Výživné na dieťa

thelovelybones
5. okt 2022

Ak rodičia nežijú spolu a sa dohodnú medzi sebou na výživnom alebo skrátka musí sa vôbec platiť ak rodičia majú spolu dieťa ale bývajú každý zvlášť? Či vždy sa to rieši cez súd či nie?

pribinak
5. okt 2022

@thelovelybones nemusite to vôbec riešiť cez súd ak sa dokážete nirmalne dohodnúť. Veľmi zalezi aké máte vzťahy po rozchode a ako komunikujete

Alebo môžete súdu predložiť rodičovskú dohodu. To je vždy výhodnejšie ako sa doťahovať na pojednávaní, hádať sa o kazd cent, …

paciko9
6. okt 2022

@thelovelybones nemusite ist na sud, ale ako pani pise , je dobre mat aspon daku dohodu. Ale,ked nechce ,tak nemusite. Co sa tyka vyzivneho, tak posielat len na ucet prijimatela,aby bol doklad, ked pride na lamanie chleba🙂. Lebo niektore mamicky su potvorky, najprv, su stym ok, a prejde niejaky cas a daju na sud.

domca1408
6. okt 2022

platiť sa musí a bud si to dohodnete sami alebo súd. neplatí sa len vtedy ked máte striedavú starostlivosť. že sú dva týždne deti u teba a dva u neho. vtedy máte v podstate na deti rovnakú starostlivosť vynaloženú aj finančnú.

melanta
6. okt 2022

Ak sa dohodnete, že ti platiť nebude, že od neho peniaze nechceš, tak je to v poriadku. To ako odpoveď na otázku, či sa musí platiť. Ak sa dohodnete, že ti bude platiť bez toho, aby ste to riešili súdnou cestou, tiež je to v poriadku. Ale ak sa rozhodnete, že sa dohodnete bez súdu, tak ber na vedomie to, že ak ti prestane platiť, nemáš nárok na náhradné výživné od štátu, nevieš podať na neho oznámenie za neplatenie výživného a nevieš riešiť platenie výživného cez exekútora. Čiže ideálne sa dohodnúť a dať si to potvrdiť súdom. A odporúčam sa dohodnúť nielen na mesačnom výživnom, ale aj na založení sporenia a taktiež na tom, že do dohody zahrniete to, že ak bude mať dieťa jednorázové vyššie výdavky (napr. strojček na zuby a pod), že zaplatí polovicu týchto nákladov.

oblecenie99
6. okt 2022

Ešte si dovolím doplniť k vyššie uvedenému, že aj pri striedavke sa v niektorých prípadoch môže určiť výživné, aj keď spravidla sa vychádza z premisy, že obaja rodičia sa podieľajú na výchove aj výžive dieťaťa rovnako. Sú však výnimky, ktoré súd zohľadní a v rozsudku odôvodní, prečo nariaďuje aj platenie výživného popri nariadenej striedavej starostlivosti (napr. ak jeden z partnerov má výrazne vyšší príjem ako druhý a dieťa má u neho zabezpečený vyšší životný štandard).

Aby som odpovedala priamo na otázku, ja by som autorke v žiadnom prípade neodporúčala dohody "per huba", určite by som to riešila oficiálne - napr. predložením rodičovskej dohody súdu na schválenie.