6 ročný syn nevie povedať R

lienka175
29. jan 2021

Prosím o radu, syn má presne 6 a 1/2 roka a stále nevie povedať R. Na logopédiu chodíme od 4 rokov, poctivo cvičíme, každý deň posielame logopedičke videá, všetky ostatné písmenká sa naučil a to R stále nie a nie... bol to aj jeden z dôvodov odkladu a ja sa desím toho, že v septembri pôjde do školy ako 7-ročný a stále ho nebude vedieť povedať. Máte niekto skúsenosť, že ešte aj takéto väčšie dieťa sa to naučí? Lebo moja svokra stále tvrdí, že sme to zanedbali a že už sa to nenaučí...

pribinak
29. jan 2021

Skúste inú logopedicku.

luckuz
29. jan 2021

@lienka175 so staršim sme chodili tiez 4 roky. A nepomohlo. Vekom to prišlo. Až okolo 9 rokov sa to naučil, začali sme chodit v 5tich rokoch. Kým neračkuje tak myslím že to príde samo. Sú myslím len 2 metody nacviku. Nahradit r písmenom d a druhá cez predĺžene r ( akoby strieľal)). Držím palce

lienka175
autor
29. jan 2021

@pribinak ja si nemyslím, že v tom je problém... podľa hodnotení a recenzií sme sa dostali k jednej z najlepších logopedičiek v meste... mám napozerané aj videá od uznávaných českých logopedičiek a idú na to presne tak isto... on proste nevie uvoľniť jazyk, stále ho napína a tak sa proste R povedať nedá... tak že či ešte dúfať, že ten jazyk naozaj povolí... či má nejaká mamička konkrétnu skúsenosť

luckuz
29. jan 2021

@lienka175 nemá prirastenú uzdičku na jazyku? Ale tak to by si skúsená logopedička všimla. My sme mali aj sondu požičanú (slúži na rozvibrovanie jazyka). Asi len trpezlivosť

lienka175
autor
29. jan 2021

@luckuz nie, to kontrolovala

luckuz
29. jan 2021

@lienka175 tú sondu ste skúšali?

yanni
29. jan 2021

A ked sa nenauci tak co? 🙈

silvike
29. jan 2021

@lienka175 Moj syn tiez nevedel "r" az do cca 7,5r. Koli tomu dat odklad ma veru ani len nenapadlo. Nevedel ho cely prvy rocnik, ale raz do tyzdna chodil k ich skolskej logopedicke. Pred tym sme nikdy nikam s tym nechodili. Hmmm vsude vseho bol pri nej asi 5x po cca 10 -15min. Potom prisla korona, tak sa nikde nechodilo, boli deti doma. Dost ma to stvalo ze stale to "r" nevie aj ked sme tak sem tam snazili nacvicovat a trenovat. Potom prisli prazdniny a mal uz ist do 2.roc. (cize mal 7,5r.) a ja som objednala dvd lucinka pusinka 3, kde sa venuje aj "r'. No 2x sme to kukli, potrenovali sme a do tyzdna to bolo tam ! Takze da sa aj v takom veku ak samozrejme nie je nejaky fyziologicky problem. Tak som bola cela haopy ze sme do 2.rocnika uz sli s krasnym cistym jasnym "ŕŕŕŕ".

tinapa
29. jan 2021

@lienka175 Ani môj ešte nevie a čo som si všimla na online vyučku, viacerí z triedy nehovoria ešte celkom presné pekné r. To príde, postupne, verím tomu..niekedy započujem také náznaky, takže len cvičiť😉..a 🙏

zitaje
29. jan 2021

@yanni no je to rečová vada. Niečo, čomu sa každý snaží vyhnúť, podobne ako napr. krivej chrbtici. Obmedzuje to veľmi výrazne aj výber povolania. Ja by som to isto nezanedbala a trvala na správnej výslovnosti, ak to je len možné, teda ak tam nie je nejaké zdravoté obmedzenie.

@lienka175 v 6 rokoch to ešte nie je zanedbané, ale určite najvyšší čas. Robíte aj rôzne cvičenia jazykom? Proste ten jazyk rozhýbať, oblizovať, skúšať grimasy, kadečo. Moja dcéra sa naučila v 6 rokoch tým klasickým nahrádzaním td, ale ona vyslovene chcela, logopedičku brala ako záujmový krúžok 😎 😀 a bola silno motivovaná. Určite sa nevzdávajte a hlavne dohliadni, aby svokra nehovorila pred dieťaťom, že sa to nenaučí, podvedomie robí tiež veľa... Nerobiť z toho vedu, ale systematicky a neoblomne precvičovať, občas dať úplnú pauzu.
Proste sú veci, ktoré sa zdravé deti vedia naučiť, a treba to dotiahnuť. Môj 7-ročný syn nevie bicyklovať. Túto jar si ideme dať výzvu naučiť ho, lebo je to podľa mňa veľmi dôležité... s r je to podľa mňa podobné. Vidím, aký je to hendikep, že nešoférujem. Za mňa sú to všetko veci na podobnej báze - naučiteľné veci, ktoré ak sa dajú zvládnuť, treba to dotiahnuť.
p.s. áno, chcem začať šoférovať 🙂

tomaskovamaminka
29. jan 2021

Ja len, nedavno som pocula jednu fajn radu, nehovorte, ze cvicite, ale ze sa hrate. ;) Drzim palce, u nas to R vyskocilo zo dna na den.

kristiii
30. jan 2021

@lienka175 ani môj nevedel R, keď nastupoval do školy, nikoho nenapadlo dávať mu kvôli tomu odklad. Ak sa ho nenaučí nikdy, tak nebude nikdy chodiť do školy? Ale naučil sa v prvej triede, raz prišiel k logopedicke a zrazu z neho vypadlo. A to sme tiež chodili dosť dlho. Naučí sa aj tvoj neboj, a keby náhodou aj nie, nič sa nedeje. Aj ja vediem plnohodnotný život 🙂

sorciera24
30. jan 2021

je to ok, moj ma 6 a este nevie, trenujeme....starsi syn sa tiez nacuil az v 1.treide, ekd mal vyse 6,5r. ....a to sme tiez trenvoali, makali, skusali od 4r. ......ked vypadli horne zuby, same nabehlo.....tvoj uz ich ma vonku?.....

marianarem
30. jan 2021

@lienka175 Moja sestra sa naucila R az niekedy na strednej skole. Jej dcera je prvacka a rackuje uplne rovnako ako kedysi ona 🙂 Nie je s tym v skole ziadny problem. Jeden moj spoluziak rackoval este aj celu strednu, potom isiel studovat slovencinu a v ramci toho sa nejako naucil. Takze da sa aj v dospelosti este naucit.

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oblecenie99
30. jan 2021

@lienka175 môj manžel (35 rokov) dodnes nevie povedať úplne čisto "R", najmä teda keď ma rýchlo povedať po sebe ŕŕŕŕŕ.. toto mu nejde vôbec. Ale nikdy to u neho nikto neriešil. Moja sestra nevedela povedať "r" tak veľmi,že ešte aj na základnej škole písala namiesto r písmeno j alebo l. ale vyrástla z toho,nejak sa sama naucila 🤷 Osobne by som to len tak nenechala,a myslím si,že robíte vsetko čo sa dá. Môže sa stať,že musí byť väčší,aby dokázal to odsledovať a dávať si na to pozor (ako môj muž),proste to príde vekom. Skúsenosťou či odborne radiť veľmi neviem,tak aspoň také povzbudenie 😉☺️

evickam1
30. jan 2021

@lienka175 Dcera nevedela R strasne dlho, nedavali sme odklad, len ucitelka v skole mala zvlastny pristup, a stale mi do slabikara vypisovala , ze trenovat , uz ma to nebavilo a nepacil sa mi jej pristup :( a pri tom sme tak poctivo trenovali, nebude to vtom, ze si to nejako zanedbala, to kludne povedz svokre :D viem o com pisem , bolo to strasne tazke nadrvit R, naucila sa to aj na zaciatku 3.rocnika, ked sa im zmenila triedna ucitelka, a my sme vselijako skusali to pismenko, uz som bola z toho nestastna, ze taka velka nevie to pismenko, :(
kamaratkina dcera R vedela pekne povedat, ked mala 1,5r
my sme zacali chodit na logopediu cca 4,5r ked mala

lienka175
autor
30. jan 2021

@sorciera24 nie, zúbky sa mu ešte ani len nekývu, ani jeden

lienka175
autor
30. jan 2021

@kristiii
@silvike odklad sme nedávali iba kvôli tomu, hore píšem, že to bol jeden z dôvodov... ten hlavý bol citová nevyzretosť, je narodený cez letné prázdniny, najmladší v škôlke, absolvovali sme aj testy školskej zrelosti, intelektuálne nadpriemer, emocionálne podpriemer... ten rok navyše v škôlke (v škôlke ako v škôlke, keďže je korona a po Vianociach ešte stále nenastúpil do škôlky, keďže ja mám HO a nechcú mi ho zobrať) mu veľmi pomohol... na školu už pripravený je, len to R

sorciera24
30. jan 2021

@lienka175 no vidis.....pockaj kym vypadnu....uplne inak sa bude rozpravat....fakt u nas R nabehlo hned ako vypadli zuby a rastli nove.....neboj sa, nabehne.....do skoly v pohode bez R.....nebude jediny.....

darkai
30. jan 2021

@lienka175 My sme so starším synom chodili na logopédiu skoro 4 roky. Samotné R sme trénovali takmer rok, naučil sa ho až v polovici druhého ročníka. Niekedy som už bola zúfalá... V škole s tým problém nikdy nemal, ani od detí ani od p. učiteľky. Práveže patril k najsikovnejsim aj v slovenčine. Dnes veľmi rad a vela číta. Takže to chce asi len tréning a čas.

lenka_da
4. feb 2021

@lienka175 pred rokmi nám s týmto pomáhala úžasná pani logopedička susedka, stará škola, už vtedy bola dôchodkyňa, už nie je medzi nami. Hovorila mi, že sa nemám báť, lebo R je úplne normálne keď sa dieťa naučí až... a teraz si fakt presne nepamätám, či povedala až do 7 alebo 8 rokov... lebo proste príroda. Pomáhala mojim deťom trošku rozhýbať jazýček ale vraj ak je problém iba v R a ostatné hlásky sú OK, netreba sa strachovať, deti majú čas a to naháňanie, aby všetko vedeli ešte v škôlke, nie je prirodzené. Učila ich zábavnou formou, žiadny dril, deti sa na ňu tešili.

medulienka81
4. feb 2021

@lienka175 môj syn sa naučil R v treťom ročníku...dovtedy chodil aj logopedičke ale stále to r nevedel....potom sme prestali a zrazu to prišlo samé....proste sám na to prišiel ako dávať jazýček...fakt a starší syn tomu to tiež trvalo ale len do prvého ročníka tuším...proste niekedy netlačiť na pílu...u nás to tak bolo

nikis123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dnes_rozpravam
16. feb 2021

Dobrý deň, som študentkou logopédie a mám za sebou všetky predmety týkajúce sa raného vývinu reči, narušení raného vývinu rečí a porúch súvisiacich s rečou, ktoré sa objavujú už v predškolskom či školskom veku. V momentálnej situácii ponúkam online hodiny (cez teams/skype/zoom/messenger) s deťmi. Či už máte logopéda a iba by ste chceli zintenzívniť terapie, ste na čakacej listine k logopédovi, alebo máte pocit, že s rečou vášho dieťaťa nie je všetko v poriadku, môžeme sa dohodnúť na spolupráci. Mám skúsenosti s prácou s deťmi predškolského i školského veku a verím, že aj v online priestore budeme vedieť zapracovať a zlepšiť komunikačné schopnosti vášho dieťaťa. Ak by ste mali záujem, kľudne sa mi ozvite a poskytnem vám bližšie informácie 🙂