Zdedí môj priateľ dlhy rodičov, aj keď žil v domove?

danuwa
18. jan 2014

dobrý večer.Prosím Vás mám otazku ja viem ,že tu nieje právnicka poradna ani nič ine ,len Vás žiadam o radu.S priatelom spolu žijeme v podnajme už tri roky všetko super klape,len minule sme si spolu sadli a zase kecali o rodine môj priatel od 10 rokov vyrastal v detskom domove má jednu sestru. Ich rodičia boli alkoholici a socialka ich vzala do detskeho domova.Teraz má priatel 33.Ked mal okolo 20 snažil sa skontaktovať s rodičmi avšak neuspešne odstahovali sa s bydliska ked bývali a čo sa dozvedel po dedine stale holdovali alkoholu,tak to vzdal.Jeho rodičia ich počas pobytu v decaku ani raz nekontaktovali,nevolali im nič... ☹ A moja otázka znie čo sa stane ked jeho rodičia zomrú a nahodov majú dlhy,úvery,požičky,hapoteky????Bude musieť môj priatel a jeho sestra platit podlžnosti za nich???Ved je to tak že sa dedi dedičstvo a da sa aj tak že sa dedia úvery,požičky,hypoteky???A čo sa dá s tym robiť??Dá sa nejako vzdať rodičou??či niečo také??Celý život sa o nich nestarali ,len pili a nakoniec skončili v decaku ,ako bolo by blbe ešte platiť za nich dlhy. ☹ ☹

linda20111
18. jan 2014

Ahoj, nemusis sa bat, dlhy sa sice dedia, ale len do vysky zdedeneho majetku. Ak dlh presahuje vysku zdedeneho majetku, deti to neplatia. @danuwa

mowinka1
18. jan 2014

@danuwa dedičstvo môže odmietnuť, takže nič nedostane ale ani nič nebude musieť platiť za nich

macamac
18. jan 2014

zriekne sa dedičstva, tým pádom nebude nič splácať
ale zas ani keby mali palác, nebude ho dediť 😉
o čom dosť pochybujem, pri ich spôsobe života 😅 😝

isabella_fly
27. jan 2014

nikdy nemoze dieta zdedit dlhy vo vyssej hodnote ako majetok co zostal po rodicoch, tj ak ma rodic dlhy, tak v dedicskom konani sa zisti majetok zosnuleho a z toho sa dlhy odratavaju, ak su dlhy vyssie, tak v konecnom dosledku dieta iba nezdedi nic... taketo situacie, ze je dieta v patovej situacii lebo zdedilo dlh po rodicovi byva v situacii, ak dieta zostane byvat v dome/byte po rodicoch a ta nehnutelnost ma istu hodnotu, ale ak to dieta nema kam ist a rodicia mali dlhy, tak do vysky hodnoty tej nehnutelnosti musi dieta dlhy splacat, pokial chce zostat tam zit... co moze byt aj niekolko desiatok tisic €

jessicai
4. okt 2018

Neviem ci ked neodmietnu dedit nebudu musiet platit dlhy ak budu vyssie ako dedicstvo.
Ved prave aj preto je mozne odmietnut dedit ked sa zisti, ze dlh je vyssi ako majetok aby to potom nezostalo dedicovi na krku.

sasa1310
4. okt 2018

na dedičskom konaní spíše papier, že sa vzdáva dedičstva a tým pádom ho odmieta a nemusí platiť nič, ani nič nedostane.