Ako číta váš prvák?

nina88
14. jún 2012

Ahojte,chcem sa opytat,ako sa vase deti naucili citat v prvej triede,popripade potrebujem nejake tie rady ako dieta motivovat citat,lebo u nas je to des. Moc jej to nejde,kazdy den cvicime,ale vacsinou sa len nahneva,ze jej to nejde... Nechapem to. CItame od malinka kazdy vecer,ja knihy milujem (ma priklad), kupim jej kazdu knihu o ktoru prejavi zaujem,mrzi ma to. Teraz cez prazdniny by som chcela,aby sme citali kazdy den,nejakou formou hry,neviete mi napriklad poradit nejaku vhodnu knizku pre 7 rocne dievca,ju uz rozpravky o zvieratkach asi dlho bavit nebudu... 🙂 No dakujem za kazdy typ... 😉

kaya60
14. jún 2012

dievcatka citaju velmi rady vsetko od Gabriely Futovej. Napr. Hladam lepsiu mamu, Moja mama je bosorka , Dokonala Klara...je ich dost...Skuste si kazdy vecer precitat jeden pribeh, mozno sa zacne tesit na pokracovanie...vecer v postielke, ked uz je klud...nie posediacky niekde v kuchyni ako povinnost, ale spravit si z toho taku pohodicku...

ukana
14. jún 2012

suhlasim s @kaya60...spravit pohodu, porozprávat sa o knižke...dobre sú aj série Horseland- o koníkoch a potom táto edícia o vílach, sú to tenučké knihy, a lahko sa čítajú
http://www.martinus.sk/knihy/autor/Daisy-Meadows/

lenocka23
14. jún 2012

knihy poradit neviem, mam chalanov 😉 len mi napadlo, urcite to robis.. treba ju vela vela chvlit.. za akykolvek uspech v citani.. mozno mala podvedome porovnnava seba s tebou a hneva ju ze sa viac myli.. skuste si knizku vymienat, napr ze kazda precita jednu-dve vety.. text sledujte obidve, ty sa obcas akoze pomyl a mala bude nadsena ak ta bude moct opravit... 😉 drzim palce.. 🙂

aniicka24
14. jún 2012

ahoj my mame tiez problem s citanim a je to pre nas tiez utrpenie :-\ nam v psych.poradni radili citat formou hry a tak ze raz bude citat on jednu vetu a potom ja a este aj z leporela nam kaxsli citat lebo je to kratke aby sa moc netrapil.a u nas je pravdepodobnost dyzleksie ktoru nam mozu potvrdit alebo vylucit az o nieco neskor. tak skus s nou citavat aspon takymto sposobom a u nad tento sposob celkom funguje

sympa1
14. jún 2012

moja pravčka cita skoro plynule...zato inde je trosku mimo...pri pisani dlzne makčene bodky nevnima...ale vztah ku kniham mala vzdy, asi to bude tym..uz v skolke poznala piseman a velmi chcela vediet co je kde napisane a teraz mladsej cita obcas rozpravky..na vianoce som jej kupila velku krasnu rozpravkovu knizku "moje najmilšie rozpravky" kde su neskutocne krasne obrazky a len malo textu a to ju baví 🙂

geegee
14. jún 2012

Ja sice este nemam skolaka, ale citat vie. On sa napriklad vecer ponukne, ze precita vecernu rozpravku miesto mna / mame take kratucke / . Ked este len zacal spajat slabiky, tak sme sa striedali po odstavcoch - jeden on, a dva ja a prstom som ukazovala kde citam a citala som pomaly, aby to stihal sledovat.
A mozno by sa jej pacilo urobit nejake stlpceky na papier za kazdy den a za kazdy precitany riadok vyfarbit nejaky usek stvorceka /alebo lepit nalepky a potom slubit odmenu za X nalepiek/ . Tak bude vidiet aj ako sa zlepsuje, ked bude mat vedla seba vsetky dni.

katren
14. jún 2012
lili_mia
14. jún 2012

ako je na tom s básničkami? klasicky knihu riekaniek pre malé deti a skúšať hrou .. ide ide vláčik, ide ide vlak .. varila myšička kašičku .. ide ide pavúčik, má zelený klobúčik .. je tam aj veľa sykaviek .. krátke vety, nie dlhé súvetia .. tak ako to majú v šlabikári

zdenkam
14. jún 2012

podla mna netreba generalizovat....nas 5,5 rocny syncek pozna vsetke pismena, lebo sa ich ucili v skole..pozna ich po zvuku nie tak ako sa volaju. Zijeme v anglicky hovoriacej krajine. Takze J je dž nie džei....kedze sa vola Patrick, tak pisanie k chape ako stale spojenie c k ako je tomu v jeho mene...netusila som to, kym nepisal venovanie na darcek pre tetu a napisal tam ADELCKA. Takze v buducnosti nas bude cakat vysvetlovanie rozdielu preco na sk je k k a nie c. Takze syncek dokaze pospajat pismenka do slov, ale v anglictine sa casto citaju inak nez to znie, ked sa pospajaju, tak sa slovicka ucime postupne..To mate v slovencine este lazo plazo s tymto.

renab
15. jún 2012

na konci prvého ročníka dieťa nemusí plynule čítať. stačí keď plynulejšie slabikuje (čiže prečítať slovo po slabikách mu nerobí problém). na všetkých školách sa to nerobí (a podľa mňa je to hlúposť), ale u nás deti čítali na rýchlosť a pamätám si, že stačilo prečítať 25 slov za minútu, pričom text bol jednoduchý a aj "a" sa považovalo za slovo. a vôbec nemusí vedieť obsah prečítaného, väčšina detí sa vie sústrediť len na čítanie a obsah nevníma. skús čítať s dcérkou na striedačku. jednu vetu ty, druhú ona.

cerez
15. jún 2012

Moja dcérka tiež končí prvý ročník. S čítaním je to fajn, ale písanie je horšie. Zabúda dĺžne, nepočuje riadne koncovky. Naša Terezka má rada knižky o Malej princezničke a veľmi sa nám osvedčili knižky o Zuzanke. Je ich viac. No najlepšie sú pre prváčatá knihy s veľkými písmenami. Aby som ju prinútila viac čítať, poprosila som ju, či by nemohla každý večer prečítať rozprávku mne a svojmu malému bratovi. Tak ako som niekedy čítala ja jej. Všetci skočíme do postele a počúvame ju ako číta.

alami
15. jún 2012

skús zájsť do knižnice, my už nestíhame kupovať, bolo by to aj zbytočné, ke´d to prečíta rýchlo a potrebuje ´dalšiu knihu. Nájdeš tam veľa pekných kníh, dobré sú aj Chrobák Truhlík, Ferdo Mravec, Kocúrkovo,...ale nájdeš aj veľa takých babských kníh. Požičaj, bude mať motiváciu,že treba čítať, lebo treba knihu vrátiť. Môj syn musel do školy písať čitateľský - teda nie ako my kedysi, ale každý deň zapísať kapitolu a strany, ktoré prečítal. Preto čítal, aj keď sa mu nechcelo, lebo čo by tam napísal? 😅 tak si možno skúste aj vy zaviesť takýto zošit. tam mal vlastne aj pozapisované knihy, čo prečítal, lebo už sme si ani nepamätali, čo v priebehu roka všetko prečítal.
Alebo skús čítať vetu ty, vetu ona, alebo niečo takéto vymyslieť, aby ju to viac bavilo. prípadne - von môžeš ísť až vtedy, keď už si splnila nejaké povinnosti a medzi nimi nech je aj to čítanie. bude si chceť odškrtnúť, čo všetko už má, tak aj prečíta čo treba, aby to mala splnené - možno 😅 😉

bets
18. jún 2012

moja dcera zacala s Vilami:

http://www.slovart.sk/knihy-v-slovenskom-a-cesk...

tieto knizky sa lahko citaju, su tam vascie pismena, dej zaujimavy pre dievca, knizka nema velky pocet stran.
po precitani snad 15 vil presla na troch patracov a rozne zahady od Brezinu. velmi sa jej pacia aj knizky od Gabriely Futovej. dcera tym, ze vela cita, tak cita rychlo s porozumenim po tichu, jednu tenku knizku Vily dokaze precitat za 30-40 min., nahlas cita horsie a pomalsie.
ja by som ti navrhla, kupit knizku, ktora dieta zaujme a zacat jej citat a na druhy den ju poziadat, aby zase ona precitala jednu kapitolu a takto sa striedat. ak ma knizka zaujimavy a mozno aj napinavy dej, tak ju to bude samu lakat, aby zistila, ake je pokracovanie pribehu.

syslica
19. júl 2012

Ahoj, najprv poradím knihy: všetko od už spomínanej G. Futovej (napr. aj Klára a mátohy), R. Dahl: Matilda, všetko od A. Lindgrenovej - ak ju ešte držia zvieratká 😉 , skúste R. Moric: Ako som krstil medveďa.
Ja mám trošku neštandardného prváka, ktorý sa ale v čítaní nijako neštandardne neprejavuje: po prvom ročníku číta viac-menej plynule, občas hláskuje, občas si popletie b a d, ale podľa psychologičky je to úplne normálny výkon. Viac ma mrzí, že po rodičoch knihomoľoch nepodedil čitateľskú náruživosť - ale hádam aj to príde, keď sa bude cítiť v čítaní istejší. 😅
Vrhol sa na Harryho Pottera - lebo chcel - ale po prvej kapitole ho odradil hustý text, malé písmená bez obrázkov. Teraz objavil edíciu Hrôzostrašná história, čo je určené pre starších školákov, ale jemu to vyhovuje - málo textu, zaujímavé fakty, k tomu aj komiksové ilustrácie - aspoň máme o čom diskutovať po večeroch. Ale nemysli si, neprečíta denne viac ako niekoľko strán...

A ako povzbudiť k čítaniu? Odznelo tu už zopár super rád, okrem čítania na striedačku s dcérkou skúste aj variant "dramatizované čítanie" My sme sa takto vrátili k rozprávke o papagájovi (z Ako som krstil...) a po papagájových výrokoch "Si somárrr, si somárrr!" trvá vždy minimálne 10 minút, pokým sa zmôžeme na ďalšie čítanie. 😀 Ale je to zábava, nie dril - a to je podstatné.

tilly
23. júl 2012

@syslica aka je to ta knizka s tym papagajom? zhanam nejaku peknu knizku pre maleho na meniny...
super napad s tym dramatizovanym citanim 🙂 nieco poriesime, sice netlacim na pilu, aby cital, ale nieco by mohol...

evabb35
27. júl 2012

Vždy som dieťaťu veľa čítala...ešte aj teraz. Napríklad Futovú. Stále ešte kupujem a požičiavam z knižnice knihy, ktoré majú veľa obrázkov a menej textu.
http://www.martinus.sk/?uItem=72621
http://www.martinus.sk/?uItem=23354
http://www.martinus.sk/?uItem=14302
http://www.martinus.sk/?uItem=36575
http://www.martinus.sk/?uItem=41146

eeffka
27. júl 2012

Ak je uz po 1. rocniku mala by uz citat skoro plynule s porozumenim. Dcera si precita ked slovu nerozumie sa pyta. Napr co je to sťaby a ine perly 🙂.po precitani sa jej pytam o com citala a pod.nasu bavi citat si obrazkove encyklopedie.

ani3012
27. júl 2012

tvoja malá sa musí naučiť zvládnuť techniku čítania..nejde o to,že by nechcela čítať,ale číta sa jej to ťažko...začnite hravou formou....
skús toto:
http://www.orbispictus.sk/index.php?page=e-shop... to mám aj doma s metodickými poznámkami..tiež má Patrik ťažkosti pri čítaní 😉
toto je pre prvý ročník,nemám doma ale podľa popisu to vyzerá fajn
http://www.orbispictus.sk/index.php?page=e-shop...
inak detto...tiež máme doma kníh a kníh,ja veľmi rada čítam a aj jemu som čítavala ale....Evička bude v tomto šikovnejšia....

popozeraj sa tam,určite tam niečo vyberieš a nie len ty...snáď ešte niekomu toto pomôže 😉

a každé dieťa je iné,nenechaj sa vyprovokovať, že čo všetko by mala tvoja malá už zvládnuť...budeš potom len nervóznejšia a to ani tebe ani jej neprospeje (z vlastnej skúsenosti)
mne už jedna mamina oznámila,že Patrik nebude nikdy dobre čítať...ťapa...ale nezabudne pripomenúť,že jej malá číta už od 4 rokov 😝
ja verím,že z Patrika vyrastie úspešný človek ...či už zvládne teraz za min. prečítať 20 slov alebo 60 😉

daducha
29. júl 2012

Nas len bude prvak teraz od septembra,cita plynule, ocami,aj text v pohybe.Ale zatial nepochopil caro schopnosti vediet citat.Sadnut si,vziat knizku a hned prejde cas rychlejsie.Ja keby som mohla, citam stale a on ee - ze mne sa nechceeeee 😀 .Ale k tvojej otazke - kazde dieta je ine,to ze ju budes porovnavat s inymi len znervozni teba,nasledne malu a k nicomu to nepovedie.Je fakt, ze po prvom rocniku uz by mala citat viac menej plynule, myslim aj pouzivanie slabikovania,no urcite nie ako dospelak.Este si môze zmylit pismenka,dlhsie slova slabikovat,no mala by rozumiet,vediet povedat o com cita.
A ako ju motivovat? Nenasilne,ako baby pisali,citat na striedacku s nou,knizky o tom co ju bavi,kratke texty,vesele basnicky.Urcite to zvladne ,kazdy ma ine tempo, ak tam nie je specificka porucha ucenia,co uz by sa ukazalo,vsetko bude ok 😉

zuzanah75
3. okt 2013

Mojho syna 7. rocneho chytili komiksy, tak luska uz druhu knizku. Myslim, ze je velmi dolezite, aby si dieta samo vybralo, co by chcelo citat. Mozno by ste mohli spolu skocit do knihkupectva alebo do kniznice, nech si vyberie.

kamaska501
9. nov 2013

nepreda baby niektora knižky od G.FUTOVEJ?

glamur
3. apr 2017

Ahojte mamicky, tiez mam prvacku. Sice miluje knizky, ale sama citat nechce, aj ked jej to celkom slysne ide. Mam taku skusenost, ze mame v triede dieta, ktore este v novembri, pri vyucbe len abecedy /podla mna to dieta uz dobre 2 roky riadne cita!/ precitalo pani ucitelke 95 slov za minutu. A od tohto faktu sa pani ucitelka odpichla...vazne! Dueti ktore len pochopili ako sa tie slova slabikuju ihned ostali neprosperujuce.lebo hedno dieta cita ako dospeli clovek! je to motivujuce pre ostatne deti? Urcite nie... niektore deti su citlive, niektore maju podobne fakta na salame... namesto toho aby dietom sa vysvetlilo, ze to citajuce dieta uz daVno vie citat, detom stale sa hovori - no si horsi/a ako ten/ta.... a takto podla mna sa ubija chut vedet citat. Ale napriek takemu "fajnemu"skolskemu sposobu naucit deti milovat citanie a knihy, ja oobne riesim to inac. Motivujem dceru preco.... sem tam jej poviem ze nevidim co je napusane, nech mi precita a td.. este minimalne 2x do tyzdna sa s dcerou stavim v nejakom knihkupectve, a tam si spolu vybere nejaku knizku a na striedacku precitame stranu-dve... stravime tam sice 1.5 - 2 hodky, ale stoji to zato... dame si nejaky cajik, fres, kolacik a vybereme par kniziek a citame nehaky kusky textu z roznym stran.... uz sme takto kupili par kniziek a dcera mi ich ozaj z velkym zaujimom aj precitala na hlas! / kazdu 5 stranu citam dcerke ja/. My, dospely, predsa vieme precitat tak, aby uz len intonaciou to dieta zaujat.... co ma vsak rozculuje tak ako sa prekladaju mena a teda vo vela prekladoch s anglickeho jazyka - mena sa pisu po anglicky, ale sa sklonuju po slovensky... dospely gramotny clovek tomu rozumie, ale dieta - tazko. Dalej, tiez moja osobna skusenost - dieta chce precitat nejaku knizku, lebo ju prave cita ci uz precitala kamaratka, a hovori ze je to super ci sranda... funguje to! Podla mna kazde dueta chce pozornost rodicia, rodic ma najst ten cas - princip nieco za nieco. Aspon u nas to tak je a vazne mam tu odmenu za svoju prioritu - moja dcera - dueta mi povhe vsetko co citi, co mysli, a td... citame, blaznkms, hrame sa, uvime sa, proste si uzivame.... praca a povinnosti vedya pockat, ale cas nie!