6 ročná dcéra na mňa reaguje hnevom a odporom

30. sep 2020

6r dcérka na mňa reaguje sústavne hnevom a odporom. Napríklad jej poviem nech si ide umyť ruky pred jedlom alebo keď príde zo školy a hneď vrieska že pojde že jej nemám robiť nervy stále. Alebo jej poviem nech sa prezlečie urobí scénu hádže sa vrieska vyhráža sa keď som sa otočila chrbtom prišla a udrela ma. Samozrejme vrátila som jej to vždy keď to urobila preto aby pochopila že sa to nesmie. Nechápem prečo taká ku mne je. Keď jej povie niekto iný aby urobila to či to nemá námietky. Ako zachrániť nás vzťah ?

pribinak
30. sep 2020

Čo tak psychológ? Bije tá 6 ročná dcéra? Čo na to otec/muž?

karhu
30. sep 2020

neviem či ta nenávidí, no rešpekt k tebe necíti žiadny...
tým, že jej vrátiš buchnát sa to nenapraví, sadni si s ňou, pohovorte si, stanov pravidlá a čo bude ak sa nedodržia, a držte sa toho obe

aspinka
30. sep 2020

Chýba jej rešpekt voči tebe neviem si predstaviť, že by si toto kumne deti dovolili. Treba si s nou sadnut a razne jej vysvetlit co si moze a nemoze dovolit. Deti k tomu, ale treba vies od mala nie ked uz maju pocit, ze oni su "na koni" 😉

autor
30. sep 2020

Nemám v sebe prirodzený rešpekt ktorý vzbudzujem u ľudí .. nenarodila som sa prirodzene ako autorita žiaľ .. otca nemá od svojich 2 rokov

kittykat22
30. sep 2020

nemyslim si ze by ta dcera nenavidela. Tiez si myslim, ze ta len neposlucha a rebeluje, lebo vie ze si to moze dovolit. Suhlasim s babami vyssie - mala by si navstivit dobru psycholgicku a poradit sa ako na dieta. Teraz je este mala a robi hluposti. Ale ked bude mat v 15 na haku co jej povies, ked nieco vyvedie, tak moze byt problem.

0silvia0
30. sep 2020

To co sa deje so 6rocnymi detmi? Ved tu je tusim kazdy den tema o 6 rocnom zurivom decku😳

kacena4
30. sep 2020

prepac ale to nema s "prirodzenym respektom" nic spolocne ze ta nepocuva 6r. rozmaznana dcera. evidentne nemas doma urcene hranice a ona ich prekracuje ako sa jej zachce, staci sa pozriet na to ze "ona ta udrie a ty jej to vratis aby pochopila ze sa to nesmie" to je co co ste dve male soplane co sa doma otlkaju navzajom? vdak ty jej musis vysvetlit ze takto to nefunguje v zivote, ze sa ludia nebiju ale slusne komunikuju medzi sebou a maju pravidla, ked pride domov prezuje sa, ked otvori chladnicku vyberie si nieco a zavrie ju, vecer si umyva zubky, ked je v skolke pocuva pani ucitelky .... a tak to plati aj pri vas dvoch. tiez musis nastavit nejake pravidla napiste si ich jasne jednoduche na papier - skus si nastudovat nejake knizky o vychove dietata aby ti to pomohlo alebo clanky na googli je ich tu habadej a zacnite fungovat na sposobe ked.... tak... napr. ked pomozes vylozit umyvacku mozes sa ist hrat. ked sa prezlecies do postele a umyjes si zubky mozes este chvilku pozerat telku (ale musi to stihnut do urciteho casu). .... neviem ci uz chodi do skoly ale ak nie tak cakaj ked pride skola, pravidelne vstavanie, ulohy... to len zacne tvrdy rezim... drzim palceky

autor
30. sep 2020

Miestami mám chuť to už vzdať. Investovala som do toho príliš veľa času hľadala všetky možné riešenia snažila sa jej dať čo najviac zážitkov a svojho času maximálne ako to šlo. Mám príliš mäkké srdce v živote nebolo veľa ľudí ktorí by ma rešpektovali neviem hovoriť nie a nemám pevne dané hranice nemám to proste prirodzene v sebe. Veľa veci dokážem prehliadnuť prepáčiť a zabudnúť sem tam ma to na sebe štve. Ale nikdy som nemala s nikým taký problém ako s ňou..mladšia dcéra ma rešpektuje nevystraja také veci ako staršia. Bojím sa akurát že to obkuka a bude to robiť tiež. U psychológa sme boli vraj nie je citovo zrelá. Nedal nám však žiadnu radu ako s tým pracovať a odbil ma po prvom sedení ze z toho vyrastie.

alexandra2010
30. sep 2020

respektuj dieta a bude ta respektovat. robi len to co ty robis odkedy Ta vnima. Zacni praktizovat carovne slova: prepac prosim a dakujem. Dieta je partner.

zunastruna
30. sep 2020

Neskúšiť Martinu Vagačovú? Efektívne rodičovstvo. robí aj individuálne konzultácie, aj online... určite treba na vzťahu popracovať, najlepšie tipy Ti dá odborník. Držím palce.

autor
30. sep 2020

@alexandra2010 to ju práve nonstop učím. Kým mladšia čo sa teraz naučila hovoriť hovorí ďakujem prosím a prepáč vždy ju stále musím napomínať lebo od malička nedaj bože aby sa to naučila. Vždy a na každého len daj a chcem .. nedá sa ju to preučiť. Až keď sa jej spýtam čo sa povie tak až vtedy povie zázračné slovíčko. Prepáč povie až keď príliš prestreli a po hodine dvoch jej to dojde ľúto

kittykat22
30. sep 2020

@0silvia0 pretoze o dobrych detoch netreba zakladat diskusie 😅

millky
30. sep 2020

Veta, že jej nemáš robiť nervy, je u mňa stopa číslo jedna. Najskôr ju pochytila od niekoho, kto jej to často opakuje/opakoval. Tento vek, je typickým pre správanie podľa preberaných vzorcov. Nevedomky deti opakujú a skúšajú to, čo začínajú intenzívne vnímať, no ešte tomu nie až tak rozumejú. Jasne, že vie čo to je mať nervy, ale prezentovať to dospeláckou frazou "nerob mi nervy" je tomuto veku obkopírované. Tak isto, ako keď začne dieťa hovoriť "do frasa". //Čo to je frasa???? Neviem, ale viem kedy to použiť.... // dieťa ani nevie, že je to Fras a aj tak to používa v správnej súvislosti.
A teraz k veci, skôr by som sa zamerala na to, čo pri nej komunikuješ ty sama. Udrieť ju naspäť? Veľmi zle, podporuješ v nej poznatky útoku. Ak nabudúce príde a udrie ťa len tak z ničoho nič, reaguj skôr: Heeej???? A to čo má znamenať? To začo som dostala???? Vymen si s ňou rolu. Skúša byť v tvojej pozícii, chce byť rovnocenná. Nauč ju teda reagovať ako dospelú. Garantujem ti, že ju prekvapíš a prinútiš ju rozmýšľať nad vlastným činom. Nevráť jej úder....lebo tým ju len podporíš v chuti bojovať s tebou a jej myšlienky budú zamerané len na amorálne činy. Síce netuším aký vzťah máte medzi sebou a ako sa k nej správaš a koľko máš trpezlivosti s ňou. Ale skús to.

0silvia0
30. sep 2020

@kittykat22 jasne, ale prave 6 rocne su taketo problemove? 🤔
Toto je tretia diskusia za posledne dni tykajuca sa tohoto isteho problemu😳

alexandra2010
30. sep 2020

treba vydrzat a nemenit nic na pravidlach. Pride to. Ostan vzorom a ona Ta bude sledovat. Mam vyskusane, ale nie som na deti sama. Ked jeden rodic chyba ako vzor, dieta moze mat pomotane...asi...nemudrujem....myslim...
Dieta by sme nemali udriet. Vcera mi povedala 6rocna, ktora stale spomina na mladsie casy...ze spomina ze som jej dala po zadku a bolo jej velmi zle...vysvetlila som jej a ospravedlnila. Mala iskry v oku, necakala odomna.

kittykat22
30. sep 2020

@0silvia0 mozno preto ze zacali chodit do skoly a rodicia po nich 1x v zivote zacali intenzivne vyzadovat veci. Kamaratka mala ten isty problem so synom, po nastupe do skoly. Podla mna ten problem tam bol vzdy, lenze pokial ich nechavali robit co chceli - lebo skolka, tak to nebolo vidiet. Akonahle sa zacala skola a povinnosti na ktore tlaci matka, tak to nejde nevidiet. Ale mozem sa mylit ..

alexandra2010
30. sep 2020

ja komunikujem s dcerami ako s dospelymi niekedy. Nie preto lebo ich nutim do tej role, ale aby sa citili rovnocenne. Pytam sa ich, co si o veciach myslia. Vedia ze chyby maju aj nasledky a napravime ich. A mam 10 rocnu Down dceru, mentalne 4-5 rocna a to iste s nou robim. Je uzasne vidiet ako sa tesia byt niekedy rovnocenne...

asia83
30. sep 2020

@alexandra2010 Myslím, že autorka tento spôsob výchovy praktizuje doteraz. Preto je tam, kde je.

alexandra2010
30. sep 2020

@asia83 udrie ma dieta a samozrejme vratim jej to...?! mas 6 rokov, udries mamu lebo si to niekde videla, mas chaos, chyba Ti mozno nieco.....a mama Ti to vrati. Co ti prebehne v malom mozgu?

stanislavicenka
30. sep 2020

Tak najdi ineho vnimaveho psychologa, ktory tu Radu da.
A vratit capnutie, to nie. Jasne, ze v cloveku to hned vrie, ked ta niekto udrie, ale takto ju nenaucia, ze to robit nema. Prave naopak
A ked nieco prikazes, tak said toho drz, bud dosledna.
Ale mozno jej tiez nechaj volnost, rizhodnut sa vo vrciach, v ktirycu moze. Umyt ruky? Asi to vie, a nepotrebuje pripominat, napr., Ci ine zauzivane cinnosti

ofra
30. sep 2020

Mila autorka, neprecitala som celu diskuziu, ale mas nahlad na situaciu a vidis, ze ti dcera zrkadli len tvoje vlastne tiene, nejasne zivotne aj osobne hranice. Cesta nevedie cez pokyny pre dceru, ale cez pracu na sebe. Je to dlhy proces a ty to sama tusis. Moc ti doporucujem pozriet sa na webove stranky ceskej Nevychovy, mozno ti to da nejaky feedback a pomoze vykrocit spravne. Nech sa vam doma dari.

engynka
30. sep 2020

Skus si popozerat stranku Nevychova.cz tam sa venuju dost takejto problematike. Maju vselijake seminare kde by ti mozno vedeli aspon z casti zodpovedat otazky, minimalne ako na jednotlive situacie reagovat.

alexandra2010
30. sep 2020

@ofra 👍

dominiknoemi
30. sep 2020

To nie je nenavist, ja si myslím ze sa na tebe kompenzuje, nie je nahodou v kolektive taka odstrkovana, mozno jej toto co robí tebe (ak to nerobis ty) robia v skole, skolke.. Je to smutne a naozaj to treba inak riesit, keby ma 6rocne dieta udrie, skor by som sa zachovala realne.. Prislo by mi to luto a by som jej so slzami povedala ze za co som si to zasluzila a ze sa mi to jej chovanie nepaci... Drzim palce

matapo
30. sep 2020

...nemyslim ze by ta nenavidela. Skusa co si moze dovolit a dovoli si. Ja u mojej tiez zazivam take vybuchy, niekedy mozem aj 10 x povedat a nic kym nezakricim po nej a kym sa riadne nenahnevam. Tiez niekedy aj odvrkne, co sa jej vzdy snazim vysetit ze ja jej neodvrkujem, rozpavam sa s nou slusne a ani po nej nekricim tak nech sa tak nesprava ani ona. Vacsinou sa spamata hned 🙂 Ale teda jedno mame zauzivane vie ze ju milujem a viem ze aj ona mna, vzdy ked sa spava nejak nevhodne ku mne, po chvilke pride a vie sa pritulit, vie povedat prepac, vela krat mi povie ze nevie preco bola taka neprijemna, samozrejma sa chce uistit ze ju stale lubim 🙂 a chce sa mojkat a zas chce aby sme boli "kamosky" 🙂 A rovnako je to aj s mojimi dvoma chlapcami. Hlavne potrebuju vsetky vediet ze su lubene aj ked sa spravaju nie vzdy najvhodnejsie aj ked su obcas neporiadne, lenive,....no ako vacsina deti 🙂

sono2
1. okt 2020

Tiež myslím, že to je o tom rešpekte. A aj fázy všelijaké. Dnešné deti sú iné. Je veľa médií atd. Skús reagovat aby si v nej vzbudila ľútosť.. že robí niečo zlé nie ju opätovne biť. Ona už veľmi dobre vie, že sa takéto nerobí moja 3,5 ročná dcéra to vie
No jasné mladšia bude kopírovať.
Mám tiež menšiu ešte. A musíš trocha zmeniť postoj lebo že si na ňu mäkká je na jednej strane super ale kontraproduktívne a ona to zneužíva. Proste nastaviť hranice a keď sa bude hádzať o zem, nepopustiť

sono2
1. okt 2020

@matapo moja tiež povie že nevie. A podľa mňa ani fakt nevedia, lebo sú malé a reagujú tak narazovo, ako to momentálne cítia