Zverejnenie do starostlivosti a názor dieťaťa

22. feb 2021

Ahojte mám dieťa, ktoré je zverené do striedavej starostlivosti avšak vôbec to nefunguje - rozumej otec si dieťa berie raz za mesiac na dva dni a nič neplatí. Dieťa nechce chodiť, doslova si vybralo moju stranu, u otca to nie je harmonické. Píšem všeobecne aby sa v tom náhodou nenašiel niekto. Ak podám návrh na súd,viem že otec súhlasiť nebude. Od kedy súd prihliada na názor dieťaťa? U mňa má zázemie, školu, krúžky, je blízko starých rodičov, kamarátov. Tiež sa bojím, že sa ohľadom nezáujmu bude vyhovárať na koronu a podobne aj keď opatrenia nie sú nad rámec súdneho rozhodnutia, ale asi to argument je, bez ohľadu na to,že takto to trvá už roky. Ako dôkaz mám len massenger a správy. Obstojí to? Má niekto skúsenosti? Ďakujem.

mogaa
22. feb 2021

No neviem či obstojí to že dieťa k otcovi chodiť nechce, lebo aj keď zveria dieťa tebe tak otec bude mať určený styk s dieťaťom, takže k nemu chodiť bude musieť.....Takže to by som ako argument určite nedávala, ale že dieťa žije v podstate s tebou a u neho je len 2dni v mesiaci.....+ zdokladovať že všetko platíš len ty - škola obedy v škole, družina, krúžky, doučovania.....len teraz to tak skoro ani nevybavíš, lebo aj pohovor so sociálnou pracovníčkou je obmedzený, pochybujem že chodia po domácnostiach preveriť kde sú aké podmienky pre dieťa alebo že robia v seba pohovor len s dieťaťom......asi by som s tým ešte 3-4mesiace počkala a zatiaľ si zohnala doklady čo všetko dieťaťu platíš ty(teda že v podstate všetko), lebo na základe nákladov na dieťa určia výživné, takže si treba zdokladovať čo všetko mu platíš...

hipuska
22. feb 2021

A s kolíznym si riešila? Menšie dieťa "vypočúva" on, staršie - okolo 10r. aj súd ale sa snažia tomu vyhnúť. Sudca dosť zvykne prihliadať na jeho názor. Korona nie je výhovorka (tu používa aj môj ex) nakoľko toto spadá pod výnimku. By som si požiadala o zverenie a uviedla dôvody: v prvom rade musíš uviesť..v záujme dieťaťa..je v neistote každý týždeň, či otec príde alebo nie...ak sa urči stretávanie, treba povedať, nemám problém nad rámec rozhodnutia ...

hipuska
22. feb 2021

A je jasné, že nebude súhlasiť, nakoľko by bolo jasné, žeby musel platiť. Teraz je ťažko s nákladmi, nakoľko sú deti doma. Padli krúžky, lyžovanie (prip.vysrrroj). Ja som rada, že som to stihla predtým

pribinak
22. feb 2021

No návrh si dať mizes, ale treba dieťaťu vysvetlit, že aj keď sa zruší striedavka, tak otec stále bude mat určené vikendy a asi bude trvať na tom, aby tam to dieťa chodilo

A aj to, že na jeho názor sa bude pýtať sociálna z úradu a možno aj sudca. Toto by to dieťa malo vedieť, aby potom nebolo nepríjemne prekvapené

Dosť dôležitý je vek, škoda že nepíšeš koľko má rokov

Ale sudcu určite bude zaujímať či ste vy ako rodičia o tomto komunikovali a či ten druhy rodič chápe, že čo dieťa prežíva a aký to má na diét vplyv

Čo sa týka výživného, to nevadí, že teraz nie sú krúžky a lyžiarske a tak. Stále sa prihliada na to, že dieťa musí niekde bývať, niečo jesť, niečo mat oblečené, obuté, že možno má nejaké zdrav.problémy, diéty,

marcela64
22. feb 2021

Keď podáš návrh môže sa to ťahať veľmi dlho keď že teraz je to také aké je. Skús sa najprv porozprávať so sociálnou pracovníčkou z úradu práce a rodiny , ona ti možno povie čo robiť, ona by mala zastupovať práva dieťaťa. Alke poradím ti nekydaj pred ňou na jeho otca to by potom mohla považovať že si zaujatá voči nemu a len mu dieťa nechceš dávať. Čo sa týka výživného je jedno aká je teraz situácia výživné platiť má tak či tak, dieťa sa oblieka tak či tak či je korona alebo nie!