Výživné na maturanta

5. feb 2024

Dosť kontroverzná téma tu na mk opýtam sa prosím reagujte tie ktoré viete priamu odpoveď alebo ozaj poradiť . Ďakujem
Mám syna teraz maturuje.
Ona narodenia niesme v kontakte všetko len cez súd s jeho matkou, nevideli sme sa ani nieje záujem ani s jednej strany bohužiaľ je to tak . Kedze všetko riešime vyslovene súdne ako pokračovať aby som zistil či tento rok už končí v škole alebo ide na výšku jedná sa samozrejme o platenie výživného ďakujem za normálne odpovede!!

dadis
5. feb 2024

Hmm, spytas sa ho? Samozrejme mozes dat na sud, aj ked si nebudes isty - ak sudu syn dolozi potvrdenie o navsteve skoly, tak tvoju ziadost sud zamietne.

patka06
5. feb 2024

Ak vieš jeho rodné číslo, nájdeš na nete - Potvrdenie o návšteve školy.
https://www.potvrdeniaonavsteveskoly.sk/

dadis
5. feb 2024

@patka06 Fakt! Funguje to. Vyborna rada

anjelicek26
5. feb 2024

Tak to sa teraz asi nedozvies, ked maturuje v maji a na vyske zacne az po lete, nie? Ked nenastupi na VS, potom mozes poziadat o zrusenie vyzivneho, ale do leta po maturite mas povinnost...

autor
5. feb 2024

Ďakujem vám zatiaľ pekne , čiže ono to má význam riešiť az po maturach však

patka06
5. feb 2024

Určite až po maturite a prijímacích skúškach na VŠ - keď bude mať výsledky
Až potom bude na 100 % vedieť, či pokračuje
Ak by si to riešil cez to potvrdenie o návšteve školy, tak až v oktobri - aby stihli VŠ aktualizovať záznamy.

dadis
5. feb 2024

@anjelicek26 To je pravda, ak by isiel na VS tak sa stava studentom az dnom zapisu, vacsinou az v polovici septembra. @autor Treba si to zistit najlepsie az v oktobri. Ono vyzivovacia povinnost nekonci dňom maturity, aj keby nepokracoval na VS. Statut studenta ma do 31.8., a to tiez neznamena, ze uz nema narok na vyzivne. Takze istotu budes mat v oktobri. Ale kepsie sa mu ozvat, spisat dohodu o ukonceni vyzivneho alebo zvyseni vyzivneho, ak pohde studovat na VS a tu podat na sud.

lienka.7
5. feb 2024

@autorka asi si podáva prihlášku na VS minimálne, nie? Ci ani to nevieš? To spolu nekomunikujete?
Študentom je do 31.8., dovtedy ma narok na vyzivne. Cize ked tak, až potom od septembra treba riešiť. Pokial nenastúpi na denné štúdium tak narok na vyzivne mu zaniká.

autor
5. feb 2024

@lienka.7 no nejak o tej prihláške na VŠ pochybujem ale tak samozrejme platiť zatiaľ budem naďalej, ďakujem za odpoveď

mogaa
5. feb 2024

riešiš to až po maturite, v septembri keď vidíš že VŠ nenavštevuje....a zrušenie výživného riešiš súdne, nie že len prestaneš platiť....inak vyživovacia povinnosť je až keď sa dieťa zamestná, nie keď skončí školu....

dadis
5. feb 2024

Aby si nebol prekvapeny 🙂 Dnes studuju na VS aj podpriemerni studenti.

autor
5. feb 2024

@dadis nepodceňujem žiadnych ľudí ani deti

lavender94
5. feb 2024

@patka06 funguje to len na slovenské školy, Česku republiku to nezahŕňa. Ja len ak autor s dieťaťom vôbec nekomunikuje, nech sa tym neriadi absolútne a overí si to ešte