Výživné na dcéru

10. aug 2020

Dobrý večer prajem,
potrebovala by som poradiť ohľadom výživného na moju dcérku. S bývalým priateľom sme mali veľmi dobré vzťahy aj keď sme dcéru nevychovavali spolu. Sem tam jej niečo kúpil, či zaplatil objednávku čo potrebovala. No zopár mesiacov má novú priateľku a naše vzťahy sa veľmi zmenili. Za dcérkou nechodí, nekomtaktuje ju a posledné mesiace sa nepodieľal na ničom finančne. Jeho priateľka mi vyhadzuje na oči, že to všetko čo on malej kúpil, že to mám ako náhradu výživného, že aj keď teraz na ňu neplati. Tiež počúvam poznámky typu, že ak si myslím, že veľa vysudim, že som na omyle🤦 (vraj sa berie do úvahy iba výška v príjmu, nie majetok, či jeho životná úroveň. Viete mi prosim Vas niekto kompetentný poradiť ako mám postupovať. Zatiaľ som právnika ešte nekontaktovala. Chcem mat len o tohto celého pokoj. Ďakujem a prajem krásny večer.

ukulela
10. aug 2020

Myslím si že lenivý sudca sa pozrie na výšku príjmu A rozhodne. ale písal mi tu baby aj prípady keď sa sudca nenechal oklamať a teda nechal si vytiahnuť nehnuteľností a na základe toho určite výrazne vyššie výživné. Takže ak vieš získať doklady o tom že ma výrazne vyšší životný štandard akoby preukazoval podľa príjmu (ja neviem Možno; že aj fotky z dovoleniek A trebárs aj tie účty, ktoré zaplatil) tak by to rozumný súd zohľadnil, že ho chce niekto ogebať. skús sa nimi komunikovať mailami alebo esemeskami aby si pripadne mala aj dôkaz o tom, že sa na toto pripravujú.

pribinak
10. aug 2020

Normálne si nápis návrh na výživné pre dieťa, ns nete je kopec vzorov. To podáš na súd podľa miesta pobytu dieťaťa.
Do návrhu daj koľko žiada výživné, to určia podľa nákladov na dieťa, napr plienky, mlieko, lieky, oblečenie, obuv. Alebo škôlka, strava, oblečenie, krúžky, lieky, zdrav.pomocky, ...

Ideálne je keď žiadať od podania návrhu.

To čo otec dá, napr hračky či topánky, sú vecne dary, nenahrádzajú riadne výživné

pribinak
10. aug 2020

S priateľkou by som vôbec nekomunikovala, ona je tebe aj dieťaťu nič

sissy27
10. aug 2020

Odporúčam pozrieť blog @renatik91 - nájdeš tam rozpísané o výživnom úplne všetko čo potrebuješ. Prípadne nazri do skupiny Právne poradenstvo (je verejná), použi vyhľadávanie (to je taká ikonka lupy vpravo pod obrázkom skupiny) a už viac informácií o výživnom prisahám nikde neexistuje. Ak už tam nenájdeš odpovede na svoje otázky, tak potom len telefónny zoznam a vyhľadať si právnika, ktorý ti to všetko zopakuje. Za peniaze.

mogaa
10. aug 2020

V prvom rade sa berú do úvahy reálne náklady na dieťa a vyživovaciu povinnosť majú obaja rodičia.....až potom sa berú do úvahy ostatné veci ako plat oboch rodičov a životná úroveň oboch rodičov....treba si zohnať právnika a výživné riešiť súdnou cestu....

autor
10. aug 2020

Ja vlastne reálne neviem ani aký má príjem. Nikdy som sa na to nepýtala, lebo ma to ani nezaujímalo. Vraj sa môžeme dohodnúť na 70€, ale nechám to tak. Že ak pôjdem do sudu bude to aj na testy otcovstva atď.

sissy27
10. aug 2020

Prečo testy otcovstva? On nie je zapísaný v rodnom liste? No tým si mala začať...

autor
10. aug 2020

@sissy27 je tam zapísaný.

sissy27
10. aug 2020

Tak potom aké testy otcovstva???
Prosím ťa, prečítaj si to čo som ti radila vyššie, naozaj ti to pomôže veľmi si rozšíriť obzory 🙏 lebo ako vidím, ty vôbec nemáš ani poňatia o týchto veciach (čo chápem, lebo kým to človek nemusí riešiť tak sa veľmi nezaujíma). Máš tam fakt všetko pekne a pochopiteľne spísané a nebudeš musieť strieľať len tak náhodné otázky “lebo vraj”.

erikaa09
10. aug 2020

Suhlasim ptecitam si prispevky renatik91. Podla mna ta len priatel chce vystrasit. Moj ex mi robil to iste - ze ja dieta nedostanem,ze on sa bude bit atd. A vyzivne si pytaj aj 150 eur na sude sa mozno dohodnete

simuskaaa123
10. aug 2020

My keď sme riešili výživné tk som vymenovala všetky náklady na malú, plienky, mlieko, oblečenie, hračky, materské centrum, krémy, masticky.. No a sudkyňa to vydelila 2 a podla toho určila výživné.. Ex ukázal nižší príjem ako mne tvrdil ze má a keď povedal, že máme platí doma 300e mesačne tak povedala, že nech to okresa lebo to je veľmi veľa a nebrala to do úvahy.. Síce ešte pozrela, aké má iné mesačne výdavky ale s tým, čo platil mame ho vysmiali.. Nepomohlo ani že sestra jeho je študentka.. A vyratala aj spätne výživné

11mirka22
10. aug 2020

Ak raz priznal otcovstvo, nie je také ľahké ho zaprieť... Doteraz prispieval a zrazu má aký dôvod domnievať sa, že nie je otcom? S priateľkou nič nerieš, ani s nim už nie. Rovno návrh na súd... Ak je zamestnaný a príjem má, výživné mu určia a to minimálne 100vku.... Nedaj sa oklamať a hlavne zastrašiť.... Máš argumentov dosť, myslím si...

eliska13
10. aug 2020

Takže on vôbec doteraz neplatil výživné iba jej niečo kúpil?Berie sa do úvahy príjem a jeho životná úroveň.Patri Ti každý mesiac výživné podaj si návrh, lebo už začínajú špekulovať.Kolko má dieťa rokov?je otec, je v rodnom liste, to, že za ňou nechodí neznamená, že každý mesiac jeho dieťa žije zo vzduchu a nemá dostať výživné.S priateľkou vôbec nekomunikuj

janka_266
11. aug 2020

Treba v návrhu pýtať o niečo viac, napr. Ak chcete 250, pýtajte 300, nech má s čím súd pracovať a tak to bude aj vyzerať, že súd Vám úplne nevyhovel, ale sa tým aj zaoberal a prihliadol na otca. A samozrejme všetky výdavky pekne vydokladovať a popísať.

22abigail22
11. aug 2020

Odporúčam si prečítať článok od Renatik91. Je tam napísané fakt všetko a zjednodušene.

Ako bonus sa môžete pripojiť do skupiny "právne poradenstvo" a do lupy si zadajte "výživné na dieťa". Je tam toho kopec.

Spísať návrh nie je nič ťažké (tiež som ho písala pár dní dozadu podľa vzoru na nete).
Hlavne treba uviesť: príjem (= aj neviete aký má príjem váš ex, tak uveďte iba kde pracuje), výdavky na domácnosť a na diéte.

LAIK