Aké záujmy majú vaši 10-roční chlapci?

nikiki29
24. júl 2022

Ahojte, zaujímalo by ma čo robia vaši 10 ročný chlapci vo voľnom čase… mám 10r brata, bývajú v inom štáte, teraz som u nich na návšteve a som z neho celkom sklamaná. Ráno vstane a ešte po tme, kým ostatní spia zapína tablet a hrá online hry, to trvá až doobeda, aj pri raňajkách, potom obeduje, poobede sleduje rôznych YouTuberov alebo YouTube návody na tie hry čo hral od rána, popri tom stále TV. V podstate z izby vychádza len na jedlo, aj to sa hnevá, niekedy odbieha a je v izbe. V podstate nemá žiadne iné záujmy okrem video hier. Nechce ísť ani na pláž, k moru, do parku na ihrisko ani nehovorím… môj syn je ešte malý, chcel by sa s ním hrať, ale brat ho samozrejme len vyhadzuje z izby, vystrkuje ho aj nasilu a zúri keď malý k nemu príde aj keď sa len pozerá. Ja ho rešpektujem, malého vždy beriem preč, nepúšťam ho za bratom a pod. ale som z toho trošku nešťastná 😏 ja by som nechcela aby moje dieťa sedelo 24/7 za obrazovkou. Ale hovorím, môj syn je malý, možno mám ružové okuliare o jeho budúcich záujmoch 😂
Nechcem nič meniť ani súdiť ani radiť, nie je to moja domácnosť. Len ma zaujíma či je to bežný štandard v tomto veku… ako to máte doma vy?

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janettdamian
24. júl 2022

Nie je to štandard, ale je to asi v jeho prípade už závislosť. Deti sa veľmi rýchlo namotajú na virtuálny svet. Ja musím tiež doma na to dávať pozor. Syn má 10r. Ale keď máme spoločné aktivity, alebo ide s kamarátmi je OK, nemá problém vypnúť hry a ísť žiť.

pribinak
24. júl 2022

Deti od malička treba viest k aktívnemu životnému štýlu, treba mat záujmy, aktivity či nejaký koníček, od športu, cez hudobne nástroje, jazyky, maľovanie či rybačku alebo turistiku alebo zvieratá

Jasne, že dieťa ktoré nemá aktívne vyplnený svoj volny čas tak stravi deň sedením za pc či s mobilom

Je to chyba rodičov.

Popri aktívnom životnom štýle, deti si vytvárajú kamarátstva, trénujú sociálne a komunikačné kompetencie tvárou v tvar, rozvíjajú si rôzne zručnosti

tianna
24. júl 2022

@nikiki29 no žiaľ dnes asi dosť bežné.. švagriná to má tiež takto.. keď mu fon vezme celý deň presedi a cumi doslova doblba.. kamarátov nemá, je taký svojský (možno je tam nejaká dg aj ťažko povedať).. na hračky je už veľký alebo teda minimálne ho už cca od 7 rokov vôbec nebavia, v podstate nemá asi ozaj čo.. na šport doslova drevo..

mirkava
24. júl 2022

@nikiki29 tvoj brat je závislý 😒. Mam 8 ročného syna... smerovalo to presne k tomu istému... sledovanie YouTube, hranie minecraft aj celý deň.... až som mu to raz zatrhla... zobrala mobil zakázala NTB.... tak to bolo niečo strašné... nechcel to prijať .. hádzal sa o zem... a potom ho to prešlo... začal kresliť, hrať sa aj inak ako na mobile. Neskôr som mu povolila 2 x 45minut denne....

nikiki29
autor
24. júl 2022

Ďakujem za odpovede… na jednej strane som rada, že toto nie je norma, hlavne kvôli svojmu dieťaťu… no na druhú stranu ma to aj mrzí 😪
@tianna no toho sa ja bojím, že syn bude na šport drevo (ja napríklad drevo som) a iné ho nezaujme. Akože potom čo tie deti robia? Celý týždeň ako sme spolu s bratom nad tým rozmýšľam, kde sa stala chyba, a k čomu viesť deti, ktoré nemajú záujem o nič - tak ako brat 🤔
@mirkava presne Minecraft hrá aj brat. A okrem toho možno aj niečo iné. Ale o ničom inom nerozpráva, len o hrách, záujem o niečo iné žiadny. A 2x45 funguje dlhodobo? Ja teda tiež občas niečo hrám a to som “stará krava”. Mám pochopenie pre 30-60 minút. Ale toto čo vidím u brata. Len krútim hlavou… chytá nervy aj keď prehrá, nedarí sa mu, alebo ho niekto vyruší 😏
@markus1 brat nerobí ani domáce práce, nie je o to ani žiadaný a keď náhodou mal odniesť tašku na pláž, tak to bolo frflania a kríženia očami a zdutých ksichtov že až 😑 on tu má väčšinou taký mamahotel…

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oliali
24. júl 2022

@nikiki29 asi je to o nastaveni v rodine… mam 8 rocneho, vela sportuje, vacsiu dna je vonku, bazen, mladsi brat, hraju sa… na tablete ma pocas sk. roku povolenych 30 minut denne a teraz cez prazdniny 45 minut… toto co pises je pre mna extrem a nedovolim to… je pravda za klasicke hracky ho bavia coraz menej ale snazim sa to usmernovat, zapajam aj do domacich prac, ponukam knihy, spolocenske hry atd. Vlastny mobil ani PC nema, cize zatial to vieme korigovat my rodicia

mirkava
25. júl 2022

@nikiki29 niekedy funguje niekedy nie. Práve včera sa strašne rozčulil keď som mu po dohodnutom čase vzala mobil. Pozerá minecraft aj na YouTube. Stráca záujem o ostatné veci. Po včerajšom incidente kedy sa začal znova hádzať o zem som pochopila ze asi to budem musieť stopnúť úplne. Ma teraz na týždeň úplný zákaz mobilu aj YouTube.
Toto je blbnutie tých stále malých detí. My rodicia ešte moc nevieme co stým, keďže sme sa s niečím takým v našom detstve nestretli.

janickacrazy
25. júl 2022

@nikiki29 no je to v prvom rade chýba jeho rodičov, že mu to dovolia. Okrem športu existujú aj iné krúžky pre deti, letné tábory na rôzne témy, môj syn bol už na dvoch táboroch a tiež nie je nejak športovo nadaný. Chodili tam na výlety, do planetária, na kupko, do ZOO, do jaskyne, atď. Vždy sa dá niečo nájsť.

kaktusik007
26. júl 2022

@nikiki29 najvacsou zalubou mojich deti je zrovna minecraft, youtube a este asi 2-3 hry na telefone... uprimne, cas obmedzeny nemaju, teraz predsa len su prazdniny, cez skolsky rok to je o ich pripravenosti do skoly a o poznamkach, co nosia... Ale kedze sa ucia na jednotky, starsieho dost casovo vytazuju tanecne treningy a vystupenia, tak neriesim. Telefon / ntbk beriem z izby vecer (teda cez skolsky rok - chodia spat uz o 20:00) teraz cez prazdniny je vsak rezim vyrazne volnejsi a ntbk aj telefony maju v izbach... A ano, vstane o pol siestej a zapina hru... no tak je na hre - viem ze cely den nebude a viem ze chodime po vyletoch, a predsa len - zakazane chuti najlepsie.... a zase - su prazdniny, su to jednotkari, ked potrebujem - pomahaju, a do toho starsi ma dost treningov a vystupeni.... A samozrejme casto teraz tie telefony odkladaju sami od seba a hraju sa spolocenske hry, tych mame fakt kopec... Cize je to take obojstranne vyvazene, aspon tak to vnimam ja, a preto mam mozno pre niektore benevolentny pristup v tomto. Synovia maju 12 a 11. - buduci siedmak a priman.

nikiki29
autor
26. júl 2022

@mirkava tohto sa aj ja bojím, neviem čo s tým… a ide mi to “na nervy” keď je niekto takto ponorený do hier, až mu to ovplyvňuje bežný život. Ale čo s tým? 🤔 na to odpoveď asi v tejto diskusii nenájdem. Prídem o 5 rokov, keď bude v tom veku aj môj syn 🙈
@janickacrazy na hľadanie je už asi neskoro, možno mali rodičia začať skôr… on odmieta všetko čo mu ponúknem ja, mama zas povie, že on je introvert, mám ho nechať tak = samého v izbe za PC 🤷🏻‍♀️
@kaktusik007 áno toto čo píšeš je také benevolentnejšie 😊 ale na druhú stranu píšeš, že je to vyvážené, výlety, spoločenské hry, krúžky… asi je to o tom, čo vyhovuje nám rodičom 😊 mne by brat ako syn vadil 🤷🏻‍♀️ ráno vstane a hrá - to by som ešte prežila do raňajok, ale aby prevracal očami, zúril (vrčal, či čo to za zvuky robí) keď ho voláme na obed, do potravín ani náhodou nejde s nami, a keď šiel raz, nezobral ani jednu najmenšiu vec aby pomohol vybrať nákup z auta, domáce práce od neho nežiadajú, z pláže chcel ísť domov po 2-3 hodinách lebo sa vybil tablet, v parku zas hodinu šomral, že načo tam sme, keď sa ho kedykoľvek človek spýta čo chce robiť odpoveď je tablet 🤷🏻‍♀️ ja už neviem. Smutná som z neho. Budem smutná ak bude taký môj syn. Ale rodičom to nevadí, tak asi je to tak v poriadku v ich rodine… 😏
Každopádne, dievčatá, som veľmi rada, že to nie je štandard dnešnej mládeže a že je možnosť mať to doma aj inak 😊

janickacrazy
26. júl 2022

@nikiki29 no porozprávala by som sa s rodičmi, či im nevadí, že ich syn je závislý od počítačových hier, ako jedna vec je dovoliť deťom sa zahrať na PC alebo tablete 2 hodiny denne, ale toto, čo opisujes, je dosť extrém, čo z neho vyrastie? Nemá žiadne povinnosti, len vysedava na kompe.

jana_eyre_2
26. júl 2022

Mám aktuálne 10r syna je najstarší z mojich 3 detí.. jeho záujmy sú - bicykel, lego, fľak (časopis) knihy (má rád knihy roalda dahla, aj HP, či smradov) plávanie, blaznenie a enklave mobility (to je posilovanie vlastným telom) samozrejme rád hrá aj hry, ale má ich dovolené len v sobotu podvečer.. to hrávajú na mobile, či xboxe pohybové..

Aj ja sa snažím ich od závislosti na tablete alebo mobile uchrániť čo najdlhšie sa bude dať.. nie som naivná, viem že raz príde čas keď ich najhlavnejši záujem bude si chatovať s kamošmi, alebo tukat do mobilu, ale myslím že 10rokov ešte nie je ten vek keď sa to dá tolerovať.. ak to však má niekto inak, ok jeho rozhodnutie a ja ho rešpektujem.. mne by bolo luto ak by sa venoval len takýmto veciam, nemyslím že je ok ani to že sú na nete závislí dospelí, nie to ešte dieťa..

kaktusik007
26. júl 2022

@nikiki29 to co popisujes ty je uz moc aj na moj benevolentny pristup ;) akoze toto by som netolerovala, aby protestoval ked ma ist jest.... ale ono je to o rodicoch - tiez to mam v rodine, dieta ma tablet a je pokoj a presne toto zial niekomu vyhovuje - to, ze rodic nevidi ako to dieta doslova az debilnie - to uz s tym nespravis nic. Zial.

iwesska
26. júl 2022

Nie je to normalne,je to len a len chyba a lahostajnost rodicov. Moj ma 11r., nedbal by tam tiez sediet nonstop. Bohuzial,mame pravidla a moze hrat max.hodinu denne a moze aj po hlave skakat a salta robit. Dokonca 2 dni v tyzdni uplnu pauzu. Viem preco som to takto nastavila a mam zas doma normalne dieta bez zachvatov a vybuchov zlosti. Niektori rodicia ale maju v pazi,hlavne nech decka neotravuju a daju pokoj a odovodnia to tym,ze ved aj ini kamarati hraju. Tak ved ich volba🤷‍♀️Akurat,ze cim budu starsie,uz sa tohto zlozvyku nezbavia. Moj si miesto toho vela cita knihy,chodi von, hra sa so sestrou,sklada lego.

nikiki29
autor
26. júl 2022

@janickacrazy nevyžiadaná rada je najhoršia rada 😏 samozrejme som skúšala aj navrhnúť iné záujmy (v športovom obchode sa prejavil záujem o box) ale výhovorky rodičov bol covid, na box je malý, na hudobný nástroj vraj nechce chodiť (má skvelý sluch - škoda)… čo viac z tejto pozície môžem robiť? Aj som otvorene povedala, že z môjho pohľadu je závislý, ale ospravedlňovali to tým, že on je takto spokojný, že vekom to prejde, že je introvert a pod. Vieš… moje dieťa to nie je 😏
@jana_eyre_2 žiadny vek nie je ok na závislosti… ja sa desím chvíle, keď to príde na môjho syna, lebo to neviem akceptovať. A je jedno či má 10, či 18…
@kaktusik007 dám tablet, mám kľud, toto je presne ono… tým to začalo. Žiaľ 😏

janickacrazy
26. júl 2022

@nikiki29 chápem, že asi viac urobiť nemôžeš, no vekom to neprejde, bude to len horšie, žiaľ, rodičia si to možno neskôr uvedomia, snáď nebude neskoro