Kedy povedať dieťaťu, že Ježižko a Santa Claus nenosia darčeky?

wolfkris
15. dec 2013

Dievcence poradte, ako ste vysvetlili svojim deturencom, ze darceky nenosi Jezisko? Asi to bude divne, ale nas drobec ma uz 8 rokov, ale stale veri, ze darceky nosi jeden z uvedenych panov... :D Akosi sme to doteraz neriesili lebo sme mu nechceli prekazit tu radost z ocakavania a prekvapenia... Ale myslim si, ze uz je dost stary na to, aby vedel pravdu..nechcem aby sa to dozvedel nejakym "nesetrnym" sposobom v skole atd... Poradte ako mu to vysvetlit, aby nebol moc sklamany.. ja viem, ze je uz velky a mal by to v pohode pochopit, ale vo vnutri je este stale "babatko" 🙂 Dakujem vam velice krassne za prispevky.. 😉

tenerifka
15. dec 2013

@wolfkris vies co, ak veri, ja by som to zatial neriesila. Moja verila az do 10-ich rokov(alebo sa tak aspon tvarila 😀 ), nemyslim, ze bude sklamany, treba sa aj potom tvarit tajomne, zmurknut jednym okom, usmiat sa a trvat na tom, ze ved to Jezisko(ci Santa.....)

79zuzana
15. dec 2013

Pamatam sa, ked som bola mala, tak rodicia mi to vysvetlovali asi tak, ze vlastne Jezisko dava rodicom zdravie a silu, aby mohli pracovat a za peniazky nam kupit darceky. Takze v konecnom dosledku su darceky akoby od Jeziska 🙂 Nebolo to az take stresujuce. Moji chalani este stale veria a to uz maju 10 a 11 rokov. Tento rok im to este urcite neprezradim, iba ak by sa pytali. Zatial vsak veria aj vsetci ich kamosi - sice na Santu, lebo tu je Santa a nie Jezisko, ale nasi vedia tak, ze k nam chodi Jezisko a k susedom Santa 😀 Niekedy aj obdivujem tu detsku logiku ;)

wolfkris
autor
15. dec 2013

@tenerifka ja sa len bojim, ze sa to dozvie v skole...a hlavne sa bojim, ze sa to dozvie formou vysmechu... 🤐 🙄

luba28
15. dec 2013

nechaj to tak,aj moja dcera verila do 9 rokov a az tohto roku sme jej povedali,ze to sme my,.....ved je to pekne,ze este veriii,......

macamac
15. dec 2013

@wolfkris neboj
on si tú vieru v to, kto nosí darčeky, bude v sebe držať, dokedy sám uzná za vhodné 😉
môj tiež tak dlho veril napriek tomu, že bol s pravdou konfrontovaný myslím už v škôlke
a jedného dňa prišiel (myslím, že minulý rok a to mal už 10 rokov), že mama, ja viem, ako to je 😉
a v pohode
veď v podstate Ježiško nám dáva zdravie, aby sme mohli pracovať, mať korunky a spraviť deťom radosť aj pod stromčekom 😉
tak ten Ježiško je v tom predsa nejak zapletený celý život 😀 😀 😉

a teraz drží tajomstvo statočne, lebo dcéra má len 4 roky, takže jej nekazí radosť z tajomna 🙂

luba28
15. dec 2013

@wolfkris alebo povedz,ze kedze je vela deti a Jezisko by to nestihol,tak poprosil Vas,aby ste mu pomohli,....

janinah
15. dec 2013

syn má 8 a stále verí a ja mu tú radosť neberiem,tiež je to vzrastom veľký chlap a v duši babetko 😉 a teraz seká dobrotu,aby si niečo aj zaslúžil od Ježiška 😉 ale myslím,že to je posledný rok,kedy je to tak,že to už každú chvíľu praskne..tak potom povieme tak ako jeho starším sestrám,že Ježiško dáva lásku a pokoj a radosť a my rodičia k tomu pridávame niečo hmatateľné,aby sa deti mali s čím hrať,lebo ich ľúbime tak ako aj Ježiško 😉

tykat
15. dec 2013

@wolfkris ako to myslis ze nenosi? 😕
u nas nosi stale, ja na neho verim tiez 🙂

sanym
15. dec 2013

@wolfkris Mám tiež 8-ročného syna a pred pár týždňami mu spolužiak povedal že ani Ježiško ani Mikuláš neexistuje. On tomu vôbec neveril, prišiel domov s tým že "mamka predstav si, Šimon neverí na Ježiška, jemu darčeky kupujú rodičia, ale k nám predsa chodí Ježiško." On tomu absolútne verí a dúfam že sa to ešte tieto Vianoce neprevalí. Ja by som mu to sama od seba určite nevravela.

cerez
15. dec 2013

@wolfkris Aj moja dcéra má 8 a do novembra verila, že darčeky nosí Ježiško. Jeden večer mi povedala, že spolužiačka jej tvrdí, že Ježiško darčeky nenosí, ale rodičia. Tak chcela počuť odo mňa pravdu. Vysvetlila som jej, že darčeky skutočne Ježiško nenosí a za všetkým sú rodičia. No zároveň som jej musela citlivo vysvetliť aj to, že to nemá nič s Ježiškom, ktorého máme v srdiečku. Lebo si to hneď vysvetlila, že keď nenosí darčeky, tak vlastne neexistuje ani sám Ježiško.Vianoce sú o sviatku, kedy sa tešíme z narodenia Ježiša a ako symboliku sa obdaruvávame darčekmi. Aj to prečo si darujeme darčeky. Tak si moje dieťa dalo aj dokopy zúbkovú vílu. Za všetkým sú rodičia. Keďže máme ešte dvojročného drobca, tak sme ju poprosili, aby mu to neprezradila a nech sa rovnako teší aspoň do 8 rokov.

sirell
15. dec 2013

mam skoro 7 rocnu dceru, ktora zacala tento rok chodit do skoly. v druzine si starsi tretiaci, stvrtaci z prvakov robili "posmech" ze jezisko neexistuje a darceky kupuju rodicia... tak sme sa porozpravali a vysvetlili jej to sposobom, ze kto veri ze darceky nosi jezisko tak tomu nosi jezisko a kto neveri, tak tomu kupuju rodicia. bola spokojna a vyhlasila ze jej darceky donesie jezisko. je velmi vnimava a aj ked mozno tusi ze jezisko nenosi darceky jej detska dusicka chce verit v magicke caro vianoc. nemienim vobec ani neskor vysvetlovat ako to v skutocnosti je, deti su dost bystre na to aby to odhalili a sami si urcili ze uz "neveria"

saskah7
15. dec 2013

je to obycajne klamstvo, akokolvek "magicky" si to nazvete 😝 sklamanie z toho, ze rodicia dietatu klamali, je ovela vacsie ako vysmech v skole ☹

simema
15. dec 2013

Moja má 10 rokov a verí,ale prišla zo školy a hovorí,mami u nás v triede nikdo neverí na Ježiška vraj to kupujete vy,pokiaľ som stihla niečo povedať tak si aj odpovedala,ale ja verím ved viem,že nemáte toľko peňazí na darčeky 🙂 a tak som ju vtom nechala aj tento rok 🙂

janaleskova
15. dec 2013

moja ma sice len 2 roky ale samozrejme budem rada ked bude verit na to a cakat to "kuzlo" co najdlhsie. Jeden den sa vsak stane ze odhali praavdu ale velmi pekne to napisala @cerez a @sirell a tak nejak si to povieme aj my. Deticky su chapave a vnimave ...a zase , spolieham na to , že aj ja som verila...dozvedela som sa pravdu...a nepamatam si ze by to so mnou nejak lomcovalo....treba tomu nechat asi volny prirodzeny priebeh...tak do ježiškovania, papa

salomuska
15. dec 2013

ja som tiez dost dlho verila a sama som prisla na to, ako to vlastne je. a neviem, mozno prave tym, ze som na to prisla sama a vo vyssom veku (cca 8-9), vobec som nebola sklamana, naopak, citila som sa pysna, ze som tajomstvo "odhalila".

miciatko
15. dec 2013

U nas je to kuzlo az doteraz a to preto ze som detom povedala ze vsetky darceky urcite nenosi Jezisko,ale jeden z nich moze priniest pod stromcek a kedze sa obdaruvavame nadvzajom,nikdy neviem ci prave on nedal neaky darcek pre hoc koho pod stromcek ,takze kuzlo ostalo

katy1979
15. dec 2013

@saskah7 a u vas nosi darceky potom kto? Ty si mala nejaku traumu z toho ked si sa dozvedela pravdu? Myslim ze vacsina z nas nie. ja som bola cela happy ze viem ako to je. a na jeziska verim s kludom aj doteraz aj na perinbabu. Klamstvo neklamstvo je to krasne rozpravkove

xenicka13
15. dec 2013

Môj ma 10,5 a stále verí, ja sa budem snažiť ešte aby dlho veril 😉

tinki
15. dec 2013

@wolfkris choď s ním nakupovať darčeky..stačí pre ocka, alebo babičky, dedkov..a on si to postupne sám uvedomí a ešte bude naveľa, že na to prišiel sám.. 🙂

jaaty
16. dec 2013

@wolfkris určite by som mu radosť nekazila, je to krásne, že tomu verí 😉 . Naša Hanka je prváčka a tiež verí na Ježiška a Mikuláša. Minulý rok jej rok jej to jedno dievčatko povedalo a ona tomu neuverila. Dokonca na to úplne zabudla. Určite jej to nepoviem, pokiaľ s tým nepríde sama a ak sa aj bude pýtať, tak tiež spôsobom, kto poslúcha a verí na Ježiška, tomu darčeky Ježiško prinesie a kto neverí, tak pomôžu len rodičia 😉. Prečo rúcať detské sny, reality si ešte užijú ajajááááááá.
Máme doma drevený adventný kalendár s takými šuplíčkami a každý deň jej do neho vkladáme nejakú maličkosť od Mikuláša. Tú radosť, keď ráno vstane a beží do obývačky pozrieť čo je v kalendári by som nevymenila za nič iné 😵 😵 😵 .
... a keď náhodou neposlúcha, stačí povedať čarovné slovíčko- Ježiško! a hneď sú veci tak ako má byť.

lenka07
16. dec 2013

Moje deti na to prišli postupne a aj moj 10 ročný syn stále vypisuje Ježiškovi a nebudem mu kaziť jeho predstavy o čare vianoc a Mikuláša aj keď miništruje aj s starším synom 16 a mladší vie že Mikuláš je pre malé deti ale aj tak sa teší tie iskričky v očiach sú nádherné 🙂

winka99
16. dec 2013

@cerez aka sikulka, ma viac rozumu ako niektori dospeli ludia...hned jej to doslo, ze ako to vlastne je 🙂

tykat
16. dec 2013

@sirell presne takto som to od zaciatku hovorila mojim detom, kto veri tomu donesie jezisko, santa claus ci dedo mraz. Kto neveri tomu kupia rodicia a su aj taki ktori vianoce neslavia a nemaju darceky.
U nas od detstva sa pamatam ako sa darceky zrazu po veceri zjavili pod stromcekom, dodrziavali sme to stale aj ked sme uz boli so sestrou dospele, nikto nikoho nevidel ako tam dava darceky. Doma sme isli spratat riady "aby sme jeziska nevyplasili"
Teraz u nas ideme vykukovat z okna na poschodi a kym sme mali morca tak mu isli deti s muzom dat "vianocnu veceru" a odrazu zvonenie....Ja sa z toho tesim este teraz, stromcek rozsvieteny, izba v pritmi, potichucky hraju koledy a pod stromcekom darceky 🙂 Dcera 13 rocna dokonca so zeleznou pravidelnostou pod stromcek po veceri da poharik mlieka a nejaky maly kolacik pre jeziska, tak nesmiem zabudnut odpit a odhryznut. Muz ked raz daval darceky tak kolacik komplet zjedol, mlieko vypil a nacviceny dal poharik aj tanierik do umyvacky 😀 Deti sa potom smiali ze aky poriadkumilovny jezisko 😀 Ved je to krasne, nie?

mimake
16. dec 2013

Moja neter sa to dozvedela od ucitelky nabozenstva v skole. Jednoducho sa jej spytala a ucitelka jej povedala pravdu. Ostali sme prekvapeni z toho ze nebola sklamana prave naopak, cely tento rok si setrila peniazky na to aby ich mohla minut na vianocne darceky a velmi sa z toho tesila. A dokonca sama povedala ze mladsej sestricke to nesmieme prezradit.... Dnesne deticky su velmi chapave a dokazu aj nas dospelakov prekvapit ako zvladaju niektore veci, takze myslim si ze si s tym netreba robit tazku hlavu a nechat tomu vsetkemu volny priebeh. Raz sa ta to spyta sam 😉

naruto
16. dec 2013

Môj syn má 8 rokov a tiež ešte stále veríííí....tiež prišiel jeden deň domov zo školy a hovorí mi,že my sme sa dnes v škole hádali so spolužiakmi či ježiško existuje alebo nie a či nosí darčeky on alebo rodičia,lebo niektorý spolužiaci povedali,že im dávajú darčeky rodičia...no a pani učiteľka nás počula ako sa hádame a povedala,že ježiško je a existuje a že aj u nich doma nosí darčeky on a ešte vieš čo,povedala nám pekný príbeh o ježiškovi,aby sme verili že naozaj existuje....tak keď pani učiteľka verííí prečo by nemali deťúrence🙂...veď je to pekné...aj u nás sa seká dobrota,aby pod stromčekom niečo bolo...

tykat
16. dec 2013

@mimake v dnesnej dobe ani nemusia byt deti nejaki geniovia, z kazdej strany agresivna reklama "kupujte darceky" na druhej obmedzene moznosti rodicov ktori rovno decku povedia "tablet nedostanes lebo na to nemam" tak aky ze jezisko ci santa.

mimake
16. dec 2013

@tykat no v tom mas tiez pravdu, hlavne tie reklamy. Pri nedostatku financii sa da pekne vyhovorit na to ze jedzisko nas ma asi velmi rad lebo nam dal to najhlavnejsie lasku a zdravie 😉 a kedze je velmi mudri a vsetko vie tak asi vedel ze si na tablet este prilis mala..... Ale to len tak okrajovo, nic to podla mna nemeni na tom ze sa z toho netreba stresovat, zatial som nepocula o dietati ktore by z tohto zistenia malo traumu alebo nebodaj nejaku poruchu.

lenka07
16. dec 2013

Veď práve naše deti sú vychovavané častými reklamami aj v škole je ja mám toto a ty také nemáš .Ja osobne by som reklamy vypustila a aj najmodernejšiu mobil -mániu alebo tablety či počítače veď naše deti už nevedia čo sú to skryvky alebo slepá baba alebo skákať gumu či behať za loptou len vysedávajú pri mobiloch a počitačoch a ak náhodou od nich niečo chcete tak sa ešte aj urazia že čo vlastne chceme od nich :( viem je to asi príliš ale je to moj názor na tie všetky veci okolo nás aj ja sama si sadnem k počítaču ale až vtedy keď mám všetko urobené no niekto to rád preháňa a sedí aj 8-10hodín to nerátam tých ktorý takto zarábajú

luba41
16. dec 2013

kludne ho v tom ešte nechaj..náš takto veril snad do 10tich rokov...staršej dcére sme zakázali mu povedať pravdu..síce už rok dva predtým chodil s tým, že deti v škole hovorili, že darčeky kupujú rodičia..tak sme mu vysvetlili, že niektorým dávajú darčeky rodičia, niektorým nosí Ježiško..pokial veril na Ježiška, malo to naozaj svoje čaro-pretože sa úprimne detsky tešil na tie Vianoce, na prekvapenie..ked postupne sám odhalil pravdu / nebol vôbec sklamaný / -vlastne dozrel, prišla puberta a už to nebolo to malé dieťaťko...

inffinity
16. dec 2013

Muj braska mel asi 8-9 roku a v dnesni dobe techniky chtel zjistit kdo vlastne dava pod stromecek darky takze pred veceri nastrazil do obyvaku mobil kde zapnul nataceni...potom po svatcich s tim vitezoslavne vyrukoval ze ha ja sem si vas natocil..na to mu nasi odpovedeli ze sam sebe pripravi o to kouzlo... mi vseci vime ze darky nenosi jezisek (santu nemuuu ani citit) ale presto vseci piseme jeziskovi dopis.. i my dospelaci.. nevidim duvod proc mu to kazit a podruhe chranit ho pred realitou ze co kdyz se to dozvi venku...vzdyt je to ten nejlepsi zpusob.... akurat dneska jsme v kapitole utery knihy od Lemana 5 dni ktere zmeni vase dite toto cetla ze chceme sve deti chranit pred realitou pritom je to ten nejlepsi ucitel... nechejte ho verit!!