8 ročná dcéra má problémy v škole. Pomôže jej psychológ?

triomama
9. dec 2013

Som zúfalá s učenia mojej 8-ročnej dcéry,kým na ňu nenakričím,ani ju nenapadne pozrieť do zošitov.Pokial nad ňou nestojím,nič neurobí poriadne,čítanie jej nejde,teda ide ale strašne pomaly,v škole nestíha,nedáva pozor.Má síce 1,2,sem tam 3,ale stojí ma to neskutočne veľa nervov a ročulovania sa.Nevenuje vôbec pozornosť tomu čo má.Rozmýšlam nad návštevou psychologičky,lebo už fakt nevládzem.Dám jej na napísenie úlohy 5-10min a nenapíše to ani za 20min kým jej necapnem.Proste robí všetko iné,len nie to čo má.Všeobecne je mám taký dojem spomalená,na všetko má proste čas.Keď po nej všetko neskontrolujem,tak si doma nechá aj aj hlavu.Prosím poraďte.

emily76
9. dec 2013

Treba sa objednat do pedagogicko/psychologickej poradne, oni s dcerkou preskusaju, porozpravaju sa s nou, zdiagnostikuju a tebe poradia. Moj starsi syn je presne ako tvoja dcera. Ja som stale tvrdila, ze keby sa mne mama tolko venovala, tak zs vychodim za 4 roky :( jeden den sa naucil, na druhy doniesol 5. Zistili napr, ze mu ide lepsie ustne skusanie ako pisomne, tak ho ucitelky viac skusali. Na matike, ze maju pozerat nie len vysledok, ale aj postup, ci dobre rata.. chce to potom pomoc aj od ucitelky, nakolko je ochotna akceptovat odporucania poradne. Drzim palce.

brisilda
9. dec 2013

ja som mala ten isty problem 😝 ucitelka spozorovala, ze nieco neni v poriadku a sama nam navrhla aby sme si nasli psychologicku ... mam doma dislektika 😔 neboj zvladnes to 😉 ...je to na dlhe rozpisovanie no psychologa jednoznane odporucam navstivit

simi222
9. dec 2013

Ahoj,no to ako by som čitala o mojej dcere a sebe.Moja dnes ma 9 rokov,to iste kopec nervov,predsa som sa dokopala ku psychologičke ta po 3 sedeniach povedalaže ona je tak zlata a rozumna,žiaden problem.Potom jej povedala,čo jej chyba a prečo sa tak sprava,tak sme prišli na to že chce večer sa bavit vela zo mnov,ja ju stale chvalim aj ked jej to nejde,hovorim ked bude mat aj zle znamky,ja verim že to zvladneme a ona ma na to.Predstavte ako sa to zlepšilo,ked aj učitelka povie že zas sa zhoršila ja aj tak držim z dcérou a jej pomaham ako možem,no a pomalu ide aj puberta a to musíme zvladnut.Dufam že to pochopite čo tu pišem,neni som zo SK.Ja som rada že som bola u psychologičky aspoň viem ako to je,tak to vam neuškodi.Držim palce 🙂

alena0305
9. dec 2013

Ja učím na ZŠ ale 5-9. ročník. Ak sa dá - opýtaj sa priamo učiteľky - ako sa jej javí na hodinách (v porovnaní s ostatnými deťmi, doma nemáš s čím porovnať) a čo by ti ona odporučila. Buď možeš ísť do tej poradne s jej odporúčaním - ona vypíše papiere ako reaguje na hodinách - je to asi 5 strán a dá podnet na poradnu a dajú ti termín. Alebo môžeš skúsiť aj sama tam zájsť. Tam sa vlastne zisťujú poruchy učenia alebo aj poruchy správania, pozornosti. Na základe tých výsledkov ti odporučia ako sa jej venovať doma a ako v škole. Pokiaľ by mala nejaký problém - v neskorších ročníkoch sa s ňou môžeš učiť 3 hodiny denne a nebude to mať účinok. Takéto detičky - majú potom inak hodnotené previerky a pod. To je na dlhé vysvetľovanie. Napr. dieťa s poruchou pozornosti ADD - vyruší niečo pri práci a nedokáže sa k tomu vrátiť a sústrediť. Pre začiatok - musíš sa zavrieť do izby a robiť úlohy s ňou a čo najmenej rušivých vplyvov.

lubka1983
9. dec 2013

Presne tak ako radia a pisu..aj my sme boli mame add. Sme pomalsi,ale ide to.je to na dlhé pisanie.raz je dobre mame jednotky potom zas vypne,spi nesustredi ked ho nieco rusi koniec......nasobilke sme sa ucili ze sme ju pisali na papieriky,to sa robi pri kratkodobej pamäti....chce to vydrz.aj ja som bola v koncoch furt pozerat knihy vsetko zabudal,raz siel do skoly v hornom pyzame(esteze to vyzeralo skoro ako tricko,bozr)skoro som omdlela ked som prisla z roboty a videla to😀 uz je piatak a ked ma na vysvecko trojku z matem a sj tak sa nezblaznime.....

saurian
9. dec 2013

vseobecne plati, ze sa dieta, ktore je inak sikovne, venuje uloham neprimerane vysoky cas a vysledky nie su take, ake by si ocakavala, tak je predpoklad ze moze ist bud o nejaku dys-poruchu alebo o poruchu pozornosti. nepises ako pracuje v skole, ci su tam tie iste problemy ako doma. urcite by som navstivila psychologicku, aspon budes vediet dovod preco to tak je, poradi, popripade da odporucanie do skoly a tym padom mozete byt v tom uceni uspesnejsi s mensimi nervami.

mamina855
9. dec 2013

MILUJúCA MAMINKA som mamina troch deti ani neviete aká som rada že som našla tento članok ja mam štvrtáka a mame isť k psychologovi ale ja to odmietam a mam asi takýto dôvod lebo pani učiteľka môjho syna povedala že začal zamieňať o s a tak mame isť ku sociálnej pracovničke a tá nam povie či s nim terba niekde isť a to bolo v treťom ročniku januar no poviem vam syn prišiel zo školy a ani s nim nebola reč až po hodine sa rozplakal a začal rozprávať kde máme isť a to bol v piatok celý víkend sme mali v háji ani jedna maminka si nedokáže pripustiť v čom urobila chybu ale dobre nám to dopadlo povedala že nevidí chybu v len toľko že sa nesustedí ale že to nie je nič važne tak sme doma cvičili dalej diktáty a teraz pred mesiacom tieš začala že treba isť s ním na psychologiu a aj bi sme šli ale pani učiťeľka ma tak vytočila ked ma bez môjho a manželového súhlasu tam obiednala a zatelefonovala že tam máme íť v tedy a vtedy no moje nervy tak som jej povedala že si to vyslovene neželám ,dnes som bola v škole a pani učiteľka mi dala podpísať lístok s tým že s tým nesúhlasím tak som to podpísala ale dnes večer mi syn s plačom povedal že sa v škole hambí lebo všetky deti písali celý článok len jemu dala dve vety ja som skoro pri ňom s infarktovala ale zasmiala som sa a povedala že aspoň si nemusel veľa písať poradte mi čo mám robiť som v úskych a zabudla som dodať že na konci tretieho ročnika sme boli na psychologických testoch čo býva v škole a tam nam povedali že je tocha nepozorný ale že je v
matematike šikovný a ale že nemaju s nim žiaden problém ......ved na začiatku učiteľka vravela že je to na moja vec či tam pôjdeme a oni nas s tále tlačia aj v škole synovi povedala že či tam ideme a on povedal že ešte nie a ona mu povedala ale veru tam pôjdeš ,mne sa zdá že je tam zlý prístup zo strany učiteľky poradte mi prosím ????????????????

yidaky
10. dec 2013

Ahoj ja len tolko...Treba sa porozpravat aj s ucitelkou, ako to vnima. A potom ist aj za psychologickou. Naozaj tam moze byt nieco ako add, alebo aj iny problem. A to, ze po nej vela kricis, hnevas sa na nu, ze jej to dlho trva, ze jej to nejde a az treba niekedy capnut a tak...je podla mna velmi demotivujuce pre dcerku! A potom je to zacykleny kruh...ju to odradza, nechce sa ucit a ty si z toho este viac na nervy. A je velka pravdepodobnost, ze sa to bude uz len zhorsovat takymto pristupom. Ona ma pocit, ze je hlupa, neschopna, nezasluzi si tvoju pochvalu, tak preco by sa mala snazit, ked je zaskatulkovana....Napr. to ze pomaly cita...netreba ju pohanat, aby citala rychlejsie. Treba ju skor podporit a podrzat, ked jej nieco nejde. Inak rovnako odporucam, ked sa uci, aby si sa ucila s nou. A niekde v klude, aby ju nic nerozptylovalo...a hlavne treba zmenit cely pristup, najma z tvojej strany. A potom zmeni aj dcerka. Porozpravajte sa o tom, spravte hrubu ciaru za vsetkym a pekne zacnite spolu od zaciatku. Treba ju podporovat a podrzat. Jasne, ze zmena nebude za tyzden, ale treba vydrzat. Nevravim, ze treba chvalit za vsetko, nie za veci, ktore by mali byt samozrejme, ale...
Prepac, nemyslim to v zlom. Ja sama mam doma dieta s adhd a viem, kolko energie a trpezlivosti ma to stoji....deti su velmi citlive a odohravaju sa v tych ich hlavickach take veci, ze by sme ani nepovedali 😒. Moja starsia si napr. myslela, ze je adoptovana, ze nie je moja vlastna. Vyvodila si to z takych situacii, co by ma ani nenapadlo...z urciteho nasho nespravneho pristupu, nadobudla pocit, ze nie je dost dobra a tak. Proste nastala v jej zivote nejaka vyrazna zmena, s ktorou sa musela popasovat. My miesto toho, aby sme jej pomohli, tak sme k tomu tiez nepristupili spravne. A trvalo nam, kym sme na to prisli, ako by sme sa mali spravat...a teraz napravame "nase" zlyhanie". Tak na tom pracujeme a hlavne ja a potom vidim zmenu aj na dcerke. Ja ta naozaj neodcudzujem, presla som si niecim podobnym. Proste aj my sa musime ucit, ci uz trpezlivosti alebo lepsiemu pristupu... 😉. Takze hlavu hore, predychavat a treba proste zmenu pristupu, najpr z tvojej strany. A tu by mohli pomoct a najma poradit psychologicka ci pracovnicky z pedagog. centra ako na to 🙂.

ivett1
10. dec 2013

@triomama myslím, že ti už mamičky dosť poradili, ale ešte zduplikujem, choďte do psychologicko- pedagogickej poradne, najlepšie v mieste vášho bydliska ... kontakty si nájdi na webe a objednaj sa, alebo zapoj aj učiteľku v škole - mali by mať kontak na školského poradcu v tejto oblasti - určite ti pomôžu...psychologička ti poradí, ako na to ... niekedy je to potrebné, lebo zase na webe síce najdeš všetko, ale lepšie si zapamätáš postup, keď ti to aj niekto poriadne vysvetlí a uvedie aj príklad...
@mamina855 podľa môjho názoru vás učiteľka do toho "tlačí" asi preto, že sa jej niečo nezdá ...mám z toho dojem, že jej na ňom záleží a chce mu pomôcť...dokonca ťa aj objednala, lebo si asi myslí, že treba konať rýchlo a nie vyčkávať, aby potom zaostal za svojimi spolužiakmi ...to len hádam...prečo odkladáte tú návštevu u psychológa...veď to vám môže len pomôcť, čo keď tým, že ste tam ešte neboli, to synčekovi len a len viac sťažujš ...alebo si psychológ, či pedagogický poradca?...ale aj tak mi to celé príde, že UČITEĽKE ZÁLEŽÍ na vašom synovi, niečo tam nie je ok (ona skôr vidí, že má nejaký problém- veď je s ním skoro celý deň v škole) a ona to chce riešiť ...tak ...nezdá sa ti to?...prečo by vám potom vybavila ten termín u psychológa?...asi by ju to nezaujímalo, keby jej na tvojom synovi nezáležalo (možno je šikovnejší ako sa zdá, len mu treba kúsoček pomôcť - to ti už povie ten psychológ)
PS: je mi ľúto, keď vidím fakt šikovné dieťa, ale nie je čas sa mu venovať a tak sa stane, že zaostane za ostanými ...