Výživné od priateľa

lussysi
12. aug 2022

Môžem žiadať od priateľa výživné na seba súdom keď sme neboli zosobaseny ale mame spolu dieťa?

pribinak
12. aug 2022

@lussysi nie. Žili ste v spoločnej domácnosti? Koľko rokov má dieťa?

mariet24
12. aug 2022

@lussysi na seba? Akože si ztp? Alebo nejaký iný dôvod prečo nemôžeš pracovať? Ale ak ste neboli zosobášení tak predpokladám že vôbec nie

lussysi
autor
12. aug 2022

@pribinak áno žili sme uňho doma a dieťa má rok

lussysi
autor
12. aug 2022

@mariet24 mam dieťa ročne, ktore nemôžem dať momentálne do jasli

alenah31
12. aug 2022

@pribinak @mariet24 môže a nemusia žiť v spoločnej domácnosti @lussysi o výživné na nevydatú matku je možné požiadať tiež, ale vypláca sa max. kým dieťa nedovŕši 2 roky. A treba na to dôvod prečo o výživné žiadaš. Tu neplatí, že matka má nárok na rovnakú životnú úroveň ako otec.

pribinak
12. aug 2022

@lussysi ak ste žili v spoločnej domácnosti a spolu hospodárili tak nič
Existuje dávka pre nevydatu ženu, ale to sa teba netýka

mariet24
12. aug 2022

@lussysi švagor sa rozvadzal a obaval sa vypočítavosti svojej ex, že bude chcieť výživné aj na seba. Právnik mu povedal že bez šance, je zdravá, nech si na seba zarobí. Takže budes podobný prípad, na MD už nie si, takže ak máš málo peňazí tak po práce a dieťa do jaslí alebo súkromná opatrovateľka....

draik
12. aug 2022

@pribinak
Prečo by sa to jej netýkalo?

draik
12. aug 2022

@mariet24
Prípad zadavateľky otázky je úplne iný.

modry1985
12. aug 2022

@lussysi možeš do 2 rokov dieťaťa , otázka schválenia je otázna.

lussysi
autor
12. aug 2022

@modry1985 @pribinak @mariet24 ja by som aj šla pracovať a dala malého do jaslí ale momentálne to nejde... Cvičíme vojtovku je predčasné narodený, malý sme operovanu achylovky a teraz nosíme ortezy na celý deň, bojujeme s papanim.. Proste sa teraz ešte musím malému venovať inak sa nedá.. Som zdravá schopná prácu mám kde sa môžem vrátiť ale malého zdravotný stav to nejako nedovoľuje este a z rodičaku toho veľa mevykuzlim ak máme bývať sami... To sa akože nesťažujem ja sa veľmi chcem vrátiť do práce ale momentálne to nejde... Preto som sa pýtala ci môžem žiadať aj na seba...

modry1985
12. aug 2022

@lussysi možeš . Ale nerátaj s veľkou čiastkou.....Primerané jeho príjmom ( možno 150 možno ani toľko ) a z toho sa vyžiť + rodičák jednoducho NEDA , aspoň podľa mňa....v návrhu na výživné pre slobodnú matku uveď relevantné dôvody prečo o výživné žiadaš , a v prípade diagnózy dieťaťa pridaj k návrhu aj tú....

cica8
12. aug 2022

@alenah31 do 3 rokov môže mať. Výživné.... Potom už len praca

pribinak
12. aug 2022

@lussysi nie, určite treba ostať doma, to je jasne. Potrebuje maminku. Zdravie je prvoradé

mariet24
12. aug 2022

@lussysi v tom prípade si poziadaj a dala by som si záležať na uvedení všetkých okolností stavu dieťatka súvisiacimi so starostlivosťou on, lekárske správy, atď..

modry1985
12. aug 2022

@cica8 nie do 2...§ 74 ods. 1

cica8
12. aug 2022

@mariet24 odpoveď hodná tak... Samozrejme ze ma nárok na výživné, keďže dieťa je malé aj keď není na materskej ale na rodicaku, Stará sa on a autorka dokonca píše ze s nim cvičí narodil sa predčasne, nech sa chlap stará keď vedel splodiť diéta aj o matku, čo je ona hnoj???

cica8
12. aug 2022

@modry1985 nebudem sa hádať ale známa dostáva výživné od ex... A je na rodicaku ešte pol roka a žiadny problém nebol

modry1985
12. aug 2022

@cica8 Nie na výživné ma nárok dieťa , ona má nárok na príspevok - najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu
Tak znie zákon

mariet24
12. aug 2022

@cica8 to že dieťatko potrebuje špeciálnu starostlivosť popísala autorka až nižšie... Ale s názorom že chlap sa má starať o matku svojho dieťaťa aj po rozvode/rozchode nesúhlasím... Je to dospelá osoba... O deti to je samozrejme, to áno....

lussysi
autor
12. aug 2022

@cica8 @pribinak @mariet24 Viete to je tak, ze ja s nim žijem ale je to o ničom aj teraz si zmyslel ze každý nech ma svoje peniaze a ze on ak bude potrebné a nebudem mat tak synovi kúpi... Ako choré ja akoby som ani neexistovala, neporodila mu syna ze mam sa starať a tak rozmýšľam ci ostať a aspoň malý bude mať čo potrebuje ak mne nevidu peniaze alebo odísť a žiadať od neho peniaze bo ani teraz to nieje med lízať keď sa ma postarať a povie vám ze sa stará sam o seba... A to len preto lebo vraj sa mu dostatok nevenujem ale tak syn zaberre veľa času tým co okolo treba robiť snažila som sa aj jemu venovať ale proste neostane toľko energie ako keď sme boli sami...

pribinak
12. aug 2022

@lussysi debil 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

mariet24
12. aug 2022

@lussysi no tak to je na zvážení celá situácia, skús si dať čas na premyslenie všetkého ako by si vedela fungovať bez neho... Dieťatko teraz potrebuje všetku energiu vás oboch, keď to nechápe asi to nebude časom lepšie .. Nemáš možnosť ísť na čas k rodičom? Kým nebude môcť ísť malý do škôlky... Alebo spoločný podnájom s nejakou inou mamičkou v podobnej situácii?

lussysi
autor
12. aug 2022

@pribinak co ti poviem... Vybrala som si.. Co už stalo... Len teraz rozmýšľam co bude lepšie pre syna a pre mňa... Ci ostať a počkať a nazit sa byť dobrou ženou kým sa malému polepší a potom sa odstrihnúť alebo to skúsiť žiť sama už teraz nejako...

lussysi
autor
12. aug 2022

@mariet24 hej potrebuje energiu nás oboch ale jeho energia je asi taká že sa mu po venuje asi tak pol hodinku doobeda pol poobede a je unavený z roboty... Musí oddychovať... Toľko energie on musí vynaložiť 🤪

mariet24
12. aug 2022

@lussysi jooj prepáč ale vôbec sa mi nepáči tá veta ,,snažiť sa byť dobrou ženou"... Ty sama vieš najlepšie aká je situácia a nenechaj si nahovoriť že nie si dobrá žena len pre to že venuješ všetok svoj čas a energiu vášmu spoločnému dieťatku, ktoré to potrebuje... Ale chápem, ťažké rozhodovanie....

alenah31
12. aug 2022

@cica8 prosím pozri si zákon, reči známej sú v tomto prípade len "reči známej":
Otec dieťaťa je povinný primerane prispievať na výživu matky svojho dieťaťa. Povinnosť otca prispievať na výživu matky je časovo obmedzená na dva roky, pričom jej začiatok možno určiť najskôr dňom, kedy nevydatej matke klesli po prvýkrát príjmy v dôsledku tehotenstva. Najneskôr však táto vyživovacia povinnosť vznikne dňom pôrodu.

dilino
12. aug 2022

Nie TY nárok na výživne nemáš.Dieťa áno ked je to jeho bilogický otec to je samozrejme ale TY nie.

pribinak
12. aug 2022

@lussysi pozri, nemohla si vedieť aký debil sa z neho vykľuje keď sa dieťa narodí.
On by mal byt tvojou oporou a pomáhať ti. Ako di napísala, takto sa fungovať nedá

Škoda že di do úvodného príspevku nedala viac info. Určite rieš príspevok pre nevydatu ženu. Držím palce

alenah31
12. aug 2022

@dilino má aj ona - akurát sa to volá "príspevok na výživu pre nevydatú matku" a môže oň žiadať max. do 2 rokov dieťaťa.