Vyživné na dospelé dieťa

denamir
16. dec 2013

Dobrý večer chcem sa spýtať či nemá niekto skúsenosť alebo neviem ako je to keď dcéra ma 18 rokov a už končí školu a ďalej na vyšku nejde. Ako to bude ďalej s platením vyživného Keďže bude doma. Ďakujem

luba28
16. dec 2013

@denamir ak bolo vyzivne urcene sudom,tak musi byt aj zrusene sudom,cize ak ex poziada sud o ukoncenie vyzivovacej povinnnosti z dovodu ukoncenie studia tak mu sud vyhovie,.....nech ide dalej do skoly a on bude musiet platit,lebo inak mu povinnost zanika aj ked neni zamestnana,....

babatkoling
16. dec 2013

Na mna platil moj otec az do skoncenia VS. Kedze som sa nedostala na prvy-krat a opakovala som rocnik tak az do 25rokov. Sud nariadil platenie alimentov od mojich cca 4 rokov priamo z jeho vyplaty, lebo sa z toho chcel par-krat vyvliect. Pre ukoncenie platieb stacilo zaniest potvrdenie o ukonceni studia jeho mzdovej uctovnicke v skole (on bol ucitel).
Ak je Vasa dcera rozhodnuta 100% neist na VS, tak asi staci zaniest / poslat doklad o ukonceni strednej skoly. Ak vsak o VS uvazuje, len zatial mozno nevie, na ktoru ist - nech si poda prihlasku na VS bez prijimaciek a ziska tak jede rok. Ale asi bude musiet ist na zapis - aby ziskala potvrednie - ak by sa jej otec ozval, ze uz nechce platit.

bajana
16. dec 2013

preco by mal otec platit vyzivne, ak bude dospely potomok doma, pripadne na UP? a preco vobec student, ktory konci strednu skolu, uvazuje nad tym, ze bude doma? 😕 (sorry za off topic, nemohla som si pomoct) ... na vyzivne v kazdom pripade nema narok, kedze bude plnoleta a nebude studovat na dennom studiu VS....

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hradnapani
17. dec 2013

@alenah31 klobuk dole 🙂 takyto postoj sa tak casto nevidi 🙂

denamir
autor
17. dec 2013

@hradnapani Dcera ide po skončeni skoly pracovat

@bajana

denamir
autor
17. dec 2013

len som sa informovala

jamabe
18. dec 2013

@alenah31 Len tak pre zaujímavosť... a čo sa chystá to dievča robiť celý rok? Čo znamená oddychovať? Tak keby s týmto prišla za mnou moja dcéra, že jej máme platiť výživné, lebo ona ešte nechce ísť na VS a chce oddychovať, tak by som jej asi zbalila kufre 😠 Však keď chce prestávku, tak dobre, nech ide pracovať, zistí čo to je, nazbiera nejaké skúsenosti alebo nech ide do zahraničia, zdokonalí si jazyk a niečo si zarobí. Ale aby bola doma a my rodičia by sme jej platili - a takú sumu! Sorry, ale veľa žien tu pracuje piatky-sviatky, na smeny za oveľa nižší plat... Tuším začínajúci učiteľ má teraz takú sumu, ako vaša dcéra výživné... nechápem takýto postoj rodičov. Jasné, že pokiaľ bude dcéra študovať, budeme ju podporovať, ale za oddychovanie - nie!

maminuska
18. dec 2013

@jamabe raz darmo , zákon je zákon a ked by tvoja dcéra požiadala o výživné , tak sud by jej to pravdepodobne odklepol.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jamabe
18. dec 2013

@maminuska Ja viem, ale preto by som jej zbalila kufre, nech si pekne nájde podnájom a sama sa teda živí z toho výživného... Ja som po strednej bola tiež rok doma, nedostala som sa na VS, hľadala som si prácu, ale nič sa nedarilo, no mala som podporu a z tej som ja dávala našim peniaze na domácnosť. Dnes som už múdrejšia 🙂 a teraz by som už presne radšej išla von na ten rok ako sedieť doma a brať peniaze. (Čo som nakoniec aj išla, ale až po výške...).

irriss
18. dec 2013

@denamir Rodic ma ze zakona vyzivovaci povinnost, dokud se dite neosamostatni a neni schopno se SAMO uzivit...
Muze se Ti stat..ze se zapise na VS a prerusi nekolikrat--neprestavas platit..
muze se Ti stat, ze se vda, budou nezamestnani oba dva..budes platit..

Uz nejsou ani leta a studia smerodatna..zustava JEN povinnost vyzivovaci povinnosti ze strany rodice do "neznameho a neohranicitelneho veku"...zustava "JEN" smerodatny jeji stav samostatnosti a schopnosti se osamostatnit... 😔

Pokud by i u Vas nebydlela...zamilovala se a odjela nekam na ubytovnu, jses povinna ji prispivat na VSE..vcetne ubytovani a nehlede na vek ci jeji "znamosti"..a k vysledkum ze skoly se nemas ani sanci dostat, takze se Ti muze stat, ze budes platit a ona bude lenosit..a ruzne si prodluzovat skolu..a TY neprestavas platit.. 😉

Pokud zjistis jeji negativni postoj vuci skole dodatecne, penize na jeji vyzivovaci potreby nejsou "vratne"... 😉

Doporucuju se s ni domluvit a "vychazet v doibrem" a uprimne..sledovat jeji vyvoj..

18 let..to neni zadny vek, to jen NASE deti si mysli, ze uz muzou VSE a nektere, ze uz i VEDI vse.. 😉
Takze sledovat a chranit ..proste s LASKOU neustale "STOPOVAT" 😉
Detma zustavaji navzdy..a i zakon to svym zpusobem dokazuje.. 😎

jamabe
18. dec 2013

@alenah31 Ale ja som si všimla, že je to vaša nevlastná dcéra, tak kľud.. len keď zjavne máte také dobré vzťahy, tak som to adresovala aj vám 🙂 Nerozumiem, prečo pracuje teda zadarmo, ale dobre, je to jej vec. Povedzme, že je to teda forma štúdia. Z toho čo ste napísali mi vyplynulo, že si dala pauzu a nechystá sa robiť nič.
Len nechápem, čo chce tento systém týmto dosiahnuť? Vychovať generáciu povaľačov, ktorí len naťahujú ruky a čakajú, kto im čo dá? Nedávno som počula od známej - jej syn prerušil výšku, dal žiadosť o výživné od otca aj mamy, nasťahoval sa k frajerke a užíval si. 😠