Zmena priezviska deti, keď nejaví o nich otec záujem

my_kids_my_love
1. nov 2020

Dobrý deň, chcela by som zistiť akú mám pravdepodobnosť na zmenu priezviska deti a co mi na to treba... Deti majú ochvilu 4 roky majú priezvisko po svojom otcovi ktorý o nich už 3 roky nejaví záujem ani spolu nijak nekomunikuje mé
Vyzivne mu strháva exekútor takže dá sa povedať ze platí, inak by neplatil..
Je tu niekto komu s tohto dôvodu zmenili priezvisko? Som rozmýšľala aj ze sa mu ozvem ci sa nechce vidieť s deťmi a ak by nie aspoň by som mala dôkaz o tom ze som sa snažila ho k deťom priblížiť... Ospravedlňujem sa za gramatické chyby.. A za odpovede ďakujem 😌

ayanamirei
1. nov 2020

@my_kids_my_love bez suhlasu otca nemozes zmenit priezviska deti. Vies to dat na sud s odovodnenim, ze teda nejavi zaujem, ale budes si musiet pockat na to ako rozhodce sudca.

pribinak
1. nov 2020

Ja by som ho vôbec nekontaktovala. Nie si povinná. On má mat sám od seba záujem o svoje deti.
Dala by som si návrh na súd a uviedla dôvody: on nejaví o deti záujem, výživné rieši exekútor, pre teba je lepšie a jednoduchšie ak sa deti volajú ako Ty. Aj pre deti je to zrozumiteľnejšie. Administratívne jednoduchšie.
Ak o deti nemá vôbec záujem, je vysoko pravdepodobne, že ti súd vyhovie

my_kids_my_love
autor
1. nov 2020

@pribinak len ci sú tieto dôvody dosť..
Všade som čítala že sa treba dohodnúť na tom.. Len ja ho kontaktovať nechcem keďže nemá záujem.. Len chodím s deťmi po doktoroch a keď aj volám tak ja sa predstavím inak a volám za deti co sa volajú inak tak je to také..

pribinak
1. nov 2020

@my_kids_my_love keď nie je dohoda možno, tak preto sa dáva návrh na súd. Nie ste v kontakte, nekomunikuje, tak asi dohoda nebude možna

my_kids_my_love
autor
1. nov 2020

@pribinak tak vôbec nekomunikujeme ani nemám číslo.. A ani nekontaktoval už skoro 3 roky deti aj keď nás vonku videl tak sa ani ne pristavil pri nich ani nič.. Aj preto si ani nezaslúži aby deti mali jeho meno.. Skúsim podať ten návrh ved bud zmenia alebo nie

pribinak
1. nov 2020

@my_kids_my_love držím palce

deti95060810
1. nov 2020

no mne nevyhovel....mala som to isté ako ty, otec sa nezaujímal ale pravidelne platil.... Ak mi náhodou dlhoval a napísala som mu že to dám exekútorovi a výjde ho to riadne draho - čo aj bola pravda, len list chceli aby som napísala moji rodičia a nakoniec list napísal môj mm,.... tak okamžite peniaze poslal....
Ale syna nevidel potom ešte ďalších veľa rokov, ale pre súd to nebol dôvod na zmenu priezviska - ani on sám s tým vlastne nesúhlasil...

333levica
1. nov 2020

tento rok sme presli tymto aj my. zmenu nam povolil sud ,trvalo to cca tristvrte roka. stvoritel deti nejavi zaujem 4 roky a nam dopomohlo dost aj trochu hanlive priezvisko. deti vypocuvala sudkyna aj kuratela. velmi tazko ti povolia ked len nejavi zaujem

my_kids_my_love
autor
1. nov 2020

@333levica a môžem vedieť aké to bolo priezvisko? Tak nejaví ani by neplatil keby som to nedala exekurotovi,

333levica
1. nov 2020

@my_kids_my_love tu su dovody,, rodič, ktorého priezvisko má dieťa, neprejavuje o dieťa záujem, nestretáva sa s dieťaťom vôbec alebo minimálne
rodič, ktorého priezvisko má dieťa, si neplní vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu vôbec alebo iba čiastočne
rodič, ktorý má dieťa vo výchove, má dieťa s novým partnerom, spoločné deti, ktoré majú spoločné priezvisko odlišné od daného dieťaťa,, a este to hanlive priezvisko. nechcem pisat priezvisko ,deti sa starsej aj vysmievali zan a to presvedcilo sudkynu. ale ved sa pokus ,nic za to nedas akurat trochu behaciek je okolo toho a dokaz ktory ti pomoze je aj to ze mu posles doporuceny list kde mu to oznamis,to nam kuratela poradila

andreatytler
2. nov 2020

@deti95060810 No otras. To ako to ten sud zdovodnil, ze preco to odmietli? Neviem si predstavit preco by nutili ludi mat meno po otcovi, ktory na nich kasle. Nechapem...

cacianka
2. nov 2020

Nechcem útočiť, haniť ani nič negativne.
Aj toto je dôvod prečo po narodeni dieťaťa/detí nedať im priezvisko otca.
Plodit a rodit deti bez sobáša a oficialneho statusu manželka/manžel ma aj taketo nevyhody.
Preto je lepsie dat dieťaťu svoje priezvisko, lebo matka rieši gro veci okolo, neustale opakovat rozdiel je unavne a mätuce.a je to aj preventivne. Ved po sobáši pri vymene dokladov sa da lahko zmenit aj dietatu na spolocne priezvisko.

erikaa09
2. nov 2020

Ahoj mozes natrafit na dobreho sudcu/sudkynu.
Mne sud vyhovel platil ako kedy a nezaujimal sa.
Takze si napis ziadost na sud,uved tam aj to ze ma na vyznom exekuciu a ze vyzivne ti posiela exekutorka. Ze ak by si nedala na exekuciu tak by neplatil.
Pozor ale sud dava len suhlas namiesto otca. Takze cakas na pojednavanie ak vyhoveje . Ides na obvodny urad tak opet potrebujes mat napisanu ziadost a cakas ako sa oni vyjadria( tam sa plati kolok) ak ti vyhoveju pride ti domov list a stym uz ides len na matriku vybavit rodny list

lucia30lucia
2. nov 2020

@my_kids_my_love ahoj ja som zmenila synovi priezvisko síce to trvalo nebolo to ľahké ale skúsila som a bojovala a oplatilo sa malý ma priezvisko po mne. Tiež som si dala návrh na súd dôvod bol že tiež výživné neplatil nestretaval sa so synom. A tiež som uviedla že nakoľko som sama sním je to také ze ja iné priezvisko a syn iné a môj syn si aj sam hovoril ze sa vola tak ako mamina priezviskom a aj riaditeľka v škôlke mi napísala odporúčanie na súd že by bolo pre dieťa lepšie mať rovnaké priezvisko ako mam ja a tak. Bojovala som a vybojovala som. Tak ti držím silno palce aby ti to vyšlo 🍀🍀✊✊🤗🤗