Je možné problémového spolužiaka preradiť do inej triedy?

helimama
29. dec 2011

Prosím o radu, je možné, aby na základe nejakej petície bolo problémové dieťa preradené do inej triedy, príp. aj do inej školy? Môj syn je druháčik na ZŠ a v triede majú dosť problémového spolužiaka, ktorý všetky ostatné deti bije. Minule syna pohrýzol do nohy a brucha (tam mal až krvavý hryzanec), pred sviatkami mu rozbil nos, v prvom ročníku dokonca syn prišiel domov s monoklom. Samozrejme, že to všetko riešime aj s triednou učiteľkou, no tá je bezmocná. Škole bol prisľúbený asistent/ka k tomuto chlapcovi, nakoľko sa jedná o veľmi problémové dieťa, ale zatiaľ ostalo len pri sľuboch. Ja sa v tom nevyznám a tak neviem, ako dlho trvá, kým taký asistent nastúpi. Tento chlapec na vyučovanie chodí nepripravený, sám sa túla po dedine v neskorých večerných hodinách. Pochádza, no neviem ako to napísať, jeho matka je alkoholička a v tom je myslím celý problém. Je to vlastne chúďa dieťa, vychovávané ulicou, ale nie je predsa možné ho stále takto ospravedlňovať a nechať ho, aby ubližoval ostatným. Prosím, mali ste niektorá podobnú skúsenosť? Ako ste to vyriešili? Ďakujem za všetky info.

bodka13
29. dec 2011

...čo tak nahlásiť na sociálku,že o dieťa sa rodičia poriadne nestarajú a riešiť to aj s ich pomocou 😕

macamac
29. dec 2011

@helimama ahoj. napísala si to správne-áno, nie je možné ho stále ospravedlňovať a nechať ho ubližovať ostatným. ale zároveň-sám je chúďa-a potrebuje pomoc.
ja som učiteľka-momentálne tiež druháčikov 😉 a tiež sa všade nájdu "lapaji"
neviem presne, či je účinná petícia rodičov proti tomu chlapcovi
treba si uvedomiť,že on vlastne za to ani nemôže,aký je. on sám potrebuje pomoc-a tam by som začala. pomôcť v prvom rade jemu. ak má zlé podmienky pre život, výchovu a vzdelanie, dá sa to riešiť.
možno poslať zástupcu rodičov /má ho každá trieda/ za riaditeľom školy a objasniť situáciu, i keď myslím, že o nej vie.
dalo by sa to riešiť cez sociálku. napísať podnet na zanedbávanie starostlivosti. ak je tam to túlanie sa osamote, nepripravenosť na vyučovanie, ubližovanie na zdraví-treba riešiť. predvolať rodiča do školy a upozorniť ho na to-a možno mu "pohroziť" nahlásením na sociálku. škola má na to právo.

yvetulka
29. dec 2011

ja by som to takisto riesila cez socialku a zburcovat ostatnych rodicov, nech naliehaju na triednu, ci riaditela, nech s tym volaco robia.

hajanka
30. dec 2011

@helimama takymto alebo podobnym sposobom ako ty tu by som to napisala aj v liste riaditelovi, napriklad.

renab
30. dec 2011

@helimama myslím si, že ťa nepoteším, ale: nakoľko je školská dochádzka povinná, riaditeľ školy ho nemôže vylúčiť zo školy (ak je to škola, v ktorej obvode chlapec býva). Ak to nie je škola z chlapcovho obvodu, mohol by ho preradiť, ale len so súhlasom rodiča. Taktiež môže navrhnúť rodičom psychologické vyšetrenie chlapca, na čo však rodičia nemusia reflektovať. Preradenie do inej triedy v rámci školy (to jediné by mohol urobiť) resp. do inej školy však situáciu nerieši, len problém odsúva niekde inde (čo chápem, teba ako rodiča nemusí zaujímať). Škola však môže upovedomiť sociálny odbor a nejak v spolupráci s nimi vplývať na rodičov chlapca.

My sme riešili tiež problém šikanovania v škole. Riaditeľ však s tým nechcel mať nič spoločné a začal sa o to zaujímať, až keď som išla so synom na pohotovosť, podala regres a potom s tým išla na políciu. Písala som aj na ministerstvo žiadosť o informáciu, aby mi napísali, aké má riaditeľ kompetencie. Mali sme však na rozdiel od teba šťastie v tom, že syn v tej dobe už navštevoval osemročné gymnázium, z ktorého sa vylúčiť dá (nakoľko to je výberová škola). Riaditeľ v bežnej škole v podstate s týmto problémom sám nemá ako pohnúť, čo však neznamená, že by sa oň nemal zaujímať. Ako som písala vyššie, môže navrhnúť psychologické vyšetrenie a na základe neho dieťa preradiť (avšak len so súhlasom rodiča) alebo sa obrátiť na sociálku. (takto mi to odpísali cca pred 5. rokmi). Viem, že je to momentálne hlúpa rada, ale ja so svojimi skúsenosťami (2 roky naťahovačiek) už by som svoje dieťa nenechala trápiť a zvolila menšie zlo pre moje dieťa a to preradenie syna do inej triedy, resp. školy.

bets
30. dec 2011

v jednej skole u nas sa dialo nieco podobne navyse s tym, ze otec dietata si uvedomoval, ze jeho dieta nemozu vylucit, lebo je povinna skolska dochadzka a ked to ostatni rodicia chceli riesit, tak sa vsetkym vysmieval a vyhrazal sa.
situacia bola taka neunosna, ze rodicia sa dohodli, ze prelozia svoje deti do inej skoly. spisali hromadne ziadosti a riaditelka, ak chcela udrzat triedu, tak musela konat, nakoniec neviem ake riesenie nasla, ale chlapec zo skoly odisiel.
bolo to cele smutne, lebo problem sa presunul do inej skoly. ale zase chapem aj rodicov ostatnych ziakov, nebudu posielat deti do skoly, v ktorej je stresujuce prostredie.

maznacik007
30. dec 2011

toto je uz chyba skoly triednej ucitelky a riaditela pokial tato situacia pretrvava a su tam taketo evidentne utoky na ine deti mali uz davno konat..
ty ako rodic po kazdom takomto utoku a podobne treba instruovat aj inych rodicov trvat na pisomnom zazname v triednej knihe a plus vysetrenie lekara a odniest to riaditelovi aby to riesil on je povinny a uz davno mal ak sa chlapec tula nema desiate nepripraveny atd.. kontaktovat najprv starostu obce ako zriadovatela doporucenym listom pozvat matku do skoly a kontaktovat prislusny socialny odbor... aby to riesili ... vy ako rodicia inych deti mozete urobit to ze v spolupraci so starostom nakontaktujete pribuznych chlapca a mozno by sa ho niekto bol ochotny ujat ... ale toto je plne v kompetencii samospravy to riesit...

maznacik007
30. dec 2011

@helimama asistent nastupi ak ho obec ako zriadovatel zaplati ... takze tak... v kazdom pripade skola a obec to maju riesit... a zjavne sa im do toho nechce...

helimama
autor
31. dec 2011

@maznacik007 no táto situácia trvá naozaj už dlhšiu dobu, pretože tento chlapec bol z prvého ročníka vrátený späť do škôlky, nakoľko sa nevedel prispôsobiť, takže teraz je od ostatných o rok starší (a aj o hlavu vyšší), tiež neviem, na čo sa v škole vyčkáva, či snáď na to, aby niekomu veľmi ublížil? S tým chlapcom som sa rozprávala, ale ten len bočil pohľadom a absolútne nič mi nepovedal a keď som sa o jeho správaní rozprávala s jeho mamkou, tak tá mi odpovedala, že sa s chlapcom porozpráva 😒 , učiteľka, že vie o tejto situácii a len pokrčí plecami 😒 . Za riaditeľom som ešte nebola, pravdupovediac, dúfala som, že keďže vie o tejto situácii, tak nejaké opatrenia a riešenie príde z jeho strany. A nič. Už tento šk. rok nemal chlapec navštevovať túto školu a mal byť preradený do špeciálnej školy a aké bolo naše prekvapenie, keď v septembri bol zasa v triede. Ostatní rodičia v triede tiež vedia, aká je tam situácia, ale ako to na dedinách chodí, každý sa s každým pozná a je rodina. Takže asi prehliadajú, čo sa deje. Ako jedna mamka povedala, že však chlapci sa občas pobijú. No môj bitkár nie je. My sme prisťahovalci a tak si trošku viac dovoľujem "vystrkovať rožky" a povedať, čo sa mi nepáči. Ten písomný záznam v triednej knihe je dobrý nápad, to som nevedela, že je to aj takto možné.

janinah
31. dec 2011

petícia na preradenie-to nie -hodiť ho do inej triedy,nech bije iné deti nie tvoje? skôr petícia ,aby riaditeľ riešil situáciu,neviem presne ako,nerobím v školstve,ale asi zhodnotiť žiaka psychologom a rodinnú situáciu sociálkou a potom nájsť riešenie....

ajca123
31. dec 2011

@helimama to mi je ľúto že ten spoluziak ublizuje iným :(
Ale treba aj rýchlo jednať a dať na socialku,nebo sa môže stat aj niečo horšie a ten maly ublíži tak že nejaké z deti pôjde do nemocnice...
A jeho matku by som prefackovala,ale poriadne aby sa spametala...

dulkagabulka
31. dec 2011

Zažila som podobnu situaciu s dcerou. Jej spolužiak bol starši, parkrat prepadnuty, bol aj parkrat v nejakom ustave,ale vzdy sa vratil do triedy a vzdy sa to opakovalo. Dcere i ostatnym ubližoval, šikanoval. Ked mi už nervy praskali, urobila som posledny pokus- prisla som do školy a upozornila som,že ak sa to bude ešte raz opakovat, podam trestne oznamenie na chlapca /už mal 15 rokov vtedy/ i na školu, nakolko ani po mnohych upozorneniach neprišlo k naprave-/ a vraj na zaklade vyjadrenia riaditela školy chlapca vratili z ustavu do školy, aj ked riaditel nam predtym "slubil", že ten chlapec už zostane v ustave/- Div sa svete až potom to prestalo. Riaditel si zavolal na pohovor rodičov a ten chlapec mojej dcere dal pokoj.
v každom pripade situaciu treba riešit- podla toho,ako sa chlapec sprava, nie je doma len zanedbavany, ale aj bitý /aelbo žije v takom prostretí/
Ako rodičia sa urychlene obratte zaroven na riaditela školy a na socialny urad- chlapcovi treba pomoct..Skor ,nez to skonči nejakou tragediou.

macamac
31. dec 2011

@helimama triedna učiteľka nemá čo krčiť plecami
problé sa vlečie už druhý rok-mali ta mať podchytené
po sviatkoch choď-a rieš
ak nebudú ochotné v škole, choď za zriaďovateľom,alebo ešte vyššie
všetko sa dá riešiť
kde je vôľa-je aj cesta
a pomoc nepotrebujú len deti v triede-ale aj samotný chlapec

evi55
31. dec 2011

Žiak, ktorý ubližuje iným žiakom porušuje šk. poriadok. Tr. uč. môže urobiť len to, že ho slovne napomína, píše oznamy o jeho správaní rodičom alebo ich telefonicky kontaktuje a informuje o jeho správaní, predvoláva do školy, kde ich oboznámi s problémami správania. Na štvrťrok, polrok atď. udeľuje výchovné opatrenia - pokarhanie tr. uč., pokarhanie riaditeľom školy, 2-4 zo správania. Problémoví žiaci sa riešia na pedagogických radách a pri takých problémoch, ako opisuješ aj osobne s riaditeľom - triedna učiteľka sa môže dohodnúť na postupe s riaditeľom, ten si môže zavolať na pohovor tohto žiaka, predvolať rodičov a ak ani toto nemá efekt, tak sociálne a v prípade šikany škola volá políciu.
V tomto prípade by som ako matka postupovala tak, že by som apelovala na triednu, aby prerokovala problematické správanie s vedením školy, dohodla sa s nimi na postupe, vzala žiaka na výchovný pohovor do riaditeľne, predvolanie rodičov žiaka do školy (ak je to možné aj v prítomnosti teba ako rodiča), žiadať vyjadrenie od vedenia školy, ako sa bude daná vec ďalej riešiť, ako sa chlapec bude sledovať, či mu bude poskytnutá poprípade psychologická pomoc (v prípade jeho soc. prostredia určite) atď.. Riaditeľ je človek ako my a nevidím problém ani v tom, aby ho rodič navštívil osobne, pokiaľ je to potrebné, s vedomím triednej a v spolupráci s ňou. Na prvom mieste je komunikácia. 🙂

katecameron
1. jan 2012

ano treba spísat petíciu ktorua sa dorucí riaditelovi skoly a ten musí konat ale co jedine ho mozu poslat do nejakeho reedukacneho zariadenia a po roku sa vrati a zas bude robit zle ale urcite si mal ist ku dr. treba podat trestne oznamenie aj na skolu za zanedbanie povinnosti o zverenu osobu ak to nemienia riesit 😠

helimama
autor
1. jan 2012

@bodka13
@macamac
@yvetulka
@hajanka
@maznacik007
@evi55
@katecameron
@janinah
@renab
@bets
@dulkagabulka
@ajca123 ďakujem vám všetkým za rady, o mnohých postupoch, ktoré ste tu písali som ani nevedela, že sa to dá aj takto riešiť, určite už nebudem vyčkávať a hneď po prázdninách to pôjdem riešiť do školy, toho dr. som prepásla, škoda, len dúfam, že už nenastane situácia, kedy by som ho musela vyhľadať, ďakujem ešte raz za všetky rady, ja som vedela, že na MK nájdem to, čo hľadám 🙂 a že mi tu najlepšie poradíte

ajca123
1. jan 2012

@helimama srdienko aj ja by som sa radila lebo by išlo o moje dieta... A aby mu niekto ublizoval by som nedovolila... A aby som čakala než by nejakakemu dieťaťu ublížil,no nie...
Ja som porodila dieťa a aj vybrusila ten diamant,a aby mi nejaký maly hajzlik zobral syna na druhu stranu(do neba) nie...
Po sviatkoch sup na socialku a aj za riaditeľom školy 🙂 nech začnú konať...

macamac
1. jan 2012

@helimama 😉 nie je za čo. ak budeš niečo potrebovať-napíš.
a daj vedieť,ako pokračujete 😉

esemeska
13. feb 2012

Ahojte všetcij, som tu prvý krát a táto téma ma veľmi zaujma. Mám teraz podobný problém. Synček je druháčik, a v triede majú spolužiaka, ktorý sa správa neúnosne. Hm skôr by som to pomenovala, že totálne ZÁKERNE.
Už v prvom ročníku mal synček s týmto spolužiakom problémy a nie len on, ale celá trieda a aj dievčatka.
Je to obyčajný bitkár, ale zakerný. Kope chlapcov do prirodzenia. Syna kopol dvakrát, najskôr som nič netušila. Až raz prišiel syn domov, ľaškal si a ležal. A to u neho bolo niečo nové. Tak som sa začala synčeka vypytovať, išlo to z neho ako z chlpatej deky. A potom mi povedal všetko, že ho spolužiak kopol už druhýkrát do prirodzenia a že ho bolí podbrušku. Bola som veľmi nahnevaná, a zisťovala som čo je vo veci. Že ten spolužiak len tak zo zábavi kope spolužiakov a bije ich a nadáva im vulgárne. Hneď na druhý deň som sa pekne zobrala so synčekom do školy a začala to riešiť. Rozprávala som sa s triednou, a aj s tým chalanom.
Ale k zlepšeniu to nepomohlo vôbec. Posledne teraz v polovici januára som bola zase v škole riešiť toho spolužiaka, udrel s päsťou synčeka zase do prirodzenia. Zbadala som toho chalana s matkou, bola som taká nahnevaná že som sa k ním rozbehala a začala som dohovárať tomu chalanovy, matka len stála a nič nehovorila, tak som sa začala rozpávať s ńou. Všetko som jej povedala, čo jej chalan robí. Táto matka sa zvrtla na päte a odišla odo mňa, nenechala ma ani dokončiť vetu. Ani som nedohovorila, veľmi ma to nahnevalo. Dobehla som ju pred školou, ale ona vôbec nereagovala na mňa. Dodnes to nechápem. Len povedla, že to sú deti a tj normálne keď sa kopu do prirodzenia. A odišla preč. No a nechcite vedieť čo sa stalo o týždeň. Volali mi zo synovej školy, že mal úraz či môžem po neho prísť. Hrozne som sa naľakala lebo že podrobnosti mi povedia v škole. Len som sa opýtala, či žije a bežala roztrasená z domu s plačom. Uf v škole ma čakala zastupujúca p.učiteľka aj so synčekom. Mal hrču na hlavičke a roztrhnutú špičku nošteka, bolo mu vidno chrupavku chúďa moje. A p.učiteľka mi povedla čo sa stalo. Ten problémoví spolužiak chytil synčeka za nohu, synček sa chytil umývadla a ten malý zakerak ho škubol. Synček spadol a umyvadlo na hlavičku a rozťalo mu noštek. Dotyčná matka si len došla po syna a odišla, ani ma nepočkala nič. Je mi z toho všetkého aj dnes zle. So synčekom som behala po doktoroch 6 hodín, šitie nošteka a jasne rengeny, či nemá noštek zlomený a prasknutú lepku. Malého mi pustili domov na pozorovanie, a že keby čo nech dôjdeme do nemocnice späť. Škoda reči, u doktorky som podala regres. Ten dotyčný chalan čo spôsobil synčekovi úraz nebol v škole dva týždne. Jeho matka sa so mnou do dnešného dňa neskontaktovala. Ja som volala triednej, a dohodli sme sa že pôjdeme za riaditeľkou. Na koniec som sa dohodla s triednou, že počkáme kým ten chalan nastúpi do školy. No a na moje prekvapenie, nič sa nedialo ani keď ten chalan zase začal chodiť do školy. Triedna mi povedala, že možem ísť za riaditeľkou. Tak som na druhý deň aj urobila, a teda poviem vám že som bola veľmi nemilo prekvapená. Pani riaditeľka riadne ani nevedela čo sa stalo, triedna opísala problémového chalana a jeho matku ako chúďatka, matka po rozvode. Že na chalana má vplyv zlý otec. Ja som povedala, že treba chlapcovi pomôcť, ale že toto nieje prý krát. Že dokedy budeme čakať, chcela som aby toho chalana preložili. Ale p.riaditeľka mi povedla, že to môžu len ak matka bude súhlasiť. A nechápem prečo vlastne matku nezavolali do školy, veľmi ma to prekvapilo. A trvala som aby matku predvolali, a tak sa máme stretnuť u riaditeľky, som zvedavá ako to bude pokračovať. Lebo synček došiel domov a zase mal s tým chalanom problém. Neviem čo mám robiť. Viete mi niekto poradiť? A ako to vlastne prebieha, keď som podala regres. Každý deň stŕpam či mi nezavolajú zo školy, či sa niečo nestalo uf. Noštek sa malému pekne hojí, ale horšie je to s bolesťami hlavičky. Od toho úrazu máva nepravideľné bolesti hlavičky, rozmýšlam nad nejakýmy ďalšímy vyšetreniamy. Doktorka mi povedala, že malého môže hlavička bolieť aj dva mesiace. Som z toho všetkého bezradná a smutná. Z tohto všetkého, hm mám zmiešané pocity. Moj syn je kus chlapca, je nekonfliktný a veľký dobráčisko. Do dnes som si myslela, že svoje deti vychovávam dobre. Ale dobrý ľudia v živote to majú veľmi ťažké. Ak mi niekto vie poradiť čo mám robiť prosím napíšte mi. Ďakujem pekný dník

helimama
autor
17. máj 2012

@bodka13
@macamac
@yvetulka
@hajanka
@maznacik007
@evi55
@katecameron
@janinah
@renab
@bets
@dulkagabulka
@ajca123 ahojte dievčence, možno si ešte pamätáte, ako ste mi radili pri našom probléme s neprispôsobivým žiakom - no a tu je výsledok: situácia v triede sa začala zhoršovať, jeho fyzické a slovné útoky boli častejšie a agresívnejšie, manžel sa išiel sťažovať učiteľke, tá ho poslala za riaditeľom a ten to chcel písomne, a tak sme napísali oficiálnu sťažnosť, pod ktorú sa podpísali, až na jednu maminku, všetci rodičia. Ja som navrhovala, aby sme tento list poslali aj na sociálku, keď už pre nič iné, aspoň by mali nejaké info, že sa niečo deje, no väčšina rodičov nesúhlasila. Včera sme mali rodičko - 3-hodinové, dokonca prišla aj mama toho chlapca, riaditeľ prečítal, aké úlohy stanovil, matka bola na pohovore, kde uviedla, že chlapec ju neposlúcha, ale keď sme sa jej na rodičku opýtali, či neposlúcha aj doma, tak nám zasa povedala, že doma je poslušný, no to ju už zahriakol riaditeľ, že klame, ďalej na pohovore sa s riaditeľom dohodla, že pôjde so synom na na psychologické, psychiatrické a ešte nejaké vyšetrenia, riaditeľ jej povybavoval termíny a ona - nešla, na hodinách je chlapec nezvládnuteľný a škola nemá peniaze na asistenta, preto mala pri ňom sedávať matka - nezamestnaná, bola tam max. 3 1/2 vyučovacej hodiny, teraz si ho bráva vychovávateľka a výchovná poradkyňa a tie sa s ním individuálne učia, včera nemal kto s ním byť a tak bol u riaditeľa v kancelárii, no a keď sa vráti do triedy, pretože preč si ho brávajú len tak na 2-3 hodiny, tak najnovšie, keď mu dá učiteľka nejakú úlohu, začne si búchať hlavu o lavicu, keď mu chce dať 5, pretože nepracuje na hodinách, vyhráža sa, že vyskočí z okna, cez hodiny sa prechádza a pľuje deťom do peračníkov a pod., riaditeľ hovorí, že on nemá právomoc tohto žiaka preložiť na inú školu, rodičia s tým musia súhlasiť a oni - nesúhlasia (však ako ináč); ja som len zvedavá, ako toto všetko dopadne, matka má ďalšie termíny na vyšetrenia, všetci dúfame, že teraz už na ne pôjde, pretože sme na ňu dosť apelovali (a aj zvýšeným hlasom). Držte palce 🙂

hajanka
17. máj 2012

@helimama o moj boze, toto by mala riesit aj socialka, ved to dieta jej je ocividne ukradnute ☹

yvetulka
17. máj 2012

@helimama pane boze, to je ako zo zleho filmu, velmi ti drzim palce, aj ked ti neviem poradit a myslim na vas, uz som na teba minule myslela, len som si nepamatala temu, aby som nakukla, co a ako. tie deti z toho musia byt uplne hotove, strasna nespravodlivost, cakaju az sa nedajboze nieco stane? to sa fakt s tym nic neda robit, ked rodic nesuhlasi s prelozenim???

helimama
autor
17. máj 2012

@yvetulka
@hajanka bohužiaľ, nedá sa s tým nič robiť, musel by mať na to diagnózu, lenže kým rodičia nepôjdu na nejaké odborné vyšetrenie, túto diagnózu mu nikdy nestanovia, asi naozaj čakajú, že sa niečo stane, presne toto som aj ja povedala, a potom som zvedavá, koho z toho budú viniť

maca_p
17. máj 2012

@helimama ta matka na 100% neurobi zasa nic, evidentne kasle na celu situaciu tykajucu sa jej syna. mal by zakrocit riaditel skoly a vy vsetci by ste mali dat podnet na socialku. nezamestnana mater a dieta vyvrhel, doslova - tak toto nechapem.
alebo dat predbezne opatrenie na sud, za zanedbanie starostlivosti, pripadne ohrozovanie mravneho zivota maloleteho. nech sudca matke nariadi vykonat psychologicke a psychiatricke vysetrenie + znalecky posudok. mozno z neho vyplynie, ze chalos by mal ist skor do specialnej skoly, alebo nieco ako prevychovne zariadenie (neviem ako sa to odborne vola). hlavne sa treba stazovat, pisat, konzultovat a po kazdom bodyceku fotit a hlasit na policii. ta ma v podstate za povinnost informovat prislusny UPSVaR.

helimama
autor
17. máj 2012

@maca_p keď sme už boli takto pospolu všetci rodičia, tak jedna maminka povedala, že raz, v slabej chvílke, sa jej ten chlapec posťažoval, že tatko s mamkou doma pijú, potom tatko mamke nadáva do k...v, p..., ona jemu do j...ých k....v, potom sa pobijú a potom zbijú jeho ☹ ☹ ☹ , mne je ho strašne ľúto, aj sme to tak spočiatku brali, ale to sa nedá donekonečna, ja sa mám báť o svoje dieťa??? Toto bol prvý krok, ktorý sme urobili spoločne všetci rodičia, ale ja už som povedala, že ak sa ešte niečo stane, sama pôjdem na sociálku a nahlásim to 🙄

abbey1
17. máj 2012

@helimama Je pravda, že riaditeľ nemá právomoc ho preradiť. Ale mám pocit, že trošku dáva ruky preč. Môže sám osloviť sociálnu pracovníčku na mestskom úrade, alebo priamo na sociálnom úrade, má právo osloviť detskú lekárku, žiadať odborné vyšetrenie. tam zjavne ophovory a dohovory nezafungujú. Treba vziať vec do vlastných rúk.
ja viem, že sa mi ľahko hovorí, ale rodičia musia zatlačiť na riaditeľa, prípadne samy osloviť príslušné úrady, dať podnet i na nadriadený úrad vašej školy. Právomoci chcú, len sa mnoho krát ľudia vyhovárajú a úradníci ešte radšej.
Nie je to ľahké, ale nie nemožné. 😉

helimama
autor
17. máj 2012

@abbey1 ak tomu dobre rozumiem, on môže dať podnet , aby zo strany sociálky bolo v tej rodine vykonané nejaké šetrenie? Toto som napríklad nevedela, zas som o niečo múdrejšia, ďakujem. To s tými vyšetreniami on vlastne urobil, no vyslal matku, aby šla s chlapcom, nie som si istá, či sám môže žiadať takéto vyšetrenia, to by sa asi muselo stať niečo strašné, a to radšej nie. Z jeho strany toto boli jeho prvé kroky na našu prvú sťažnosť a myslím si, že ak nedôjde k náprave, tých krokov bude potom viac a budú aj razantnejšie, dúfam, že ale k tomu nedôjde

hajanka
17. máj 2012

@abbey1 @helimama @maca_p @helimama suhlasim s vami, je treba zatlacit a poriadne, pre dobro vasich deti, ale aj pre jeho dobro

abbey1
17. máj 2012

@helimama Ano, on , ale aj ktokoľvek z vás, môže dať podnet k šetreniu. Lepšie to funguje, ak dá podnet on a odloží dôkazmi zo školy. Naozaj ho bombardujte, on následne úrady i rodičov. Trvá to, ale dá sa pomôcť. A tam zjavne potrebuje pomoc i ten chlapec. O ostatných na škole nehovoriac.
Podaj správy ako to pokračuje.

helimama
autor
17. máj 2012

@abbey1 OK 😉