Desiata v škole

bonaqa2013
23. sep 2015

Moje dcéry chodia na jednu ZŠ, do 2 a 4 tr. Obidve mi tvrdia, že v škole môžu desiatovať iba cez jednu prestávku - ktorá je nato určená. Ak sa nestihnú najesť, dieťa má smolu a potom môže byť už len hladné. Za mojich čias to tak nebolo. mohli sme sa najesť cez ktorúkoľvek prestávku. Aj vo vašej škole je to tak? alebo mám jednoducho hodiť reč s riaditeľkou, čo to za hlúposť tam vymysleli....

eeffka
23. sep 2015

@bonaqa2013
ako ma dieta pocas malej , 10minutovej prestavky stihat odlozit ucebnice, pripravit si nove a odbehnut pripadne na WC ?
Kde tam chces napasovat este jedenie?

Co robia tvoje deti pocas 30minutovej velkej prestavky ze sa nestihnu najest? Zacni tymto nez sa pojdes strapnovat do skoly...

natalym
23. sep 2015

Oni nestíhajú, lebo sa hrajú, rozprávajú a pod. 😀

eeffka
23. sep 2015

@natalym sak mne je to jasne, len mamicke nie 🙂

bonaqa2013
autor
23. sep 2015

@eeffka veľká nemá 30 min.... Deti ti už asi nechodia do školy že?

moni244
23. sep 2015

No ja neviem, ale ked som chodila do skoly ja, tiez sme nejedli pocas malej prestavky, max.nejaku dobosku, ovocie, ale tak deti sa maju naranajkovat doma, aby neboli hned v skole hladne

abbey1
23. sep 2015

U nás na škole mohli deti desiatovať cez ktorúkoľvek prestávku. Je nezmysel im určovať, kedy môžu papať. Dokonca na prvom stupni pani učiteľka vytiahla počas prestávky svoju desiatu a papala s nimi, aby sa takto naučili, že je čas sa najesť. Zavolaj riaditeľovi a informuj sa, či je to tak u nich naozaj dané. Ak aj ano, jasne by som im vysvetlila, že moje deti budú jesť cez tú prestávku, kedy budú hladné. Vycikať sa pôjdu tiež, kedy potrebujú.

natalym
23. sep 2015

Veru 20 minút sa mi vidí.

eeffka
23. sep 2015

@bonaqa2013 tak 20...aj keby len 11,5 minuty stale je to viac ako mala prestavka, dcera mi chodi do skoly , je 5.tacka
a taketo mamicky ako si ty sme riesili 4roky, a moja dcera neje, a ona je hladna... kym im ucitelka natvrdo nepovedala nech sa spamatajua a nech si zacnu riesit deti ktore sa namiesto jedenia venuju hrackam, mobilom... a pod
2. a 4tak je uz davno zaskoleny a nema sa co riesit takato hlupost. Je sa v case velkej prestavky, je to aj casovo vhodny cas, nehovoriac o tom ze potom deti co sa "nenapadko" dojedali povcas neskorsich hodim potom nejedli obedy a zasa boli mamicky nestastne ze "im nechuti" ( v nasej skole varia spickovo)

abbey1
23. sep 2015

Ano, veľká prestávka je bežne 20 minút. Bežne deti zvyknú na prvom stupni jedávať po 2.hodine, ale ešte nikdy som nepočula, že by to mali nejako určené. To je nezmysel.

eeffka
23. sep 2015

@abbey1 ani nie, ak predpokladame ze na desiatu ma dieta napr standardny rohlik, kolko mu to trva zjest? Teda moja dcera by zjedla aj mna ale za 10min aj s pripravou na dalsiu hodinu to neda, cize z toho vyjde logicky len ta velka prestavka

abbey1
23. sep 2015

@eeffka Tak ja nebudem posudzovať, ako dlho papá tvoja dcéra a koľko jej trvá príprava na nasledujúcu hodinu. Zakladateľka sa pýtala, či niekde majú pevne stanovenú povolenú prestávku na desiatu. Odpovedám ako bývalá učiteľka mama, že som sa na našich školách s tým nestretla a je to podľa mňa nezmysel. Dieťa sa mám najesť, keď je hladné. Kľudne každú prestávku: rohlík, ovocie, sladkosť,... Je to na ňom, nie na nariadení školy. A vytiahnuť veci z tašky je otázka 2-3 minút.

sashulla
23. sep 2015

Tiež sa mi to zdá nezmyselné, jedli sme počas voľných prestávok hocikedy. Ešte si pamätám, že cez veľkú prestávku sme sa prechádzali v kruhu po chodbe alebo boli vonku. Nebola vyslovene len na jedenie.
@eeffka Neviem, ale vytiahnutie druhej učebnice netrvá hádam desať minút, toboz nie ak dieťa nepotrebuje ísť na toaletu.

akvi
23. sep 2015

som si myslela ze toto uz ani v klasickych skolach snad nie je, takyto teror. Jest sa ma vtedy, ked je clovek hladny, nie na prikaz. Ano, idealne cez prestavku, ale preboha, to aj kakat a cikat sa ma chodit na prikaz? Mi to pripomina jasle, z ktorych ja ako dieta mam jednu jedinu spomienku, ako vsetci sedime na nocnikoch a ja placem, lebo mi cikat netreba.. Paneboze, nech sa spamataju niektori. Ved to je horsie, ako vo vazeni..

eeffka
23. sep 2015

@sashulla
@abbey1

zeny zrejme mate deti ktore stihaju vsetko aj poklebetit aj sa najest aj sa pripravit a sama viem ze to deti tak proste robia...
ale potom su deti ktore su pomale/roztrzite/nezorganizovane a ktore to proste nestihaju a potom doma rozpravaju eseje ako sa citujem zakladatelku "nestihli najest" a nedopovedia dovod "preco nestihli".

naozaj si neviem predstavit cim by som isla argumentovat, ze moja dcera nestiha jest cez velku prestavku tak poprosim aby mohla stihat cez este mensiu???

silviettaa
23. sep 2015

my sme mohli jest pocas ktorejkolvek prestavky, ci trvala 10 minut alebo viac, vsetko sa stihlo, nikto to neurcoval a myslim, ze ani teraz sa neurcuje

akvi
23. sep 2015

@eeffka ano, presne tak.. Chcem, aby sa moje dieta mohlo najest vtedy, ked to potrebuje.. ak nie su naplnene primarne biologicke potreby - jest, cikat, kakat, spat, tak dieta nie je schopne vnimat nic ine.. Potom sa ucitelia cuduju, ze polka triedy je totalne nesustredena.. Niektore deti sa boja vypytat aj na WC cez hodinu.. Zarabaju si tym na neskorsie problemy..

moni244
23. sep 2015

A este ma napadlo, kolko su na prvom stupn v skoke? 5 hodin? To my chces povedat, ze dieta, co sa doma nornalne naranajkuje, je hned po prvej, druhej hoidne hladne? A to do skolky nechodli? Tam bol tiez rezim, nie? Nejedlo sa, kedy sa chcelo,deti sa musia naucit rezimu, ako to budu zvladat na druhom stupni, kde je viac hodin v skole? Zase nerobme z nich chudatka, co nemaju na nic pravo

akvi
23. sep 2015

@moni244 no predstav si, ze su deti, co su hladne po prvej hodine.. Napr. moj syn zje desiatu okolo 9-tej.. Potom vydrzi do obeda bez problemov, ale proste rano o 7-mej nezje tolko, aby vydrzal.. Ani mne rano nechuti jest, tak zjem len kusok.. Co je preboha na tom nenormalne? Moje dieta je nastastie v skole, kde moze jest kedykolvek, kludne aj cez hodinu, ak to potrebuje.. Je zaujimave, ze aj ked to tam deti mozu, tak na 99% jedia cez prestavku..Ale nie su gniavene pocitom, ze sa svet zruti, ak si odhryznem cez hodinu z rozka.. To iste WC, nik sa na WC nepyta, chodia, ked im treba.. Toto je podla mna normalny stav.

eeffka
23. sep 2015

@akvi uff isla som ti nieco pisat ale sak mas 10r syna !!! mlady muz, sama mam 10r, a myslim ze u nich sa taketo absurdnosti vôbec neriesia ( vylucovanie a prijem potravy 😀 ak mam pekne napisat)

problemy s jedenim a WC byvaju v 1. triede, max 2.trieda potom je uz problem inde ako v ucitelke

u nas 1. 2, sa mohli vypytovat na WC kedy chceli a koncilo to tym ze ucitelka zaviedla hromadny zachod, ci sa niekomu pacilo alebo nie ( iste deti mali zdravotne vynimky) lebo citali, pocitali a ja cikaaat, aj jaaaaaaaa, aj mne trebaaaaa ...chapeme sa

Jedenie: pravidelne 2rocniky asi 4mamky horeuvedeny problem s jedlom, dovod bol ze slecny a 1chlapec sa proste vykecavali, nie ze chudak zuje zuje a zla ucitelka mu vydrapi rohlik z ruky, resp este lepsie bolo a to som myslela ze sa mam prepadne pod zem, ze dieta MUSI mat zjedenu desiatua mam pon chodila po obede, tak sa natlacilo povinnou desiatou pred obedom, potom sa pobrblalo v obede a to opakujem u nas varia spickovo a doma hladne

marianka0101
23. sep 2015

ja si pamätám že na prvom stupni sme mali určenú desiatovú prestávku, trvala myslím 15 minút a myslím že bola po 2 hodine. Na prvom stupni bola s nami väčšinou učiteľka aj cez prestávku v triede, sedeli sme na svojich miestach a rozložili desiatu a jedli. Nepamätám si, že by ma to nejako obťažovalo, že by som nestíhala, tých 15-20 minút bolo ok. Veď keď si vezmem, že doma sa ráno o 7:00 naraňajkujem a potom mám desiatu 9:40 tak je to pohoda. Na druhom stupni to už ale bolo o inom, to sme lietali, vymýšlali, jedli aj počas hodiny 😝

akvi
23. sep 2015

@eeffka to je uplne jedno, ze ma uz 10, takto je to od 1.rocnika

abbey1
23. sep 2015

Ženy ja fakt nechápem. To sme fakt takí neschopní, že potrebujeme, aby nám niekto nariaďoval kedy presne máme papať, cikať, rozmýšlať? V čom je problém, aby sa dieťa najedlo, kedy ono potrebuje?
Vy tiež fungujete ako robot podľa presne stanoveného režimu a jete len podľa rozpisu? V čom je problém?
Prečo sú školy, kde to funguje normálne a sú zjavne školy, kde majú pocit, že musia takúto vec niekomu linkovať?

moni244
23. sep 2015

@akvi ja len, ze sa deti musia baucit rezimu, ani v dospelosti nebudu moct jest hocikedy, kedy budu chciet, ja tiez rano moc nezjem, ked idem do prace, ale viem, ze na prestavku skor ako po 4-5 hodinach nepojdem a jest nemozem, tak sa musim rano najest viac. Cize sa deti musia naucit ran poriadne ranajkovat

moni244
23. sep 2015

@abbey1 ano, predstav si, ze ja nemozem ist v robote jest, kedy chcem, na zachod, kedy chcem

bosoriak
23. sep 2015

To je co za nezmysel? Ucitelovi moze byt ukradnute, co dieta cez prestavku robi, kym je na zaciatku hodiny nachystane, co je koho do toho? Akoze urcite na to mali nejaky dovod, ked to takto zaviedli, ale pride mi to chore. Skor by mohli deti viest k zodpovednosti za to, aby boli pripravene na dalsiu hodinu (t.j. vycikane, najedene, napite a nachystane). Za 10 minut sa to stihnut da. Ja sa predsa tiez nedvihnem zo stretnutia, ze mi treba cikat alebo ze som hladna, tieto veci sa riesia predtym alebo potom. 🙂

Nam to v skole nikto nereguloval a jedli sme kedy sme chceli, ale ked zazvonilo na hodinu, tak sme boli nachystani.

abbey1
23. sep 2015

@moni244 A tak treba vycvičiť i deti? ja našťastie v svojej práci môžem ísť na toaletu, piť a občas i niečo zjesť a moji študenti detto. Tu sa bavíme o tom, že sa umelo vyberie jedna prestávka na to určená.

silviettaa
23. sep 2015

@moni244 nie je to pravda, dieta nikdy nemozes prinutit jest, mozes mu ponuknut, ale je to na jeho rozhodnuti kolko zje a vela zjest rano ani nie je zdrave, zatazuje to zbytocne travenie. Pre zaludok je zdravsie jest castejsie a mensie porcie 🙂

marylis
23. sep 2015

@bonaqa2013 Ahoj, ja by som detom povedala, ze sa kludne mozu najest cez ktorukolvek prestavku, ako im to vyhovuje, kedy su hladne. A keby im ucitelka nieco vravela, tak nech jej odkazu, ak maju problem, nech ti zavolaju 😉 Alebo rovno by som nechala odkaz v ziackej 🙂

moni244
23. sep 2015

@silviettaa tak ked sa nevie najrst rano, tak moze nieco zjest pocas cesty do skoly, ano, je zdravsie jest menej a castejsie, ale kazdu hodinu? To zas nie
@abbey1 a kto bude na nich brat ohlad neskor?

akvi
23. sep 2015

@moni244 nemyslim si, ze sa maju ucit zadrziavat vylucovanie, ci vydrzat hladne. Ano, su situacie, ked to potrebne je, alebo su zamestnania, kde to potrebne je, ale nemozeme predsa vyzadovat extrem a povazovat to za normalne.. Kazdy za normalnych okolnosti predsa vylucuje a zje nieco vtedy, ked to potrebuje. To nie je rozmar, to je proste tak.. A ak chceme od deti v skole extrem, len potvrdzujeme nenormalnost toho daneho prostredia.. (co klasicka skola nepochybne je..ale to uz je na inu temu 🙂))