Zvýšenie výživného na plnoleté dieťa

slavecka
Dnes o 16:11

Dobrý deň, chcem sa podeliť a aj poradiť ohľadom zvýšenia výživného na plnoleté dieťa. Dcéra podala zvýšenie minulý rok v auguste začínala vtedy 3 ročník vysokej školy. Zvyšovanie bolo prvýkrát od rozvodu t.j. 6 rokov platil 120€.Žiadala zvýšiť 250 €. Na prvom pojednávaní to neschválili, až na druhom. Rozhodnutie bolo platiť 250€ a aj spätne od podania návrhu. On sa odvolal a išlo to na Krajský súd v Prešove. Čakali sme 5 mesiacov, kým prišla odpoveď z Krajského súdu. Rozhodli, že to vracajú naspäť do SNV. Zase sa on vyjadroval ako stále, že nemá peniaze, že jeho zdravotný stav je veľmi zlý. Osočuje dcéru, že je nezodpovedá, že má si zarobiť na vysokú školu pritom dcéra brigáduje. On pritom vlastni taxi službu, ale keď začalo to konanie, urobil také ťahy, ktoré poukazujú, že firma je na kamarátov atď jednoznačne má právnika, ktorý mu radí. Dcéra je z toho psychicky veľmi vyčerpaná a sklamaná, že jej vlastný otec sa dakto zachoval. Povedzte je to normálne takto sa správať k vlastnej dcére. Dcéra vôbec nie je nezodpovedá, je to slušne dievča, študuje na vysokej škole v BA UK FTVS a slovenský jazyk. Jedine, že bývania priváte a to stále spomína, že je to nadštandardné Prosím, pomôžte čo máme ďalej robiť. Ďakujem

egonsk
Dnes o 16:41

@slavecka Dcera nema stipendium? Zvycajne sa byva na internate, alebo ked na private, tak v zdielanom byte, iked aj to je neporovnatelne drahsie samozrejme.
Len taka hlupa otazka, ale ako asi dokazu prezit VS studium siroty a deti z detskych domovov? Myslim, ze oni nedostavaju od nikoho 250eur mesacne 😉

modrykonik33
Dnes o 16:43

Chce aby 250 e prispieval otec takže aj ty by si sa mala podieľať rovnako, dokopy 500 e pre vysokoškolacku mi príde veľa plus teda keď brigáduje... Dcére by som odporúčala sa prekrývať takou dekou na akú má

draik
Dnes o 16:54

Angažujte advokáta, najmä, keď to bola vracačka z kraja. Nikto z nás tu nevidí do spisu, Pripravte si tiež odpovede na to, akým spôsobom a v akom rozsahu Vy sama prispievate k plneniu vyživovacej povinnosti. 250 e na VŠ nie je vôbec prehnaná suma.,

kasssiopea
Dnes o 16:55

@modrykonik33 500,- eur je vela na zdielane byvanie v BA, celomesacnu stravu, cestovanie, skripta, kozmetiku, obcas oblecenie, knihu a kavu..? To si vobec nemyslim. Hadam dieta na VŠ nemusi jest 3x denne vifonky ked otec podnika.. 🤦🏼‍♀️

lienka.7
Dnes o 17:02

@slavecka 250€ jej ma dat otec, 250€ ty. Sorry, ale mne to príde veľa. Este aj keď brigaduje. Aj keď ma tu za to ostatné ukamenuju, ale treba si uvedomiť, v akej situácii som a podla toho sa zariadiť. Keď nemám na podnájom, holt tak som na internáte.
To ze otec je chrapun, to je druha vec... predpokladam, ze aj vy máte pravnika. Tak nech radi a bojuje za dcéru...

ukgirls
Dnes o 17:05

250 co tu citam bezne platia na dieta ... skola je pritom ovela drahsia ako vychovavat batola ci dieta na zakladke ... kazdopadne nevidime do toho ,ake mali vztahy pocas zivota,ci si ju k nemu davala ci prejavil zaujem a podobne ... pockaj na sud a uvidis .. ak nic tak hold musite zatat zuby a dat to aj bez neho

draik
Dnes o 17:23

@lienka.7
Stále a dookola tu niekto podobne píše, že obaja rodičia majú prispievať finančne rovnako, čo vôbec nie je pravda. Jednak sa zohľadňuje aktuálna resp. možná situácia každého z rodičov, ale hlavne to vôbec neplatí, ak jeden z rodičov poskytuje osobnú starostlivosť (pri maloletom), bývanie a spol. To, že študent má príjem z brigády, nijakým spôsobom neovplyvňuje výšku výživného.

slavecka
autor
Dnes o 17:53

@lienka.7 bohužiaľ nemáme právnika, ten asi niečo stojí a nie malé peniaze. Ale aj tak ďakujem

slavecka
autor
Dnes o 17:57

@draik Správne, brigáda je len jej prilepšenie. A keby som vedela, že fakt nemá, tak určite o to dcéra nežiada. Ale ma 6 áut taxi. Až po podaní návrhu začal mať zdravotné problémy atď. Dcéra jeden rok nedostala internát. Stala sa rám nejaká ľudská chyba a išla s kamarátkou do podnájmu

slavecka
autor
Dnes o 17:59

@ukgirls Ďakujem, ale dcéra veľmi ťažko prežíva.

huginko
Dnes o 17:59

@modrykonik33 500 eur na vysokoškolácku je veľa? Žartujes?

slavecka
autor
Dnes o 18:00

@kasssiopea presne tak. keď vieme, že finančné a tom nie je zle. Bývanie v jednom meste.

slavecka
autor
Dnes o 18:02

@draik áno ja jej prispievam viac ako 250 €

som_realistka
Dnes o 18:03

@slavecka už len to, že zrazu je firma na kamarátov je vychcanost. Skúste nájsť bezplatnú právnu poradňu.

prihlassa
Dnes o 18:06

@slavecka môj ex mi platí na dve dospelé študujúce deti po 50 eur .keď som chcela zvýšenie nič sme nedostali a ešte vykrikoval,že študovať nemusia keď nemám na školu mám ich poslať do práce ,načo im je vysoká .

apolka77
Dnes o 18:09

@slavecka dcéra študuje na VŠ v Brne, prvý ročník. Internát nedostala tak šla do zdielaneho bytu. Bývajú 4 študenti v 3 izb.byte..na hlavu to činí 300 eur plus strava doprava, škola .jej otec jej posiela mesačne 600 eur. Dobrovoľne. Keby aj chodila na internát nemyslím že by to bolo oveľa lacnejšie, zisťovala si že stoja cca 250 eur..
Neviem Ti poradiť , len držím palce. 250 eur na študentku VŠ je dnes strašne málo...jej otec by sa mal spamätať.

slavecka
autor
Dnes o 18:10

@egonsk siroty dostávajú sociálne štipendium a je to celkom pekná suma. Dcéra žiadala štipendium, ale bohužiaľ má aj otca, tak jej nedali. Ich nezaujíma, že koľko prispieva. Na internáte jeden rok bola, ale na ďalší nastala nejaká chyba a internát jej nebol pridelený, tak preto šla na priváte.

apolka77
Dnes o 18:12

@prihlassa 50 eur? To nemyslíš vážne

slavecka
autor
Dnes o 18:45

@som_realistka Myslíš že niekde v snv nájdem bezplatnú poradňu? Keby ste vedeli dajte info. Ďakujem

slavecka
autor
Dnes o 18:51

@modrykonik33 aha aj keď on si žije ako kráľ. Všetci vedia, že má peniaze, tvári sa ako najväčší chudáčik 😪 tak myslíš že je to správne?

prihlassa
Dnes o 19:10

@apolka77 ano 50 eur na dieťa už 10 rokov a ja už nemám chuť ani čas prosikat o niečo naviac ,naposledy som si pripadala ako posledná chudera čo chodí žobrať ,aby im dal viac .Povedala som si ,že dosť už nato nemám nervy ani čas .Ono v našom súdnictve stačí mať známosti a vybavis aj nemožné .Ja som už rezignovala .

slavecka
autor
Dnes o 19:17

@prihlassa presne tak a stačí mať peniaze a podplatiš aj lekárov ako môj ex aby nemusel viac platiť. A to je pravda. Ale bohužiaľ je to tvrdenie proti tvrdeniu. A doplatí nato moja dcéra.

minto3
Dnes o 19:20

@slavecka oslovte Centrum právnej pomoci, dcéra by mala mať nárok na bezplatného advokáta, ktorý prevezme jej zastupovanie v spore s otcom 🙂.

slavecka
autor
Dnes o 19:26

@minto3 Cez internet alebo kde to nájdem?