Zrieknutie sa dedičstva

23. máj 2023

Dobrý deň prajem, mám ísť na dedičské konanie riešili ste niekto že sa zriekate dedičstva a len písomne ste im poslali list alebo čestné vyhlásenie o zrieknuti dedičstva ,lebo volala som tej pani a bolo my povedané že musím dôjsť osobne alebo dať splnomocenstvo na niekoho ktorý tiež dedia len ja som není s nikým v kontakte

cheeta
23. máj 2023

podľa mojich skúseností na to úplne prvé "pojednávanie" ku notárovi = súdnemu komisárovi alebo treba osobné ísť a tam sa zriecť dedičstva alebo niekoho z okruhu možných dedičov treba splnomocnit, aby to urobil za...teba. Splnomocnenie musí byť s overeným podpisom a s textom jasne vyjadrujúcim vôľu.

lelelienka
23. máj 2023

Ano, je to tak ako povedala pani do telefonu, osobne alebo splnomocnenie.

river_song
23. máj 2023

Este dodam ze nemal by to byt clovek z okruhu dedicov - prave naopak - ideálne uplne tretia osoba. Kvoli stretu zaujmov.. takže kamoška a pod..

salamistka
23. máj 2023

Ak sa chceš vzdať dedičstva v prospech niekoho z ostatných dedičov a nechceš byť prítomná na pojednávaní, treba zaslať plnú moc, nie vždy sa musí overiť tvoj podpis, závisí to od notára, môžeš splnomocniť hocikoho, aj spoludediča aj kamošku, niekoho komu dôveruješ...iné je, ak chceš odmietnuť celé dedičstvo

autor
23. máj 2023

Ďakujem už som volala aj s právnikom tým že sú tam dlhý a exekúcie tak najlepšie by bolo aby som tam išla osobne a dala majetok na úhradu dlhou keby som sa vzdala tak dlhý že idú na môjho syna

lelelienka
23. máj 2023

@autorka toto je nejaka blbost alebo si to zle pochopila, ked sa raz vzdas tak sa vzdas celeho dedicstva, vsetkeho, nie ze dlhy idu na syna…alebo to tam uz mate nejako zvlastne zamotane, ale aj tak sa mi to nezda

cocolino234
23. máj 2023

@autorka vôbec by som to nekomplikovala. Odmietni dedičstvo za seba a aj za syna ak je neplnoletý. Ak je plnoletý, tak bude pozvaný rovnako ako ty a nech to len odmietne.
@lelelienka ak prvá skupina dedičov odmietne dedičstvo, tak to normálne prechádza na nasledujúcich dedičov, ktorí to taktiež musia odmietnuť. Je to bežný a zákonný postup.

autor
23. máj 2023

@cocolino234 áno sme jeho tri deti čo idú na dedičské a keď my odmietneme tak potom sú ty nasledujúci kto lebo on má potom už len vlastne vnúčatá neplnoleté a ešte dve. Sestry nikoho iného

lelelienka
23. máj 2023

@cocolino234 aha tak toto som nevedela, preto mi to bolo divne, ale syn tiez odmieta logicky dedicstvo ako celok, nielen dlhy.