Je to škola alebo koncentrák?

bonaqa2013
1. dec 2015

Dnes prišla dcéra zo školy a v zošite mala poznámku od tr. učiteľky, ktorú mala napísať 20 krát. PO CHODBE CHODíM SO ZATVORENýMI úSTAMI. Dcéra chodí do 2 tr. ZŠ a cez prechádzaciu prestávku sa rozprávala. Pred mesiacom zas písala inú poznámku. CEZ PRESTáVKU SA NENAHáŇA.
A teraz nabehnúť do školy a povedať čo si o tom myslím, alebo nech si učiteľka vypisuje čo chce, a myslieť si svoje. Neviem, nás bolo v triede 36 detí, nie ako teraz 17 a žiadne podobné hlúposti sme domov nenosili. Aj na škole Vašich detí je to podobné?

denisekkk
1. dec 2015

Nehnevaj sa ale asi by si sa mala opytat dcery a ked ta to tak zerie aj ucitelky. Dnes su deti nevychovane a rodicia si o svojich detoch myslia ze su dokonale. Ucitelka je za dieta zodpovedna a ked dieta neposluchne co ma robit? poznamky aj tak nezaberaju aspon u vacsiny deti ale aspon sa rodicia uvedomia (mozno)

siska53
1. dec 2015

@bonaqa2013 ja si pamatam,ako sme mnohi v 5r.na ZS pisali asi 20x pioniersky slub na pionierskej schodzke. A bezne decka stavali v strede kolecka,lebo pobehli (ano,daktori sa pobili,ale mnohokrat to bolo tiez za somariny).
No a kedze to so skolstvom je tak ako je,tak tam.mnohokrat ucia ti isti ucitelia ako za nasich cias. Akuratvuz deti nemozu vytahat za usi (ako to robila chalanom nasa triedna,ked robili zlobu,mimochodom,my sme ju mali strasne radi,lebo sme.vedeli,ze ti chalani si trest prosto zasluzia).

sissy27
1. dec 2015

@bonaqa2013 no áno, cez prestávku sa nenaháňa, čo ti na tom príde divné?? a tie zatvorené ústa - prečo mám dojem, že nešlo len o obyčajné rozprávanie sa so spolužiačkou? lebo to by asi písala celá škola, nie len tvoja dcéra... takže áno, kľudne choď za učiteľkou a SLUŠNE sa jej spýtaj, čo tvoja dcéra cez prestávky vystrája, že je to až na poznámku... a kľudne nech je prítomná aj mladá slečna, možno jej docvakne, čo robí zle...

katka1981
1. dec 2015

@denisekkk, neviem aky mate vztah s ucitelkou, nasa je prvacka a ma super triednu. Pise nam maily, kde nas informuje o tom, co sa deti ucia, co ich caka, rodicom chorych deti posiela domace ulohy a co sa preberalo a ja ked som mala pocit, ze dcerke nejde matika, hned som jej pisala mail. Potom sme sa stretli, pokecali a zrazu dcerka matiku miluje. Mame stastie, ucitelka je prisna ale uzasne ludska. Ja by som sa jej urcite spytala, ze ci jej dcerka neposlusna, alebo co sa stalo.

denisekkk
1. dec 2015

Hlavne sa zacnite zaujimat o svoje deti lebo si ich nepoznate rodicia !!!! Je mozne ze chcu na seba len upozornit...Ale jasne ze su aj ucitelky ktore si na dieta zasadnu a to aj absolutne nepripustne ale treba vypocut VZDY obe strany a slusne.

denisekkk
1. dec 2015

@katka1981 asi to patrilo zakladatelke :D vsak?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lusyke
1. dec 2015

@bonaqa2013 tiez si myslim ze v tom bude nieco ine. Doma moze byt ako anjelik ale v skole moze byt uplne ina.

katka1981
1. dec 2015

@denisekkk, jasne 😀 😀 😀

sardinka335
1. dec 2015

@bonaqa2013 ja mam skor pocit, ze si nepovedala aj to ,,Bé,,. Spomínam si, ze v nejakej teme si hovorila ako tvoja dcera v škole ,,robí neplechu,, odvrava a ,,robí si čo chce,, a nosi poznamky či?
Kedze mnohé deti nereaguju na pokyny, darmo im niekto povie alebo aj na kolenách poprosí ,,budte ticho,, tak len čo sa človek otočí uz kecaju... 🙂 (poznám robila som v škd)
Ked moje dieťa donesie domov poznamku, tak ma v prvom rade zaujima jeho verzia ze čo sa stalo - proste dookola poviem ze ano, na hodine nemaš vyrušovať, rozpravať, zabavať ostatných, cez presavku sa nema nahanať lebo spadne a uraz je vzdy neprijemna zalezitost nehovoriac o tom ze rodičia budu robiť cirkusy - takze tieto poznamky su ,,na mieste,, aspon rodič vie čo sa deje, čo jeho dieťa robi.
Nabehnuť do školy???? Neviem prečo mam taky pocit ze ste tam ,,znama firma,,. 🙂 🙂

katka1981
1. dec 2015

@bonaqa2013 , opytaj sa ucitelky a nerozculuj sa. Ja som sa tolkokrat vytocila, a potom som zistila ze pravda bola inde.

dana_l
1. dec 2015

spytaj sa ucitelky za co dostala tu poznamku. a podla odpovede bud povies ze dobre urobila alebo ze ty mas hold na celu situaciu iny nazor.
nasa doniesla domov poznamku ze jedla vonku keksik kde bolo napisane "moze obsahovat arasidy". muz hned ze co je to za poriadok. a ked som ja precitala celu spravu, tak som zistila ze dcera si mohla vybrat - bud zje tie keksiky v office (maju v triede dve deti ktore maju alergiu na arasidy) alebo ich zje az doma lebo vonku je zakazane jest. kedze neposluchla ucitelku tak som dcere povedala ze ona urobila zle a nie ze ucitelka urobila chybu.
keby moje dieta malo alergiu tak by som tiez nebola velmi nadsena ze ine deti a rodicia neberu ohlad na to ze dieta moze mat silnu reakciu na danu potravinu a skoncit v nemocnici. len preto ze ine dieta "to chcelo". nech sa naucia aj tolerancii.
deti musia posluchat. inak nam budu skakat po hlavach. ale nevravim ze vzdy verit len jednej strane, treba si vypocut obe a zistit kde je ta "pravda" schovata
hlavne kazdy si pozname svoje vlastne dieta a vieme kedy nieco k pribehu pridalo/ubralo 😉

zlotazla
1. dec 2015

tak ja neviem,keď dieťa v škole neposlúcha,pedagóg ho upozorní a stále neposlúcha a potom mu dá napísať poznámku-už je oheň na streche.opýtaj sa dcéry čo sa presne stalo,keď sa ti to stále bude zdať veľmi prísne tak sa opýtaj učiteľky na jej verziu.hlavne si uvedom že učitelia a vychovávatelia sú zodpovedný za deti celý čas čo sú v škole.deti proste poslúchať musia.a miernejší trest ako poznámku si už fakt neviem predstaviť 😉

katrinka8
1. dec 2015

Mne príde na poznámke o zatvorených ústach tiež niečo divné. Prečo by cez prestávku malo mať dieťa "zatvorené ústa"? To, ako je to napísane, evokuje, že dieťa má cez prestávku mlčať, nerozprávať, byť proste ticho. Čo mi príde naozaj dosť "brutal" pri tak malých deťoch. Je to prestávka, prepánajána. Pokiaľ dcéra robila niečo mimoriadne nevhodné, tak to mala učiteľka špecifikovať, napísať konkrétne, čo teda to dieťa vykonalo také hrozné, že má mať zatvorené ústa počas prestávky.
Poznámka o naháňaní , resp. nenahánaní, mi príde normálna. Ak to dieťa nedokáže bežným vysvetlením pochopiť, že sa to nerobí, tak mu to asi treba nejako vysvetliť, pretože je to naozaj nebezpečné. Ohrozuje seba aj iných.

mijo53
1. dec 2015

Deti . ktoré v škole odvrávajú by mali dostať takýto trest: 100 x napísať na papier A4 , z každej strany 3 cm okraj: "rozkaz nadriadeného je pre podriadeného zákonom, musí byť splnený bez odvrávania, presne a včas", Toto sme písali na strednej škole celá trieda, bolo nás 38, dodnes si to pamätám a už je to pár rôčkov dozadu

katrinka8
1. dec 2015

@mijo53 - a ako ste sa vtedy cítili, keď ste to písali? A čo si teraz po rokoch o tom myslíš? Nie o tom, že ste to museli písať, ale o tom obsahu? Lebo mne to pripadá dosť drsné ☹ Proste takým čudným spôsobom si podľa mňa človek autoritu - myslím prirodzenú - nikdy nezíska. Ale to len na okraj. Osobne si myslím, že stredoškoláci sú iný level ako prvý stupeň ZŠ, tam už sa inak dá s nimi pracovať.

ukulela
2. dec 2015

ze sa nema nahanat, ta poznamka je OK. ale ta o "zavretych ustach"je divna.ak mala doslova ziapala, pripadne papulovala, tak mala dostat poznamku, ze nerespektuje pokyny ucitelky pocas prestavky. ale ze ma mat zavrete usta pocas prechadzania? ak ma byt ticho 45 minut, kedy si ma vyventilovat jazyk, aby bola ticho znova? aby to nebolo tak, ze ucitelky si na malu casom zasadne, lebo je zivsia.
@bonaqa2013 opytaj sa uckynormalne, ze ake problemy mala robi, aby si veddeladomareagovat a vysvetlit jej to,lebo z formulacie poznamky sa tomu neda rozumiet. lebo ozaj si neviem predstavit, ze sa decka prechadzaju dokola a len zuju rozky so sunkou a su ticho. nepamatam sa, ako to bolo za nasich cias spovolenym rozpravanim, len si pamatam, ze sme sa prechadzali po styroch - myslim vedla seba 4 ks deciek 🙂

sue
2. dec 2015

Koľké z vás boli cez prestávku na ZŠ???? A kedy????

Ja hlboko obdivujem učiteľky, že ešte vôbec učia!

20 nahlas rozprávajúcich detí naraz je na vraždu...a to oni obvykle nerozprávajú ale pištia a vreštia 😃 takže tak....
...a k pohybu...na pohyb je telesná a celé poobedie, nie trieda alebo chodba v škole 😉

Choď za učiteľkou a slušne sa jej opýtaj...a najmá pozoruj svoje dieťa, keď sa jaší, vynásob si to 20timi a potom učke niečo vyčítaj 😊

sue
2. dec 2015

@ukulela ja si pamätám...chodili sme ako magori do kruhu a museli sme byť ticho, max sa potíšku rozprávať 😝

mijo53
2. dec 2015

@katrinka8 písali sme, bolela aj ruka, ale nehnevali sme sa naňho, bol to starý mládenec, možno päťdesiatnik, ktorý bol vtipkár, na Mikuláša keď sme mu dali malý balíček, tak sa zasmial, že jablka nepije. Ja naňho zvlášť dobre spomínam, mám také kratšie prsty na rukách, aké mal on, z jeho predmetu som mala počas roka známky tak na 2-ku, Pri zaokruhľovaní na vysvedčenie, každý išiel k tabuli, kto nemal čistú známku, mne vychádzala tak 1,8 /dodnes si tie známky pamätám/ , pri mne vyslovil moje priezvisko a hovorí "čistá jednotka". Spolužiaci mali naňho aj na mňa nevy, že to preto 1, lebo máme rovnaké prsty. Už je nebohý, ale vždy si na to v dobrom spomeniem. Večná pamiatka Rudkovi

mijo53
2. dec 2015

katrinka8- v tom obsahu bol prejav nadriadenosti, úplnej neslobody a šikany, ale pravdu povediac vtedy sme to tak nevnímal, boli učitelia, ku ktorým sme si viac dovolili, ku ktorým sme mali veľký rešpekt, niečo z toho platí aj dnes, hlavne v práci sme mali úlohy, ktoré bolo treba zaslať mailom a ten neoklameš, meškanie 1 sekunda, nesplnená úloha a čierna bodka k hodnoteniu /a to bolo pred 3-4 rokmi/, história sa opakuje

kikiballa
2. dec 2015

presne ako pise sue, chodte do skoly cez velku prestavku a garantujem vam, ze budete mat migrenu cele poobedie, moja mama je ucitelka a poviem vam ja by som tam nevydrzala ani pol hodiny, deti sa nevedia normalne rozpravat doslova vrieskaju ako opice, skacu, behaju a keby ste niekore videli ako nemotorne bezia a zastavi ich az stena, tak by vam hned zredlo 😠 deti su dnes nevychovane, drze a v skole su uplne ine ako doma (to tvrdi vacsina rodicov) ale hned nato vidite ako dieta vlastnej mame povie bud ticho, alebo ju kopne a ona sa iba na svoj majestat usmieva ... ani sa nenazda a o par rokov dostane od svojho milacka facku...ked som chodila na zakladku a nieco som vyviedla a dostala som poznamku doma som este schytala za to...... a nie sa ist hned vyhrazat ucitelke

bubinko1506
2. dec 2015

poznamku o nahanani sa cez prestavku uplne chapem - na behanie je telesna vychova, resp. nejaky pohybovy kruzok, ale nie skolska chodba. to behanie moze totiz skoncit aj trvalymi zdravotnymi nasledkami - mam kamarata, ma asi 35 rokov, ale uz navzdy zostane na urovni 10-rocneho dietata (nahanal sa cez prestavku so spoluziakmi, spadol a mal velmi skaredy uraz hlavy).
a rozpravanie sa cez prestavku - ak sa rozprava normalnym hlasom, nejaci, nepisti a nevresti cez celu chodbu, tak by poznamku nedostala.
v dnesnej dobe si rodicia myslia o svojich detoch, aki su to anjelikovia, dokonale deticky, ale pravda byva casto niekde uplne inde.

cerez
2. dec 2015

Ja zas dám vlastný názor. Keď som chodila ja do školy, moja triedna učiteľka mala dosť divné praktiky na výchovu. Keď sme sa cez prestávku zdržiavali na WC, nabehla tam a každej dala štípance na líce a dala nám doslova po hube. Alebo ak sme nemali podpísanú žiacku knižku, tak zobrala ukazovátko a dala nám nimi po rukách. No nie po dlaniach ale po hánkach. Alebo sme nim dostali po chrbáte. Takto drasticky to poňala moja triedna. Dodnes mám na ňu zlé spomienky. Toto je jeden extrém.

Druhý extrém sú dnešné niektoré pani učiteľky. Dcéra má už v poradí 4, čo sa menia ako na páse. Jedna absolútne neriešila vôbec nič a dohnala to do stavu, že deti začali byť na seba tak zlé, že už to hraničilo s drzosťou alebo so šikanou. Na začiatku šk. roka dcéra dostala v triede funkciu triedneho bonzáka, čo mala pred hodinou zistiť či ostatné deti majú úlohu a či sú naučené. Potom to hneď hlásiť učiteľke. Tomu hovorím vrchol drzosti, aby učiteľ prenášal kompetencie na dieťa a dieťa sa stávalo terčom vulgárnych poznámok od spolužiakov. Keď dcéra chcela, aby jej túto funkciu učiteľka odobrala, odmietala jej a doslova jej povedala, že ak to robiť nebude, dostane poznámku.
Mám pocit, že niektorým pani učiteľkám nedochádza, že im odchádza zdravý um a učiteľstvo im prerastá cez hlavu.
Beriem, ak donesie poznámku typu .... nenaučila sa, nedoniesla si knihu, zošit a pod, ale poznámky rúbať za nezmyselnosť, tak toto rozhodne čítať nemusím.

Týmto nechcem uraziť všetkých pedagógov a nehádžem ich do jedného vreca. To len aby sa tu nespustila vlna útokov!!!

burka8
2. dec 2015

Prepáčte, nečítali ste to správne. Tam nebolo písané, že cez prestávku nemá rozprávať, ale,že na chodbe prechádzať ! A nebol to zápis, ale trest. Druhacke nedáme zložitý text na odpisovanie.

bubinko1506
2. dec 2015

@cerez fuha, to jej fakt dala taku funkciu? na zs som chodila uz dost davno, ale tiez sme tam mali takuto expertku, ktora chcela spravit z jednej spoluziacky "triedny dozor" - po najblizsom rodicovskom to musela zrusit - s takouto funkciou nesuhlasili ani nasi rodicia, ani rodicia tej spoluziacky.
mali sme nemcinarku a ta si na mne ocividne kompenzovala to, ze hovorila po nemecky horsie ako jej ziacka 😀 . dostala som 5, lebo som nemala slovicka zapisane v slovnicku, isla ma ich skusat (asi sa tesila, ze mi dalsiu 5), ale na jej smolu som ich vsetky vedela (doma sme hovorili po nemecky) 😉 ocino sa iba smial, ale zaroven mi dohovoril, aby som si tie slovicka teda zapisovala, nech zbytocne ucitelku neprovokujem.

sense
2. dec 2015

Sla by som za uckou a spytala sa....my sme chodili tiez ako blbci dokola ale rozpravat sme sa mohli...lepsie to bolo ked bolo t3plo a vyhanali nas von na dvor tam sme uz mohli sediet aj na obrubnikoch alebo mensi skakat gumu ci nahanat sa ak sme pri tom nerusili inych...a este si pamatam ze ucky chodili po triedach kontrolovat ci sme von z triedy a nedajboze tam niekoho najst ako tridnu slizbu co mala tabulu umyvat...uz boli poznamky a ti sa museli prechadzat uz ozaj ako blbci s rukaminza chrbtom...zijem v zahranici a tu sa mozu deti cez prestavku v pohode nahanat a maju aj ihrisko na dvore a su vonku aj ked vonku nie je 30st a slnecno...jednoducho cerstvy vzduh je treba a staci ze sedia ticho cez hodinu

alchemilkazltozelena
2. dec 2015

mne to pripomina ze "zatvor usta a jedz" 😀 ako ma mat zatvorene usta ked cez velku prestavku sa pocas prechadzania desiatuje? 😎
tiez som ucka ale toto je trochu nedomysleneee

deltaa
2. dec 2015

@cerez to je tazko terajsim rodicom vysvetlovat ako to bolo predtym a co teraz, pretoze teraz je taka doba ze rodicia svoje deti nechaju tak, proste im daju volnost (mozno aj z toho dovodu ze oni ju v detstve nemali) ked citam rozne clanky a pocuvam v rodine ako sa chovaju ku detom tak cokolvek ked place, je drze ci nieco nechce tak to nechaju tak neriesia to. Nech si samo vybere co chce obliect, najest hrat sa, nech vyvlece aj 10 hraciek aj ked prevrati celu izbu hore nohami nechat to tak. Mozno to pre niektore typi deti je fajn ale urcite nie pre ostatne. Nas v skolke bezne bili po zadku ked sme spali v posteli a nebodaj sme sa prevratili na inu stranu ako sme mali povolenu tak som sapala a len zrazu citim ako mi niekto buchol po zadku zakryl a bolo. Ked som to doma povedala rodicom tak nic. Teraz tie ucitelky nemozu prakticky nic robit iba pisu tie poznamky.

jasminet
2. dec 2015

@bonaqa2013 ziadne podobne hluposti sme domov nenosili za nasich cias, ale na druhu stranu sme sa vedeli spravat a ucitela a kazdeho starsieho sme mali v ucte a mali pred nim respekt....

co nam vcera rozpravala ucitelka mojej prvacky na rodicovskom, sa mi rozum zastavoval - v prvackej triede sa kradne, trhaju sa knihy, bije sa, vulgarne nadava, absolutne nepocuva co ucitelka rozprava, na otazku co spravi mama ked doma dotycny neposluchne - dostanem po riti alebo sa na to mama vykasle....

takze na tvojom mieste by som zasla za ucitelkou a slusne sa jej opytala, co je skutocne vo veci - mozno budes oci otvarat tak ako my vcera v skole.... oci neotvaral iba rodic dietata o ktorom bola rec - bohuzial, konkretne menovat ucitelka nemohla.