Výživné pri čiastočnom úväzku

veronka133
6. nov 2013

Dobrý deň, neviem či sem patrí moja otázka, ale veľmi by mi pomohlo, keby mi na ňu niekto vedel odpovedať. Moji rodičia sú rozvedení a ja dostávam výživné. Som evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a chcela by som sa zamestnať na čiastočný úväzok. Ak sa zamestnám na čiastočný úväzok, strácam tým nárok na výživné? Ďakujejm

sissy27
6. nov 2013

@veronka133 tak keďže si plnoletá a očividne schopná sa samostatne živiť, tak nárok na výživné zaniká... ale pokiaľ viem, tak pri dospelých "deťoch" sa tieto veci posudzujú individuálne...

veronka133
autor
6. nov 2013

no ja mám výživné, keďže som nezamestnaná..lebo do 25 mám nárok na výživné, pokiaľ nemám stabilnú prácu, len som chcela vedieť, že ak sa zamestnám na čiastočný úväzok, či už vtedy mi tento nárok zaniká, lebo pokiaľ mám len brigádu, tak stále mám nárok na výživné.

sissy27
6. nov 2013

@veronka133 Zákon hovorí, že vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá dovtedy, kým deti nie sú samy schopné sa živiť. Nie je určená nijaká veková hranica, dokedy má trvať. Niekedy sa nesprávne uvádza vek 26 rokov, do ktorého sa maximálne vyplácajú rôzne dávky štátnej sociálnej podpory, ale rovnako ako dosiahnutie plnoletosti v osemnástom roku veku dieťaťa to nemá na trvanie vyživovacej povinnosti nijaký vplyv. Vo výnimočných prípadoch (ťažko postihnuté deti) môže vyživovacia povinnosť trvať celý život, naproti tomu si možno predstaviť situáciu, keď dieťa skončí školskú dochádzku a nastúpi do zamestnania už pred svojím 18. rokom. Schopnosť dieťaťa samostatne sa živiť ako kritérium zániku vyživovacej povinnosti sa posudzuje predovšetkým objektívne, dieťa spravidla nie je schopné samo sa živiť, kým sa riadne pripravuje formou štúdia na svoje budúce povolanie (typicky stredoškolským alebo vysokoškolským štúdiom).
Takže ty z objektívneho hľadiska si schopná sa samostatne živiť, to, že si nevieš nájsť prácu nie je dôvod, to by sa potom každý 40 ročný nezamestnaný mohol hlásiť o výživné u svojich rodičov... ale ako som už písala, súd tieto veci hodnotí individuálne...

mirica
6. nov 2013

@veronka133 ...sissy ti napísala správne...ak nie si telesne , alebo inak zdravotne postihnutá, a nie si na dennom štúdiu....tak si podla zákona schopná sa samostatne živit........ak by rodič požiadal o zrušenie vyživovacej povinnosti, súd by mu s največšou pravdepodobnostou vyhovel.....a to dokonca spetne ku dnu , kedy si bola schopná sa sama živit.( zvečša ku dnu skončenia denného štúdia)..a pozor...výživné ktoré si dostala, by si dokonca mohol nárokovat od teba spet,od doby čo si plnoletá......lebo spotrebované výživné sa nevracia, len ak bolo vyplatené na neplnoleté dieta.....
pozri na nete...dajú sa tam nájst aj existujúce rozsudky

havana_frost
6. nov 2013

@veronka133 Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom nie je obmedzená dosiahnutím plnoletosti detí a ani inej vekovej hranice. Ak si schopná sama sa živiť, napríklad aj prácou na čiastočný úväzok, rodičia môžu požiadať o zrušenie vyživovacej povinnosti. Neexistuje žiadna tabuľka - že takýto príjem/prac. pomer zakladá právo na výživné a takýto nie, treba posúdiť, či si schopná sama sa živiť.