Ako je to po novom s domácimi úlohami?

11. sep 2024

Ahojte. Ako je to teraz s tými domácimi úlohami? Povinné, nepovinné? Bolo nám povedané, že v školskom poriadku je písané, že domáce úlohy sú už nepovinné. V škole a na edupage nám píšu, že povinná domáca úloha a vydieračky, že sa to bude počítať do aktivity, priklonia sa k horšej známke kto nebude robiť úlohy... ako to je vlastne? Neriešim, že kto bude sprostý atď kto si ich nerobí. Na to odpovede nechcem...

h2
11. sep 2024

Môj syn dostáva domáce úlohy a trvám na tom, aby ich aj robil, hoci sú oficiálne nepovinné.

patus_2
11. sep 2024

Máte v školskom poriadku, že sú nepovinné? Presne takto formulované?

viestta
11. sep 2024

Vsak ked su nepovinne, nemusi ich robit. To, ze sa to premietne do hodnotenia? Vsak jasne, aj aktivita je sucast hodnotenia.

lucka_ke
11. sep 2024

neriešila by som ako to je podľa školského poriadku, ale aké je moje konkrétne dieťa, či potrebuje doma veci precvičiť a teda je domáca úloha pre neho prínosom, alebo je to zbytočné, lebo mu stačí dávať pozor v škole... napríklad matematiku treba precvičovať rovnako ako čítanie či jazyky, v týchto predmetoch je precvičovanie priam nutné pre všetky deti, ale podľa mňa predmety typu etika, rôzne výchovy, náuky - tu sú domáce projekty zbytočné

patus_2
11. sep 2024

Ja osobne neverím, že v školskom poriadku majú nepovinné dú.
Minulý rok keď sa riešili, že v Poľsku budú nepovinné úlohy, tak ten šum prišiel aj ku nám a niektorí si to vysvetlili po svojom. Každopádne pre tých, ktorým aspoň trochu závisí na vzdelaní dieťaťa je táto informácia nepodstatná.

3petka
11. sep 2024

Či sú povinné alebo nie je asi jedno. Dieťa si predsa naučené učivo precvičí doma. Nám učiteľka povedala že ak majú nejakú aktivitu poobede napr. krúžok tak ak nespravia nič sa nestane. Ale tiež som s tým ok ak majú, môj syn je taký že si to urobí ešte v škole a ja len skontrolujem.

slavomira236
11. sep 2024

Ne iem o tomaby boli nepovinne
Normalne dostavaju a kontroluju ucitelia

kacena4
11. sep 2024

ziadne oficialne stanovisko ministserstva skolstva nie je, ak vam daju v skole ulohu streba ju spravit, je to na utvrdzovanie a opakovanie uciva

kavasmliekom
11. sep 2024

Ak sú nepovinné, tak ich robiť nemusí, ale učiteľka sa pri nerozhodne známke bude prikláňať k horšej, pre nedostatočnú aktivitu.
A tým si aj precvicuje, či danému učivu porozumel

klip0
11. sep 2024

Že ty si to dieťa? 😅

7miriam77
11. sep 2024

Nám na rodičovskom združení pani učiteľka vravela, že je to na žiakoch či si domácu úlohu napíšu. Nasilu to vyžadovať nebude. No moja dcérka, tretiačka, to pokladá za úplne jasné, že je to pre ňu dôležité a preto si úlohy chce písať. Veď domáce úlohy sú súčasťou štúdia a deti si na nich cvičia, čo sa učili.

autor
11. sep 2024

Povedali na rodičovskom, ze sú už nepovinné a aj do Edupage musia napísať, že dobrovoľná domáca úloha. Musí tam byť slovo dobrovoľná. Nezaujíma ma prínos pre dieťa. Len keď nie je niečo povinné a učiteľka vypisuje ako to MUSÍ urobiť je cez čiaru.

autor
11. sep 2024

@h2 takže sú oficiálne nepovinné? A učiteľka vypisuje ako MUSÍ. Vraj v ČR rodič aj zažaloval učiteľku zato, že domáce úlohy dávala ako povinné.

cookie29
11. sep 2024

Pozri, uprimne, zijem v zahranici. Pisomne domace ulohy su tu zakazane vyse stvrt storocia. A nic to nemeni na veci, ze dieta chodi domov s domacimi ulohami. Formuluju to inak. Namiesto diktat povedia naucit sa slova. Ale ulohy su stale

stanulienkat
11. sep 2024

Musis byt matka roka, ked ta nezaujima prinos pre dieta. Nevravim, ze maju sediet nad ulohami 2 hodiny, ale DU a precvicovanie nikdy nie su na skodu. Predpokladam, ze si zgustnes na ucitelkach vzdy, ked tvoje dieta niecomu neporozumie, alebo ked dostane horsiu znamku. To su potom vecne nespokojni stazovatelia genialnych deti.

kavasmliekom
11. sep 2024

A čo, keď neurobí? Dá 5? Poznámku? Alebo podle za dvere? Ako to riešite? Či len tu sa to rieši a pred učiteľkou už nemáte odvahu? Treba sa ozvať, a opýtať sa na riešenie nedorozumenia. 😉

macatt
11. sep 2024

My máme prváčku a dostávajú domáce úlohy, novinkou pre mňa je, že v školskom klube sa domáce úlohy nerobia, tam sa iba hrajú a pozerajú filmy🙄 čiže domáca úloha sa musí robiť doma..
Máte to tiež tak?

h2
11. sep 2024

Pokiaľ sú moje informácie správne, tak áno, mali by byť nepovinné.

h2
11. sep 2024

@macatt Môj je ôsmak, ale už keď bol prvák, tak sa úlohy v školskom klube nerobili.

oskvarka
11. sep 2024

podľa zákona nikdy neboli úlohy povinné ale v rámci školského procesu si to neviem predstavit .. sama som ako dieta dostavala 5 za nespravene ulohy pochzbujem ze sa to zmenilo...

oskvarka
11. sep 2024

@stanulienkat tak uloha by dietatu nemala trvat dlho ale tak ako zarucis aby niekomu netrvala dlhsie ako je prinosne a unosne ved kade dieta ma inu trpezlivost talen a intelekt... no

stanulienkat
11. sep 2024

@oskvarka Tak ale keď bezne dieťa má úlohy za 20 minút, a inemu to trvá hodinu, tak na vine nie je učiteľka, tam bude chyba niekde inde a tým duplom je pre to dieťa prínosne, že si to opakuje. Či si myslíš, že pre pomalé a mentálne menej vykonné dieťa je v lepšie, keď doma päť hodín skroluje na mobile miesto toho, aby si opakovalo učivo?

louise
11. sep 2024

@macatt U nás sú domáce úlohy dovolené robiť v škd až od druhého ročníka. V prvom ročníku je dôležité, aby sa dieťa naučilo aj pri úlohách sústrediť, aby ho rodičia v začiatkoch podporili a zaviedli režim. A tiež aby sa deti spoznali a kolektív sa stmelil, preto sa veľa hrali vonku aj vnútri. Rozprávky boli pustené až v zbernej družine.

cookie29
11. sep 2024

@stanulienkat ono vzdy je urcita hranica. Moje dieta ulohy nerobi vacsinou. Ja to kludne priznam. Niezeby som neverila v ich prinos, prave naopak, ale proste ja pracujem dlho a teda zo skolskeho klubu ho vyberam relativne neskoro. Je v nom rano aj poobede. Takze ked ma za sebou den dlhsi ako ja v praci, tak uz proste na tie ulohy "nema" a nepotrebujem mu zhnusit ucenie. Toto neberie do uvahy takmer nikto. Takze ja s dietatom pracujem cez vikend, prazdniny a vzdy ked mam moznost, ale domace ulohy su podla mna nie vzdy pozitivum. Nastastie teraz maju moznost robit aj v SKD.

zuzulka558
11. sep 2024

Ja ich davam vypracovať a hotovo, nejaká zodpovednosť musí byť nezabije ju polhodinu ze si prepočíta a zopakuje gramatiku

stanulienkat
11. sep 2024

@cookie29 To je ta chyba a nerozumiem prečo si tie deti nemôžu robiť úlohy v družine. Ešte by si aj jedno druhému pomohli. Moje dieťa si posledné roky stíha robiť domáce úlohy v škole a vždy ich ma urobené správne a rýchlo.

zuzulka558
11. sep 2024

@macatt u nás ani druhácka nemala urobene úlohy, síce som bola na rodicaku ale strašne chcela byť v družine,, po 3 som ju odhlasila, zabitý celý deň prišla domov a ja som pisala s nou úlohy lebo v škd sa hrali

dskjhfdlkdjhl
11. sep 2024

Ak Ta nezaujima prinos pre dieta (sama to pises), tak potom neries, ci je alebo nie je povinne. Potom Ti uz moze byt vsetko ukradnute, nie? Ci znamky su dolezite?

oskvarka
11. sep 2024

@stanulienkat nie ked sa hrá s kamarátmi a súrodencami lezie vonku po stromoch hrá krúžk skáče na švihadle alebo čokolvek Čo ho bavý... naozuaj chceš aby menej výkonné dieťa celé poobedie precvičovalo a sedelo na zadku ? pričom celé doobeda sedí v škole?.. Ja som bola jedno z takých detí dieťa učitelky .. do družiny som nechodila "mala som to šťastie" ísť hneď domov. Nediagnostikovaná dislektička - ešte šťastie intelektovo som na tom bola dobre úlohy som si robila rada.. len čítanie a pśanie a diktáty mi nešlo.. čítala som 3 hodiny po vyučovaní doma.. von som nechodila nebolo kedy.. robila som len školské veci celé poobedie.. ale stíhala som do 10 rokov som bola s tým viac menej Šťastná.. mama ma mala rada lebo som mala jednotky... bola som síce bledá ako smrť , na telesnej zo všetkého najhosia a zhrbená (to som doteraz).. no a potom som začala nestíhať... na tie jednotky.. vzťah sa mi s rodičmi pokazil lebo neboi známky.. ja som sa prestala učiť lebo ma to demotivovalo .. doma som sedela nad knihami stále rovnako celé poobedie.. nerebelovala som puberta ma obišla namiesto toho depresia a lieky na ňu ;) .. takže si asi vieš predstaviť že môj názor na to ak majú niekomu úlohy trvať viac ako 20 minút ...
@dskjhfdlkdjhl definuj prínos pre dieŤa.. každý si ho može predstavovať inak...
myslím že autorka chcela tým len povedať že sa na to nechce pozerať z pohľadu prínosu a neprínosu... ale v teoreticko právnej rovine... prínos tej Či onej úlohy v súvislosti s konkrétnymi okolnostami vie asi aj taak najlešie zhodnotiť ona ako rodič... sčim úplne súhlasím.

patus_2
11. sep 2024

Ja si myslím, že autorka nie je mamička, ale je žiačka a skúša ako sa vyhnúť úlohám.