Ako to bude so synom ďalej?

22. feb 2021

Dobrý deň. Mám problém so synom a už to fakt prestáva byť sranda ☹
Som rozvedená a mám 9 ročného syna. S manželom som sa rozviedla keď mal syn 3 roky pretože ho viac zaujímali počítačové hry ako ja a syn... Keď mal syn 9 mesiacov, šla som do práce a syna som nosila k opatrovateľke. Po roku sme sa začali pri malom s manželom striedať.. ja denná - on nočná a opačne. Zistila som však, že kým som ja v robote, manžel s ním sedel pri počítači a hrával bojové hry... Na 3 roky šiel syn normálne do škôlky. Už v škôlke s ním boli problémy, mal problém počúvnuť učiteľky, bil deti, mal agresívnejšie sklony a podobne... keď mal 4 roky, našla som si partnera, úžasného muža aj otca. S ním máme spoločnú dcérku, ktorá má teraz 5 rokov a je to živý anjel..
Syn šiel do školy po odklade... V škole začali ďalšie problémy, neustále poznámky pre zlé správanie, konflikty s deťmi, sklamanie a hlavne za nerešpektovanie pravidiel.. Učenie mu ide dobre.
Samozrejme, chodíme k psychologičke, teda boli sme už u troch.. Boli sme aj u psychiatričky, tá navrhuje lieky, ale tie ja odmietam. bojím sa že sa to ešte zhorší alebo mu to z dlhodobého hľadiska poškodí srdce, pečeň... Bola mu stanovená iba jediná diagnóza - ADHD, ale ja s tým celkom nesúhlasím, pretože syn keď chce, vie byť úplne normálny, vydrží byť pozorný atď atď....
Môj partner má veľmi rád deti a má na ne trpezlivosť väčšiu ako ja.. ale aj tak je so synom problém. Neustále robí zlé veci, hnusné, keď ho nevidíme, ubližuje svojej sestre, ktorá je naozaj dobručká, vyháňa ju zo svojej izby, provokuje ju, len aby potom ona dostala krik a on sa tvári že nič neurobil. Ale keď mu to vyhovuje, volá ju do izby... Neustále klame, nič už nechce robiť, len hrať mobil, čo mu veľmi dovoľovať nechceme. Nechce sa s ničím hrať, všetko zakázané poruší, za všetko je drzý, hnevá sa, uráža. Jediný s kým vychádza je môj partner, ale aj ten už na ňho prestáva mať tú svoju trpezlivosť. Keď je pod jeho dohľadom, všetko je ok, ale akonáhle sa partner otočí, syn už poruší pravidlo. Zneužíva moju dôveru a lásku, máva so mnou a mňa to psychicky ubíja. Stále mi hovorí, že ja mu nerozumiem, že on sa narodil zlý a on aj bude zlý. Ja mu opakujem, že to nie je pravda, že ako malý bol veľmi dobrý, neplakal veľa, pekne spinkal atď a on stále dookola to isté... Berie omega mastné kyseliny a iné bežné vitamíny -C, D.. sladkostí neje veľa. Spí dobre, papá dobre. Kojený bol 2 roky, pôrod spontánny.. Ja ocka už nemám, s mamou nemám žiaden vzťah, ona je alkoholička a trpí depresiami, niekedy si myslím, že syn to má dedičné.. Ja mám dobrú prácu, dobré postavenie, vyštudovanú VŠ.... každý mi hovorí, že syn potrebuje veľa lásky a trpezlivosť ale už nevládzem.. Predvčerom sa tĺkol päsťami po hlave, pretože sme mu povedali že si nemôže kúpiť čo chce... Videla som to u ňho prvýkrát a ostala som úplne šokovaná z toho. Dokonca mi povedal, že keď ho nahneváme tak on si v hlave myslí že máme ísť do P.... že náš tatík je K..., ja P... a podobne...(povie to len tými začiatočnými písmenami) všetky zle nápady keď je s kamarátmi alebo spolužiakmi sú stále z jeho hlavy, s inými deťmi má konflikty, dokonca nemá problém sa aj pobiť... Biologický otec ho berie každé 2 týždne, chce k nemu chodiť lebo u ňho má playstation ale otec sa mu nevenuje a tam má tiež stále problém že nedodržiava žiadne pravidlá. U nás doma sa pravidlá proste musia dodržiavať, my nepovoľujeme..ale nemôžem povedať že sme príliš prísni, neustále chodíme s deťmi von, za zážitkami... kým nebola corona, syn chodil na športové krúžky, mal ich veľmi rád ale samozrejme, aj tam mal problémy so správaním... Veľmi sa bojím, čo bude ďalej, že z neho bude narkoman alebo agresor... zaujíma ho všetko zakázané ovocie viac než iné deti, nemá potrebu byť dobrým.... neviem už ako ďalej.... myslím, že sme už vyskúšali všetko....ďakujem.. ☹

zuzka251
22. feb 2021

skusila by som tie lieky od psychiatricky.

anjelicek26
22. feb 2021

Syn ma diagnozy a ty mu nedavas lieky, lebo s tym nesuhlasis. Bola si uz u troch lekarov a zaver rovnaky, ale tak ty nesuhlasis. Problemy su v skole a aj doma a treba to riesit. Bojis sa, ze bude s neho agresor a narkoman a vo veku, kedy sa to riesit da - to neriesis tak, ako by bolo treba...

heidy222
22. feb 2021

Odbornikom, ktori vysetrili tvojho syna neveris a radsej si hladas radu na anynomnom Fore? 🤦

laila18
22. feb 2021

Určite mu dať tie lieky a uvidíš, či to bude mať zmysel. Každopádne otec má naňho zlý vplyv, neviem ako to máte vyriešené právne. V prvom rade by som mu jasné povedala, že keď si syna berie, nech sa mu venuje, na PSku nech sa hraje ale hry jeho veku a nie zabíjačky, a ak toto nebude otec rešpektovať podala by som návrh na súd. Myslím ,že papiere by si na to mala, že má naňho zlý vplyv...ale možno sa chlap unormalni ak mu to narovinu povieš ...neviem aké máte vzťahy spolu.

pininka1
22. feb 2021

Mna by zaujimalo kto mu urcil to adhd. Vyslo mu to u neurologicky, robili mu eeg, alebo len psychiatricka skonstatovala. Ja si myslim ze syn vsetko vnima az velmi a citi aj to, ze dcerka je doma zivy anjelik, ktora je poslusna a on je vzdy ten zly, naco sa ma snazit, na sestru nedosiahne. Ako nas ucila psychologicka v skole, nieje zle dieta, je len zle spravanie. V skole si ho zaskatulkuju raz dva, viem o com pisem,mam to iste doma. Ucenie na ciste jednotky ale slovnik plny poznamok. Ucitelka nas tlacila stale do diagnozy ahdh. Tak som sa nastvala a isla k psychologicke aj k neurologicke. Obe skonstatovali ze to ze je zivy este nieje diagnoza, vyslo mu nadpriemerne IQ a po rozhovore s psychokogickou mi ona sama povedala ,ze on sa v skole nudi, a je uz frustrovany z toho ako ho tam v kuse pre vsetko buzeruju, lebo nesedi za lavicou poslusne ako psik. Nikdy ziadne deti nebudu rovnake, a je smutne ze prave ucitelky to casto nevedia pochopit. Aj toho mojho porovnavaju s mojim starsim synom ktory je premiant skoly.

jvasenka
22. feb 2021

Mozno je problem ze sa stretava s ocom.. poznala som chlapceka kt otec bil jeho mamu aj sestru, maly bol tyran,drzy protivny, tyral zvierata, bil sestru a pod, zrusili navstevy u oca kvoli jeho spravaniu, ze ma nanho zly vplyv a po nejakom case bol maly ako vymeneny -slusny, pomahal mame, nebil sestru, normalne dieta

anjelicek26
22. feb 2021

btw. keby to islo o to robit ako maly chalan nejake hovadiny na skolskom dvore ci kolko krat clovek bol u riaditela, tak je aj nas syn uplna katastrofa 😀 Uz v predskolskej ho poziarnici dva krat davali dole zo strechy skoly, dva krat im proste odisiel na autobus domov, odisli s kamosom na stavenisko oproti skoly a zapli si tam bager.. 6 rocni smradi 🙄 To s neho zle decko nerobi, len proste blby napad a este blbsie, ze to aj zrealizoval... Je to mega empaticke dieta s problemom s kratkodobou pamatou a aplikaciou pravidiel... teraz ako je prvak som ucitelke doslova vyklopila pred zaciatkom skoly kde je problem a ma ho v oku a problemy prestali.. ano uz zapol poziarny alarm a aj skolsky alarm (no jasne maju to vedla triedy), ale riaditel je tam uplne super, bral ho ako nazorny priklad, ze vyskusat sa to raz asi musi, ale potom staci... vzdy je to o ludoch...dali sme ho do triedy kde je 21 deti, teraz pocas corony idu model 2/3 a 3/2 teda v triede je ich sedem... uci sa dobre, maju ho radi vsetci aj ucitelia aj spoluziaci... je vsetko, len nie mainstream dieta...nikdy nebol... zaujima sa o medicinu, zvierata... raz bude osetrovatel, sto percent... najdi v synovi to dobre a to podporuj? Ake ma kruzky? Nas mlady hra na gitaru (aj ked sustredenost nula, ale robi mu to dobre), bezne chodi plavat tri hodiny v tyzdni, dve hodiny v tyzdni ma hadzanu a 2h cvicenie na naradi, tanec som mu zrusila, fakt sa neda tolko decka vozit, ostatni toho maju podobne... velmi mu pomohlo vybit tu energiu navyse...

marlent
22. feb 2021

Ja si teda nemyslim ze je to na lieky....
Ale som laik.
Moja naj kamoska mala takehoto brata...presne ako pises ty my sme mali 15 on 9... furt je robil zle mlatil ju nahanal s nozom ale to boli naozaj nahanacky nie ze akoze sranda...
Mlady z toho vyrastol...boli u lekara nejakeho fakt odbornika...prisli prpste na to ze mlady je frustrovany ze ma kopu nevybitej energie aj ked hraval futbal kazal mamke kupit boxerske vrece...kupili zavesili a bol pokoj...teraz je uplne ormalny nepovedala by som nikdy na neho ze bol taky aky bol...
Rodicia rozvedeni tatko na nich kaslal toez mu dovolil to co mama nie...v skole mu to neslo nechcel sa ucit v skole robil hluposti hocikedy si dal s niekym po papuli...
Teraz chodi na vysku...ma priatelku x rokov proste fakt z toho vyrastol

tasticka59
22. feb 2021

Mozno dost zohrava aj teraz ked ze je doma :/ Bolo by dobre skusit tie lieky je vela takych deti co maju ADHD ale ked uz ublizuje okolie tak je to zle a ries to rychlo aby sa nestalo ze ublizi sestre a ta bude mat trvale nasledky,

basska_b
22. feb 2021

To bude veru reakcia na ten rozvod. Veď sama píšeš, že partnera počúva a na teba si dovolí. Potrebuje pevnú ruku... možno v sebe spracovava, že kto je ten jeho mužský vzor, že či partner alebo skutočný otec, ktorý ho má raz za dva týždne... ťažko radiť, nie som odborník, veľmi by som vám priala, aby sa váš vzťah dal do normálu. Možno skús nemať v sebe to že dcéra anjel a syn čert, lebo môže sa aj tvoj ex nejako zle vyjadriť o tej jeho sestre a on môže žiarlit. Neviem. Je tam veľa vplyvov.

lija22
22. feb 2021

skus cbd. ad adhd. predpokladam, ze mas vsetko nastudovane okolo toho. nie je to pre neholahke, on nevie co so sebou a vybera si to nevhodne spravanie. este nema okresany usudok, kazdopadne ono to prejde. podla mna je adhd este z tych priatelnejsich diagnoz. pokracuj tak ako robis, opakuj si, ze je to docasne obdobie.
a skus to cbd a magnezium, ja aktualne davam olejove, ktore sa natre trebars na stehno, cize dieta netrapis pirulami

martinenka886
22. feb 2021

Mozno sa to zle popcuva, no lieky by som vo vasom pripade asi vyskusala a sama budes vidiet, ci sa to po nich zmeni alebo nie. No osobne by som to aspon vyskusala

katkami123
22. feb 2021

Fuuu, prečítala sim celé a teda jeho spravanie je riadne silná káva. Prečo ste prestriedali toľko psychlogov? Mám z toho pocit, že si nedokazala prijať fakt, ktorý ti ako odborníci povedali a tak si radšej hľadala takého odborníka, ktorý by ti povedal to, čo chceš počuť, len taký sa očividne nenašiel. Bolo by dobre aby si ako matka prestala so psychiatrom a psychlogovi bojovať, oni Vam nechcú zle, ale začala s nimi spolupracovať. Take výhovorky, ze mu lieky poškodia pečeň a podobne ... a to ti nevadí sa ako matke prizerať ako ti syn psychicky týra druhé dieťa? Celkovo nechápem prečo chlapec chodí ku otcovi, keď tam nie je žiaden režim a jedine ako sa mu venuje sú PC hry, zrušila by som stretávania. Chlapec mi okrem adhd príde, že žiarli na sestru a chce aby aj ona bola vo vasich očiach zla, preto tie provokácie. Otvorene si myslím, ze tam bude okrem adhd aj iná diagnoza o ktorej ti odborníci povedali, ale ty ju máš problém prijať. Mne chlapec príde akoby trpel aj narcistickou poruchou osobnosti, hlavne to s tým zlom alebo určitou formou z autistického spektra a to samoubližovanie nie je v poriadku, aby sa takto vyhrážal rodicom. Teraz, pokým je maly máte ešte šancu s tým niečo robiť, keď príde puberta a bude silnejší ako vy všetci dokopy, tak už neurobíte nič. Takze ešte raz- nebojuj s odborníkmi, ale spolupracuj ak chceš zmenu, oni vedia, čo robia a treba si vedieť priznat aj chybu, ze ako rodic si niečo podcenila, inak by sa takto nechoval a nerozprával, že je zlý a ma rad zlo a nerobil to. Inak, keby si vedela aké majú PC hry strašne zle účinky na detský mozog, svojmu ex by si klávesnicu otrieskala o hlavu, robila som o tom prácu. On iba prijal to, co videl za normálnu formu spravania. Dobrá sprava je, ze spolu s odborníkmi sa cice ťažšie, ale dá sa chlapca od toho ´”odprogramovat”, no pokým bude hrať hry u tvojho ex, nečakaj zázraky.

mpg
22. feb 2021

@jvasenka Aj ja si myslím, že by bolo lepšie, keby nemal návštevy u otca, lebo on si veľmi dobre všíma ako žije jeho otec, čo rozpráva, je to v podstate pre neho vzor (lenže zlý), tiež som poznala taký prípad, že dieťa bolo problematické dovtedy, kým návštevy u otca jeho mama nezrušila, odvtedy sa zlepšil, ale niečo mu aj zostalo, možno aj navždy.

jumama
22. feb 2021

Ak sa to da, najdi nielen psychologa, ale arte terapiu alebo filialnu terapiu. Tam sa dieta vyjadri inak ako slovami, ukludni sa inak ako myslienkami... a problem dietata su ciastocne aj jeho rodicia. Sama pises, ze s tebou mava. Tak toho psychologa najdi aj sebe, aby si dokazala byt pevna v postojoch, hoci sa zda, ze laska vsetko lieci, niekedy ta laska znamena stanovenie a dodrziavanie hranic. Nedavajte dietatu len zakazy, prikazy, ale robte dohody. Dohodnite sa, co musi dodrziavat a dohodnite sa, co sa stane pri poruseni dohody. Je to aj tou dobou, uzavretim deti bez kamaratov, skoly, kruzkov... a o adhd odporucam knizky Tiger robi ua ua, Ako sa kroti tiger a Ako sa dohovorit s tigrom...da sa vsetko aj ako ekniha najst, mozes ju hned mat a citat a riadit sa navodmi v nej... vzdy na konci kapitoly je uloha pre rodica aj pre dieta. Vyborne knihy, naucia ta hlbsie pochopit ADHD a aj metody, ako s takymito detmi pracovat.

kaitlin3
22. feb 2021

Sama si napísala že máva s tebou, musíš byt ráznejšie... a tie lieky, no neviem či je lepšie nedať lebo by mu to “mohlo” poškodiť pečeň a srdce ako čakať kedy sa reálne niečo zle stane a ublíži sebe alebo niekomu inému... tvoj syn má problém, netreba odmietať diagnózu ale sa k nej postaviť a riešiť to

kitycat
22. feb 2021

Urcite apeluj na otca aby playstation odlozil na vikend kedy tam ide, nech nakupi lovenie rybiciek na magnet alebo Lego Ninja ale nie tie bojove hry, ktore mu urcite neprospievaju. Aj vy mate len jedny nervy. Ak by ste aj zacali s liekmi co ak sa u bio otca ani toto pravidlo nedodrzi? Ak chce synovi dobre spravi to tak... Velmi rychlo zistis, co cez vukend robili a ak to nedodrzia ako spominali vyssie - zrusit navstevy pre zly vplyv, papiere na to mas.

evakalna
27. feb 2021

Mamička, dostali ste niekoľko múdrych rád ako lepšie máte zvládať výchovu syna. Zmenilo sa to k lepšiemu? Popíšte viac...

autor
27. feb 2021

@evakalna toto je na dlhsie obdobie, zmena nenastane hned..

evakalna
28. feb 2021

Som veľmi rada, mamička, že ste si uvedomili, kde ste robili chyby vo výchove svojho syna. Všetky výkyvy v správaní budete riešiť s odborníkmi (psychológovia a lekári), aby váš syn neubližoval predovšetkým iným deťom v škole.

tina183
18. okt 2021

Presne viem o com pises. Mame totiz doma to iste 🤪 je to veelmi tazke. Co sa tyka liekov, tiez ich nedavame a to preto, ze tie deti v neskorsom veku maju velmi zle pecenove vysledky. To mam samozrejme od rodicov, ktorí maju uz dospele ADHD deti a lieky davali. Drzim palce a hlavne pevne nervy a vela vela lasky synovi, aj ked si uz castokrat na nervy a mas pocit, ze mu ju uz ani nechces dat 😁 N

bluka2
18. okt 2021

Tiež by som lieky zrejme nedávala.
Mne k tomu napadli 2 veci:
1. Po porade s psychológmi by som nejak zariadila pauzu od stretávania sa s otcom. Nejak sa ten otec určite dá spracovať, ak by sa s ním nedalo dohodnúť. Aj keď neviem, či to bude mať v tomto veku ešte taký efekt. To playstation pre takého chlapca bude ako jed odhliadnuc od tej atmosféry doma, že robíme si čo chceme. Správne chápem, že sa hral bojové hry ako úplne malé dieťa? To mu podľa mňa mohlo úplne pokaziť mozog, ale čo už teraz.
2. Nemôžes byť tak závislá na tom, že tvoj partner či manžel má tu trpezlivosť. Zajtra sa mu niečo stane, prestane ho to baviť, hocičo - a celé vám to padne? Musíš mať aj ty rešpekt, autoritu a všetko. Nejak mi to udrelo do očí, že stále sa odvolávas na neho. Je to ale tvoj syn a pre tvojho syna si dôležitejšia ty než tvoj partner.
3. Tvoj vzťah s tvojimi rodičmi: nemyslím, že dedičnosť, ale deti alkoholikov sú veľmi špecifické a majú svoje problémy - ty si si poriesila traumy z detstva niekde na psychoterapii? Lebo sa to nejakým mechanizmom posúva na ďalšie generácie. Je o Tom dosť literatúry.
...tvoj syn bude zrejme nejaký mix tychto faktorov, neviem, ktorý je závažnejší.

Znies celkom rozumne, tak ti hodím do možnosti ešte niečo radikálnejšie a to ísť na čas žiť a pracovať (a oni do školy) niekde do rozvojových krajín - pre deti úplne niečo, čo z nich robí empatickejsich, jemnejších, dospelejsich, otvorenejsich, rozhladenejsich. Niekde kde deň konci, keď sa zotmie a sem tam je nejaký vypadok elektriny - terapia na všetko 🙂 bez zlých pečeňových testov o pár rokov

vanda323
19. okt 2021

Skúsila by som na tvojom mieste terapie . Tabletky az na poslednom mieste