12 ročná dcéra a 3jky z matematiky

kasokri
29. dec 2018

Ahojte. Prosím vás o radu. Mám doma 12 rocnu dceru a mám s nou problem pri uceni matematiky.
V poslednom case nosi samé 3 ky. Ucím sa s nou aj ja doma, robím jej priklady aj ich vie. No , ked donesie domov písomku zas je to trojka. Uz ma ide porazit. Neviem, mam pocit, ze sa boji a zazmatkuje. Lebo robí chyby take, ktore doma nerobí. Ako to vyriesit?

caroline_
29. dec 2018

@kasokri a co ti vadí na 3kach?

kasokri
autor
29. dec 2018

@caroline_ Vadí mi to preto, lebo viem, ze vie to aj lepsie. Doma to urobí aj na 1.

arcticcode
29. dec 2018

@kasokri Aj tak jej to bude v živote nanič. Radšej ju naučiť variť mäso a piecť medovníky. To hovorím so smrteľnou vážnosťou...

caroline_
29. dec 2018

@arcticcode presne tak

namornicka
29. dec 2018

@caroline_
@arcticcode no tak to ste zakladateľku fakt ukludnili 🙄 Aj keď na tom niečo pravdy môže byt, ešte pred tým “životom” musí dievča absolvovať nejakú tu školu a ak náhodou o tom neviete, na strednú sa robia prijímačky z matiky. A na to aby raz zvládla stredoškolskú matiku nie je vôbec na škodu vedieť tu zo ZS.

martinka13
29. dec 2018

A to je čo za blbosť že radšej ju nauč variť a piecť medovniky..... Úplne chápem, že Ti vadia trojky, obzvlášť, ak je v stave nosiť 1. Možno zájsť za triednou, resp.matikarkou. Poradiť sa. Držím palce. A určite nepolavuj z nárokov, keď na to dcérka má....

pribinak
29. dec 2018

Ved sa porozprávaj s učiteľkou. Mizno reaguje na časový stres. Moja mama bola ucitelka a hovori, ze niektore deti reagujú na časový stres, napr. Ze sa boja ci to stihnú vsetko za určený cas

arcticcode
29. dec 2018

@namornicka na strednu sa robia prijmacky z matiky? Kde zijes? 10 rokov minimalne sa ziadne prijmacky nerobia

alami
29. dec 2018

@arcticcode hlupost, jasne ze sa robia prijimacky

namornicka
29. dec 2018

@arcticcode žijem na sk a mám vo svojom okoli dosť mladých ľudí, ktorí robili minuly rok prijímačky na gymnázium alebo strednú zo slovenčiny a matiky. Stačí si kliknúť na internete školu a prečítať si kritéria prijatia. Ale rada sa dozviem niečo nové a budem rada ak mi napíšeš názov strednej školy kde sa ide bez prijímačiek. Bez srandy, som zvedavá, nehovorím, že taká nemôže existovať.

alami
29. dec 2018

@kasokri ahoj, som ucitelka matiky. No najlepsie co mozes z mojho pohladu urobit, ist za dcerinou ucitelkou matiky a povedat jej o tom. Spolu hladat problem a snazit sa ho odstranit. Byt v kontakte, komunikovat. Ak je to clovek, s ktorym sa da, samozrejme. Casto to byva nieco, co sa odstranit da. Da sa dieta poslat pisat zest do inej triedy, nech ma klud, da sa mu ukazat palcom klucove slovo, aby sa zorientovalo.... Podstatne je, aby ucitelka vedela, ze ty mas zaujem a ze ju prosis o pomoc.

zutera
29. dec 2018

My jsme měli problém s angličninou,moje jedničkárka nosila ze školy trojky-čtverky.Dali jsme ji na doučování na jazykovku.Lektorka nám tvrdila že ju nemá co učit-všechno co má umět umí.Terezka nám zrazu začala nosit zas jedničky,ptala jsem se učitelky že co se změnilo a ona že je Terka v škole taková jistější a že ji to jde od ruky.Ziskala jistotu že to fakt ví a toto jí pomohlo.Tak možná by to dcerce taky pomohlo

janulka2811
29. dec 2018

Zaznatkuje nic viac ... ak nenosi 4,5 neries.

hettinka
29. dec 2018

@kasokri pokiaľ to doma vie a v škole stresuje pri písomkách, môže byť dôvod aj v časovom tlaku, prípadne stresuje kvoli tebe, chce to napísať čo najlepšie, aby si opravila známky a vypáli to úplne opačne.
Zájdi za učiteľkou, či ona nevidí nejaký dôvod, prečo to doma vie a v škole zrazu nie.

hettinka
29. dec 2018

@arcticcode neviem, kde žiješ ty, ale Testovanie 9 sa píše z matematiky a slovenčiny, ak oba predmety napíše dieťa nad 90%, nemusí ísť na prijímačky. V opačnom prípade napr. na gymnázium aj technicky zamerané školy, obchodné akadémie prijímačky robiť z matematiky MUSÍ. Robím v školstve, takže viem to na 100%.

arcticcode
29. dec 2018

@hettinka ahaaaa. Tak zrejme zato nikto v okoli nerobi nikdy prijmacky. Ja som chodil na osemrocne, takze nejake prijmacky dva plus dva som mal. Ale predsalen to uz bolo daaaavno. V konecnom dosledku som tym chcel povedat len to, ze netlacte deti do dobrych znamok ak nechcu. Mna rodicia tlacili a dopadlo to fiaskom. A koniec koncov, stvorkari hulvati elektrikari a instalateri maju aj tak trojnasobne platy v porovnani s gymnazistami, co sli na socialnu pracu do ruzomberka a teraz v lidli dokladaju tovar... 😉

hettinka
29. dec 2018

@arcticcode to už je na každom, ako so svojim životom naloží.
Na Zs, pokial je dieťa zdravé a doma má vytvorené zázemie a podmienky, nemá prečo nosiť trojky-štvorky jednu za druhou. Nemusí mat samé jednotky, ale pokial má potenciál a fláka zo pre pubertálne rozmary, občas treba trochu zakročiť.

sarah2437
29. dec 2018

@kasokri Casto dieta vie dane ucivo na jednotku, ale ak pride rozcvicka ci test, dieta sa boji, ze zlyha, preto je krcovite a napr. jednu ulohu riesi aj 10 minut, hoci za inych okolnosti( ak by nebol test) by dieta tuto ulohu malo uz davno vyriesenu. Dolezite je zajst za ucitelkou matematiky, otvorene sa s nou porozpravat o danom probleme. Ak by to ani casom nezmizlo, odporucala by som psychologicke vysetrenie. Je vela ziakov, ktori maju papier od psychologicky, kde psychologicka odporuca, ako s danym ziakom pracovat- napr.nechat ziakovi dlhy cas pri rieseni pisomnej prace. Kazdopadne to nenechaj tak a komunikuj s ucitelkou.

sarah2437
29. dec 2018

@kasokri A tiez si myslim, ze by bola skoda, aby dcerka nosila trojky, ak ma na jednotky. Treba pricinu problemu zachytit hned v zaciatkoch, pretoze mam skusenosti, ze rodic si casto nechce priznat, ze napr.jeho dieta dany predmet neovlada na jednotku. Je to preto, lebo su rodicia, ktori si problem svojho dietata priznaju a chcu problem riesit a potom su zasa rodicia, ktori si nechcu priznat, ze ich dieta nie je dokonale a myslia si, ze ucitel ma dieta vsetko naucit. Ale to nie je pravda. Ucitel ma dat dietatu podstatu a dieta si to ma doma precvicit, prip. by mu mal rodic vybavit doucovanie.

sense
29. dec 2018

Sla by som za ucitelkou sa povypravat kde robi dcera chyby a ake chyby....su ludia kt nezvladaju cadsovy tlak,al sa boja zlyhania.ci reakcie rodicov...

benit
29. dec 2018

Moj je presne toto iste, doma vie, v skole zazmatkuje a robi take chyby ze ma ide vystriet. Neriesim. Dcera tiez mala od 7 triedy z matiky 3 a monitor mala na 90% dostala sa na gympel a v pohode. Uspesnejsi v zivote su trojkari ako cisti jednotkari. Spomen si na svojich spoluziakov zo zs.

renab
29. dec 2018

@kasokri u nas je to tak, ze cim su priklady jednoduchsie, tym je horsia znamka. Ked si je isty, ze je to lahke, tak sa nesustredi a je to. Bolo to tak so starsim a je to tak aj s mladsim. Starsi dokonca upozornuje studentov na VS, ked prednasa, ze ho maju kontrolovat v jednoduchych matematickych operaciach. Lebo sa mu stava, ze ma napr. Cisla spocitat a on ich odcita...

romiada
29. dec 2018

@kasokri riešime s dcerou to isté čo Ty. Je šiestačka. Akurát ma občas prekvapí opačne a dostane 2 z toho čo jej doma šlo pomaly alebo sa nad tým rozčuľovala že jej to nejde. Už mám niekedy pocit, že naozaj pôsobí negatívne na ňu moja prísnosť a nároky, lebo doma pri mne rozmýšla 2 minuty kolko je 100:5 až to mam chuť jej roztrhať zošit a potom dojde zo školy že dala to na 2jku. Tiež si hovorím ako spraví prijímačky na gympel s touto pomalosťou. Keď som videla čo a ako sa učila jej 14r.sesternica na monitor a prijímačky,...uf....mam z toho stres ako to dá naša dcéra.

kasokri
autor
30. dec 2018

@sense ja si myslim , ze stresuje. Proste urobi aj taku banalnu chybu, xe 9+2=11 a ona da 13? Myslim to tak, ze mala dat zmiesany zlomok do zlomku .

sense
30. dec 2018

@kasokri neviem teda akym sposobom sa ucite doma....ale ak stresuje kvoli casu davaj jej priklady ako na pisomke...proste urcity cas na to ...a tiez by som ju mentalne podporila ...ze to zvladne a nemusi mat obavy....pretoze ak su to chyby zo stresu treba odstranitpricini stresu....u na to byvalo tak ze som.byvala prva z triedy velmi skoro....a ak som spravila chybu len preto ze vzdy mi vraveli akontroluj si to a si si ista ze to chces odovzdat a pod a potom.zvlast pri "divnych vysledkoch" som zacala vahat ci je to izaj spravne atd a velakrat ak bola chyba len preto ze som dobre napisanu vec "dogabala"....tak som prestala po sebe kontrolovat a dala na prvy vypocet a posomku.odovzdala az vtefy ked sa uz nadiel niekto iny kto odovzdal a zas boli same 1s hvuezdickou (hviezdicky daval ucitel tomu kto mal pisomku bez jedinej chybicky, daval aj minusky ked to bolo ltt) a na to potom prihliadal pri.znamke na.vysvedceni ked to bolo medzi

sense
30. dec 2018

@romiada musis jej viac verit...ze to zvladne...tak.ako aj.my dospeli nemame radi tlak.a.napatie napr v praci a.mamw obavy zo zlyhania....deti obVlast co sa rodicov tyka si myslim to prezivaju tiez niekt viac ine menej...

eva8
30. dec 2018

@kasokri pomáhala som jednému 12r. chlapcovi s matematikou. Bol samý jednotkár, len tá mu nešla. Prišli za mnou na prvé stretnutie s rysovaním, teda ma zavolali k nim domov.. Všetko v poriadku, no ako vzal pravítko, začali sa mu obe ruky triasť, bol nervózny, neistý. Absolútne nevedel, či správne robí postup, aj keď ho robil dobre. Boli sme spolu vyše dvoch hodín a spravili sme len pár už vyriešených príkladov, vysvetlila som mu, čo nevedel, čomu nerozumel. Ubezpečovala som ho,, že to vie, nech sa ma nepýta, nech robí ako myslí, hlavne pri rysovaní sa mu ruka nesmie triasť, lebo všetko bude na nič, aj sme sa zasmiali, trošku sa uvoľnil. Potom ešte párkrát prišiel k nám, ruka sa mu prestala triasť, aj pri počítaní príkladov sme sa smiali, prestal škrtať čo napísal, nabral sebavedomie, začal si veriť a prestal mať problémy.
Trošku sa skús s dcérou zasmiať: "No, nabudúce to bude lepšie" Ona má asi naozaj trému pred písomkou, že to znova pokazí..... Ešte by som si zistila, aké známky z tých písomiek majú spolužiaci. Zlomky sú paseka pre viacerédeti. Dokonca vysokoškoláci majú problém s úpravami zlomkov, čo už je problém riadny... 😞
Nezvykne sa na strednú školu udávať aj polročné vysvedčenie v prípade, že by dcére teraz hrozila trojka. Možno by jej pomohla naozaj nejaká mamka- tvoja kamarátka, alebo cudzia, ktorá by dcérku presvedčila, že sa nemá čo stresovať, tým pádom robiť elementárne chyby pri výpočtoch na písomkách. V tomto veku deti skôr sa dajú "presvedčiť", povzbudiť inými, nie rodičmi. Neveria si a nechcú sklamať. Dáte to, uvidíš 🙂 Držím palce. Ak by to nešlo, zašla by som sa poradiť aj s učiteľkou

mariejenka
30. dec 2018

Mne velmi vadilo,ked ucitel.stal.nadomnou...prosto som periferne vnimala jeho,akoby som sa sústredila na zadanie. Mama šla za triednou,xi ma nemôže dat presadnút a pomohlo. Ucitel sa rád opieral pri pisomkach o tu stenu, že tam mal.vyhlad. Na strednej som si to vysvetlila už osobne s profesormi🙂

gabika0825
30. dec 2018

Tiež neviem čo je zlé na 3ke... veď to píšeš ako keby prepadávala... úprimne nerozumiem takýmto rodičom čo na deti za každú cenu musia tlačiť. Stačí že ona tomu rozumie, že to vie, tu nejde o známky, ak teda nenosí 5,4 domov, čo riešiš? Keď nastúpi na strednú a pribudnú iné predmety, možno aj odborné a nedonesie ti domov samé 1 tak čo? Akože budeš ju sekírovať a držať pri knihách dovtedy, pokiaľ nedonesie 1tky? Ti poviem že keď budeš mať takýto prístup, tvoje dieťa sa na to neskôr buď úplne vykašle, alebo bude mať úzkosti a depresie z toho, keď nedostane 1 a ešte sa bude báť prisť domov. A toto je načo dobré?

eva8
31. dec 2018

@gabika0825 no, keďže sa v súčasnosti znižujú počty tried na dobrých stredných školách, vysvedčenie pri prijímaní zaváži, teda ide o známky. Čiže nestačí len vedieť, ale aj preukázať, že to dieťa vie. Tak je nastavený náš systém. Iné je, keď dieťa učivo jednoducho nepochopí, nedokáže porozumieť. Vtedy je vhodné zamerať sa na to, čo ho zaujíma a nie tlačiť.