Mäkké a tvrdé i/y 2. ročník ZŠ

flavia1
30. jan 2024

Ahojte, dobry den maminky, pani ucitelky. Chcem sa spytat, mam dceru v 2.rocniku. Zacali sa ucit rozdelenie spoluhlasok, tvrde, makke, obojake. Kde sa pri akych pise ake i, y. Toto rozdelenie sa zvladla naucit bez problemov. No nasledne dostala papier A4, kde na oboch stranach ma rozdelene tvrde spoluhlasky a slova pod nimi s tvrdym y a vynimky s makkym i. No a to sa ma ucit naspamat. Mam o nieco starsie prve dieta, ktore sa toto nikdy neucilo, resp. o dost neskor. Dcera je jednotkarka, je to sikovne dieta, ale toto ona nedava. Vcera dostala 5tku, mali doplnovat do slov s D makke a tvrde y. Z 20tich slov mala asi 6 zle, co beriem ako fajn🙂, lebo Vam poviem pravdu, ze pri niektorych slovach som tapala uz aj ja🙂) Chcem sa porozprávať s pani ucitelkou, len predtym potrebujem vediet, ako je to inde. Mozem aj odfotit, len teraz sa mi neda. Ďakujem za odpovede🙂

majusikk
30. jan 2024

@flavia1 no naši idú na to pomaly

tessa2299
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
belllinka
30. jan 2024

@tessa2299 ale moja, nepreháňaj. Odjakživa sa tvrdé, mäkké, obojaké a výnimky učia v druhom ročníku. Deti fakt hlúpnu, každý deň podibná téma, aké je to v tej škole ťažké.
@flavia1 áno, učí sa to aj inde. Proste si s ňou sadni a nauč ju to naspamäť

gab1sol
30. jan 2024

@flavia1 pani učiteľka to vzala dosť prísne. Ale mám tiež druháčku, bola chorá, tak sme sa učili spolu doma (vymeškané učivo). Ako sme riešili delenie hlások, vysvetľovala som jej, prečo sú tvrdé a mäkké. A kedy sa po D, T, N, L dáva mäkké “i” a že existujú aj výnimky. A sama som ju z toho skúšala… Aj v učebnici bolo tuším cvičenie na doplnenie i/y.
@tessa2299 Včielky v štvrtom ročníku? To na akej škole? My sme mali pečiatky tak v prvom polroku prvého ročníka a potom už známky. Vo štvrtom ročníku už normálne známkovanie do žiackej knižky…

katies0410
30. jan 2024

@flavia1 ahoj, moja druhacka sa začala presne to isté učiť. Doma taktiež trénujeme. A čo viem, tak aj inde na školách sa to učia v druhom.

kikaalex
30. jan 2024

Môj je druhak a toto sa neučia....áno preberajú samohlasky a spoluhlásky a ich delenie ale nikto ich na tom nedriluje aj ja doma som mu už vysvetľovala, že kde sa píše aké y/i ale keď sa spýta aké tam má dať y/i lebo si nie je istý poradím nebudem ho týrať a nech sa to naučí zle čo viem tak aj pani učiteľka v škole im radi a tie výnimky tak to sme zatiaľ iba spomenuli, že existujú aj výnimky ale zatiaľ ho tým nezaťažuje ani pani učiteľka ani ja. Každý víkend píšeme doma diktát tak tam sa už snažím aby trošku rozmýšľal aké y/i ale všetko je to v rámci skúšania, učenia, pamätania si a odpozorovania.....žiadne naspamäť.

maris5
30. jan 2024

Ucia sa to deti v 2. rocniku a tych vynimiek nie je az tak vela. Omielaju to v skole nonstop, precvicuju... skuste si to doma spolu prejst a precvicujte. Davaj jej otazky, z akym i/y sa pise dikobraz a pod?

tessa2299
30. jan 2024

@gab1sol ano ano, zmylila som sa 😀 iba chvilku sme mali peciatky a potom znamky.

anjelicek26
30. jan 2024

Co sledujem nase skupiny, tak ano je to bezne... bohuzial je slovencina v tomto fakt narocna, ale vyhnut sa tomu neda... u nas v DE zasa robia uz v polke druhej triedy nasobilku a teraz na pol rok v tretej uz velku nasobilku a delenie a nasobenie velkych cisiel 🙄 To je tiez taka perla tempo toto, ze moja ma fakt co robit, aby stihala...

kikaalex
30. jan 2024

@maris5 ja sa z mojim učím veľa týmto spôsobom dávam príklady len tak keď ranajkujeme alebo ideme v aute to je preňho čo som odpozorovala najprirodzenejšie a najľahšie učenie. Či už skúšam dávať príklady z matematiky alebo slovíčka zo slovenčiny.

ibatanecnica
30. jan 2024

@belllinka asi tak, pamätám si, že my sme sa ich tiež učili. A len opakovať opakovať. Ja som minule triedila dcére staršie zošity, keď som videla čo preberali v tretej triede, len som čumela. Za tie roky som aj zabudla. Keby to teraz mali preberať, tak ich rodičia asi zožerú, že načo a načo v treťom ročníku. Najlepšie by bolo, podľa niektorých, dať deťom pokoj, najlepšie do 18tky, Nič od nich nechcieť. To, že trávia kopu času na mobiloch, to je OK, ale nad niečím užitočným, tak to už je pomaly týranie. Veď keď sa má človek niečo naučiť, potrebuje to trénovať , a opakovať, opakovať

belllinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
belllinka
30. jan 2024

tiež si myslím, že sa to skôr všetko zjednodušuje. Skvelo sa sem hodí tento vtip 😬

ibatanecnica
30. jan 2024

@belllinka 👍, len žiaľ, keď si predstavím, že sa to blíži k realite, je to smutné

belllinka
30. jan 2024

@ibatanecnica mám dve deti, teda žiadne extra bystré hlavy to nie sú, ale ani pri jednom som na prvom stupni nemala pocit, že sú na nich kladené vysoké nároky.

zuzulka558
30. jan 2024

No ja som sa to mojej dala naučiť, lebo v škole to mali po troche výnimky,, ja som jej to dala hneď všetko naraz nech nemá z toho,, guláš " a urobila som dobre je 4 a diktáty na 1, i/y som ju drvila

zuzulka558
30. jan 2024

@belllinka ale je to pravda ja som objavila ešte učebnice keď som bola v ZŠ ja,, taka SJ vybrané slová hneď a všetky, teraz to ma moja nejaké vybrané slová 3.ročník a ostatné 4.rocnik.... Choré. podľa mňa táto doba potrebuje hlúpu generáciu 🤷‍♀️

akvi
30. jan 2024

@flavia1 učiť sa tie slová naspamäť je blbosť. Pani učiteľka nezvolila najšťastnejší spôsob. Ona má naučiť použitie toho pravidla. A to sa naučia deti len tak, že budú dokola používať dané pravidlo, čiže je v poriadku naučiť sa tvrdé, mäkké spoluhlásky naspamäť a potom postupovať od najľahšieho cvičenia k najťažšiemu. Čiže cvičenia majú byť najprv napríklad nájdi tvrdú spoluhlasku v slove, potom nájdi slová, kde je y po tvrdej spoluhláske, potom doplň spoluhlasku, doplň i/y. Až keď má dieťa istotu v týchto cvičeniach, nasleduje napíš slovo. Tá postupnosť nie je len tak zo srandy. Pre 7 ročné dieťa je aplikovanie gramatickeho pravidla pomerne náročná vec, potrebuje vedieť analýzu a syntézu, UČÍ sa to používať a toto by mala učiteľka vedieť predsa. Naučiť sa za A4-ku slov je proste blbosť, keď sa jedná o ľahko zvládnuteľné pravidlo. Naspamäť sa učia vybrané slová, kde neexistuje pravidlo, niekto si proste zmyslel, že myš bude s tvrdým y a misa s mäkkým. Ale pri tvrdých a mäkkých spoluhlaskach je pravidlo jasné predsa. A výnimky sa majú učiť až na záver, keď je zvládnuté pravidlo.

belllinka
30. jan 2024

@akvi asi si to nepochopila. Asi ťažko im mohla dať naučiť sa naspamäť všetky slová s tvrdým Y. Naspamäť sa dávajú naučiť iba výnimky a vybrané slová.

marhulka13
30. jan 2024

Ja keď vidím gramatiku mnohých ľudí nielen tu, tak mam pocit , ze by sa to malo začať drilovat už v škôlke.
Ale áno , aj moje deti sa učili tie výnimky naspamäť

mili2016
30. jan 2024

@flavia1 nad niektorými odpoveďami len krútim hlavou ... Inak sa ani nečudujem že v škole to berú takto zhurta keď je medzi nami mnoho premotivovaných mamičiek ktoré by boli najradšej keby dieťa už po pôrode vedelo čítať písať.a.t.d.
A posudzovať človeka podľa gramatiky to je naozaj hnus, ten človek môže byť múdry v niečom inom pracovitý len proste nevie kde aké i/y tak automaticky je blbý 🤦🏻‍♀️ ľudia by sa mali viac zamyslieť sami nad sebou

akvi
30. jan 2024

@belllinka myslím, že som to pochopila veľmi dobre, citujem autorku "nasledne dostala papier A4, kde na oboch stranach ma rozdelene tvrde spoluhlasky a slova pod nimi s tvrdym y a vynimky s makkym i. "

huginko
30. jan 2024

@mili2016 prepáč, ale pravopis je dosť podstatný. A je pravda, že keď čítam diskusie na MK, to je proste DES.

katika85
30. jan 2024

dcera sa normalne ucila tie vynimky v druhom roc. postupne z jednej hodiny na druhu - max jedna hodina pauza a opakovali si to. pisali po kazdom pismenku s vynimkami cvicnu pisomku a aj diktaty. kopec znamok… na to neexistuje pravidlo. ak to dala pani ucitelka z hodinu na hodinu vsetky vynimky tak je to dost narocne a ak ma to mali tyzden tak za ten tyzden si to aj v skole museli opakovat do aleluja… a ak mamicka ma problem s tymi slovami a samu je to pre nu narocne tak ma sa co ucit…

qwert87
30. jan 2024

@flavia1 mam druhaka a tiez sa to ucia naspamat. Ale neberiem to ako nic zle. Ako sa to maju naucit kwd nie pravidelnym ucenim a drilovanim? So synom si tieto vynimky kazdy den prechadzame, piseme diktaty. Plus som mu nasla online cvicenia kde doplna i,y a ktore ho velmi bavi a robi ho cez telefon. Vidim velky posun, posledne diktaty co sme spolu pisali su bez chyby v tvrdkach.

katika85
30. jan 2024

a este… v tretom roc su tieto slova automaticky v diktate ale uz si to neopakuku ucitelka to neskusa a neprecvicuju si to. pocita sa za chybu ak slovo dikobraz alebo etika ci architekt napises zle

zuzulka558
30. jan 2024

@mili2016 niekedy správne i nevedia ani úradníčky a neriešim, ale bola som upozorniť a dala si to opraviť keďže to nebol papier čo založím do skrinky

katika85
30. jan 2024

@mili2016 mas pravdu ak napise pan riaditel hromadny email 700 zamestnancom kde ma je xy gramatickych chyb tak sa len pousmejem a polutujem 🤦🏽‍♀️ (snad dokoncil aspon zakladnu skolu)

belllinka
30. jan 2024

@akvi tak sa potom ona zle vyjadrila. Asi by potom nemalo logiku učiť sa výnimky, keď sa má učiť všetky ostatné naspamäť

senta_sofia
30. jan 2024

@flavia1 no ja by som chcela vidiet tu fotku, ze co je cela A4, aka velkost pisma… Mne sa nepaci tento system, za nasich cias sa ucili vybrane slova stylom, ze kde sa pise tvrde y a potom nejak vylucovacou metodou, ze co nie je vo vybranych, tam je makke. Tazke je to aj preto, ze mnohe z tych slov proste v deti v ich veku nepoznaju, nepouzivaju. Odporucam trenovat, dcera nech si to prepise, vytvor jej vo worde doplnovacky, ze vynechas i/y a trenujte podla toho, ako ich skusa pani ucitelka. Nema zmysel sa to memorovat, potrebuje to vediet pouzivat.