Život s dieťaťom v zahraničí po rozvode

11. sep 2020

Ahojte, chcem sa spýtať, ake su moznosti rozvedenej matky s dieťaťom ktore ma zverené do starostlivosti ona, aby sa presťahovali do zahraničia? Je na to potrebny suhlas otca dietata?

dskjhfdlkdjhl
11. sep 2020

Ano, potrebujes suhlas otca.

mogaa
11. sep 2020

Pokiaľ s tým nesúhlasí otec, musí matka podať žiadosť na súd aby presťahovanie povolil, v opačnom prípade sa to bude riešiť ako únos.....Na súde musí matka preukzať že presťahovanie je v záujme detí, že v zahraničí už má vytvorené určité zázemie a istotu základných vecí - napr.bývanie, prácu....ak súd uzná že je to záujme detí a sťahovanie povolí, zmení sa aj styk otca s deťmi podľa toho o aký štát ide...obvykle 1týždeň za 3mesiace a 1mesiac prázdnin(ale môže to byť aj častejšie)

autor
11. sep 2020

@mogaa dakujem, to som chcela vediet, ci je tu moznost ak otec nesuhlasi...

A ešte vseobecna otázka, otec nie je slovak, ale zili sme spolu cely cas na Slovensku, aj v sucasnosti zije na Slovensku. Popravde sa bojim ze by dieta mohol "uniesť" alebo aj naozaj uniest do svojej krajiny. Napriklad v tom období mesacnych prazdnin. Co s tým?

lenuliatko84
11. sep 2020

Premýšľať skor s akou narodnostou si liham do postele.

autor
11. sep 2020

Je slovan, nie je žiadny moslim..
@lenuliatko84

alexandra2010
11. sep 2020

dieta patri dvom rodicom. a nadalej bude aj patrit aj ked nemame dalej chut na rodicovstvo. ak teoreticky chlap (nehovorim ze dotycny) ma zaujem o svoje dieta, nema jedna matka len tak sa rozhodnut a zobrat ho do zahranicia. Dieta mat uz je aj nejaka obeta, nie len zivot JA dalej. Za predpoklad ze nie len debili robia deti...clovek ktory je komunikacie schopny, neunesie svoje dieta. Prajem malemu(malej) kludny stastny a pohodovo prezity cas vo Vasom cirkuse.

janinah
11. sep 2020

je aj rozdiel,či je to zahraničie brno alebo montreal

pieksamaki
11. sep 2020

Ministerstvo spravodlivosti ma oddelenie tykajuce sa medzinarodnych unosov deti.....tam ti poskytnu viac informacii......co sa tyka pravnej stranky, ktora krajina je podriadena pravne ktorej......pripadne to mozno s tebou prekonzultuju....

lenuliatko84
11. sep 2020

Tak nejaku juhoslovanec ked sa bojis ze ti ho ukradne

mogaa
11. sep 2020

treba požiadať o zverenie dieťaťa do svojej starostlivosti a o výživné...dovtedy má otec rovnaké právo ako matka, čiže môže ísť s dieťaťom do zahraničia....samozrejme nie žiť ale môže zobrať dieťa a ísť k jeho rodine....ale v rámci EU platí že pri zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti sa dieťa prideľuje tomu z rodičov, ktorý žije v krajine kde má dieťa miesto obvyklého pobytu - čo je v tomto prípade Slovensko - keďže dieťa tu žije, má lekára, škôlku, kamarátov....dovtedy kýmneprebehne zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti - majú obaja rodičia rovnaké práva, či otec ho môže vídať a rovnako aj s ním odcestovať do zahraničia(nie žiť).....obráť sa na právnika čo s tým má skúsenosti a žiadaj o zverenie do osobnej starostlivosti...ak je otec zo zahraničia a nežil by na Slovensku(plánuje odísť)určuje sa ten styk obvykle 1týžden za 3mesiace + sa delia sviatky a prázdniny, ale ak žije na Slovesnku tak klasika obvykle každý druhý víkend a delia sa svatky a neskôr prázdniny

mogaa
11. sep 2020

ale ak ti aj zveria dieťa do osobnej starostlivosti, ty sa nemôžeš s dieaťom zobrať a odísť žiť niekam do zahraničia.....otec s tým musí súhlasiť a súdne na to musí byť veľmi vážny dôvod aby to súd povolil.....otec by keby chceš odísť s dieťaťom do zahraničia žiť mohol požadovať zmenu osobnej starostlivosti a mohli by mu to schváliť, nakoľko miesto obvyklého pobytu dieťaťa je Slovensko, takže sa pridelí tomu z rodičov ktorý žije na Slovensku....a je jedno či otec je Čech, Maďar alebo Rumun, ale žije na Slovensku.....

mogaa
11. sep 2020

A pokiaľ bude mať otec určený styk s dieťaťom v tom čase s ním samozrejme nemusí byť na Slovensku, ak býva napr.v ČR kludne si ho môže vo svojom čase zobrať do ČR.....to by vyslovene musel byť určený styk otca s dieťaťom len na území ČR

andyh20
16. sep 2020

Ty sa bojíš,že ti ho unesie a ty chceš spraviť to isté,odísť do zahraničia bez jeho súhlasu.

lenka0714
16. sep 2020

@mogaa ja mam zverené dieťa do svojej starostlivosti a veru otec dieťaťa mi stále nedá pokoj a montuje sa do všetkého.

alexandra2010
16. sep 2020

@andyh20 to iste som mala na jazyku