazit syn, ci to chce robit, ci ma chut sa venovat hokeju. vsetko sa naraz neda.
uvediem priklad, moj muz hraval ako dieta futbal, ale potom ho zvabila gitara. otec mu vtedy rovno povedal, ze sa musi sam rozhodnut co z toho chce, lebo vsetko sa neda. tak si manzel zvolil gitaru.
ako chapem, bolo by pre manzela pekne, keby sa mohol chvalit synom, ktory hra super hokej, atd, ale nie za cenu nespokojnosti dietata. dieta mozeme usmernovat, ale nemali by sme mu planovat vopred zivot. ked to syna nebavi, tak to nema zmysel, v hokeji pokracovat. to je moj nazor.
ale ved s nim chod k lekarovi a uvidis co vam povie. aj kostrou nie kazdy je stavany na rovnaky sport.
ja by som to nepodcenovala.
mame v rodine dievcinku, ktora sa uci profesionalne balet, teda ja by som hoci mam 3 dcery, ani jednu na balet nedala, kvoli zdravotnym tazkostiam, ktory z toho vznikaju.

mamutka
19. máj 2017

sport sa ma robit pre radost a pre zdravie. Toto je skor "neviem, nevladzem, mozno nechcem, ale rodicov to uz tolko stalo, ze to ani nepoviem radsej..." ved mu to znici zdravie, ked uz sa ti zda, ze inak chodi. O tlaku na nervy ani nehovoriac. Moj 8 rocny syn da na bicykli v pohode 40 km v kopcoch, ale len ked ma naladu, chce sa mu, "trenuje" dlhodobo, lebo je to jeho konicek a ked nema naladu, nesadne na to aj dva tyzdne. Robi to pre zabavu a kondicku, ziaden tlak.
Na vasom mieste umoznim synovi zmenu, nech si ide uzivat dectvo v skole s kamaratmi, bez zbytocnej velkej fyzickej zataze.

dai
19. máj 2017

@maca02 ahoj... tvoj manzel si musi uvedomit ze sportom sa realne z 1000 talentov bude zivit 1... priklad mojich bratov - obaja hrali futbal - najskor mestske ligy, starsi aj dorast 1 ligu, ked prisiel do ba na vysku tak chvilu aj tu... potom si zlomil malicek cico a chvilu prestal - uz na ten rozbehnuty vlak nestihol naskocit... v kazdom pripdae moji bratia sa vo futbale videli - ten starsi brat nikdy nepil, neflamoval, stale len futbal v hlave, a mladsi napriek futbalu stihal aj pit aj flamovat🙂 Nastastie obaja ziskali aj vzdelanie a zivia sa tym co ich bavi, a vo volnom case si zahraju radi futbal😉
a k tvojmu muzovi - pamatam si ako moj muz zahlasil ze ked sa nam narodi syn tak mu kupime hokejku aby trenoval od narodenia - ja mu nato ze ju vezmem ja do ruky a jemu po hlave - ked ma sny nech si ich realizuje sam😉 mojho drobca strasne bavi futbal ( ma 5 ) a uz rok hrava - ale akonahle mi povie ze dost tak dost - chcem aby moje deti sportovali ale urcite sa ich nechystam zlomit nejakym sportom - vrcholovy sport totiz je fakt len v mizivom percente zabava - na 99% je to tvrda drina

dai
19. máj 2017

@meusicka 🙂 ja stale hladam moznost ako malu dat na balet - nechcem z nej baletku ale chcem aby sa naucila spravne drzat telo a ladne sa pohybovat ( zatial mame plavanie a jazdu na koni ale ten tanec je zase o niecom inom😉 )
napr. ja mam znamu ktorej dcerka baletom zije - ona by aj dychala za ten tanec - tancuje a trenuje vsade, nikdy som nevidela tu znamu ze by ju nutila - my grilujeme a ona nam tancuje😀 ma 10 a uz vystupuje v narodnom divadle - pri nej si napr. myslim ze to stoji zato lebo by mohla byt ta 1 z 1000 - ale ako som pisala - tam je nenormalna chut, dievcatko ma aj konstrukciu tela a vyzor na baletku - vsetko tam sedi - a k tomu strasne talentovana 😉

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meusicka
19. máj 2017

@dai tak ked tanec, tak potom radsej standartne tance, aj tam sa pekne nauci drzat telo. balet je strasna zataz, na nohy. ono je to nadherne, ale po case zacne klesat klenba noh a potom bude nutna fizioterapia. vies je rozdiel ked dieta chodi na balet 2x v tyzdni alebo ked to robi ako ta nasa pribuzna, denne ma x hodin trening, a zial po roku uz je to na nohach vidiet. nehovorim, ze to u kazdej je tak, ale profesiolny balet je tazky chlebik.

ja sama som chodila tancovat, dodnes na tom myslim pozitivne, na tie hodiny driny, ale bolo to zase o inom. ucili sme sa klasiku a milujem dodnes tanec, zial moja polovicka co do tanca, zatancuje akurat zaklady😀

meusicka
19. máj 2017

@dai ved si skus vygooglit nejake fotky noh baletiek, je toho strasne vela, ja si myslim, ze je to odstrasujuce. a ked som sa teraz rozpravala s mladou slecnou a mala obe nohy zabandazovane, a ma to akurat 13, tak no neviem.

ostorha
19. máj 2017

@meusicka Presne pre toto co pises nechcem aby moja dcera chodila na balet,Ma krasne ladne pohyby,vynikajucu posturu tela a aj fyziognomiu tela na´to aby bola baletka pusta si na you tube videa ,pozoruje a tancuje,ale aby to robila profesionalne na to ju nevidim za prve viem o nej ze nema tvrdu disciplinu a za druhe co je v balete velmi nebezpecne o com som citala jeden clanok od talianskej baletky,ktooäru mimochodom za ten clanok aj z prace profesieäonalnej baletky prepustili ze 7 z 10 baletiek trpi istou formou poruchy prijmu potravy.Kedze je dcera obsedantny typ povahy ma miernu formu OCD,tak viem si dokreslit kam by ju to dohnalo a zhodli sme sa obe po dohode s dcérou ze kedze tanec miluje tak ako Ty pises radsej tie spolocneske tance,kde sa mi tie zeny zdaju ovela zenskejsie a tiez sa tam nauci ladnosti pohybov .

meusicka
19. máj 2017

@ostorha je to super ze ste sa o tom s dcerkou bavili. my sme sa s manzelom na tu temu rozpravali, prave ked sme sa dozvedeli ze ta dievcinka isla studovat balet. ja som si pozhanala nejake info. a bola som zhrozena. ale co ma najviac prekvapilo, ze ked sme sa teraz stretli s pribuznymi a muz hovoril s jej mamou a vravel jej, ohladne tych problemov , tak ona ostala prekvapena. proste ona si nic nezistovala, dala dceru na ten balet a je rada. ale ze to ma aj svoje tieniste stranky, to ona vobec neriesila. vobec o tom nevedela.
zial vela ludi vidi len to krasne ale co sa za tym skryva, to si nezistuju.

ostorha
19. máj 2017

@zltyslonik Pozor na funkcionarov,trenerov a iných ambicioznych rodicov velmi pravdiva a vystizna veta.Starsi aj maldsi brat boli hokejisti dvofazove treningy kopa zraneni.Starsi brat brankar bol taka knedla nebol nejaky extra vcelku priemer.Mladsi brat Miso velmi sikovny spoluziak Marek Svatosa mal celkom slusne naslapnute dostal sa do Acka a isty pan trener Vinco Lukac sa ,,otca,, spytal ci nie je rad ze je chlapec v A otec to nepochopil,ale podla mna pochopil ale kedze on sa s principu vydava za neuplatneho cloveka v skutocnosti je len chorobne lakomy ,nedal ako vsimne ani cent no a nas Miso bol preradeny kdesy do Trebisova .Este mu volal jeden trener z Trinca ktory si ho na zápasoch vsimol Michale prijed k nam ,ale ´brat uz bol tym postojom funkcionarov a trenerov tak znechuteny ze totalne rezignoval a teraz mukluje v McDonalde.Takze nie vzdy to je len o talente ale aj o tych obaleckach.Nehovoriac o tom co si Miso vytrpel co sa tyka zraneni tak 7 zlomenin no a ked nedal dostatocne golov na zápasoch tak ho moj otec pouzil ako boxovaci mech bridi sa mi povedat,, otec,, ale nejak to zviera co ho bylo nazvat musim.,neskutocne to decko od malicka trpelo a aj tak hovno z toho....

dai
19. máj 2017

@zltyslonik teraz neviem na ktory moj prispevok si reagovala kedze zacinas ze absolutne nesuhlasis ale vlastne nasledne pises presne to co som pisala aj ja🙂?

dai
19. máj 2017

@meusicka ja viem ako vyzeraju nohy baletiek - preto aj pisem ze z nej nechcem mat baletku😉 chcem aby sa naucila natahovat a spravne drzat telo... ja inak tancujem teraz v dospelosti uz 8 rokov standartne tance a je to fajn, ale mam pocit ze co sa strecingu tyka tak ten balet je lepsi😉

celasapremenim
19. máj 2017

urcite ukoncite hokej, uplne bez debaty, nestoji to za zdravie a psychiku chlapca
lebo ako ho budete prepinat a proti jeho voli, este sa vam moze lahko stat, ze ho budete znovu ucit chodit a jest
davaj si na to pozor, nebol by prvy ani posledny