10 ročné dievča sa vráti z Írska. Kam ju dať do školy v Bratislave?

giarebeka
26. apr 2017

Ahojte maminy, mam otca a 10rocnu sestru,ktori ziju v Irsku uz 6rokov.
Sestra tam chodi do skoly od 0.rocnika a slovensky jazyk jej uz robi problem. Rozpravat vie,ale zabudne sklonovat niekedy a gramatiku neoblada vobec. Chcem sa vas teda spytat,do akej anglickej skoly v Bratislave by ju otec mal dat? Ak mate nejake skusenosti,budem rada ze recenzie a ak by ste mohli napisat aj sumu skolneho,kedze asi pojde o sukromne skoly.

pribinak
26. apr 2017

British international school - Peknikova ul. Dubravka. Cenu neviem. Učitelia su tam vacsinou native speakers

loginexistuje
26. apr 2017

Este mas aj Cambridge zakladne skolne mesacne cca 1300 eur este mas Forel Galileo BIS ceny v obdobnych hladinach

kataina
26. apr 2017

Chcu sa vratiť a žiť na slovensku? Tak by som dala do dobrej slovenskej školy, ved sa potrebuje naučiť slovenčinu

giarebeka
autor
26. apr 2017

@kataina samozrejme,ze sa nauci aj slovensky poriadne,ale otec jej nechce sposobit sok. A pokial viem tak ma tychto skolach je aj slovensky jazyk,ale ostatne predmety sa vyucuju v anglictine. Myslim si,ze sa to da dobehnut aj doucovanim

giarebeka
autor
26. apr 2017

@loginexistuje
Dakujem pekne za odpoved

giarebeka
autor
26. apr 2017

@pribinak dakujem za odpoved

kacena4
26. apr 2017

ahojko v prvom rade si treba uvedomit ako sa tu bude citit... neviem z akeho dovodu sa vracaju domov ci cela rodica ci len otec s dietatom (t.j. aj matka) co pre nu bude/nebude stres/citovo velmi narocne zmena prostredia ci sem chodila aj predtym, ci tu ma znamych, kamaratov.... od tohto sa treba odvyjat. ci tu chcu ostat na stalo... ak toto zvazite tak zvazte ci jej nebude lepsie v beznej spadovej skole kde si najde kamaratov/spoluziakov s ktorymi sa bude stretavat denne aj vonku moze sa s nimi hrat komunikovat, mozu jej pomahat s ucivom aj poobede... ked nastupi do skoly moze mat individualny plan vyucby v skole co nie je vobec problem napr. miesto hodin ANJ moze chodit do inej triedy na hodiny SLJ popr. doucovanie SLJ.... vynechat vychovy a doucovat SLJ vsetko sa da dohodnut a dieta sa do par mesiacov douci bez problemov jazyk a hned nabehne na skolsky rezim bude mat kamaratov a normalne funguje. ak ju date do "elitnej" skoly bude si o to dlhsie zvykat, lebo bude vyclenena, dlhsie si bude zvykat na jazyk, nebude mat tolko kamaratov na okoli proste bude to pre nu narocnejsie - proste zvazte co je lepsie, hlavne dieta je odolne, rychlo sa adaptuje (pracujem v detskom domove a deti sa u nas posielaju aj do zahranicia, nie je to prenich problem adaptovat sa na cudzie prostredie na cudzi jazyk, chce to len chapajuce okolie a podporu, nie ofukovat ich, hyckat a drzat v bavlnke, cim to budete predlzovat tym to pre nu bude narocnejsie a tazsie...) drzim palceky

giarebeka
autor
26. apr 2017

@kacena4 dakujem pekne za odpoved. No otec je uz starsi a je tam na neho vela prace a vyskytli sa u neho zdrav.problemy. vychovava ju sam. Matka sa stara ked sa jej zachce. A ma tu uz kamosky chodieva sem na prazdniny a suhlasi s tym. No ja som otcovi tiez radila normalnu zak.skolu ,ale neda si poradit(je tvrdohlavy) a vylucne chxe tu anglocku skoli pre nu. Mna poprosil aby som mu zohnala nejake infosky. Ale dakujem za peknu odpoved

kacena4
26. apr 2017

@giarebeka no uvidis... skus mu napisat tieto argumenty, nech zvazi, ze nezalezi na skole ale na tom ako sa ona bude citit nielen v skole ale aj po skole...

kataina
26. apr 2017

to čo si mi napísala 18:57 nie je celkom pravda.
Na anglických školách ide hlavne o angličtinu na vysokej úrovni, teda deti sa tam učia dejepis po anglicky ( a americke dejiny velmi zoširoka) biologiu po anglicky, fyziku, matiku....všetko po anglicky, lebo bazíruju na jazyku. Každý predmet maju v slovenčine tak asi 1 hod týždenne po slovensky (okrem slovenčiny samozrejme, tú sa učia ako všade inde na SK)
Tvoja sestra vyrastala doteraz v anglicku, v čase ked sa mala učiť detske pesničky alebo že toto je púpava a hento je lastovička ona to v hlave nemá, ale vzhladom na vek ma všetky šance to dohnať. Ale určite nie na anglickej škole, kde bude slovenských učitelov (lebo aj takí tam učia) opravovať vo výslovnosti alebo v gramatike. Vy jej musíte dať na slovensku to čo maju všetky ostatne deti a to samozrejmy slovensky jazyk. Ona bude na začiatku cítiť hendikep, ale zároven dostane výnimku asi 2 roky ju nebudu hodnotiť zo slovenčiny.
Ani vy ani kamarati v škole jej nevrátite tie roky späť, ale ešte je dosť mala a hravo to zvládne. Neviem načo by jej bola anglicka škola, ked kvôli angličtine, tak prave nato jej najdite učitelku angličtiny anglicku akože doučko a nie učitelku na slovenčinu.
Toto je môj nazor čiastočne ovplyvnený tým, že mam znameho kt vyrastal v amerike a vrátili sa na SK. Sám potvrdil, že niektore veci nikdy nedoženie. Tvoja sestra potrebuje jednoznačne slovensku školu, kvôli biologii, dejepisu, fyzike,... literature,....v slovenčine. A to sa na žiadnom doučovani nenaučí.

doloresmk
26. apr 2017

suhlas s dievcatmi vyssie, napadlo ma, ked sa stahuje rodina opacne zo Slovenska napr. do toho Irska a zit tam uz nastalo, deti tam tiez nepojdu do skoly, kde sa vyucuje slovensky, ale v jazyku krajiny ... 🙂

juliet86
26. apr 2017

@giarebeka je to uz po prijimackach ale ak je sikovna tak myp program na gjh.sk

kacena4
27. apr 2017

presne tak ako ti napisala @kataina toto som tym chcela povedat. vidis toto je dalsia vec co musis povedat otcovi o ang skole a slj skole presne ako som pisala individulany plan na slj skole snad sa ti podari prehovorit otca co je najlepsie pre dieta z pohladu dietata nie otca!! (z psychologickeho hladiska)

cacianka
27. apr 2017

predlož/povedz otcovi dobré argumenty, že si sa radil s učiteľkami, odbornými pedagógmi, psychologičkou, aj ľu´dmi čo mali takéto skúsenosti zo života a tí ti poradili aby viac prihliadal na záujem dcérky, nie na svoju tvrdohlavosť. ved základy angličtiny má v "krvi"od narodenia, to jej nikto nevezme, ale ked chce žiť na SK, je naozaj lepšia dobrá slovenská škola. s dobrými výsledkami a najmä skúsenosťami prístupom k deťom z inojazyčného prostredia. v kolektíve slovenských detí či už v škole, na krúžkoch, v okolí, v rodine sa lepšie priučí jazyku a reáliám Slovenska, ako by bola v nejakej elitnej ang. škole. ved cudzí jazyk si môže zdokonaľovať aj súkromne, neskôr na bilingválnom gymnáziu.
bude v slovenskej realite a pritom dobre využije základy cudzieho jazyka. a možno si nájde kamošky, kde si budú navzájom pomáhať v jazykoch.

guiseppinka
27. apr 2017

Jedna byvala kolegyna robila v rakusku a dceru asi vtedy 10 rocnu mala s rodicmi na svk. Ako sa tu ona zabehla, tak zobrala dceru sem a ta sla do skoly o rocnik nizsie , lebo po nemecky nevedela nic... prvy mesiac bol masaker, lebo nerozumela nic, postupne sa do toho dostavala a samozrejme teraz vie po rakusky (zamerne pisem rakusky, lebo nemecky tu moc nehovori nikto) uplne v pohode a dokonca lepsie ako mama... okrem tych vyssie spomenutych argumentov je dalsim dovodom ZA slovensku skolu aj financne hladisko... otec tu asi nebude zarabat tolko, aby mohol platit okolo litra mesacne skolne par rokov... 🙂

cacianka
27. apr 2017

@guiseppinka veru aj financie sú veľmi silný argument

giarebeka
autor
27. apr 2017

Tak samozrejme mate pravdu zienky,ale asi s nim nepohnem. Asi mu dam prihlasovacie udaje,nech si to precita sam 😂 ja som dostala ulohu najst anglicku skolu. Zalezi mi na sestre,ale do jeho vychovy sa moc nechcem starat. Je to na nom. Sama mam dve deti a mam s nimi dost starosti.Takze by som bola rada aj za rady ohladom tej anglickej skoly,ako som poprosila v prispevku

cacianka
27. apr 2017

@giarebeka nedávaj mu prístup, aby si zostala v anonymite, stačí vytlačiť, zamazať súkromnejšie drobnosti a dať mu to do rúk/poslať poštou.

bubonic
27. apr 2017

Mne chodí syn na súkromnú školu Česká. Škola je poloanglicka, deti sú z rôznych kútov pristahovane na Slovensko. Je vo veku Tvojej sestry. Väčšina predmetov je v slovenčine okrem prirodovedy a matematiky, tie sú v angličtine s obcasnou slovenčinou. Syn má aj spolužiakov s ktorými sa rozprávajú len anglicky. A školné nie je 1000 eur mesačne, je cca 200 aj s druzinou a stravou.

sisaka
27. apr 2017

Kto vie, prečo presne otec chce, aby pokračovala v anglickej škole. Vracajú sa viac menej lebo musia, mozno chce udrzat dcere jazyk, aby sa tam mohla ked bude starsia vratit - studovat, zit....
@kacena4 pobavilo ma, ze hned nabehne na skolsky rezim. No neviem, bude to mat tazke, sposob vyuky v anglicky hovoriacich krajinách je diametralne odlisny, pre dieťa zaujímavejší, aktívnejši...Poznam chalana, vyborny student, vratil sa ako teenager a nikdy nenabehol, pritom slovencinu ovladal perfektne a zvladal aj ucivo, nastastie si to Jeho rodicia Po 2 rokoch rozmysleli a vratili sa. V tom case mal uz chalan plan, ze po strednej odchadza studovat do zahranicia...

@giarebeka držím palce, nech niečo dobre nájdete, aby ten prestup bol čo najhladší. Ak máte dosť peňazí a očakávate, že dieťa pôjde žiť nazad do anglicky hovoriacej krajiny odporúčam anglicku školu s "neslovenskym" prístupom, na aký je zvyknutá. Ak je to už na stalo a šance, že by sa chcela vrátiť minimálne tak slovenska škola, nech si čím skôr zvyká na miestne pomery a spôsob výučby, ktorý sa ťahá celým systémom.

giarebeka
autor
27. apr 2017

@bubonic dakujem velmi pekne

fem
27. apr 2017

@giarebeka urcite skor na zaciatku volte "anglicku skolu", dost budem mat traumu zo straty "vsetkeho", do nejakej slovenskej skoly, fu totalny sok. Neskor sa da mozno prestupit, vsetky zmeny sa maju robit postupne, co najmenej zatazujuce pre psychiku.

giarebeka
autor
27. apr 2017

@fem dakujem pekne za odpoved