Fyzické tresty v škole

medirelka
29. sep 2015

Ahojte, máte niekto skúsenosť s fyzickým trestom svojho dieťaťa v škole? Riešili ste to, ako, o čo konkrétne išlo? Ďakujem

evelynm
29. sep 2015

nie, nemam a podla zakona su fyzicke tresty zakazane.

pribinak
29. sep 2015

ucitelka ci vychovavatelka nesmie!!!!!! nikdy fyzicky trestat dieta, ak je s dietatom problem, ma pozvat rodicov do dkoly a trvat na navsteve CPPP poradne

ak bolo dieta fyzicky potrestane, treba ist do dkoly a riesit to

abbey1
29. sep 2015

Moje deti našťastie tú skúsenosť nemajú, ale viem, že sa na škole objavili. Riešili to rodičia s vedením školy a následne vedenie s pedagógom. Fyzické tresty neuznávam a hlavne, pedagóg je ten posledný človek, ktorý by mal dvihnúť ruku na dieťa. Preto ak by sa jednalo o moje deti, okamžite by som to riešila s pedagógom i jeho nadriadenými.

bosoriak
29. sep 2015

@medirelka Ja fyzicke tresty neuznavam vobec, ale Boh mi je svedkom (a to som neveriaca 😀 ), ze obcas mi ruka vyleti, lebo proste tak to je, obcas cloveku prasknu nervy. A to mam doma len dve deti. To len k tomu, ze to viem ludsky pochopit. Na druhej strane pedagog je v praci a ma urcite pokyny. Ak ja porusim pracovnu zmluvu, tiez ma nikto nepochvali (v tom lepsom pripade). Navyse, pedagog je vzorom pre deti. Vzorom, to znamena, ze ma mat posunutu hranicu sebaovladania tam, kde si to my bezni ludia ani nevieme predstavit. 🙂

Takze urcite by som to riesila s vedenim, pretoze nejde o jednu facku, ide o to, ako deti vidia, ze sa riesia konflikty. Bitkou urcite nie.

natalym
29. sep 2015

Ja deti nebijem, nemám skúsenosť, že by v škole nejaká učiteľka udrela dieťa. Jedine kedysi dávno učiteľka v MŠ mala naše povolenie našu dcéru capnúť po zadku. Neviem či ho využila. 😀
Inak bola to najprísnejšia učiteľka a ostatní rodičia s ňou mali často problém a naša dcéra ju milovala.

siska53
29. sep 2015

@medirelka v dnesnej dobe asi uz nie..to skor za socika podaktori nasi spoluziaci-pamatam si tahanie za usi ci klepkanie palicou po prstoch. Ale vtedy sa to neriesilo,rodicia s tym suhlasili...

libka1
29. sep 2015

nikdy som sa s tym nestretla a dokonca ani vo svojom detstve ked to asi bolo este bezne, mam 37 rokov. keby niekto udrel moje dieta, bola by som nahnevana, a velmi.

medirelka
autor
30. sep 2015

Ďakujem, skôr by som potrebovala reakciu rodiča, ktorého dieťa má skúsenosť s fyzickým trestom (capnutím, fackou, štípaním, ťahaním za vlasy...)

abbey1
30. sep 2015

@medirelka Čo ale konkrétne chceš vedieť? V čom ti to pomôže?

prasiatko30
30. sep 2015

@medirelka mam deti, ktore presli jaslami, dvomi skolkami teraz skola ale este sa mi v zivote nestalo, ze by ucitelky alebo vychovavatelky fyzicky trestali deti - a to neboli triedy s nizkym poctom deti - hadam najmenej ich bolo v jasliach asi 16 na jednu vychovavatelku v skole sme sa dopracovali az k zazracnemu cislu 28 ziakov na ucitelku plus nejaky ten autista a v jednom pripade adhd, kde sme nakoniec prisli na to ze nie adhd ale vysoce rozmaznany chalanisko nicil nervy vsetkym v triededetmi pocnuc a ucitelkou pokracujuc - a tam bola pritomna len neskutocna trpezlivost ucitelky, spolupraca s rodicmi a psychologom

dai
30. sep 2015

@medirelka nemam skusenost - vlastnu ani pri detoch... fyzicke tresty su zakazane aj pre teba ako rodica, nie to pre niekoho kto ma zverene dieta...

somotec
1. okt 2015
Používateľ somotec je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od somotec.

fyzicky trest v skole by u mna nebol tolerovany .. ak maju problem s dietatom, maju si pozvat rodicov a prebrat to s nimi, nie fyzicky trestat dieta .. clovek nikdy nevie, kde je pravda a co je pravda, a ako to vnima samotne dieta .. a aby z toho malo dieta traumu na cely zivot, tak to veru nie .. i ked niektore deti su fakt vrcholne drze :( ale pedagog by sa k fyzickemu trestu podla mna nemal znizit ..

sardinka333
1. okt 2015

Za svoju prax som sa nikdy nestretla s fyz. trestami v škole - a to ani v špeciálnej škole kde boli ,,ze fakt prípady,,. Ak sa niečo vyskytne tak sa kontaktuju rodičia, rieši sa to pohovorom a ,,humannejšími,, trestami pre tých, ktorý ani po x upozorneniach na kolenách a anjelskym hlasom neuposluchnu. Stalo sa mi aj ze sam rodič mi povedal, že ,,mam dať na zadok,, ale ani s ,,požehnaním,, rodiča by som to neurobila. Doma ale nejake vychovne capnutie nepovazujem za problém - je to naozaj vynimočne ked už nič ine nezabera a decka su besne.

lean31
1. okt 2015

Dnešná doba je akási celá divná, všetko zakázané a deti sa v školách a v družinách správajú naozaj hrozne. Nečudujem sa, že občas tie nervy každému prasknú. Byť v škole s deťmi 8 hodín denne, vzdelávať ich, prispôsobovať sa im, je naozaj náročné. Nemyslím to v zlom, ale kedysi pamätám a nie je to tak dávno, keď som chodila do školy ja sama, videli sme učiteľ a a mali sme voči nemu úctu videli v ňom autoritu. Teraz? Úcta všeobecne vymizla a autorita tiež.

sardinka333
1. okt 2015

@lean31 človek musí byť profesionál a proste ,,nedať sa vytočiť,, a byt ,,ťažko,, nad vecou. Načo by som ja bila alebo udrela cudzie dieťa? Mne to moze byt vo vysledku jedno...ja to kolko krát to otrasne spravanie prezijem, v ťažkýh chvilach si poviem ze za pár hodin ,,padne,, a je klud. Len často na nevhodné spravanie doplacaju tie fajn deti a to mi je luto a to sa snazim menit nakolko je to v mojej moci. My sme dokonca mali aj zakazane pužívat slovo trest, a niektorí si s nami už robili čo chceli tam nebolo cesty po dobrom a rodičia tí samozrejme nevidia, nepočuju, nič nie je pravda ale ja som typ čo rýchlo prekukne dieťa a vie ,,udrieť,, tam kde to bude možno boliet viac ako nejaky fyzický trest a to s uuusmevom od ucha k uchu...ja vzdy hovorím ,,ja sa smejem posledná,,. 🙂

lean31
1. okt 2015

@sardinka333 Presne to je pravda, len to je asi tou dobou. Veď stačí pozrieť na niektorých dospelých jednicov. Kdekoľvek...... A potom si hovoríme, že odkiaľ to tie deti majú. Dospelý má ísť príkladom, len vo veľa prípadoch je to príklad dosť zlý. Tvoj / Váš postoj je skvelý 🙂 len je asi zlá doba, že dnešné deti nevidia autoritu vôbec asi v ničom

dai
1. okt 2015

@sardinka333 hm, to je divne ze ste mali aj to slovo zakazane... ale moze byt... u nas napr. minuly rok prislo dievca zo skoly pre mimoriadne nadane deti - ked som sa pytala rodicov preco sa tak rozhodli, ci bola skola moc tazka a tak, tak mi povedali ze nie, ze to preto lebo tam vobec neviedli deti k discipline - ze si tam s ucitelmi robili co chcu...
U nas je normalne ze deti stojja v kute, ci idu za dvere ked neposluchaju, detto dostavaju minusove body, maju tresty za urcity pocet vo forme zakazu skolskeho kina ci nejakej zaujimavej cinnosti co normalne robia... Mozno to pre dnesnych rodicov znie drasticky ale ja som rada ze je to tak - dnes su deti obklopene strasne vela podnetmi, dostavaju sa k veciam ktore nie su vhodne pre ich vek omnoho skor ako my kedysi - myslim ze ja preto je dnes tolko tych nezvladnutelnych divokych deti... Moja dcera je tiez narocna ale tento skolsky system jej velmi pomaha - a snazime sa aj doma byt dosledni... Jasne ze ked mala povie ze bola potrestana tak si prezistim od nej preco - ked tam je dovod ( co doteraz bol vzdy 🙂 ) tak jej len este raz vysvetlim preco trest dostala a ako sa ma spravat nabuduce a je vybavene... Inak mame v triede aj par overprotective rodicov ale nikomu zatial toto spravanie zo strany skoly nevadilo😉

janasim
1. okt 2015

Nás v škole na prvom stupni bil stary učiteľ matematiky,ťahal za uši, keď sme nevedeli správnu odpoveď, sacal pred tabuľou, dokonca dreveným ukazovatkom po hlave-spoluziacke treskol tou palicou po hlave a zhodil jej tým úderom okuliare, aj po rokoch na to nezabudnem, mala som z toho psychické potiaze keď došiel rád na mňa. Bola za ním moja mama a potom mi dal pokoj.

sardinka333
1. okt 2015

@dai tak naša veduca nam povedala, že ak aj dieť a,,potrestame,, tak mu to nemame povedať tak, že dostal ,,trest,,. No...budiš. Rodičom sa dnes niektore školy ,,strkaju do zadku,, boja sa ich sťažnosti, niektorí rodičia vypisuju maily, ze ako ,,to,, mame robiť a riešiť veci a ako su poburený tým a tým a pritom osobne nepridu len si nejako interpretuju to čo im dieťa povedalo doma - x krat prekrutene.To su také typy ludí,ktorí maju problém nielen v škole aj bezne v živote proste vidia len seba. ALe zase tých ze extra problémových deti nie je az tak vela, s väčšinou rodičov sa da komunikovat ale tak ja nehovorim len to zle ale aj to dobré, niektore decka su velmi fajn, radost s nimi byť.
Mne zase osobne vadi ak sa hovori o dieťati len to zle, aj ten ,,grazel,, ma občas svetlu chvilu a tu treba vyzdvihnut, pochvalit aj ked to človeku niekedy ani z ust nejde lebo hned ma pred očami tých milion lumpactiev čo ma na krku. 🙂

dai
1. okt 2015

@sardinka333 iste - deti treba vnimat komplexne... Moja mala ma napr. chlapcensku triedu - viac ako 3/4 ziakov su chlapci - ale z voleja by som sa ani o jednom nevyjadrila ze robi zle - skor ma napada ze su super kolektiv - jasne ze sa pobiju, pohadaju a tak... maju 8-9 rokov - asi to k tomu veku patri... ale nikoho z kolektivu nevylucuju, kazdeho noveho ziaka prijmu, snazia sa ho zaclenit, chodia si cela trieda navzajom na oslavy narodenin a tam normalne vidis ako spolu super vychadzaju ( nase deti su spolu od 3och rokov - mozno ak boli konflikty tak sme si to aj medzi rodicmi vydiskutovali vtedy - odvtedy su mnohi z rodicov uz znamy, ci priatelia - rodicovske zdruzenia su velmi otvorene - kazdy vyjadruje svoj nazor, u nas je to naozaj take zdruzenie rodicov a priatelov skoly😀 - a na ucitelov mame asi stastie - teraz mame superneho chalana - velka sranda je s nim - ale pritom velmi prisny - pre mna dokonala kombinacia ) - Pravidla si decka stanovili s ucitelom na zaciatku roka - maju velku tabulu s pravidlami ako sa maju spravat - v skole, k sebe navzajom - taku akusi triednu zmluvu - a zadefinovane aj tresty - a nazyvaju to TRESTAMI😀 ja som vela z tohto prebrala aj domov😉

a jasne - naozaj zle deti asi ani neexistuju - skor su taky ktorych niekto hodil do skatulky zly alebo su v zlom spravani podporovani rodicmi☹