Zverenie maloletého otcovi

2. máj 2022

Potrebovala by som radu, najlepšie niekoho kto s tým má skúsenosti a vyzná sa v problematike. S manželom sme sa rozišli ale on od začiatku spracovával malého. Nahovoril mu že ku nám príde bývať ujo akože môj frajer. Podotýkam že po roku sa nikto nenastahoval. Malý bol z toho rozchodu hotový a ešte keď mu toto povedal. Začal spávať u otca a ku mne prišiel len a PC. Kričal, buchal, raz keď som mu niečo protirecila tak ma chcel odsotit. Došli mi nervy a som mu všetko vysvetlila. Odvtedy prestal byť agresívny ale mal odstup odo mňa. Postupne si pobral všetky veci k otcovi. Nechcel sa so mnou učiť, chodiť na tréningy ani na žiadny výlet. Vždy len oco. Podala som žiadosť o rozvod a zverenie maloletého do striedavej starostlivosti lebo chcem aby syn bol s oboma rodičmi. Aby netrpel ešte viac, stačí tým že sme sa rozišli. Syn má 13 rokov. Teraz si k nemu opäť hľadám cestu a konečne mi dovolí odviesť ho na tréning, aj na rodičovskom som bola aj na preventívnej. Keď bol v karanténe bol u mňa. Problém je v tom že môj muž nesúhlasí so striedavou starostlivosťou. Chce ho zveriť do svojej. Žiada predvolat na súd syna nech sa on vyjadrí. Obávam sa toho že syn povie ze chce byť u neho. Je možné že mu ho zveria a mne ostane len ten kúsok času s ním? Podotýkam nepijem, nedrogujem, chodím do práce. práce,onezijem dieťa som sa starala úplne rotýždňovky.

anjelicek26
2. máj 2022

Velmi ma to mrzi, ale v tomto veku budu velmi prihliadat aj na to, co chce syn. Ak ma muz zazemie, cas a stiha sa o syna starat, nie je dovod ho zverit matke, rodicia su rovnocenny a ako pisem vyssie, na synovom nazore zalezi. Chce to mozno len cas, aby sa situacia vyrovnala... ze ho zveria otcovi dnes neznamena, ze to nebude o par mesiacov inak. A striedavka je pre deti za mna katastrofa, doma ani tam ani tam.

pribinak
2. máj 2022

No áno, je to mozne. Ty môžeš zas uviesť ako sa vaše vzťahy zlepšili keď si mu situáciu vysvetlila a aj to, že otec ho negatívne voči tebe ovplyvňuje

Môžeš uviesť že chceš striedavku presne, aby bol s oboma rodičmi

Treba sa ísť ešte porozprávať s kurátorkou

dadis
2. máj 2022

Ano, mozu mu ho zverit. Velmi bude zalezat od vypovede syna, ak nebude chciet striedavu, tak nebude ani striedava a pojde k tomu, u koho chce mat dieta trvale byvanie. Moj syn v tomto veku tiez isiel byvat k otcovi, po roku sa ku mne vratil. Nerobila som z toho dramu, aj ked to velmi bolelo. Manzel tiez vyuzil, ze deti boli 1/2 roka na dinstancnom, so sestrou bol v jednej izbe. Kupil mu novy herny pocitac, ze mu zariadi izbu podla priania...no syn sa aj tak po roku rozhodol vratit k nam. Ja som sa na neho nehnevala, snazila som sa s nim travit co najviac casu. Ale som stastna, ze sa rozhodol vratit. Aj ked si ho otec teraz uplaca, uvidis, mama je mama, syn si raz k tebe spravi cestu

diamond007
2. máj 2022

Nebolo to tak, že ty si sa rozviedla, odišla a on to vysvetlil aj tak synovi?

pribinak
2. máj 2022

@anjelicek26 ak sa vedia rodičia rozumne dohodnúť tak striedavka môže byt veľmi fajn a ja poznám prípad kedy sú rodič kúpil byt n tom istom paneláku a dieťa len zbehne o poschodie a poznám aj prípad kedY si rodič kúpil byt na tej istej ulici, aby to dieťa malo blízko

Je to o rodičoch ako naozaj chcú robiť veci v prospech dieťaťa

dadis
2. máj 2022

Inak v prvom rade musi so striedavou suhlasit syn, ze s nou tvoj ex nesuhlasi, je sudu jedno. Ak mas dokazy, ze si syna "uplaca", manipuluje, pokojne ich pouzi na sude. Ono zase nie su padnuti na hlavu na tom sude.

janinah
2. máj 2022

Ak syna ľúbiš.tak mu dopraj len jeden domov.Opytaj sa psychológov čo s deťmi robí pendlovanie medzi dvoma detskými izbami.

modry1985
2. máj 2022

@janinah Deti pendlujú medzi babkami a matkami bežne v týždni aj 4x .....raz spí tam raz spí tam....len to striedavá starostlivosť nie je......aspoň na papieriku.....moja babka bývala 200m odomna....raz som spal u nej raz u našich .....a žijem bez mentálnej vady.......vo Švédsku tak žije 50% detí.....mal by to byť národ trosiek ...keďže striedavka tam funguje desiatky rokov.....

modry1985
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janinah
2. máj 2022

@modry1985 áno...a preto sa psychológovia a psychiatri nezastavia..a už to zo západu ide k nám...

modry1985
2. máj 2022

@janinah do roku 2010 sme SS ani na papiery nemali a bláznov tu bolo požehnane.....psychiatria a psychológia šla na plné obrátky....je na to tisíce študii - omnoho viac patológie majú deti v osobnej jedného rodiča - kde absentuje vzor druhého pohlavia - kde je dieťaťu odopierané styku a i....ale ako píšem je na to tisíce študii a doba ide dopredu....v roku 1900 ženy nemali volebné právo - lebo žena sa do veci verejných nevyzná...je rok 2022 a ženy sú na čele štátu ( nie jedného )....názory sa vďakabohu menia.....stále sa nájde pár ľudí ktorý smútia za stredovekom.....stále sa nájdu krajiny kde je žena len perlorodička - stále sa nájdu krajiny kde SS nie je možna.....vďakabohu EURÓPA a AMERIKA idu takým trendom....a čo je v Afrike nech ostane v Afrike

dadis
3. máj 2022

@modry1985 Presne kvoli tomu,,aby dokazal, ze deti nechcu striedavu lebo su manipulovane, ziadal moj ex toto sudnoznalecke. Aj ked upsvar (aj psycholog, aj kolizna sa jasne vyjadrili, ze k manipulacii deti nedochadza). Zaplatil 1000eur, posudok nic nedokazal a od posledneho pojednavania, kedy posudok manzel ziadal tento posudok, ubehol 1rok a 6mesiacov a stale nemame pojednavanie (malo byt v aprili, no pre chorobu sudcu je posunute na neurcito). Takze tento posudok, v ktorom vraj znalec malokedy zisti, ze deti su manipulovane, stoji nemale peniaze a cas a predlzuje rozvodovu agoniu celej rodiny. Neodporucam ho ziadat.

lnocka
3. máj 2022

No ja som tiez toho nazoru ze striedava nie je vhodna pre deti budu behat z jedneho bytu do druheho pri jednom sa nebudu ucit a potom to aj tak bude vyzerat budu si robit co chcu a vyuzivat situaciu deti maju byt doma pri mame pokial s tym matka nema problem a k otvcovi chodit ked budu chciet

modry1985
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
modry1985
3. máj 2022

@lnocka kde na tieto stredoveké názory chodíte - je tisíce študii o SS , krajiny kde SS je takmer automatická ....a matky na SR žijú v stredoveku.....nemajú problém vďaka pracovnej vytaženosti keď po deti chodia babky - po dcéru chodím každý deň a niektoré matky som nevidel ani na rodičovskom.....nemajú problém deti šupnúť k babke keď im príde "návšteva" polovicu času dieťa je u starých rodičov ale polovicu času u otca....to už nie........mimochodom zadavateľka očividne dceru nedostane - ale chce vyvážené vzťahy od oboch rodičov....

anjelicek26
3. máj 2022

@modry1985 ale no tak, neporovnavala by som vychovny princip uplne rozdielnych krajin, co sa tyka mentality a sposobu vychovy... tam to mas od skolky cez typy skolstva az po dospelost uplne ine ako u nas, takze toto neporovnatelne...nase deti prechadzaju cez uplne iny dril v skolach uz v nizkom veku, ako oni... kazdopadne ano myslim, ze syn ostane u otca, tak ako si to zela. Dolezite je dohodnut si korektne vztahy, navrhnut "dlhe vikendy" u maminy, piatok-sobota-nedela, snazit sa byvat co najblizsie, odviezt napriklad mimo toho aj tak na ten trening, rano do skoly, proste byt aktivny rodic, aj ked to dieta spava inde. Ak sa rodicia dohodnu, pojde to. Ak dieta pochopi, ze neni proti comu rebelovat a nemusi si vyberat, bude to tiez lepsie pre vsetkych.

modry1985
3. máj 2022

@anjelicek26 deti prekročením hraníc nemenia svoje " detstvo ". Je to skor o mentálnej vyspelosti ich rodičov - niekde si z dieťaťa urobili zbráň ( ako v tomto prípade ) niekde to chápu .....každopádne už dávno v dnešnej dobe teória jedného domova je prekonaná - dnes sa žije trošku dynamickejšie - dieťa pendluje častejšie - rodičia majú menej času a i....ale o tom to tu nebolo ale o tom že žiadať a trvať na SS je jej právo....

lnocka
3. máj 2022

@modry1985 nie kazda matka je taka ze dieta niekam da ja napriklad chodim pre dceru stale kazdy den staram sa o nu a otec ten je sam uziva si a jedina jeho zodpovednost je praca a fitko

anjelicek26
3. máj 2022

@modry1985 neviem realne, na akych liekoch ficis, ale ubrat. Nemozes toto brat ako dovody, preco su deti a dospeli v tych krajinach menej psychicky zatazeny, tam su absolutne ine podmienky a zivot... nie je to len jeden faktor ako striedava dynamika pendlovania medzi rodicmi... jesus. Tam je studii viac ako dost, ze detom toto menenie prostredia absolutne neprospieva.. Poznam aj pripady, kde rodicia kupili jeden byt - deti ostavaju, menia sa rodicia kazdy druhy tyzden... oni musia najst to, co je pre nich to spravne.

dadis
3. máj 2022

@modry1985 Prepac, ale moze sa k tomu upsvar vyjadrit. V nasom pripade som bola ja iniciator dohody so SS. Po mojom odstahovani drti prve Vianoce (10dni) travili s otcom na chalupe, stale som im umoznovala co najvacsi kontakt. Tak sa vyjadrili aj deti v rozhovoroch, aj muz to nezapieral. Takto predsa nevyzera manipulacia deti proti otcovi. Moje deti svojho otca nikdy neodmietali, stretavaju sa s nim, len im nehovuje SS. Vyskusali si SS niekolko mesiacov a su pevne rozhodnuti. Generalizovat, ze vsetky deti, co odmietaju SS su manupulovane je hlupost. Upsvar vidrl niekolko takych posudkov a vraj im nepresiel rukami posudok, kde by to znalec priamo zhodnotil. Napriklad v nasom pripade si otec mojho syna "kupil", aby siel byvat k bemu, v posudku to je, ale vobec to v zavere neznizuje je schopnost sa starat o deti

mk22
3. máj 2022

Pracuješ, vedies slušný život, vieš sa postarať, zabezpečiť, máš bývanie.. Tvoje práva sú rovnaké.
Najdu si rozvodového právnika, právnicku..velmi sa prihliada na to, čo povie syn.
A ak máš pocit ze ho otec manipuluje, treba všetko povedať a tie ženy zo soc mu budú klásť tak otázky aby sa rozkecal sam.. Ich nezmanipuluje nikto.
Ale radím nájdi si niekoho.
Vyššie koment ze dieťa má byť u matky a otec sa môže ukázať kedy chce

@lnocka predstav si ze aj otec po rozvode ma zsujem starať sa, vychovať, byt prítomný pri všetkom.. Rozvodom sa výchova nedeli, a deti veľa x chcú byť rovnako s otcom ako aj s matkou.
To len maminky chcú mať dietky pri sebe a tstinko ukaz sa sem tam.. To už je dávno zastaralé.
Otec ma tie isté práva ako matka.
A nie každý odsuhlasi výchovu typu ukážem sa sem-tam.

modry1985
3. máj 2022

@anjelicek26 Netuším prečo potrebuješ diskusiu viesť až do osobných invektív , ja ti len pišem čo stovky a stovky psychológov po celom svete ohľadom SS tvrdia. To nie je dojem môj , dojem tvoj - ale reálne dlhoročné skúsenosti ľudí ktorý to vyštudovali a celý život študujú. Že názor na MK je aký je - je fajn je to len fórum - neprofesionálov. Ale sú už aj na SR súdy napr.Taká BA3 , kde je SS schvaľovaná vo viac ako 1/3 prípadov......a určite si po radu sudcovia nechodia na MK.....

dadis
3. máj 2022

@modry1985 A neplatia posudok obe strany. Lebo posudok nenavrhol sud, vyziadal si ho manzel, prave sud otca odhovaral, ze ani sud nevidi ziadnu manipulaciu. Celu tarchu posudku platil manzel.

anjelicek26
3. máj 2022

@modry1985 kludne pridaj studie tvojich dlhorocnych skusenosti, ja si to rada precitam. Ono to, ze sa rodicia momentalne nevedia dohodnut v zmysle deti a je trend "moje dieta bude pri mne, lebo to tak chcem ja a usetrim si vyzivne" ...

modry1985
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
3. máj 2022

@modry1985 a s tejto konkretnej studie si vysudil takyto nazor. Ja sa fakt uz necudujem nicomu, citas vobec s porozumenim?

modry1985
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadis
3. máj 2022

@modry1985 Je rozdiel, ak ostane dieya v stsrostlivosti jedneho rodica, lebo druhy rodic a o neho nezaujima a je rozdiel, ak diwta ostane v starostlivosti jedneho rodica, ak starostlivist a zaujem je u oboch rodicov. Porovnaj take deti a deti v striedavej, ktore sa chudaci stahuju ako dromedari, aby otec nemusel platit vyzivne. A dieta nosi 3 tyzdne sek zo SJ, lebo ani jeden rodic ho nechce zaplatit, alebo nosi kufor veci, lebo mu otec nevie kupit druhu sadu na telesnu, trening, kazdu bundu a cizmy rodicia 50x diskutuju a posielaju po detoch odkazy- toto je realistickejsi pohlad na SS v slovenskom podani.

anjelicek26
3. máj 2022

@modry1985 citala som vyber kandidatov, pocet a zaver studie, staci mi to na spravenie si nazoru, ale dakujem. Ja verit ani presviedcat nepotrebujem, dobre viem, preco v konecnom dosledku ludia argumentuju a ziadaju striedavku a je to bud - ego alebo peniaze...

modry1985
Autor odpoveď zmazal
Zobraz