Je ZRPŠ poplatok povinný?

xkarolina
6. dec 2021

Je 20€ ZRPŠ poplatok povinné zaplatiť ?

21oktober
6. dec 2021

@xkarolina nie je .

sajka12
6. dec 2021

@xkarolina nie. Je to dobrovoľný príspevok.

jana005
6. dec 2021

@xkarolina nie je,ale ostatní rodičia ho platia a z toho idú výdavky pre všetky deti,tak je to trošku nespravodlivé.

simsalabim
6. dec 2021

@xkarolina Nie je. Ale hanbila by som sa, keby som vedela, ze ini sa mojmu dietatu skladaju na Mikulasa ci divadelne vystupenie.

21oktober
6. dec 2021

@jana005 no ako kde . Niekde zaplatíš a platíš znova za svoje deti , neplatia sa z toho žiadne koncerty , žiadne Mikuláše atď .Mňa to začalo zaujímať asi pred tromi rokmi a tuším som otvorila na škole pandorinu skrinku . Nikto mi nevedel povedať na čo konkrétne išli peniaze.

21oktober
6. dec 2021

Nakoniec som sa dozvedela že na prevádzku školy , ale tú má financovať zriaďovateľ .

sara07
6. dec 2021

@simsalabim to nie je pravda, zrpš idú na opravy v škole, malovanie, a veci čo ma zriadovatel platit a prispievat , dalej nabytok, školské pomôcky ako kriedy a tak
u nás mikulaš ide z triedneho fondu, žiadne koncerty ani nič nejde zo zrpš n
nerob si iluzie , schvalne si pytaj vyučtovanie

sara07
6. dec 2021

@21oktober ano tak to je presne aj u nás ale tak čo mesto dostane prachy ale použije sa na niečo iné však debil rodič zaplati pre dobro dietatka

jana005
6. dec 2021

@21oktober úprimne? Mňa osobne nezaujíma,kde idú tie peniaze.
V škole majú zadarmo Mikuláša,tak predpokladám,že tam a ostatné má vôbec netrápi. Ale viem,že plno rodičov to zaujíma.
Ja mám na základnej deti tri,tak mám aspoň výhodu,že len najstaršie dieťa platí plnú sumu,súrodenci majú zľavu.
Ale už keď budú na strednej,tak budem musieť platiť každému plnú sumu.
A keďže je to raz za rok, nemám problém zaplatiť.
Veď viac peňazí dáš na plno iných hlúposti

sara07
6. dec 2021

@jana005 najskôr si over fakty skutočne načo to ide, lebo len driapu prachy

21oktober
6. dec 2021

@sara07 Presne tak , ja som si pýtala vyúčtovanie a mekotal mi tam riaditeˇô aj so zástupkyňou ako kozy na paši .

21oktober
6. dec 2021

@jana005 mňa to teda zaujíma kam idú moje peniaze, ja ich na ceste nezbieram , odsedím si na ich zarobenie dosť na zadku a na súdnych pojednávaniach . A teda nemienim prispievať na maľovanie tried , opravu fasády, keď už som prispela daniami a teda nemalou čiastkou a ešte aj % posielam .

jana005
6. dec 2021

@sara07 nám na rodičku stále hovorili,kde idú peniaze,mohli sme aj nahliadnuť,ale mňa to fakt nezaujíma.
Učitelia si tie peniaze nekradnú a keď to aj ide na prevádzku školy,je mi to jedno.
To už fakt musíme všetko riešiť, na všetko nadávať a nič neplatít,lebo to má zabezpečiť škola?

sara07
6. dec 2021

@jana005 ale tu ide o princíp
ty platíš dane a odvody štátu a on to ma prerodzelovat a zriadovatel dalej a hospodarit nie na kadejaké tendre a kraviny predražené
dobre dostane zdarma mikuláš a to ako fakt ten baliček ma hodnotu 20 € nie max tak 4 € vo velkoobchodných cenách
lenže presne na takyto tip rodičov sa spoliehaju a tak to aj vyzera
tak plat ked chceš ale nesud rodičov čo sa rozhodnu inak

sara07
6. dec 2021

@jana005 nik nepíše že to kradnu učitelia !!!! pisala som to niekde
nie škola nedostane prachy čo má, riaditelke povedia však zrpš nech to zatiahne a je to
čo maju robit ?
ALE TY TO už zaplatiš ,predsa tie dane a nie malé, dph a clo čo platiš štatu tvrdia že to ma ist na určité veci a oni tam niečo pohodia a ty potom ešte raz to platíš
ano musiem riešit lebo ide o princip pozri ked chceš kludne sponzoruj aj pol sveta

lilien239
6. dec 2021

@xkarolina nie je povinne.v skolke sme platili 14€ zrps mesacne a este 50e na rok na divadielka,vylety..(ale ako zacala korona, vsetky vystupenia..mali zrusene v skolke bola minimum no dalsi skolsky rok pytali peniaze znovu tak sme pov ze a kde su tie co sme dali a nic nemali,nato ze sa minuly...)a teraz chodi do skoly a neplatime ale ze vobec nic max 5e mesacne druzinu.statna skolka a statna skola v jednej dedine 😄

deti95060810
6. dec 2021

už pred 20 rokmi sme s peniazmi z vyzbieraných ZRPŠ rátali napr. na čistiace prostriedky, na výhry pre deti z rôznych súťaží, ktoré organizovala škola, na Mikuláša, na rôzne DD....
Dcéra napr. na gymn. mali oznam, že hneď v prvý deň majú doniesť e na ZRPŠ - bolo to tak napísané ako bez zaplatenia do školy ani nechoď... 😉
Platili sme myslím 30 e, ale jej spolužiačka na známom bilingv. gymn. na SK platila 150 e...
min. rok naša ZŠ ani nezbierala na ZRPŠ....

jana005
6. dec 2021

@sara07 ja to fakt nemám problém zaplatiť,možno aj preto,že naša škola nerobí caviky a kľudne môžeš nahliadnuť,kde tie peniaze idú.
A ak s tým má ina škola problém,tak to je už o inom.
To sa ozaj ide niekto pre 20eur pohorsovat?
A čo škôlky?
Veď aj tam sa platí zrps a rodičia to v pohode zaplatia,ale na školy sa musí nadávať

simsalabim
6. dec 2021

@sara07 Je mozne, ze to je v roznych skolach rozne. Ja mam 2 deti uz dospele a jednu stredoskolacku. U nas to bolo (je) takto.

21oktober
6. dec 2021

@jana005 ja som zrpš v škôlke neplatila, moje deti chodili do súkromnej škôlky. Ani toaletný papier nenosila, ani sirupy ani čistiace prostriedky a divadeliek a výletov mali neúrekom . Nejde o 20 eur , ale ide o ten princíp . Ak niečo má svoj účel tak nech to na ten účel aj ide. Do ZUŠ kde chodia moje dievčatá ZRPŠ platím , lebo sama vidím kam tie peniaze idú - výkresy, pastely , plátna , rytce , gumy ..... a ešte to majú aj pekne rozpísané na stránkach ako vyúčtovanie.

jana005
6. dec 2021

@21oktober ale zase si platila súkromnej škôlke viac peňazí ako v obyčajnej.
Tak to by už bolo fakt drzry,keby pýtali aj zrps.
Vidíš,a to ti už nevadí,že tak sú neskutočne rozdiely v cenách?
A nepíš mi prosím,že je tam ony prístup, starostlivosť a tak,lebo to vieš nájsť aj v obyčajnej škôlke,len musíš mať šťastie. A ani drahá súkromná nie je záruka,že bude dobrá.
A tam je rozdiel oveľa oveľa viac peňazí.
Toto ti fakt nevadí ale že treba platiť škole zrps už áno?

21oktober
6. dec 2021

A funguje to presne ako napísala
@sara07 , zriaďovateľ nemá lebo cestou k nemu peniaze dostali nohy alebo nohy dostali už priamo pri tvorbe štátneho rozpočtu , tak však keď nemáš tak vyber od rodičov cez ZRPŠ , povinne dary atd.

21oktober
6. dec 2021

@jana005 ja nevidím na súkromných škôlkach nič zlé , je to forma podnikania .A štátne je vždy štátne , nič nie je nikoho a nikto za nič nezodpovedá . Neviem či v štátnej škôlke je jedna učiteľka na 5-7 detí , toto v štátnej škôlke nenájdem. A áno v mojej škôlke prístup je iný bola a som tam maximálne spokojná, zaplatím školné 260 eur + 90 eur strava, škôlku mám od 7hodiny do 17 hodiny a keď meškám počkajú .Nikto nestepuje pred dverami škôlky už oblečený aj dieťaťom o 15:30 a nikto na teba nazazerá . Presne viem na čo moje peniaze idú .

anesim
6. dec 2021

@21oktober u nas co sa kupuje zo zrps, vedia vsetko rodicia, - rada rodicov, kazda jedna polozka je zdokladovana, oni na zaciatku roka schvaluju co sa bude z toho kupovat, a potom aj kontroluju ucty,teraz sme uz dva roky nezberali

21oktober
6. dec 2021

@anesim to je v poriadku , ak naozaj vidím kam tie peniaze idú tak nemám problém . Ale ak sa rodičia nezaujímajú dopadá to často ako v našej škole. Ošívanie sa , mekotanie že však sa pozrú .

majasimon
6. dec 2021

@21oktober riaditeľ ani zástupca nemá s tými peniazmi nič spoločné. O tých peniazoch rozhoduje rada rodičov. Treba sa pýtať triedneho dôverníka, keďže on sa zúčastňuje schvaľovania rozpočtu peňazí ZRPŠ

21oktober
6. dec 2021

@majasimon ako kde nemá s tým nič spoločné . Jednoducho sú školy ktoré nefungujú podľa pravidiel, peniaze sa využívajú na iné účely ako boli určené. Nie je to nič ojedinelé.

andrejka1974
6. dec 2021

Vsak sa z toho kupuju pomocky pre deti, ja mam doma 5 deti a platila som aj 4x zrps za kazdeho okrem najmladsej, ale ta je v dss, kde ma mesacne vyjde na 80 eur podotykam statna a chodi tam od pondelka do piatku od 8.00 do 15.00

elizabet173
6. dec 2021

@21oktober to je smutné, malo by byť zverejnené každý školský rok, na čo a koľko peňazí bolo použitých v minulom školskom roku a tiež, na čo sa plánujú použiť v tomto školskom roku. A tiež sa pridávam k príspevku, že tieto financie idú mimo vedenia školy, spravujú si ich rodičia

jumama
7. dec 2021

U nas vsetko zverejnuju, na co peniaze idu. Rozpocet, planovany, minuty... rozkategorizovane, co slo na odmeny v sutaziach, na vybavenie, nabytky, na mikulasa, prispievaju na skoly v prirode, vylety... A to je u nas velky podnik, sponzor skoly, vela z rekonstrukcii sa robilo z darov od toho podniku. Ked su vsak dary od sponzorov, byvaju ucelovo viazane, ze presne je vypisane, na co sa maju minut peniaze a na to sa musia minut, na nic ine. Cosi prispieva aj mestska cast, ale asi by to nestacilo. Naviac sa u nas v Rade rodicov dohodli tak, ze presne je evidovane kto platil/neplatil, a ak sa dava Mikulas, ci koncorocne odmenky detom, tak kto neplatil, nedostane. Len ma to jednu chybu - pani ucitelkam bolo luto a dokupovali detom neplaticov z vlastneho. Lebo to je potom na ucke vysvetlovat, ze vies, tvoji rodicia nedali, tak preto nedostavas... a hlavne tie malinke deti, pre ktore sa este Mikulas robieva, tak casto este v neho veria, nie v platenie a neplatenie rodicov... Tak isto o vydavkoch z triedneho fondu viedla vzdy ucka zaznam v zosite, na co kolko minula a na rodicku sme si mohli pozriet...