Zverenie dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti

princezna0105
24. jan 2015

Mamičky, rada by som si vypočula vaše názory na náš problém. Od roka a pol sa starám o malého synovca, prvých pár mesiacov to bolo na 2t mesačne, ale už 2roky a 1mesiac žije malý so mnou a mojimi rodičmi nepretržite. Má 4roky. Jeho otec žije v zahraničí, matka ho zverila mne s tým, že keď sa postaví na nohy, tak si ho o pár mesiacov vezme späť. Lenže je to už dlho a malý si na mňa zvykol, milujem ho ako svojho, svoju matku ani otca v podstate nepozná, je u nás šťastný. Podala som teda návrh o NOS a čakáme na súd. Akonáhle sa o tom jeho matka dozvedela, silou mocou ho chce vziať preč. Jeho matka je rómka, pracuje ani neviem kde, v podstate ani neviem, kde žije, lebo sa často sťahuje. Malého navštevuje raz mesačne na pár hodín, prispieva na neho však pravidelne. Občas napíše sms, inak o syna záujem nejaví. Nepozná ho ani on ju, keď po neho príde a donesie mu hračky, tak s ňou malý ide v pohode, pozná ju, ale vie, že jeho domov je u nás. Viem dokázať, že sa o neho nevie normálne postarať a že nemá pre neho vytvorené podmienky, žije neusporiadaným spôsobom života. Síce má byt v podnájme ale nemá pre malého ani školku ani opatrovateľku na čas, kedy bude v práci, každý mesiac má iné plány. Veľmi sa o neho bojím v príp. že ho súd zverí jej, pretože malý je poznačený tým, že ho už raz opustila, chodí k psychologovi, má trochu problémy so správaním a je v niektorých veciach dosť uzavretý. Svojich rodičov nikdy nespomína. Myslíte, že ho súd automaticky prisúdi matke i napriek jej správaniu a nezáujmu počas 2,5 roka alebo mám nejakú šancu získať ho do svojej starostlivosti? Ona sa mi neustále vyhráža, že nemám žiadnu šancu na súde, že keď to vyhrá tak mi malého z rúk vytrhnú a ona s ním odíde a že ho už nikdy neuvidím. Viem, že nie som jeho bio matka ale milujem ho ako svojho, je to môj krásny chlapček a veľmi sa bojím o jeho osud. Čo ešte môžem urobiť?

maznacik007
24. jan 2015

nachystaj si podklady od lekarov kam chodis napr. psycholog .... ale teda z pohladu nasho sudnictva je to ze pravidelne plati dostatocne prejavenie zaujmu ...

urcite to nebude automaticke prisudenie tebe .... sance su pol na pol ... podla mna ... mozno skor v jej prospech kedze mu posiela sms a plati na neho a chce ho .. a ty v podstate nemas ziaden pravny narok ho zadrziavat ... kedze to nemas osetrene nijako...

ako u nas je pravo bio rodica pomerne vysoko postavene... a moze urad rozbehnut sanaciu ...

ivivaiveta
24. jan 2015

@maznacik007 platenie nie je dostatocne prejavenie zaujmu, to je povinnost...ano, je pravda, ze nasa legislativa je postavena tak, ze bio rodic je na prvom mieste, ale ja byt sudkynou, tak tento pripad by som rozhodne neposudzovala, ako zaujem zo strany matky...a to co je toto??..to vsetky sme si polrocne deti pichli niekomu na dva roky, kym sa postavime na nohy???..kazda dobra matka si svoje dieta neopusti ..a tato matka nie je schopna sa o neho starat potom..ved takym beru deti socialky..ja by som urcite zabojovala...

liebling98
24. jan 2015

@princezna0105 poradiť Ti bohužiaľ neviem. Budem na Teba myslieť a držať Ti palce v Tvojom boji. Ten drobček si zaslúži, aby žil s niekým, kto ho miluje.

fanyke
24. jan 2015

@maznacik007 predbezne ho mam zvereneho do starostlivosti kym neprebehne sud,ale fakt sa bojim,co bude na sude,ak bude sud mat nazor,ze len bio matka je matka

fanyke
24. jan 2015

@ivivaiveta platit platila,ale chodila za nim raz mesacne a to aj vtedy,ked sme byvali v tom istom meste☹suhlasim s tv.nazorom-ziadna matka neda svoje 1,5rocne dieta prec aby si zariadila svoj zivot

fanyke
24. jan 2015

@maznacik007 a myslis,ze by pomohlo,keby jeho bio otec suhlasil so zverenim mne?je to moj brat a maly v podstate zije so svojou tetou a starymi rodicmi.

alietam
24. jan 2015

preco prispevok je napisany pod inym menom a odpovedate s druhym?treba sa dohodnut aj s ocom dietata ci vam s tym nepomoze kedze je to vas brat a o prispieva?

princezna0105
autor
24. jan 2015

@alietam nechcela som to písať z môjho nicku, aby to náhodou nečítal niekto kto nemá a poplietla som to ☹ on by s tým súhlasil, takže dúfam,že mi to pomôže

alice107
24. jan 2015

FANYKE, sud ti ho predbeznym opatrenim zveril do starostlivosti. o nieco s apritom opieral pri vyrieknuti toho vyroku. takze na tom treba stavat argumenty z tvojej strany.
sud zveruje deti len na zaklade poznania, co je preto dieta najlepsie. takze ak uvidi realne bude mat dokaz, ze jeho biologicka matka nie je schopna po ziadnej stranke sa o dieta postarat,/mimochodom,ako stare je to dieta teraz?/, ze ty ma s vsetky podmienky na to sa o dieta postarat, ze je v prspech dietata, aby bolo zverene tebe/davas mu stabilitu rodinneho prostredia, uspokojujes vsetky jeho potreby/citove, financne, aj rozvojove/ , tak niet dovodu, aby ti ho nezveril sud aj v tomto pripade.
bud bude zaujimat tiez fakt, ci otec dietata sa o dieta tiez stara ako rodic sa ma starat/nielen financne/
takze ssud posudzuje hlavne zaujem dietata.
dolezite je, ci stale trvaju dovody, preco sud predbezne zveril dieta do tvojej starostlivosti. takze to si tiez preber.
nie je pravda, ze sudy sa aj na sk priklanaju skor k biologickym rodicom pokial ide o zverenie. vzdy je to prisne individualne. vzdy sa pozera len na to, co je v prospech dietata.
takze vela stastia. 🙂
inak neda mi dodat , ze otec dietata tiez asi nema velky zaujem o syna. pretoze aj ked pracuje v cudzine, tak moze zariadit, aby sa o dieta staral . to su len plane vyhovorky, ze nemoze.
je vela otcov, ktori sami sa mudia z roznych dovodov starat o deti. apritom chodit pracovat. a zvladaju to pretoze chcu.

ellca123
24. jan 2015

myslim ze vam to sud odklepne,lebo je to v prospech dietatka,len aj tym sudom to trva vecne
nemaj strach a drzim palce

maznacik007
24. jan 2015

@ivivaiveta no neviem ake mate vy skusenosti v tejto oblasti u nas ja mam taketo a pohybujem sa v tejto oblasti dlhe roky. Nejde o to co si myslim dolezity bude pohlad sudu a celkovo trendov v tejto oblasti suhlas bio otca by bol urcite velkym plusom nech sa zucastni sudu a vypoveda vo vas prospech

princezna0105
autor
24. jan 2015

@alice107 zveril ho do NOS predbežne pretože sme sa obávali, že ho matka vezme preč a už sa ho nedopátrame, kolízna opatrovníčka nás navštívila a asi napísali pozitívnu správu, zároveň sme tam uvádzali, že malý navštevuje aj psych. a že má aj psychický problém s cikaním, takže to asi overovali aj v školke a u psych. malý tu má vytvorené podmienky, žijeme normálne, má všetko čo potrebuje, nič mu nechýba, ani rodičia, kedže ich vôbec nespomína. jeho otec je bohužiaľ tiež lajdák, nezaujíma sa o neho, občas prispeje, ona aspoň prispieva pravidelne i keď aj jej záujem o neho je skôr teoretický. bojím sa však, že si dovtedy kým bude súd vytvorí pre malého podmienky a že jej ho na tomto základe súd zverí ☹ nedávno musela prísť k nej. peniazom pretože vyhlasuje, že má 2izbový byt, robí si vodičák a kupuje auto a pre malého vraj má súkromnú školku...nechce sa mi tomu veľmi veriť, lebo jej plány aj tvrdenia sú každý mesiac iné, ale strašne sa o malého bojím. viem, že pre mňa by bolo najjednoduchšie zbaliť ho a odovzdať jej ho nech sa stará a zariadiť si svoj život po svojom ale ja ho milujem ako vlastného a neviem si predstaviť že už so mnou nebude. a ako to bude vnímať on, keď zistí, že musí opustiť jediný domov, ktorý pozná a ísť žiť daleko a s osobou ktorú síce volá mama ale vobec ju nepozná?

princezna0105
autor
24. jan 2015

@ellca123 kiež by si mala pravdu 🙂

princezna0105
autor
24. jan 2015

@maznacik007 a čo si myslíš mám aspoň nejakú šancu? zaváži aj to, že od jeho pár mesiacov ho každý piatok odniesla k mojim rodičom a prišla po neho v nedeľu večer s tým, že ona sa starala cez týždeň, tak nech sa teraz stará jeho otec a starí rodičia, lebo ona má PRAVO sa zabávať a žiť. a že keď žil u nej tak nemal žiadny spánkový ani stravovací režim, že bol pravidelne špinavý, vo fľaši mal skysnutý čaj, že smrdel, atď atď. či to je tiež jedno? že keď si ho pred rokom odo mňa vzala, že sa bude o neho starať tak mi ho po pár dňoch priniesla s tým, že ona to nezvládne. a teraz to zrazu zvládne? koľko krát som ju za dva roky prosila nech k nemu na pár hodín príde, že potrebujem k lekárke, zubárke, na úrad a tak a aj tak som ho vždy musela brať zo sebou, lebo ona bola príliš unavená aby prišla atď. je toho hrozne veľa, čo urobila alebo neurobila, odmietam veriť tomu, že to, že je jeho bio matka je všetko a že ja nemám právo do toho hovoriť, budem bojovať zo všetkých síl, nechcem aby malý skončil zle, keď sa po čase zase rozhodne, že to nezvládne

maznacik007
24. jan 2015

@princezna0105 samozrejme vam prajem aby to dopadlo vo vas prospech

alice107
24. jan 2015

princezna 0105 zvycajne pravdu mam . pretoze mam v tom prax. preto aj reagujem. 🙂

princezna0105
autor
24. jan 2015

@alice107 to by bolo skvelé, budem len dúfať a modliť sa aby to dobre dopadlo 🙂 nech má ten maličký právo na krásny život 🙂