Som slobodná matka na rodičovskej dovolenke, mám 2ročnú dcérku. Bývam u rodičov v rodinnom dome. S otcom mojej dcéry nežijeme spolu od januára tohot roku a odvtedy mi neposiela žiadne peniaze. Pojednávanie ohľadom výživného sme mali v septembri a čaká nás ešte jedno v novembri-sudkyňa potrebovala od neho vyjadrenie sociálnej poisťovne a odo mňa príjmy mojich rodičov.
Otec dieťaťa je nezamestnaný, o výpoveď požiadal sám, asi aby mi nemusel platiť. Má dlhy v poštovej banke-nespláca úver, vo vúb banke, v orange-nezaplatené faktúry. Viem, že od neho žiadne peniaze neuvidím, má takú povahu jednoducho je neustále v dlžobách a môže si za to sám.
Momentálne mám priateľa, s ktorým plánujeme spoločné bývanie a svadbu. Preto ma trápi jedna vec-moja dcérka má priezvisko po svojom biologickom otcovi a veľmi by sme chceli aby sme mali spoločné priezvisko všetci traja. Viem, že na to potrebujem súhlas a podpis otca dieťaťa, ale ako je to keď sa vydám a priateľ požiada o osvojenie si mojej dcérky, a zápis jeho mena do rodného listu? Povinnosti biologického otca v tom prípade zanikajú, to mi je jasné, ale ke´dže viem že od neho žiadne peniaze neuvidím, a terajší priateľ mi finančne dosť pomáha, chcela by som to vyriešiť takýmto spôsobom. Ako máme postupovať? Môže súd určiť priezvisko dieťaťu aj bez súhlasu jej biologického otca na základe toho, že mi na ňu nič neplatí?Ak máte podobnú skúsenosť alebo sa viete k tomu vyjadriť prosím pomôžte. Ďakujem.
@mima89 ,
suhlas otca k zmene mena budes potrebovat urcite,ale tym mu nezanikaju rodicovske povinnosti.hoci som si nie celkom ista,ak sa vydas a budes mat ty manzelovo meno,a poziadas aby sa dcera volala ako ty,ci tam ten suhlas naozaj potrebny je.otcovske povinnosti by mu zanikli,iba ak by tvoj priatel dceru adoptoval. ja nezijem na slovensku,ale ked som sa rozvadzala,tak som sa mala moznost vratit sa k mojmu dievcenskemu menu a mohla som ho dat zmenit aj synovi,bez suhlasu otca. najlepsie by bolo,aby si sa obratila na sud a poziadala o konkretne informacie.
nieco som nasla tu,mozno ti to pomoze.
KANCELÁRIA VEREJNÉHO OCHRANCU PRÁV:
K problematike zmeny priezviska si Vám dovoľujem uviesť:
Podľa platného právneho poriadku Slovenskej republiky, zákona č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o mene a priezvisku“), každý musí mať priezvisko. Štátny občan Slovenskej republiky po narodení nadobúda spoločné priezvisko rodičov alebo, ak majú priezviská rôzne, nadobúda priezvisko jedného z nich, určené dohodou pri uzavretí manželstva, prípadne, ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov.
Dieťa, ktoré sa narodí do 300 dní od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, nadobúda priezvisko, na ktorom sa rozvedení manželia dohodli pri uzavretí manželstva, ak nebolo právoplatne zapreté otcovstvo bývalým manželom matky dieťaťa.
Ak nie je otec dieťaťa známy, dieťa nadobúda priezvisko matky, ktoré má matka v čase jeho narodenia.
Do času, kým nie je určené otcovstvo, dieťa nadobúda priezvisko, ktoré má matka v čase jeho narodenia.
Ak nie je známy ani jeden z rodičov dieťaťa, určí priezvisko dieťaťa súd na podnet matričného úradu, v ktorého matrike je vykonaný zápis o narodení dieťaťa.
Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
Ak majú manželia spoločné priezvisko, zmenu spoločného priezviska možno povoliť len na základe spoločnej žiadosti oboch manželov. Zmena priezviska sa vzťahuje aj na ich spoločné maloleté deti, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti.
Ak majú rodičia maloletého rôzne priezviská, zmena priezviska rodiča, ktorého priezvisko má maloletý, sa vzťahuje na maloletého, ak s tým súhlasí druhý z rodičov.
Zmena priezviska sa povolí vždy, ak štátny občan Slovenskej republiky, o ktorého priezvisko ide, je aj štátnym občanom iného štátu a zmenou sa má dosiahnuť priezvisko v tvare, ktorý je v súlade s právnym poriadkom alebo tradíciou tohto iného štátu.
Zmena mena alebo zmena priezviska, na ktorú je potrebné povolenie, sa v matrike vykoná na základe predloženia právoplatného rozhodnutia o zmene mena alebo zmene priezviska.
Povolenie na zmenu priezviska nie je potrebné, ak ide o zmenu priezviska:
a) jedného z manželov, ktorí nemajú spoločné priezvisko, na priezvisko jeho manžela, pričom spoločné priezvisko nadobúdajú aj ich spoločné maloleté deti, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti,
b) po rozvode manželstva,
c) po nadobudnutí plnoletosti spočívajúcu v používaní len jedného z dvoch alebo viac priezvisk,
d) spočívajúcu v zápise ženského priezviska osoby inej ako slovenskej národnosti bez koncovky slovenského prechyľovania,
e) spočívajúcu v úprave priezviska v súlade so slovenským pravopisom,
f) dieťaťa po jeho právoplatnom osvojení,
g) z dôvodu zmeny pohlavia,
h) maloletého dieťaťa, ktorého rodičia uzavreli manželstvo po jeho narodení, na priezvisko určené pre ich ostatné deti,
i) maloletého dieťaťa, ktorého otec nie je známy, na priezvisko určené pre ostatné deti jeho matky a jej manžela.
Zmena mena alebo zmena priezviska, na ktorú nie je potrebné povolenie, sa v matrike vykonáva na základe písomného vyhlásenia osoby, o ktorej meno alebo priezvisko ide, alebo jej zákonného zástupcu; pri zmene mena alebo zmene priezviska z dôvodu zmeny pohlavia je potrebné predložiť aj lekársky posudok.
Na zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého staršieho ako 15 rokov je potrebný jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom.
Zmena mena alebo zmena priezviska maloletého sa nepovolí, ak by bola v rozpore so záujmom maloletého alebo s ustanovením § 4 ods. 2 zákona o mene a priezvisku, alebo ak by bola v rozpore s právnym poriadkom alebo tradíciou iného štátu, ak štátny občan Slovenskej republiky je tiež štátnym občanom iného štátu.
Matričný úrad vydá oznamovateľovi potvrdenie o vykonaní zápisu v matrike o zmene mena alebo zmene priezviska.
Na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný obvodný úrad podľa trvalého, prípadne posledného trvalého pobytu štátneho občana Slovenskej republiky na území Slovenskej republiky; ak štátny občan Slovenskej republiky takýto pobyt nemal, na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný Obvodný úrad Bratislava.
Na zápis zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný matričný úrad, v ktorého matrike je zapísané meno alebo priezvisko štátneho občana Slovenskej republiky, ktorého sa návrh týka.
Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska musí byť písomná a musí obsahovať:
a) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
b) miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
c) meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
d) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
e) údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
f) odôvodnenie žiadosti.
K žiadosti o zmenu mena alebo zmenu priezviska sa priloží osvedčená kópia týchto dokladov:
a) rodný list osoby, ktorej sa žiadosť týka,
b) sobášny list, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je ženatý muž alebo vydatá žena,
c) právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je rozvedená,
d) úmrtný list manžela, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je vdovec alebo vdova,
e) občiansky preukaz osoby, ktorej sa žiadosť týka, ak ho má mať.
Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého podávajú jeho rodičia, ak sú jeho zákonnými zástupcami, ako spoločnú žiadosť. Ak ide o maloletého staršieho ako 15 rokov, musia k žiadosti priložiť jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom.
Ak o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého žiada iba jeden z jeho rodičov, k žiadosti priloží aj:
a) písomný súhlas druhého rodiča s jeho úradne osvedčeným podpisom alebo právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce jeho súhlas, ak súhlas nedal alebo ak sa súhlas nedal získať,
b) úmrtný list druhého rodiča, ak zomrel,
c) právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony druhého rodiča, ak bolo takéto rozhodnutie vydané.
Doklady podľa vyššie uvedeného písmena b) a c) sa prikladajú vo forme ich osvedčenej kópie.
Ak obaja rodičia dieťaťa zomreli, nie sú známi, boli pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu alebo nie sú schopní posúdiť dôsledky zmeny mena alebo zmeny priezviska maloletého, žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého podáva poručník, ktorý bol dieťaťu ustanovený.
Ak žiadosť podáva iná osoba ako tá, ktorej sa žiadosť týka, žiadosť musí obsahovať aj meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu žiadateľa a jeho vzťah k osobe, ktorej sa žiadosť týka.
V súvislosti s riešením danej problematiky by bolo vhodné oboznámiť sa s právnou úpravou platnou v súčastnosti v tejto oblasti v Austrálii. Preto zvážte možnosť obrátiť sa na príslušné inštitúcie a to napríklad na Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky, adresa: Hlboká cesta 2, 833 36 Bratislava 37, prípadne na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Canberre- Austrália, ktorého adresa je: Culgoa Circuit, O, Malley 2606, Canberra Austrália, tel. č.: 00612/62901516, 62902405, 62902405, 62900036, fax: 00061 262 901755, e-mail: embassy@slovakemb-aust.org, web: www.canberra.mfa.sk..
JUDr. Andrea Bachová
ahojky 🙂 ....priprav sa teda na riadny boj so slovenskou byrokraciou a hlavne s bývalým partnerom.... ☹ ☹ ☹ ☹
je pekné že terajší partner by si rád osvojil tvoju dcérku no pokiaľ Tvoj bývalý nezaprie otcovctvo resp.sa ho nevzdá tak bohužiaľ s tým neurobíte nič...skús sa s bývalým dohodnúť aby ti nerobil obštrukcie pri prípadnom súdnom jednaní...
a to že ti neplatí nič ešte neznamená že sa dá len tak ľahko vyčiarknuť z RL...
presne tak. pokila jej otec nebude suhlasit, tak s tym nic nenarobite. musi suhlasit.
baby, ale ja poznám prípad, keď súd povolil zmenu mena aj napriek nesúhlasu biologického otca, vyhoveli zmene v záujme dieťaťa, aby nemalo žiadne traumy ani stresy z toho, že sa volá inak ako rodičia, ktorí ho vychovávali. keďže biologický otec sa o syna nezaujímal, logicky chlapec považoval otčima za otca a súd im dal za pravdu. Je to už síce pár rokov,ale netreba sa vzdávať, treba zabojovať, podať žiadosť na súd. Držím palce.
suhlas bio otca sa nahradza rozhodnutim sudu terba to podat na sud a ten to bud odklepne alebo nie
suhlas otca na zmenu priezviska mať nemusíš ( vlastna skusenosť) sud rozhodol v naš prospech a zmenil priezvisko, aj ked biologicky otec nesuhlasil 🙂
Presne toto som absolvovala,samozrejme potrebuješ súhlas otca.Ak však nesúhlasí ako bolo aj v našom prípade musíš si dať žiadosť na súd o zmenu priezviska a on vlastne dá súhlas akoby za neho no a následne na to keď to budeš mať musíš si dať ešte žiadosť na mestský úrad ale teraz si nespomeniem aké to bolo oddelenie to ti tam na info.určite povedia a tam ti tú žiadosť musia schváliť ,vydajú ti normálne rozhodnutie a na základe tohto rozhodnutia jej na matrike vydajú nový rodný list na nové priezvisko.Musíš rátať bohužiaľ s tým,že je to beh na dlhé trate nám sa to vlieklo vyše roka.Ale toto je len zmena priezviska,nie osvojenie.Ako je to vyslovene s osvojením to ti neviem poradiť.My sme chceli len zmenu priezviska,kedže som sa druhý krát vydala chcela som aby sa aj môj syn volal ako my.Zmenou priezviska ,ale nezanikajú povinnosti otca,myslím tým platenie výživného...Takže Vám prajem,aby sa Vám to čo plánujete čím skôr podarilo vyriešiť...
Ahoj...no poznám jeden takýto prípad spred 2rokov no tam bol potrebný súhlas biologického otca,on tiež neplatil ale aj tak súhlas musel dať...