Ako pomôcť synovi so strachom z tmy?

25. jún 2024

Ahojte.
Syn má 6 rokov a bojí sa tmy.
V noci k nám aj sám príde, aj na wecko ide, ale to je takým behom, akoby ho všetky strašidlá naháňali.
My ako rodičia sme ho nestrašili nikdy. Ale hrávali sme sa na skrývačku, keď bol menší, a hoci vtedy mal z toho radosť, tak dnes si myslí, že tak ako sme sa skrývali my, tak sa na tých miestach skrýva aj zlodej a tak.
Plus "múdre" reči spolužiakov zo škôlky mu nepomáhajú.
Nemáte nejaké tipy na knihu, ktorá vám pomohla?
Už som niečo popozerala, ale chcela som nejaké skúsenosti, že či sa nejaká konkrétna kniha vašim deťom páčila. O strachu všeobecne ale najlepšie o strachu z tmy.

esterr_ka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mijunik
25. jún 2024

Ahoj, sama mám z tmy strach. No - teraz je to už oveľa lepšie, ale keď som bola malá, tak prebehnúť cez obývačku bez zažatého svetla bol nadľudský výkon. Ja som sa bála strašidiel. Doteraz keď je v miestnosti tma, tak sa cítim neisto. V podstate sa stále bojím strašidiel (duchov, entít - nemá to konkrétne pomenovanie). Vonku sa potme nebojím, vnútri je to horšie. Ale zas - spím potme, stačí mi svetlo z ulice, nepotrebujem si svietiť. Hlavne - časom sa to samé zlepšilo. Žiadne knižky by mi neboli pomohli. Syn (takmer 13-ročný) sa tiež bojí tmy. Aj neznámych zvukov. Manžel to úplne nechápe, ja naopak to chápem veľmi dobre. Takže keď ma syn poprosí, aby som s ním išla napríklad do kúpeľne, pretože musí prejsť popri izbe, v ktorej je tma a musel by do tej zby vojsť, aby tam rozsvietil (raz mi to vysvetlil tak, že jemu tá tma evokuje smrť), tak bez zbytočných komentárov mu urobím doprovod. Čím viac podpory bude cítiť, tým lepšie sa mu podarí so strachom bojovať. Také, že “veď už si veľký” a podobné reči - to by nepomohlo, asi by to narobilo viac škody. Takže moja rada, ako Tvojmu synovi pomôcť je, že buďte mu nablízku, keď sa bojí, pomôžte mu fyzickou prítomnosťou, V ŽIADNOM PRÍPADE nedopustite výsmech alebo blbé reči okolia ohľadom jeho strachu, je dobré veci vysvetliť, ale treba rešpektovať jeho strach. Určite sa to časom zlepší. ☺️

0silvia0
25. jún 2024

nám pomohlo zviera v detskej izbe v klietke. Všetky zvuky, ktorých sa predtým bál pripisoval zvieraťu v klietke a odvtedy to zmizlo, nič viac sme nemuseli riešiť.

nina7762
25. jún 2024

Kupit detsku lampičku a do chodby/ kúpeľni prenosne male senzor.svetlo aby sa mu hneď zaplo a nebál sa 🙂

Inak ho chápem, lebo aj ja som sa vždy bala tmy lebo som ako decko pozerala so starším bratom strasidelne príbehy pre deti ( bojite se tmy sa to volalo🤦‍♀️) cize celkovo tmu až tak veľmi nemusím, dom mame vysvieteny poriadne 😁

luxus10
26. jún 2024

namontovat senzoricke osvetlenie na chodbu...detom sa casto v noci snivaju somariny, strasidelne sny...a nevedia to tak rychlo skonfrontovat s realitou...potlacite to jedine svetlom...

peknyvladko
26. jún 2024

@0silvia0 simpanz?

michellemary
27. jún 2024

Knihu neviem, ale v drogérii som videla Sprej na strašidlá. 🙂