Dovolíte deťom pozerať film Harry Potter?

8. jan 2022

Dovolíte deťom pozerať Harry Pottera? Mám 8 ročnú a chcela by ale my ako veriaca rodina to odmietame.

66simonka66
8. jan 2022

Aj my sme veriaca rodina ale nikdy mi nezakázali rodičia ani starý rodičia pozerať Harryho Pottera 😳 ani ich to len nenapadlo.

ladycat2021
8. jan 2022

A kvoli comu to odmietate ?

pribinak
8. jan 2022

Sme veriaca rodina a pozeráme to už snáď 10x.

terry2003
8. jan 2022

Celá moja rodina sme veriaci, a videli sme to asi desať krát. Moji rodičia, ani žiadna iná rodina mi to nezakázala.

bucko555
8. jan 2022

Moja 5 ročná pozera

klarolinne
8. jan 2022

Inak toto ma vždy zaujímalo, bez rýpania, naozaj číra zvedavosť. Čo je v Harrym také protikreťanské? Osobne v tom vidím, skôr posolstvo že bojovať so zlom sa oplatí, silu priateľstva, lásky, odpustenia ... A mnoho iných vecí. Ale ten odpor cirkvi som už videla, no nikdy nie ten dôvod. Vysvetlíte mi to niekto prosím?

1sally12
8. jan 2022

Keď som bola malá, tiež spolužiakom zakazovali - kvôli mágií.

janai1
8. jan 2022

Inak toto mi aj priateľ vravel, že jeho babka mu vyhodila všetky knihy lebo je to hriešne 🤣 som mu neverila, ale teda prepnutí ľudia ako vidím naozaj sú

mamamasama
8. jan 2022

Takisto sme veriacia rodina a sme fanúšikovia HP už od detstva... dokonca aj naša babka je závislák 👍Nevidím na tom nič zlé... veď je to rozprávka... to by potom boli proti viere všetky rozprávky o ježibabách a čarodejniciach ..

galganka
8. jan 2022

Ako veriaca rodina odmietate rozprávky? ... jasné, jasné, srandičky... je mi jasné, čo myslíš... zlé ää čary a kúzla. Ale vážne???

elanor
8. jan 2022

tiez sme veriaci a nemame s tym problem. Za dalsie, ak si ozaj veriaca, tak by si mala vediet, ze pred rokmi pozeranie / citanie Harryho Pottera odobril a podporil aj papez Jan Pavol II.
Lebo je tam hlavne boj dobra voci zlu. Magia a kuzla su predsa len fantasy, a rozpravkova zalezitost tak ako ine cary a kuzla v inych rozpravkach.
To by si potom detom nemohla pustat ani citat ani taku Popolusku, ci ine rozpravky. V kazdej je nejake kuzlo, cary ci ine mysticke, nadprirodzene postavy ci javy.

Takze smelo dotoho.

Nase maju 8r, a pozeraju takmer od 2-3r. Samozrejme prve roky max. tak 1ku, a aj to nie celu a korigovane (pretacanie este nie celkom vhodnych scen a pod.)
Zatial som dovolila pozerat po max. 6tu cast. Na 7ku jednu i druhu maju este cas. I ked skemraju, skemraju, lebo spoloziacka zo skolky to uz videla cele (este asi tak 2 roky dozadu), ale trvam natom, ze neskor.

Cize ak chces, pusti, nemusis vsetko, mozes to tiez davkovat postupne.
Alebo teraz kup len knihy a citajte si na postupne na dobru noc. A ked docitate tak filmy az potom.

zuzubb007
8. jan 2022

Fuha chuda dieta niekomu viera udiera na mozog, vsetky deti to kukaju len vasa bude mimo nebude sa mat tymto tempom ani o com rozpravat s kamaratmi

mikadooo
8. jan 2022

@klarolinne asi že mágia a čarodejníci atď. Ale osobne som sa nikdy nestretla s tým že by niekto z cirkvi zakázal pozerať HP... Veď to potom kresťania musia mať kopec filmov zakázaných. Akože nie som nejaký extra kresťan, ale teda v kostole na omši nikdy som nepočula že pozeranie HP je zakázané, tak ja teraz neviem 🤔. Však to už aj malé decko vie, že je to vymyslený príbeh.

terry2003
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zenae
8. jan 2022

Popolušku si nezakazujete? V českom filme sú v orieškoch šaty. V Disney-verzii sa zmení tekvica na koč.. (okrem iných efektov).... to nie sú čary a mágia?

librarian
8. jan 2022

chúďa dieťa, mať takýchto rodičov, to je fakt smola... HP je fantastický - najmä knihy, ale aj filmy. detailne prepracovaný príbeh, očarujúci, neskutočne napínavý... toľko detí vďaka knihám HP získalo vzťah k čítaniu! resp. videli HP filmy a boli zvedavé na knižnú predlohu... je smutné, keď viera človeku udrie na mozog a potom takýmito zákazmi šikanuje vlastné deti.

heleninamama
8. jan 2022

@librarian Tak ale kresťanské decko si môže namiesto HP čítať Písmo sväté - tam žiadne čary a nadprirodzené veci nie sú. A aj koniec to má dobrý... 😂 😂 😂

yoxinka
8. jan 2022

Sme veriaca rodina a Harryho Pottera môj 9ročný syn prečítal komplet celého, videl všetky filmy a viedli sme o tom doma nekonečné debaty, lebo ja som sa počas druhého lockdownu do Harryho pustila znova a čítala som to spolu so synom. Náš miestny farár mal celú sériu kázní pre deti o Harrym Potterovi. Ja som stále nejako nepochopila, čo je na Harrym Potterovi protikresťanské? Že sa tam čaruje? Lebo čaruje sa snáď v každej slovenskej rozprávke. Taký Dobšinský, to sú horory, nie rozprávky pre deti! Harry Potter je jeden NÁDHERNÝ príbeh o sile lásky a priateľstva. Je to príbeh o tom, že človek potrebuje mať okolo seba ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť, lebo sám veľa nezmôže. Je to príbeh o tom, že pokiaľ človek nevyrastá v láske, môžu sa mu stať vskutku strašné veci. Je to príbeh plný nádeje, odpusenia a odvahy. Je to príbeh o sile a dôležitosti rodiny. Vďaka Harrymu Potterovi môj syn pochopil, že ľudí nesmieme súdiť, ale musíme pochopiť ich príbeh … lebo keď niekto robí strašné veci, pokojne to môže znamenať, že nikdy nebol milovaný. V tých knihách je toľko múdrosti a posolstiev, že aj dospelý človek si môže celkom dosť odniesť, keď nad tým začne do hĺbky uvažovať. Len treba použiť vlastný rozum a tvoriť si názor sám, čo v tomto prípade znamená, prečítať si a potom vyjadrovať nejaké súdy.

autor
8. jan 2022

Videla som článok bohužiaľ už nie je k dostaniu. Tuším na sme.sk ... Vraj je to čierna mágia aj tie mená atď. Tak preto

librarian
8. jan 2022

@heleninamama ufff, no áno, ak chce... ale inak by som ho tým netýrala. 🙂 osobne som skôr za možnosť voľby - teraz myslím v oblasti čítania kníh - samozrejme, prihliadnuc na vek dieťaťa. HP je tak geniálne dieťa, že by si to mal prečítať každý. poznám viacero dospelých, ktorí ho spoznali až v dospelosti a sú nadšení... ale na to treba mať otvorenú myseľ, nebyť zviazaní nejakými "náboženskými putami", predsudkami... a HP má dobrý koniec! dobro vyhrá, i keď nie bez strát.

jana_eyre_2
8. jan 2022

Áno dovolím to všetkým trom ale pozerali to až keď sme prečítali všetky knihy.. my však nie sme veriaca rodina (resp.nevyznavame žiadne náboženstvo).. 8r dcéra práve číta 5tku Harryho.. ja som ho čítala za život asi 20x, vždy keď mám zle obdobie, tak si ho čítam.. je to úžasná kniha ktorá odrhne od reality a ja na ňu nedám dopustiť.. nikdy nepochopím ako to niekto nemôže chápať pozitívne, je tam vyzdvihnite priateľstvo, vernosť a rodina.. dokonalá kombinácia..

A teraz sme od nej čítali vianočné prasiatko.. málokedy má kniha dojme.. ale tato mi v istej chvíli nahnala slzy do očí.. ona má tak úžasne myšlienkové pochody že to je neuveriteľné.. a ked niekto jej knihy číta, naozaj pozorne všimne si, že boha nikdy nepoprela.. nikde, práve naopak..

librarian
8. jan 2022

ty si presvedčená o svojej pravde. vôbec ma to neprekvapuje, to je bežná vec pri zakladateľkách diskusií. ...a nechce sa mi veriť, že by zrovna na sme-čku napísali takú kravinu, akú spomínaš ty. čo je s tými menami akože? veľmi dúfam, že si iba troll.

elanor
8. jan 2022

kto je viac? clanok na sme, ktory siri bludy, alebo papez, ktory HP odobril? Ked si teda tak nabozensky zalozena...

ladycat2021
8. jan 2022

No tak clanky na SMEti - to mi uz je len doveryhodne 🙄 Aka cierna magia? Ziadna cierna magia v tom nie je. 😂 toto ma rozosmialo 😅

librarian
8. jan 2022

@elanor nechce sa mi veriť, že by na sme niečo také bolo publikované...

beataxxx
8. jan 2022

Mame 9 rocne dvojicky a tie na tom vyrastali, pozeravame to cela rodina , aj vsetky diely sme precitali, podla nas su to perfektne knihy prave pre deti, je to Vasa vec, ale myslim si, ze ich ochudobnujete o vela a urcite musia zavidiet spoluziakom,ktore sa o tom v skole rozpravaju….

elanor
8. jan 2022

@librarian keby aj, aj tak by to nebol seriozny clanok, ale len nejake osobne blafy dajakej chorej persony, ktora si potrebuje za kazdu cenu do nieco kopnut.
Takych pseudoclankov je tam vela. Dokonca viac, nez relanej novinarciny.

babulkomale
8. jan 2022

A v co verite? 🤔 Co znamena veriaca rodina?

lylyjana
8. jan 2022

to myslite vazne, ze nemoze pozerat pottera lebo ste veriaca?! a Dobsinskeho jej citate, ked su tam draky?!

autor
8. jan 2022

@librarian bolo to v roku 2014 len teda článok už je neaktuálny čo je škoda. Bol tam článok resp niekto tam o tom napísal.