Kde sa študuje profesia hasič?

monikatrideti
31. jan 2020

Syn chce pracovať ako hasič. Kde sa má hlásiť na štúdium. Je to stredoškolské alebo vysokoškolské štúdium? ďakujem

vulka
31. jan 2020

Vo Zvolene, v Košiciach, myslím, že aj Žiline. Ale to musíš presnejšie definovať, čo v tej "hasičárine" chceš študovať.

monikatrideti
autor
31. jan 2020

@vulka chce robiť požiarnika, výjazdy k požiarom, kalamity...vopred ďakujem

dzejsik
31. jan 2020

@monikatrideti odporúčam popýtať sa aj v škole, kde je teraz - vždy by tam aspoň jeden zamestnanec mal mať na starosti poradenstvo a prehľad v možnostiach 🙂

vulka
31. jan 2020

@monikatrideti No jedna odborná škola je v Košiciach, ďalšia v Trenčíne, požiarne inžinierstvo v Žiline na univerzite, Spojená škola v Martine a pod. To ale musí vedieť presnejšie, na čo sa chce zamerať. Taká definícia, že on chce byť požianikom je o ničom(vlastne nevie čo chce). Treba výchovného poradcu v aktuálnej škole, nech poradí.

eriksonka1234
31. jan 2020

@monikatrideti manžel študoval vo Zvolene na Technickej Univerzite odbor ochrana majetku a osôb pred požiarom, jeho spolužiaci sú mnohí prof. hasiči, manžel robí úplne v inej sfére 😏

monikatrideti
autor
31. jan 2020

@eriksonka1234 ďakujem, že ste sa ozvali. Chcem sa spýtať, aké predmety manžel študoval, teda čo je základ. Po akej škole nastúpil /po gymnáziu, alebo odbornej škole?/ a či robil príjímačky a nejaké fyzické skúšky. Vopred ďakujem

ibrunova
31. jan 2020

Škola je napríklad v Žiline a je to pomaturitné štúdium.

4stanka4
31. jan 2020

@monikatrideti brácho je autolakérnik a je u hasičov už 10 rokov.Najskôr sa hlásil k policajtom a potom ho oslovili či by nechcel ísť k hasičom. Pravidelne majú školenia a tréningy na Lešti, jediná podmienka aby ho prijali je mať maturitu a prejsť psychotestami.
Bratrancov syn chodil na SŠ k požiarnikom a robí aj tak na stavbe takže strednú nemusí mať vyslovene v tomto odbore.

4stanka4
31. jan 2020

@monikatrideti a samozrejme fyzické testy 🙂

eriksonka1234
31. jan 2020

@monikatrideti nastúpil už ako zamestnaný, predtým študoval na poľnohospodárskej strednej škole, odbor agropodnikanie, potom obchodná akadémia nadstavba, po vojencine sa zamestnal, oženil a keď mal syn 1 rok, išiel študovať, bola to drina, ale dal to.

eriksonka1234
31. jan 2020

@monikatrideti prijímačky na VŠ nerobil, nebolo treba

matkahelka
31. jan 2020

@monikatrideti na to ziadnu speci skolu nie je treba, presne tak ako k policajtom. Staci hocijaka SŠ a potom, ak urobi psychotesty a bude mat dostatocnu tlacenku, pojde na ich partyzdnove skolenie. Poznam dvoch. Jeden je vyuceny kuchar/casnik s maturitou, druhy ma elektrotech.priemyslovku.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ibrunova
31. jan 2020

@matkahelka policajná škola trvá 9 mesiacov.

kvetinka75
31. jan 2020

Oni nemaju v skole poradcu? Ves ten by mal.vediet.

matkahelka
31. jan 2020

@ibrunova a? Je to stredoskolske studium po ukonceni ZŠ? Nie! Treba sa na to povolanie dako specialne roky pripravovat? Nie! Moze to robit ktokolvek s akoukolvek strednou skolou? Ano! Nie je to skola v pravom zmysle slova, kedze je to platene a kazdy, kto ju ukonci (a ukonci ju kazdy), ma pracu istu.

evkamotka
1. feb 2020

@monikatrideti ja ti to poviem uplne presne lebo otec je hasic 30rokov a uz aj na pozicii ze vybera npvych. Na vyjazdoveho smenoveho hadica netreba ziadnu hasicsku skolu. Treba len uspiet na pohovore a spravit fyzicke testy. Na vsetko ostatne sa zaskoli pocas prace. Tie skoly vo sa spominaju su odbory typu poziarna prevencia atd. To nema nic s tym, aby clovek ne/mohol byt zasahovy hasic. Pok9jne moze byt aj vyuceny kuchar, aj ked preferuju technicke vzdelanie (no podmienkou je iba maturita vseobecne)

marcelatje
1. feb 2020

Môj muž je hasič záchranár celý zivot. Môže sa tam dostať každý s maturitou. Stále majú rozne skolenia a vycviky, školy sú spomenute už vyššie. Preferujú síce vzdelanie technického zamerania, ale nie je to podmienkou.
Len upozornim že ta práca nie je pre kazdeho

mariet24
1. feb 2020

@matkahelka s tvrdenim ze ju ukonci kazdy nesuhlasim, viem ze viaceri to pocas studia vzdaju lebo to nie len tak ze nic nemusia... Aj ked je to 9 mesacna skola, musia na konci zlozit skusky....

matkahelka
1. feb 2020

@mariet24 ale no, neprehanajme... kazdy pozname nejakeho policajta. A kazdy velmi dobre vieme, aki sikovni jedinci to su 😂😂😂

mariet24
1. feb 2020

@matkahelka ved prave ze pozname, preto nesuhlasim s tvrdenim ze to spravi KAZDY. Poznam takych co sa ani nedostali aj takych co to nechali pocas skoly....

flori329
1. feb 2020

Pracujem ako Hasič pár rokov. Kľudne napíšte ak máte nejaké otázky. Mám len strednú školu s maturitou (strojársky odbor), netreba ísť na strednú školu “hasicsku” , samozrejme to nieje na škodu.

monikatrideti
autor
1. feb 2020

@flori329 ďakujem pekne za Vašu ochotu. Syn končí Gympel. Chcel by byť hasičom, tak sme našli Vysokú školu vo Zvolene. Je to tri roky. Len nevieme, aké by mal uplatnenie, lebo on by chcel chodiť do výjazdov. A potom sa chcem opýtať, ako funguje prijatie- čo obnášajú psychotesty a ako je to s fyzickými testami. Vopred ďakujem

flori329
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
flori329
1. feb 2020

@monikatrideti Hasiči sa delia na denných (kancelária-tam je VŠ nutna) a zásahových. Na zasahoveho hasiča nieje VŠ nutna, ale ako som písal môže to byt plus,pripadne sa dá VŠ robiť popri práci keďže mame dosť voľna. S prijatím je to ťažko, možno bude mat šťastie. Často je to tu o “tlačenke”, niekedy sa do zboru dostanú ľudia ktorých to moc nebaví ale majú známosti a takto sa zamestnaju a bohužiaľ sa potom chalani ktorí sú zanietení sa nevedia dostať.Teraz po voľbách možno s prijatím nebude taký problém keďže veľa starých hasičov možno pôjde do dôchodku, ale to je naozaj špecifické na každej stanici pripadne okresnom meste. Prvú musíte dať žiadosť, doporučujem si dať ziadost nie len na najbližšiu hasicsku stanicu ale na cely kraj aby bolo pravdepobnejsie že bude niekde voľne miesto. Buď ju zamietnu alebo ho pozvú na pohovor, potom nasledujú fyzické testy ak ich úspešne zvládne nasledujú psychotesty a následne dôkladne lekárske vyšetrenia keďže uchádzač musí mat 100% zdravotný stav. Fyzické testy majú 6 disciplín kľudne Vám pošlem tabuľku aby ste mali predstavu o čo sa jedna. Psychotesty sú dosť náročné a dosť chalanov na nich vyletí a potom si môže dať ďalšiu žiadosť až o rok, na to sa pripraviť moc nedá. Kľudne sa pýtajte ďalej

flori329
1. feb 2020

@monikatrideti kazdu disciplinu musí zvládnuť a dokopy zo všetkých disciplín musí mat minimálne 30 bodov ale smaozrejme ideálne je 50+

monikatrideti
autor
1. feb 2020

@flori329 Ste veľmi milý, ďakujem za Váš čas. To by som sa ešte opýtala, ak by ste mohli bližšie povedať nejakú otázku zo psychotestov. A oni sa robia len pri vstupnom pohovore, pri prijatí? Potom už nie? alebo každý rok? a fyzické testy ako často?

flori329
1. feb 2020

@monikatrideti neni zač, kedykoľvek. Fu to je ťažko psychotesty trvajú 8 hodín a majú viac časti a posledná časť ma 500 otázok ,slovom päťsto 🙂. Zisťujú tam povahu, aku ma uchádzač osobnosť a všetko možné či sa hodí na tuto prácu keďže psychicky to dá zabrať. Hlavné psychotesty sa robia pri príjmacom konaní a ďalšie iba ak je šofér a ma vodicak C a ma jazdiť pod majákmi. mimochodom C vodicak je veľké plus a ak sa nemýlim majú to dať ako podmienku v budúcnosti. Tie šoférske psychotesty sa potom robia každých 5 rokov. Fyzické testy sa robia každý rok

monikatrideti
autor
1. feb 2020

@flori329 veeelmi pekne ďakujem za obsiahle a zrozumiteľné vysvetlenie. Synator precital a teraz rozmýšľa. Každopádne sme vďaka vám získali objektívny pohľad. Sme radi že ste si na nás našli toľko času. Prajem vám aby aj vám niekto tak pomohol ako ste poradili vy nám. Pekný večer a ešte raz ďakujem