Hudobná a telesná výchova - hodnotenie

14. aug 2021

Ahojte, téma na odľahčenie 😃
Nie je to tak dávno, čo som skončila základnú školu (11rokov). S kamarátkou sme sa bavili aké to bolo na základnej škole a zhodli sme sa, že hudobná výchova bola pre nás úplne poníženie. Spievať pred celou triedou aj keď neviem spievať a aj tak dostať zlu známku, na vysvedčení dostať sólovú 3. Telesná detto. Niečo ti nejde, urob projekt a aj tak zle. Dostaneš 2 alebo 3.
Už teraz mám obavy aké to budú mat naše deti keď pôjdu do školy.
Aký máte názor na toto hodnotenie? Nebolo lepšie absolvoval/neabsolvoval?
A čo vaše deti?
Podľa mna úplne zbytočné predmety. Teda aspoň tá hudobná. Vždy som išla na hodinu so stiahnutým žalúdkom. Mali sme aj prísnu učiteľku.

deti95060810
14. aug 2021

z tvojho pohľadu hudobná..... z môjho výtvarná....
neberiem to ako zbytočné predmety, to sú predmety troška na odľahčenie dňa ....
Vždy záleží na učiteľke...

zuzanka.zuzu
14. aug 2021

to už nie je absolvoval/neabsolvoval? 😲 to som taká stará? 😨

ja som mala ešte abs/neabs. a spätným pohľadom hovorím, že niektoré pesničky by som teraz rozhodne nespievala aj za cenu 5... ale tak dieťa sa nevzoprie učiteľke, navyše ja som bola strašne poslušná (už som z toho vyrástla, život ma naučil). naša učka na hudobku bola totálne šibnutý fanatický magor do kresťanstva, my sme vlastne mali miesto hudobnej náboženstvo a spievali sme "boooh jee láááska..." na KAŽDEJ HODINE. až sa teraz čudujem prečo žiadny rodič nikdy neprotestoval.

simona139469
14. aug 2021

S hudobnou a výtvarnou som nemala problém, aj keď nie žeby som bola nejaký umelec ale ok, no telesná bola vždy kríž. Vôbec niesom športový typ, v gymnastike som bola drevo, loptove hry ma bavili ale tiež mi nejak nešli a niektoré cviky som bola oslobodená. Takze katastrofa

sisa_s
14. aug 2021

Ja som chodila asi na super skoly 😀 hudobna sme zborovo spievali cela trieda a bavili sa na tom, kto skrieka, vytvarnu sme nieco nacarbali, telesna pohoda, kazdy si vybral, co chce robit v tu hodinu 😀 a neznamkovalo sa, je blbost znamkovat talent/antitalent na nieco a necudujem sa potom tej nechuti ziakov

chrumka120
14. aug 2021

Hudobná aj telesná sú blbosti, telesná ok, môže byt nech sa deti spolu zahrajú ale nejaké trápne disciplíny a ešte aj známkovane

mirhana
14. aug 2021

Ja som mala takúto antipatiu voči výtvarnej. Zbožňovala som chodiť do školy, ale na výtvarnej som trpela :D U nás sa ale tuším tieto predmety v niektoré roky hodnotili iba ako absolvoval/neabsolvoval a v rokoch, keď sa známkovali, dostal skoro každý jednotku, prinajhoršom dvojku.

littlebubble
14. aug 2021

Niektori sa pohorsuju, ze im nejde vytvarna, telesna, hudobna.

Niekomu nejde matematiku a tiez su tie deti znamkovane.Aky je v tom rozdiel? Na jedno clovek potrebuje talent a na druhe logiku.

Kolko deti neznasa matematiku, nejde im to, trapia sa a predsa tu skolu skoncia.Kazdy ma nieco co nema rad a trpi pri tom.Vacsinou ludia ktori vedia, spievat, kreslit, sportovat nemaju v laske matematiku🤷.

Tiez to nikoho netrapi :D

zuzanka.zuzu
14. aug 2021

@littlebubble v čom je rozdiel? napríklad v tom, že na dobrú školu kedysi bolo treba samé jednotky, preto je nespravodlivé známkovať "talent"... na talentové školy treba talent, známky im boli uprdele a prijímačky sa robili ešte pred maturitou, čo na práve alebo medicíne nehrozilo 🙂 v tom je rozdiel. alebo teda aspoň kedysi bol, keď som bola mladšia 😀

littlebubble
14. aug 2021

@zuzanka.zuzu No dnes už aj na medicíne sa robia prijímačky pred maturitou pokiaľ viem :D a na umeleckých sa tiež dostávajú body za známky.
Mne vedela známky dokafrať vždy matika a najradšej by som bola keby sa bral ohľad aj na to, že nie každý je umelec, nie každý je budúci vedec.
Všetko sa dá naučiť, ale ak niekto nemá talent alebo logiku tak tu bifľovanie nepomôže.

littlebubble
14. aug 2021

@zuzanka.zuzu Ale nechcem trepať.Zdá sa mi, že známej dcéra robila prijímačky skôr.

Úplne by stačilo nebrať tieto predmety do úvahy ak sa netýkajú budúceho štúdia.

zuzanka.zuzu
14. aug 2021

@littlebubble teraz? vsak teraz studentov skoly prosia aby tam isli studovat, beru aj 4karov kde bol predtym natresk vylucne jednotkarov

littlebubble
14. aug 2021

@zuzanka.zuzu
Myslim si, ze ak sa hlasi na VS jednotkar, tak nevezmu 4rkara.Neviem ci je vobec mozne aby vystudoval medicinu niekto, kto nezvladal ani stredoskolsku biologiu.A ak sa tam aj dostane, tak v prvom semestri poleti.

Kedysi nebrali kazdeho a boli aj pracovne miesta a aj to ucivo bolo aktualne.U nas clovek dostuduje, ale do praxe nevie nic, tak jasne, ze niekto kto sa cely zivot ucil pojde radsej do zahraniciaTu sa studuje uz asi len pre radost.

zuzanka.zuzu
15. aug 2021

@littlebubble preco si to zuzila len na medicinu? tam je natresk jednotkarov doteraz, nastastie... pravo, psychologia, pedagogika, tu beru z ulice

kitycat
15. aug 2021

Ja som nadobudla pocit, ze taraz sa tieto predmety hodnotia uz len slovne - absolvoval a neabsolvoval. Pre mna bolo trapenie telesna a dodnes si pamatam sklamany vyraz ucitelky z hudobnej, ked 90% triedy nevedelo podla not zaspievat v tej spravnej vyske :D Naopak vytvarka ma bavila.
Tieto predmety su urcite potrebne na rozvijanie buducich talentov a teda nezda sa mi, ze by sa na pravo pocital priemer z hudobky alebo vytvarky

poopsie
15. aug 2021

Ja som ZŠ opustila pred 12 rokmi a mala som absolvovala /neabsolvovala...až potom tuším to začalo byť znamkované(dobrá konina), na strednej bola známková telesná 🤷‍♀️tak som mala 3...vôbec som to nepreživala. Ako to budú mať naše deti? Pokiaľ bude obuvník ministrom školstva, je dosť možné, že naše deti nebudú známkované.... Dúfam, že za tie zvyšné 3 roky nič nestihne reformovať

simsalabim
15. aug 2021

@zuzanka.zuzu psychologia rozhodne neberie z ulice, tam sa robia prijimacky aj v dnesnej dobe. Na UK napriklad zaujem prevysuje 3nasobne pocet prijatych.

feketka
15. aug 2021

Telesna, vytvarna ani hudobna sa uz neznamkuju, je to len absolvoval/neabsolvoval. Mozno niektore skoly to stale znamkuju, ale nemalo by sa. Pre mna bola telesna vzdy blbost, ale odkedy ju ucim a vidim, ze dnesne deti nevedia ani spravne behat (niekotre neohybaju ani kolena lebo sa im nechce), tak som zmenila nazor. Je to dolezity predmet kedze deti sa hybu omnoho menej ako kedysi, stale su len za tabletmi ci mobilmi a to ma potom dosah aj na ine oblasti v uceni sa. Niet sa co cudovat, ze je tak vela poruch ucenia potom :/
A este pohlad z inej strany- ja nie som ziaden extra pohybovy typ,aj TV ucim preto, ze musim :D ale mam neter, ktora vynika v telesnej a vytvarnej a v ostatnych predmetoch sa musi viac trapit. A ju napriklad velmi demotivuje, ze v tom co jej ide naozaj vyborne, tak za to nema patricne ocenenie. Pritom jej talent je doslova viditelny, ale doraz sa kladie hlavne na matiku, slovencinu, anglictinu a v com je skvela sa neberie do uvahy... Ale ja som urcite za to,aby vychovy neboli znamkovane, lebo to maju byt relaxacne hodiny a nie kazdy ma talent. Avsak talentovanym ziakom by mohli urobit v tomto vynimku a trochu ich vyzdvihnut, aby mali motivaciu 🙂

poopsie
15. aug 2021

@feketka myslím, že pre nich je vhodnou motiváciou účasť na rôznych súťažiach... Ak sa vraví o umeleckej sfére, že 10%je talent, zvyšok drina.... Tak to platí asi aj o tých druhých predmetoch... Napokon deti, ktoré majú svoje diagnózy a majú ich lekársky potvrdené , dys sú proste z neschopnosti mozgu, majú aj rôzne úľavy z hodnotenia....

vroni
20. aug 2021

Mňa vždy vytacalo hodnotenie vychov. A hlavne to, že to žiadne výchovy neboli, skôr talentovky. Ja som vždy mala pekný hlas a selektívne excelovala v športe (gymnastika, plávanie a hry áno, atletika bola moja smrť). Ale dodnes nie som schopná nakresliť ani rovnú čiaru, na mol opity snehuliak(vyzerá tak) je vrchol mojej výtvarnej kreativity a umenia. Ale učil vás v škole niekto kresliť? Spievať? Alebo behať? Nie, len testy zdatnosti a spievajte a nakreslite jarnú záhradu... To nie sú žiadne výchovy, to boli volne hodiny pre talentovaných a otravná buzeracia pre ostatných.