Ako samostatné sú vaše cca 10-ročné deti?

23. mar 2023

Kočky, ake samostatne su Vaše 9-10ročne deti ? Ja som vcera ostala v šoku, boli sme na kave 3 kamosky. Vsetky sme mali deti v 22ke, tento rok budu mat 8 rokov. Jedna este chce dieta,tak cca v 31tke ( ma pred 30tkou) a druha ju ohriakla ci chce v 40tke ( takom veku) behat okolo zadku 9rocnemu dietatu, ked uz jedno bude mat dospele.
Hm, ja som mimo alebo len podla mna je 9rocne dieta uz fajn vek na to ze je ako tak samostatne? Vsak mame vsetky 7rocne deti, uz teraz vidim ze je to neporovnatelne s tym ako ked malo moje dajme tomu 5. A to ja nemam zrovna neviem ake ,,popredu" dieta, este bolo aj predcasne narodene.

dskjhfdlkdjhl
23. mar 2023

Kazda to mame inak, ja som rodila v 31 a v 38 rokoch a necitila som sa stara ani vtedy, ani teraz. Niekto je stary uz v 20-tke. Takze nech si kazda zariadi svoj zivot podla svojich predstav, nemusis sa tym trapit.

zooeynka
23. mar 2023

Zdravemu 9 rocnemu sa naco beha okolo zadku? A vobec neries pripecene nazory kamaratiek, nech ma kazdy deti vtedy kedy chce....a 31 je uplne normaly vek na 2 dieta, aj prve, aj tretie....nechapem naco sa v tom sprtat. Ja som mala druhe dieta v 41, teraz ma rok a v nicom nevidim ziaden problem....

kvetinka75
23. mar 2023

možno to myslela obrazne. 9 ročné nie je ,,úplne,, samostatné, nezaopatrené. Musíš mu nakupovať, variť, riešiť školu, krúžky a pod. Keď je choré, nemôžeš ho nechať samé doma, musíš s ním chodiť po lekároch. Neskáčeš okolo neho ako okolo 2 ročného ale tiež nie je samostatné úplne.
A každý nech sa zariadi ako chce.

maciatkolulu
23. mar 2023

Tak ono veta "behať okolo zadku" nemusí znamenať doslova, ale proste máš ešte dieťa, vozis nna krúžky, chodíš na rodicko, robíš desiatky, čítaš pred spaním, stavia lego, vymýšľa program, prispôsobujes sa, či? Nemáš to voľno, ktoré by si mohla mat ako 40 ročná s 18 ročným, to dá logika. Ja som prve mala ako 20 ročná a tretie ako 36,ano občas ma chytí pocit, že celý dospely život žijem životy mojich deti a ono to tak proste aj je. Teraz ma malý 9 a nie som voľná akoby som bola pri 25 a 22rocnych.musim ho voziť, hore dole škola, krúžky, proste ešte je to dieťa život ide ako v rodine s dieťaťom a nie dospelákmi

pupi14
23. mar 2023

tiež si myslím, že toto je úplne každého jedného vec. sama žena musí vedieť, či sa na dieťa cíti alebo nie. sú ženy, ktoré majú deti aj po 40tke a čo? je to ich život. rob si aj ty ako chceš a vieš.

maciatkolulu
23. mar 2023

@pupi14 ako, keď si to prečítaš poriadne, tak sa nerieši vek pôrodu, ale to, či sa skáče 9 rocakom okolo zadnice😉

kristinapetronela
23. mar 2023

Presne nikdy nevie či bude zdravé alebo nie .teda nechcem nič privolavat .no ja mám 10 ročnú ,s ťažkou diagnózou a treba okolo nej behať

kleopatra114
23. mar 2023

Tak , nie je to o behaní okolo zadku , ale predsa len , 9 ročne je stále dieťa , nemozes ho nechat same , ak ideš na víkend s muzom a podobne .

h2
23. mar 2023

Jáj, ale si ma pobavila, že či chce mať v 31 dieťa! Ja som mala dieťa v 36, čiže v 40-tke som ešte naozaj behala okolo zadku môjmu vtedy 3 a pol ročnému. Ženy rodia aj po štyridsiatke a zvládajú všetko.
No a teraz k otázke: áno, 9 ročné dieťa už je vcelku dosť samostatné, nevyžaduje už non stop pozornosť, ako povedzme 4-5 ročné.

marci77
23. mar 2023

tak treba stale na deti dohliadat a venovat sa im, kludne aj vo vyssom veku (jedlo, ulohy do skoly, kruzky....)
ja som bola vcera v soku, vlak zrazil 11rocneho chlapca ....niektori zacinajuci pubertaci proste idu na cervenu cez zavory a skusaju taketo veci
takze obozretnost je na mieste v kazdom veku

podla socialnej poistovne deti do dovrsenych 11rokov potrebuju dohlad dospeleho (ako to bolo pri online vyucovani), potom uz by to mali zvladnut same ....byt doma sami atd....

katkaseiner
23. mar 2023

trochu som sa zasmiala... prve som chcela do 30ky ale okolnosti boli ine takze prve bolo az v 31, druhe v 34. Nemenila by som, uz mam 10rocnu a 7rocneho. Nie, nebeham im okolo zadku ale samozrejme na kruzky ich vozim, robim desiatu obcas (niekedy si ju robia sami), periem, upratujem, snazim sa nech mi co najviac pomahaju...

luccija
23. mar 2023

Je jedno ako sú samostatné stále nemôžu byť samé doma, treba pomôcť s úlohami, navariť, venovať sa im, krúžky, tráviť spolu čas šport, víkendy...zase jedna téma kde sa kamarátka stará druhej do života veď je to jej vec...áno, 10 r si vie natrieť chlieb, spraviť praženicu, ale stále je to dieťa potom sa stáva, keď sú celé dni samé, že im prepne ako tomu 11r chlapcovi v ČR z Tiktoku.Niekedy sa mi zdá, že rodičia úderom nejakého veku sa stanú rodičmi len na uvarenie jedla, odvoz v predpuberte a puberte je tiez strašne dôležité trávenie času spolu.Vediet čo robia, s kým, aké majú názory.

marci77
23. mar 2023

@luccija
ach, veru, idealne STALE sa treba detom venovat, zaujimat sa o vsetko

toto je ta tragedia zo vcera
https://www.topky.sk/cl/10/2490605/Tragedia-v-S...

asi pred 3mesiacmi skocila pod vlak aj jedna deviatacka na tejto trase vlaku😢

maciatkolulu
23. mar 2023

@luccija ja sa cestné priznávam, že ja s mojim 9 ročným trávim každé jedno poobedie a prispôsobujem sa väčšinou jemu. A ten čas si užívam, lebo už viem, že je zúfalo krátky.... Vid dve dospelé deti.

hipuska
23. mar 2023

Riešis čo nemáš. To sa od včera nad tým zamýšľas, že kamarátka bude hypoteticky rodiť o 3 roky? A urcite to myslela obrazne. Napríklad 9 ročné dieťa nenechas samé, keď ideš na 4-5 dní na pobyt napríklad, musíš mu navariť, tráviť s ním čas. Určite aj pri starších ale je to o trošku iné.

mirkava
23. mar 2023

Tak 9 ročne dieta nie je v žiadnom prípade úplne samostatné. Treba navariť, oprat, urobiť jest, desiatu, kontrolovať úlohy, chodiť s ním po lekároch, rozhodovať za neho, voziť na krúžky a kopu iných vecí.... samozrejme samostatnosť ako najesť sa, obliecť je samozrejme. Mam 43 a 9 ročného syna 😊. V 43jke sa to da, ešte nie som starenka 😁

jana_eyre_2
23. mar 2023

Budem mat budúci rok 40 a teraz mam deti že 11,9 a 7r.. nemám vôbec pocit že som stará a moje deti malé.. to sú také kecy ku káve, úprimne neznášam keď sú kamarátky takéto múdre a musia sa vyjadrovať k veciam do ktorých ich prd.. našťastie tie moje to nerobia často a keď ano, môj výraz ich umlci 😅

andrejka1974
23. mar 2023

Ja som mala prvé keď som mala 19 a posledné piate 38 a vermi je to jedno kedy máš ak sa cítiš fit tak na tom nieje žiadny problém a je to aj v ľuďoch moja najmladšia je autistka ťažký stupeň a vermi má teraz 11 a vôbec mi nevadí že sa musím jej prispôsobovať ,že ju musím stále ja kŕmiť že ju musím prebalovat proste je to tak a robím pre ňu všetko z láskou a ona mi ju vracia a vermi či máš už dospelé deti alebo malé deti je to jedno v akom veku ja sa aspoň nenudim a vermi stíham sa venovať obom dcéram synovia sú už samostatní a to už mám teraz 49

heln
23. mar 2023

z toho si mozes vyvodit akurat to, ze ta kamaratka co to povedala beha svojmu sedemrocnemu dietatu za zadkom.
akoze aj take som pocula, ze mamicka osemrocnemu synovi este zadok utierala po velkej, ale v globale si myslim ze 9 rocne deti su uz v celku samostatne, akoze mozno obed mu treba nachystat, ale sebaobsluhu uz asi celkom zvlada.

luccija
23. mar 2023

@marci77 viem strašne čo sa deje v posledný čas:(
@maciatkolulu viem ty si tiež taká opicia mama🙂som podobná aj, keď mám už pubisku.Stale sme rodičia a potrebujú nás iným spôsobom.Aj, keď s ňou vybehnem len na korčule či niečo niekedy ma zarazi, že tu čítam veď sú veľkí...už sa im netreba venovať

maciatkolulu
23. mar 2023

@luccija treba... A veľmi, oni aj v tej puberte, aj keď sa tvária, že nieeee, oni nechcú potulit, oni nič.... Ale v kútiku duše, vidím do na 22,naschval vezmem 9rocaka a pusinku jem, on je ešte vďačný, tuli sa a mladá sa ksichti, že nevaaaa, ale keďže ju poznám, vidím, že sa chce zľahka pridať a väčšinou sa pridá, kofa stara😍❤️