Zverenie do starostlivosti

monimonicka2
1. júl 2024

Dobrý deň chcela by som sa opýtať na radu ak mám u seba deti o ktoré sa starám o jedno dieťa od minulého roku od Júna a o druhú od tohto roku od Januára ale ešte len budem mat súd v Júli tohto roku a som odporkyna nie navrhovateľka ale deti chcú byť u mňa tak povedali aj kurátorkam aj psychologicke a keď mi ich súd zverí do starostlivosti môžem žiadať hneď na súde o vrátenie rodinných a aj výživného spätne nakoľko im bývali partner nič nekupoval ani nedal a ani neposlal že či môžem hneď na tomto súde pýtať všetko spätne alebo budem musieť dat nový návrh.Pekne ďakujem za odpovede.

alenah31
1. júl 2024

@monimonicka2 v prípade maloletého dieťaťa nie - zákon výslovne ustanovuje, že ak došlo k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia (§78 ods. 2). Toto ustanovenie zákona tak výslovne rieši situáciu, keď ide o výživné pre dieťa, ktoré je maloleté a navyše, takéto výživné bolo spotrebované. Čo sa týka prídavkov na dieťa vyplácaných ÚPSVaR - tiež nie. Do rozhodnutia súdu si vedela toto vyriešiť predbežným opatrením, v ktorom ti ťa kuratela podporila. Keby si aj chcela toto výživné vymáhať späť napr. pri plnoletom dieťati - musela by s si podať nový - samostatný návrh - v tomto konaní by to súd ani neprejednával.