Zrušenie alimentov

ajka251
19. okt 2020

Ahojte.chcem sa spytat vas co ste prestali platit alimenty.podali ste si ziadost na sud?dostali ste nejake vyjadrenie?a kolko to trvalo?pretoze my sme poslali ziadost o zrusenie a preslo uz 40dni a dodnes ziadna odpoved...posielali sme to na sud.dakujem za odpovede

andreakg
19. okt 2020

@ajka251 môj manžel podával v auguste žiadosť a v marci bol súd aj to po známosti 😃

pribinak
19. okt 2020

@ajka251 tak si na ten súd zavolajte a opýtajte sa v akom stave je podaný návrh
Určite neprestante platiť len tak

stefi_k
19. okt 2020

Ak ste to podavaly v Blave V, tak si počkate jedna vec je korona a druha, že im vela sudcov odišlo. A kym nemate sudne rozhodnutie o zrušeni ste poviny platit.

hipuska
19. okt 2020

Ak ste uviedli, že žiadate pozastavenia od podania návrhu...ste ok. Ak nie, nebudete platiť od rozhodnutia

draik
19. okt 2020

@hipuska
Mýlite sa. Zánik vyživovacej povinnosti nie je viazaný na termín rozhodnutia súdu, ale nastáva po naplnení zákonom určenej skutočnosti.

11mirka22
19. okt 2020

@ajka251 ja ti napíšem laicky z osobnej skúsenosti. Ak je dieťa schopné živiť sa samo (má ukončené štúdium, je zamestnané, nie je invalid, alebo choré), môžeš podať žiadosť na súd a zároveň prestať platiť výživné... Môže trvať mesiace, kým sa tým súd bude zaoberať. Neviem ako v tejto divnej dobe, ale my sme mali riadne pojednávanie, a tam súd zhodnotil, že je to v poriadku a vyniesol rozsudok, že vyzivovacia povinnosť skončila dňom nástupu dieťaťa do zamestnania. Každý prípad je však individuálny...

h2
19. okt 2020

@ajka251 Môj muž prestal platiť na svoju staršiu dcéru po tom, ako dostala svoju prvú výplatu v práci, kam nastúpila po škole. Žiadny súd nebolo treba.

hipuska
20. okt 2020

@draik tak ok, toto som nevedela.

ajka251
autor
20. okt 2020

@11mirka22 prave preto sa pytam ako dlho sa na toto caka.aj ked muz sa toho boji ze prestane platit a bude zle.co neviem preco sa boji.a dakujem za odpoved 🙂

ajka251
autor
20. okt 2020

@h2 Chcela som to aj ja tak.ale muz bol na socialke ze to treba podat na sud,ked sme povedali ze sme dali len dodnes ziadna odpoved.tak ze mame ist osobne podat a ze nemozeme len tak prestat platit.ze by sme mali z toho zle.tak teraz neviem.dcera zaraba a budu nam odchadzat kazd mesiac penaze jeho ex zene.co je tiez na hlavu

draik
20. okt 2020

@ajka251
Od nadobudnutia plnoletosti dieťaťa je potrebné posielať výživné jemu. V podstate by ste aj mohli prestať platiť výživné, ak dieťa je už schopné sa samé živiť, ale pre možné komplikácie je najlepšie podať príslušný návrh na súd. Ak od momentu ukončenia vyživovacej povinnosti bolo ešte výživné platené, tak ho možno následne požadovať od potomka späť.

11mirka22
20. okt 2020

@ajka251 ak je dcéra zdravá a zarába, výživné jej už nepatrí. Ak budete platiť ďalej, môžte potom po rozhodnutí súdu žiadať peniaze späť. Toto je však dosť nepríjemný postup. Radšej neplatiť, a v prípade, že súd rozhodne, že jej výživné patrí, tak spätne doplatiť. Od osemnastky ste mali dcére platiť, nie matke.